Uvařit humra a připravit ho na sváteční stůj je jednodušší než si myslíte. A věřte, že s tímto jídlem je šance na vítězství v jakékoliv kulinářské soutěži obrovská.

Co vás jako první napadne, když se řekne slovo humr? Jestli vám jako první naskočilo terénní vozidlo světoznámé značky, nečtěte dál, tento článek vás bavit nebude. Pokud se vám obrátil žaludek při představě jeho konzumace, neboť to není knedlo vepřo a vy cizoty nesnášíte, také nečtěte dál. Ale pokud se vám při přečtení slova humr začaly sbíhat sliny, vítám vás ve světě obžerství a mírného snobismu.

Humr zvaný Thermidor

Po pravdě, tohle jídlo patří na sváteční stůl a spíše pro menší společnost. Ingredience nejsou levné a jen málokdo z nás je ochotný zaplatit za porci jídla uvařeného doma více než 500 Kč. Ale pokud chcete ohromit rodinu, či kamarády stejně, jako se to povedlo mně, zkuste následující recept.

Humr zvaný Thermidor

Tento recept nevznikl náhodou a netraduje se po staletí, jak jsem se dověděl v internetových zdrojích, uvařil ho jeden pařížský šéfkuchař v roce 1894 při příležitosti premiéry hry Victoriena Sardova, nazvané Thermidor.

Humr zvaný Thermidor

Je to recept jednoduchý a přitom velmi chutný.

Co budete potřebovat?

Pro dvě osoby stačí jeden humr – výrazně doporučuji sehnat si živého humra – mražený sice vyjde levněji, ale obecně, pokud je to možné, mraženým potravinám se vyhýbejte. Jednak mražením potraviny ztrácí na chuťových vlastnostech a hlavně na struktuře a tu u humra oceníte obzvláště.

Takže máte živého humra. Budete potřebovat tak velký hrnec, aby se vám do něj vešel humr celý a hlavně zcela narovnaný. Desetilitrový hrnec na polévku je opravdu malý, to, co potřebujete, by spíše mělo připomínat prádelní hrnec… A také musí být tak vysoký, aby se do něj humr dokázal ponořit celý.Humr zvaný Thermidor

Já kupuji humry v Makru a tímto mu sice dělám reklamu, ale nic z toho nemám. Ale je prostě faktem, že v Makru živé a chuťově dobré humry mají… Vyjde na cca 800 Kč za kilogram živé váhy. Menší si k přípravě tohoto receptu nekupujte.

Nejdříve si humra uvařte, budeme ho později stejně zapékat, takže nevadí, že vařené maso úplně vystydne. Aby se vám nepokroutil, přivažte pod humra vařečku – pozor, aby se vám vešel i s vařečkou do hrnce napříč. Přiveďte vodu k varu, osolte ji a humra tam po hlavě rychle dejte. Nebojte se, nemrská sebou, nekvičí, jen během chvilky změní barvu do krásné červené. Nevařte ho déle než deset minut. Ihned po vyjmutí z vařící vody ho zchlaďte. Já si napustím umyvadlo studenou vodou a humra do něj přendám. Zastaví se var a maso zůstane pevné a nerozvařené… Tento bod je opravdu důležitý, nedoporučuji vynechat.

Humr zvaný Thermidor

Humr zvaný Thermidor

Pak si ho přendejte na prkénko… bacha, crčí z něj voda… odlomte klepeta a proboha nevyhazujte – největší poklad je v nich. Celého humra rozřežte ostrým nožem od hlavy až k ocasu. Tohle je jediná nepříjemná práce pro citlivější jedince. Vyjměte z krunýře krásné, uvařené pevné bílé maso a pořádně ho omyjte od nečistot. Krunýře vydrhněte a osušte. Maso dejte do chladu, pokud ho nebudete ihned spotřebovávat.Humr zvaný Thermidor

Teď přijdou na řadu klepeta. V nich je opravdu to nejlepší humří maso. Doporučuji z něj udělat jednoduchý, lehký salátek, který podávejte buď jako předkrm, nebo společně s humrem v podstatě jako přílohu. Pokud nemáte doma kleště na humra, rozbijte klepeta paličkou (opatrně, ať maso nerozdrtíte) nebo zkuste louskáček na vlašské ořechy… Je to celkem boj, ale za ten výsledek to stojí. Počítejte s tím, že při použití paličky znečistíte nejen kuchyňskou linku, ale i sebe, věřte mi …Humr zvaný Thermidor

Takže tedy maso máme připravené, zatím nesolené a odpočívající v chladu.

Humr zvaný ThermidorHumr zvaný Thermidor

Salát s masem z humřího klepeta

Salát s masem z humřího klepeta udělejte vážně velmi jednoduše. Zálivka nejlépe z limetové šťávy, trocha dobrého olivového oleje, dobrá, spíše jemněji drcená hrubá sůl a čerstvě mletý barevný pepř. A čerstvé saláty, nejlépe více druhů, ne však výrazných chutí. Nedoporučuji třeba rukolu. Maso z humřích klepet nakrájejte na ne příliš velké, ani malé kousky a promíchejte je se zálivkou a natrhanými saláty. Podávejte s lehce osmahlou bagetkou na másle… Sbíhají se mi sliny, jen to píšu.Humr zvaný Thermidor

Humr Thermidor

Připravte si bešamelovou omáčku. Jak na ni, se dočtete třeba tady: Lasagne s krůtím masem. Je to jednoduché… lžíce másla, lžíce hladké mouky a 2 dcl mléka. Mouku na pánvi opražíte do světla, přidáte mléko a za míchání provaříte deset minut. Tento poměr udržte, pokud chcete bešamelu více. Omáčku osolíte, lehce opepříte, přidáte trochu strouhaného muškátového oříšku.

Humr zvaný Thermidor

Nyní si rozehřejte troubu na 180 stupňů – nejlépe horní gril. Na plech dejte umyté půlky krunýře. Maso humra nakrájejte napříč na asi 1 centimetr široké kousky. Krémový žampion oloupejte – a nakrájejte na cca 2–3 mm široké plátky. Poté skládejte zpět do krunýře, kousek masa, žampion, kousek masa. Osolte, opepřete, zalijte bešamelem, posypte nahrubo strouhaným parmazánem a nahrubo krájenou hladkolistou petrželí. Dejte zapéct do horní části trouby pod gril tak, aby sýr mírně zezlátl. Ne však déle než 10 minut. Nechcete maso vysušit, jen prohřát.

Humr zvaný ThermidorHumr zvaný Thermidor

Podávejte s vařenými, pažitkovými bramborami, s lehkým salátem, s bagetou – v podstatě s čím chcete. A až vložíte první sousto do úst, zavřete oči a představte si teplé moře, bílý písek, vlahý vítr ve vlasech…

Humr zvaný Thermidor

To mi připomíná, že k takovéto dobrotě rozhodně nešetřete na kvalitním bílém vínu. Každá asi máte své oblíbené, ale takový alsaský Gewürztraminer z vinic označených Grand Cru toto jídlo výborně doplňuje.

Dobrou chuť!


Suroviny:

Humr, hrubozrnná sůl, čerstvě mletý pepř, muškátový ořech, mléko, hladká mouka, máslo, parmazán, krémový žampion, hladkolistá petržel, čerstvý salát, limeta, olivový olej.

Reklama