Domácnost

Jak na lupy?

Více než polovina lidí ve věku od dvaceti do třiceti let má problémy s lupy. Tvorba stříbřitých šupinek, které připomínají cigaretový popel ve vlasaté části hlavy, je jedním z nejčastějších vlasových problémů vůbec. Jemné olupování pokožky může nastat nejčastěji při pityriáze - onemocnění provázeném tvorbou drobných, otrubám podobných šupin (pityron - řecky otruba), jež mohou být suché nebo mastné. Lupy se často tvoří také při seboroické dermatitidě. Typickými projevy tohoto onemocnění jsou svědivá, začervenalá, šupící se ložiska na kůži.
Na vznik lupů má vliv řada faktorů - vrozená dispozice, zvýšený mazotok, stres, nevyhovující kosmetické přípravky, nevhodné návyky při česání (nadměrné kartáčování podporuje maštění pokožky), urychlená keratinizace (zrání buněk pokožky) ve kštici a v neposlední řadě i přítomnost tukomilných kvasinek Pityrosporum ovale. Tyto kvasinky, živící se lidským tukem, který rozkládají, žijí běžně na kůži a nejsou choroboplodné. Potíže mohou začít způsobovat, až když se přemnoží.
Pokud je kvasinek mnoho, látky vznikající při jejich metabolismu kůži dráždí. To urychluje proces obnovy vnější vrstvy kůže, tzv. rohovění. Odumřelé buňky se viditelně odlupují, a tak vznikají lupy. Postižené osoby společensky trpí neestetickým vzhledem kůže, vlasů i oděvů. Jejich vlasová pokožka navíc leckdy svědí a bývá nepříjemně cítit po žluklém tuku.
Lupy se mohou vyskytovat jako průvodní znak i při jiných onemocněních, a to nejen kožních, ale i při neurologických a dalších chorobách, zejména u poruchy imunity. Způsobit lupy mohou také přechodné dráždivé podněty (reakce po nevhodných šamponech nebo dráždících substancích). V takovém případě po odstranění příčiny zmizí lupy během několika dní bez jakékoliv léčby.
Jak tedy na lupy? Pravidelné šetrné mytí vlasů může pomoci odstraňovat odumřelé části kůže, neovlivňuje však nijak příčinu nadměrného vzniku lupů. Účelné je léčit lupy jedině ověřenými a spolehlivými lékárenskými prostředky. K léčbě lze využít například léčebné šampony s obsahem antimykotických látek. Nejspolehlivěji působí NIZORAL obsahující látku ketokonazol, která působí proti kvasinkám. Šampon je volně prodejný v lékárnách. U mírných forem onemocnění je jeho použití úspěšné a zcela dostačující. Další možností jsou šampony snižující mazotok a odstraňující šupiny (s obsahem sloučenin selenu, zinku, síry a kyseliny salicylové), které mají podpůrný význam a jsou rovněž k dostání v lékárnách. V závažnějších případech je nutné spolupracovat s kožním lékařem, který má rozsáhlejší terapeutické možnosti.

Více o vlasech a péči o ně najdete na internetové stránce www.doktorvlas.cz.
   
13.03.2003 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Lupy mám, není to tak hrozné, co je horší je svědění, které je provází, kvůli kterému se pořád drbu a už se to u mě stalo zlozvykem. Drbu se i když mě nic nesvědí. Žádný z těchto šampónů jsem ještě nezkoušela, ale dobrý byl Head and Shoulders Mentol

  superkarma: 0 17.11.2003, 10:26:45
 2. avatar
  [1] Simba [*]

  Dcera má s lupy problém, používala Nizoral, Alpecine, nyní má nějaký šampónod YR. Nejlepší zkušenosti máme s Alpecine.

  superkarma: 0 10.11.2003, 11:05:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme