Až polovina z nás se alespoň jednou za život setká s nepříjemností v podobě lupů ve vlasech. Pravda, nejedná se o nijak závažný zdravotní problém, ale člověka můžou hodně potrápit. Tak jako zažloutlé zuby, tak i lupy totiž většinou chápeme u druhých lidí jako hendikep a často to pro nás, bohužel mylně, znamená, že ten druhý odbývá péči o sebe.

freederm

Lupy nejsou primárně nemocí, „není to diagnóza“. Je to obecně známý a především společensky nepříjemný problém. Spočívá v olupování pokožky, zprvu viditelné hlavně ve vlasaté části hlavy. Lupy jsou příznakem, který provází různé choroby či stavy, protože kůže se po jakémkoliv zánětu následně olupuje. Nejčastěji se jedná o seboroickou dermatitidu - onemocnění , kdy patrně v důsledku abnormální imunitní reakce na přítomnost kožních kvasinek dochází k zánětům v oblasti mazových žláz. Podobně ale může vypadat též mírná lupénka, kožní houbová onemocnění (“plísně“), různé ekzémy a též i prosté přesušení, které je třeba odlišit.

Výskyt lupů v malé míře je možné vyřešit správnou domácí péčí. Oblíbené je mytí vlasů různými šampony s následnou aplikací léčebných roztoků. Kosmetický šampon proti lupům, který pořídíme v každé drogerii, může postačit, pokud je příčinou lupů nevhodná péče o vlasy, například nadměrné mytí vlasů vysušujícím šamponem, používání nevhodné vlasové kosmetiky nebo nešetrná kadeřnická úprava vlasů. Tento typ šamponu pomůže ale jen v případě, že lupy jsou jednorázová záležitost.

Léčebné šampony, které nabízejí lékárny, ocení lidé, kterým se v mírné variantě lupy tvoří opakovaně a jimž nestačí běžné kosmetické šampony. V nabídce jsou i šampony, které rozlišují příčiny tvorby lupů - najdeme tak variantu pro suché lupy, tj. lupy, kde se na stavu nepodílejí kvasinky, plísně či jiní mikrobi, tak i pro mastné lupy, tj. pro lupy, kde se uplatňují kožní kvasinky. Například značka Freederm nabízí Freederm Zinc s obsahem pyrithion zinku, který je určen na suché lupy, Freederm Willow Tar zase na mastné, neboť obsahuje rafinovaný dřevní dehet extrahovaný z kůry vrby bílé. Je vhodné šampon používat dvakrát týdně po dobu 14 dnů, poté až dva měsíce jednou až dvakrát za týden. Mezi kúrami se pak doporučuje hypoalergenní Freederm pH-Balance, vhodný k dennímu používání.

A jak lupům můžeme předejít? Pravidelná péče o kůži je samozřejmě základním předpokladem, ačkoli lupy nejsou vůbec žádným důkazem zanedbané hygieny. Příliš časté mytí vlasům spíše škodí, vede v konečném důsledku k přesušování, svědění a dalšímu olupování, stejně jako sušení vyšší teplotou vzduchu nebo časté používání kulmy či vlasové žehličky.

Reklama