Zdraví

Jak na kapsáře?

Již na podzim jsme na Kavárně nakousli téma věčné – krádeže v dopravních prostředcích. A protože moje poslední zkušenost je velmi čerstvá a prevence není nikdy dost, trochu tu naši nepozornost či pozornost popíchnu.
V Praze (a nejen zde) je několik známých míst – stanic, které jsou jako stvořené ke krádežím: Stanice Anděl – v současné době přestup z metra na tramvaj na trase B, část trasy tram. č. 22 a 23 (od I.P. Pavlova až ke Hradu), přestupy v metru Muzeum, Můstek, Florenc …… míst by se našlo dost. Nedávná zkušenost mne ovšem šokovala i tím, že ti, co mohli něco udělat, neudělali nic.
Na stanici Anděl lidé začali nastupovat do tramvaje a s nimi se tam jakoby tlačili i zloději. Jejich metoda je následující: jeden nastoupí jako první a zdržuje, pak nastupuje oběť a za ní nastupuje druhý zloděj, který se snaží protlačit do tramvaje a přitom vám šacuje buď tašku nebo kapsy. A už se stěhuje váš mobil, vaše peněženka či něco jiného do jejich spárů a vy si jenom říkáte – sakra, co se ten člověk na mne tak lepí. A zatímco tramvaj zavírá dveře, zloděj č. 1 a 2 už dávno s vámi nejsou, protože na poslední chvíli vystoupili z tramvaje. Ten zloděj se ani neskrýval a přes sklo u dveří jsme viděli, jak právě jeden takový mobil vyndavá – jenže jsme byli až u druhého vchodu a nemohli jsme nijak zasáhnout, zatímco vi, co seděli přímo u činu, neudělali vůbec nic – stačilo např. zavolat na okrádaného nebo pohrozit zlodějům (otázkou je samozřejmě, jaký by to mělo účinek).
Zloději jsou čím dál tím vynalézavější a na podzim jsme se setkali s jejich novou metodou – „slušný turista“. Dvě slušně oděné částečně česky mluvící turistky vás osloví, jak se dostanou z bodu A do bodu B. Zatím co vy ochotně vysvětlujete, někde z povzdálí vás pozoruje tipař, jak a co by vám mohl vzít. Dokud nejede ta vaše tramvaj, turistky se ptají a ptají. Po té opět nastává klasická situace, ony nastoupí jako první, pak vy a za vámi nastupují zloději – jakoby na poslední chvíli – to aby se mohli přískokem přitulit a nebylo vám to nápadné – nám v celé té scénce bylo nápadné dost věcí, tak jsme si tašky chránili.
Tyhle dva případy určitě nestačí vykreslit celou škálu „podnikavosti“ a „vynalézavosti“, a tak je to vždy na nás – být ve střehu a dávat pozor na osobní věci. Zde je něco málo z mé hlavy, pokud vás něco napadne, podělte se s námi.

· nedávejte si důležité věci (mobil, doklady, klíče) do vnější kapsičky baťůžku nebo kabelky
· před nástupem do dopravního prostředku si baťůžek sundejte ze zad a přidržujte vpředu
· zrovna tak kabelku – ale zipem dopředu a zipy k sobě
· pánům bych opravdu nedoporučila nosit peněženku v zadních kapsách u kalhot – dokáží vám ji ukradnout i z pod kabátu
· i ledvinku je třeba si přidržovat rukama. Hlavně jí moc nepěchujte věcmi, i tak přitahuje pozornost.
· když si v obchodě (nebo na trhu) prohlížíte zboží – neodhazujte kabelku dozadu na záda, aby vám nepřekážela, ale raději si ji opřete mezi sebe a pult.
   
13.02.2003 - Zdraví - autor: Tereza

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Ťapina [*]

  Simba: Pro cizince je to taková blbá vizitka, to je fakt.

  superkarma: 0 09.12.2003, 12:15:13
 2. avatar
  [25] Ťapina [*]

  Sandy: to už je ale fakt hrozný.

  superkarma: 0 01.12.2003, 20:36:22
 3. avatar
  [24] Simba [*]

  S rukou ve své kabelce jsem načapala cikánského zloděje před 13 lety, od té doby se snažím dodržovat základní bezpečnost, kabelku si hlídám jak pitbull. Pamatuji si, jak jsme v 90 roce, kdy se k nám hrnula spousta cizinců museli v cestovce ty důvěřivé chudáky upozorňovat, ať si dávají pozor na osobní věci, protože čorkařské bandy chodili bezostyšně okrádat cizince i do vnitřních prostor cestovky.

  superkarma: 0 18.11.2003, 18:45:54
 4. avatar
  [23] Oříšek [*]

  Minulý týden (už po přečtení tohoto článku) jsem se po delší době vypravila do centra Prahy. A kdyby mě někdo sledoval, musel by si myslet, že jsem psychopat V tramvajích jsem každého podezřívala, že je to právě ON, kapsář Tramvaje natřískané, v jedný ruce v druhý tašky, přes rameno batoh... no dalo to práci, všechno to uchránit před nenechavýma rukama

  superkarma: 0 19.02.2003, 01:26:22
 5. avatar
  [13] Zuzča [*]

  simisaed: Já si myslím, že je to o morálce. Já si taky připadám jako poctivý blbec, když vrátím peníze vyplacené navíc (např. v obchodě)

  superkarma: 0 13.02.2003, 12:40:33
 6. avatar
  [8] medved [*]

  dneska se stejne tema rozebira v regionalni priloze Praha MF Dnes.
  Me slohli mobil a to dokonce 2x...jednou to byla moje blbost, mobil v kapsicce batohu...ale podruhe mi to ukradli zevnitr kabelky...presne jak se tu popisuje..porad jsem si rikala, ty lidi jsou dneska jak prasteny, furt se na me nekdo macka jak ale ti sukulove nahmatali v kabelce muj mobil, kdyz ja sama ho hledam pet minut, tak to fakt nevim

  superkarma: 0 13.02.2003, 11:02:15
 7. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Mě se docela vyplatilo nosit takovou tu dvojitou kabelku se dvěmi zipy. Když už si vás kapsář vyhlídne, tak má jenom padesátiprocentní šanci, že se trefí tam, kde máte cennosti. Jednou se mi stalo, že když v trolejbusu nějaká paní spustila poplach, že se jí někdo hrabe v kabelce, tak jsem si všimla, že mám taky zip rozepnutý, ale byl to ten, kde nosím nanejvýš papírové kapesníky, takže se holoubek netrefil. Pokud jste někdo z Brna, tak to byla linka trolejbusu 145 nebo 146, ty jsou klasicky narvané k prasknutí.

  superkarma: 0 13.02.2003, 10:02:09
 8. avatar
  [3] Olka [*]

  Já měla tenhle zážitek zrovna včera. Místo činu: Praha, tramvaj X-B, Václavák. Nějakej chlap se na mě lepil při nastupování tak, že jsem si říkala "ještěže beru antikoncepci, snad z toho nic nebude", pak se mi povedlo trochu uvolnit sevření v další stanici a pokoušela jsem se vtáhnout kabelku před sebe, ale nešlo to, kabelka byla otevřená a měl v ní ruku. Když zjistil, že ho vidím, rychle vystoupil a zmizel. Ani jsem se nevzmohla na slovo. Podotýkám, že v kabelce nosím časopis, deštník, krabičku od oběda, rukavice a podobné harampádí, neukradl nic. Doklady a peníze mám (po špatných zkušenostech) v malinké kabelčičce, spíš ledvince, pod kabátem skoro na těle. To už by mne musel opravdu znásilnit, aby se k nim dostal. Ale stejně mne to vykolejilo, že si dovolil mne prošacovat.

  superkarma: 0 13.02.2003, 07:36:46

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme