Rodina

Jak na dětskou alergii?


Psychologická příprava dítěte na alergologické vyšetření není příliš odlišná od přípravy na jakékoli jiné běžné ambulantní vyšetření dětským lékařem. Důležité je vše dítěti vysvětlit úměrně jeho věku, zároveň není třeba nic dramatizovat.

Součástí běžného alergologického vyšetření jsou většinou pouze 2–3 více či méně nepříjemné procedury:

- odběry krve
- výtěry z krku a nosu
- kožní testy

Záleží také velmi na dítěti, jak takové procedury snáší. Je vhodné dítě předem informovat, jaké vyšetření je v plánu, ale současně ho ujistit, že není nijak bolestivé, a dodat mu odvahu, že to jistě dobře zvládne.

Při samotném vyšetření je vhodné, aby se rodiče příliš nerozlítostňovali a dítě zbytečně nelitovali, protože tím situaci jenom zhoršují. V některých případech je pak dítě klidnější a lépe spolupracuje bez přítomnosti rodičů. Někdy pomůže slíbená odměna, někdy slovní povzbuzení.

Pokud jsou v plánu kožní testy, je nutné několik dní předem vysadit celkově podávané léky tlumící alergickou reakci, tedy antihistaminika, a případně jiné léky potlačující imunitní reakce, například kortikoidy. To je jeden z důvodů, proč se testy provádějí mimo sezonu nejvyššího výskytu alergenů. Místně (do očí, nosu, průdušek) podávané kapky, spreje a inhalační léky se ale vysazovat nemusí.

Před odběrem krve na zjištění alergie se ani celkově podávané léky nevysazují, výsledek laboratorních vyšetření jimi není příliš ovlivněn. Odběr krve na stanovení alergie se tedy může provést kdykoliv, i v sezoně.

Rodičovská příprava

Na vyšetření by se ale měli připravit i rodiče. Měli by přinést, pokud je mají k dispozici, zprávy od jiných odborníků a od dětského lékaře, případně rentgenovou dokumentaci. To ušetří mnoho času a i třeba zbytečně prováděných vyšetření.

Je třeba, aby si ujasnili, jaký je hlavní problém, pro který dítě přivádějí k vyšetření, odkdy trvá, kdy se vyskytuje nejvíce, jaké léky pomáhají a jaké ne, jaká vyšetření s jakým výsledkem byla provedena, případně jaké operace byly kdy provedeny a zda měly příznivý dopad. K dalším rutinním otázkám alergologů patří dotazy na alergie v rodině, na kontakt se zvířaty, na zvláštnosti prostředí, ve kterém dítě žije, a samozřejmě také na kouření v domácnosti.

Alergologické vyšetření v praxi

Nejčastěji vypadá první alergologické vyšetření takto: Pohovor s rodiči a pacientem a zhodnocení donesené dokumentace, fyzikální vyšetření pacienta, potom pokud je potřeba následují nebolestivá vyšetření jako rentgen plic a funkční vyšetření plic – spirometrie, a nakonec to nejméně příjemné – odběr krve, výtěry, kožní testy. Případně je pacient odeslán ještě ke konziliárnímu vyšetření na krční, na kožní a třeba na kardiologické oddělení.

Celkově se ale není čeho bát. Některé procedury sice mohou být nepříjemné, ale vždy mějte na paměti, že vy i lékař to všechno děláte pro zdraví dítěte.

Převzato ze serveru www.bez-alergie.cz

Máte alergické dítě? Jaká dopadla vaše první návštěva u alergologa? Využíváte nabídky speciálních ozdravných pobytů třeba u moře?

 

   
18.02.2008 - Děti - autor: Pavel Miškovský

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Dickie [*]

  Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že článek neuvádí nic o tom, jak na alergii, ale pouze o tom, co očekávat od návštěvy u alergologa...

  Připadá mi to, jako bych se místo receptů na kuře stokrát jinak dočkala návodu, jak se nakupuje v masně...

  superkarma: 0 18.02.2008, 17:08:18
 2. avatar
  [7] Margarita [*]

  FAXÍK: bohužel co není, může být, ovšem z celého srdce přeji, aby zůstalo "při starém"
  Moje máti začala mít problémy až kolem 35ti let a to takové, že už je z ní skoro hotový astmatik
  Já jsem se naopak z alergií úplně vyléčila - ťuk ťuk ťuk

  superkarma: 0 18.02.2008, 16:45:54
 3. avatar
  [6] lumpici [*]

  OZDRAVNÉ POBYTY - zajímalo by mě, jestli tam někdo posíláte děti, případně jak tam byli spokojené, co od ozdravného pobytu očekáváte ..... Zajímá mě to jako pracovníka, který tam také jezdí. Evka

  superkarma: 0 18.02.2008, 13:37:04
 4. avatar
  [5] Kuře [*]

  lumpici: Taky radši dětem řeknu, že to píchne,než abych jim něconakecala a oni se pak báli "preventivně" pokaždé.

  superkarma: 0 18.02.2008, 13:27:07
 5. avatar
  [4] femme [*]

  moje prostřední dcera byla jeden čas alergická na pyl, přicházela z procházek se psem hrozně oteklá v obličeji a s hroznou rýmou ale stačily dvě léčby za sebou a už má od té doby pokoj

  superkarma: 0 18.02.2008, 12:53:57
 6. avatar
  [3] lumpici [*]

  Trošku nesouhlasím s ujištěním dítěte, že odběr krve nebolí. Já osobně vždy dětem říkala, co je čeká popravdě, samozřejmě úměrně věku. Mezi takové zprávy patřilo upozornění co a jak jim budou dělat, aby pak nebyli tolik vyděšené v okamžiku, kdy lékařka vezme jehlu do ruky. Alergo testy malými vpichy také nepatří mezi příjemné procedury. Ale naštěstí moje děti tyto procedury snášejí od malinka dobře.

  Alergici jsme všichni, já a nejstarší dcera máme astma, dvě mladší děti josu zatím "jenom" alergici s imunodeficitem.

  Ozdravné pobyty využíváme, dcera byla jednou sama na pobytu s Vojenskou zdravotní pojišťovnou v Řecku, dvakrát jsem byla na ozdravném pobytu se stejnou pojišťovnou na Černé hoře společně s dětmi (mladší museli mít doprovod), loni jsem byla na tomto pobytu jako pedagogický pracovník a děti byli v jiných oddílech. Letos bychom chtěli jet znova, žádost už máme podanou a teď to chce trochu štěstí při výběru. Akorát nejstarší dcera už s námi nepojede, pobyty mají bohužel jen pro děti do 15 let a jí už bylo letos 16. Myslím že by tyto pobyty mohli být do 18 let.

  Evka

  superkarma: 0 18.02.2008, 10:06:09
 7. [2] Lindaa [*]

  I alergetik muze mít na daný alergen urcitou dávku snesitelnosti a pokud se daný alergen zrovna nevyskytuje v jeho okolí tak na testy reaguje negativne. Málokterý alergetik je 100% alergický na vsechno co ho drázdí a pokud má napr. 5% snásenlivost napr. na pyl tulipánu tak mimo tulipánovou sezónu nebude reagovat - pricuchnutí k 1 kvetu alergii nevyvolá. To by si meli rodice pred návstevou alergologa uvedomit. Já jsem napr. alergická na vsechno od prírody - zvírata (srst i perí), pyl(stromy, trávy, kvety),roztoce, streptokoky, stafilokoky (kdo ví jak se ty potvory písou) atd. Pokud potkám kone tak se 2 hod. dusím,ale pokud jsem se s konem nesetkala celý týden tak na kozní test nereaguji. Stejne tak pres zimu nereaguji na pyl a klidne si muzu pricichnout ke kytici, ale za pár týdnu az zacne jaro by me stejné pricichnutí stalo pul krabicky prásku.

  superkarma: 0 18.02.2008, 08:48:49
 8. [1] FAXÍK [*]

  naštěstí nemám ani jedno dítko alergické

  superkarma: 0 18.02.2008, 07:21:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme