.

Jak, na čem a kde si pochutnáte ve Vietnamu?

Cestování

Jak, na čem a kde si pochutnáte ve Vietnamu?

Všude, a to nejen na mořských plodech a rybách, kterými tato země doslova „přetéká“. Vietnamci jsou skvělí kuchaři, opravdu umí vařit. A to snad cokoliv. Suroviny zpracovávají stylem podobným, jako v Číně a ostatních zemích dálného východu.

Najíst se různými delikatesami v zemi plné paradoxů můžete v luxusních rezortech v rámci plné penze (all inclusive tam nepěstují), celkem levně ve stylových i obyčejných městských restauracích, ale i „za babku“ přímo na ulici (komu nevadí trošku nepořádku). V tomhle je Vietnam bezkonkurenční! Připlatíte si ale za víno - přece jen zvláště k rybám a mořským plodům patří. Narazili jsme vždy na slušné, většinou dovezené, ale ochutnali jsme i místní. Nic moc, cena skoro stejná, ale nutno ocenit snahu domorodých vinařů.

V žádné jiné exotické zemi, o kterých jsem vám psala, jsem se nemohla v takové míře nacpat nejen obřími krevetami, ale i langustami či kraby v takovém množství, jako zde. Mořské příšerky se zde prodávají „za babku“, a tak i hotelové švédské stoly jimi nešetří. Host si na talířek naloží syrové, co hrdlo ráčí

 

Vietnam

a kuchař mu lahůdku čerstvě ugriluje:

Vietnam

Pokud se vydáte najíst do ulic velkých měst, objevíte restaurace s podobným systémem - jen adjustace masíček odpovídá cenám a prostředí:

Vietnam

Vietnam

 

Domorodci se nejraději (patrně nejlevněji) stravují přímo na ulici. Sedí na maličkých plastových židličkách a nabírají si různé pokrmy  - maso, rýži, zeleninu, omáčky - rozestavěné na stolečku, do svých misek. Jedí samozřejmě výhradně tyčinkami:

Vietnam

I bohové se chtějí „napapat“, a tak zde, u známých čamských věží v Danangu, koupíte jídlo,

Vietnam

které přímo na místě můžete hezky naaranžovat na oltáře:

Vietnam

Vietnam

 

Absolvovali jsme výlet lodí pořádaný místní cestovkou, kde oběd podávali na zvláštním plovoucím voru uprostřed moře:

Vietnam

V každé sádce najdete nejrůznější druhy mořských obyvatelů - kraby, sépie, chobotnice, langusty…. a další a další, které jsem ani nedokázala pojmenovat:

Vietnam

My měli coby skupina již dopředu připravené menu, ale turisté si mohou vyhlédnout živočicha, kterého mu obsluha vyloví … no a zbytek jejich osudu už si dovedete domyslet….

Vietnam

Vietnam

Na dalším, mnohem luxusnějším výletu, dvoudenní plavbě po zátoce Ha long, jsme se stravovali již klasickým způsobem - nicméně stejně skvěle. Tohle je záběr ze snídaně:

Vietnam

Dokonce v rámci večerního programu učil kuchař turisty připravovat různé místní speciality (s jarními rolkami jsem ale doma moc úspěchu nepobrala):

Vietnam

Dost dobře jsem nechápala, proč se tato paní objevila na boku lodi a snažila se nám prodat další jídlo.?

Vietnam

To někde ve městě by měla větší šanci. Na ulici se tu prodávají veškeré suroviny potřebné k vaření vč. ovoce (tyto dámy ale spíše jen pózují pro turisty v jednom skanzenovém městečku):

Vietnam

Další dámy už čile obchodují se zeleninou,

Vietnam

langustami

Vietnam

a k mému zděšení v plném slunci i s výsekovým masem. Kupodivu zřejmě absolutně čerstvým, neboť vůbec nepáchlo - prostě jiný kraj, jiný mrav:

Vietnam

Kolují pověsti, že Vietnamci si rádi pochutnají i na jiných domácích zvířatech, než my. Tak od nich je třeba se tady rázně oprostit, pokud jste citlivky a raději věřit našemu průvodci, který tvrdil, že vznikly ve válce, kdy byl hlad… No každopádně již minule zmiňovaný medik - můj myč oken - tvrdil opak. Kdo ví…..?

Samozřejmě, že Vietnamci umí připravit i skvělé vegetariánské pokrmy. Pro koho jsou příliš zdravé, může si zakoupit některý z těchto roztomilých dortíčků: 

Vietnam

V příštím díle vás zvu k poněkud duchovnějšímu zážitku - návštěvě archeologických památek a chrámů.

Čtěte také:

   
08.09.2015 - Exotika - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [13] Anai [*]

  kobližka — #7 Jednou jsem zkusila smažené kobylky, které prodával hošík na tržišti v Mexiku (viz loňský fotoseriál). Chutnaly jako oříšky. Co bych já NIKDY nepozřela, jsou pavouci, bohužel i tím se lidé ve východní Asii prý občas živí... možná nejen tam.

  superkarma: 0 09.09.2015, 13:04:45
 2. [12] Anai [*]

  Suzanne — #2 adjustace = předvedení - předložení - způsob nabídky nějakého produktu, který je na prodej. Používalo se ve výtvarné hantýrce.

  superkarma: 0 09.09.2015, 13:02:52
 3. [11] Anai [*]

  gerda — #1 Včera jsem sem neměla čas "dorazit" - máte pravdu, měla jsem napsat "Nacpat" se. Ale byl trošku technický problém, vkládala jsem narychlo, a tak mi to uteklo.

  Jinak my středozemci nemáme v genech chuťovou příchylnost k mořským plodům - ještě tak k rybám, které jsou na pohled stejné v moři, jako v českých rybnících, ani chutí se až tolik neliší, takže není se čemu divit, že málokterý Čech či Češka (a nejen stará Škopková) to prostě nemusí! Já mám v genech maximálně Maďary (prokázané), ale mořské potvory pro mě znamenají totéž, co pro někoho čokoládu.... prostě jde o něco, čemu nikdy neodolám a jsem schopna se to toho přejídat stále, což není až tak zdravé. Bohužel jsem po tom nezhubla, protože jsem toho jedla MOC! Sml58

  superkarma: 0 09.09.2015, 12:59:28
 4. avatar
  [10] marianaant [*]

  Moc zajímavé, hned bych se tam vydala, ale něco k tomu schází, finance bohužel.Sml15

  superkarma: 0 08.09.2015, 16:01:43
 5. [9] iřka [*]

  Takovou dovču bych potřebovala,to by byla panečku odtučňovací kůra.Sml59

  superkarma: 0 08.09.2015, 15:38:38
 6. [8] 1anicka [*]

  mnam

  superkarma: 0 08.09.2015, 14:38:08
 7. avatar
  [7] kobližka [*]

  Nemluvím o tom,že bych nic co má nožky,tykadýlka,oči,krovky apd. nepozřela,ale to je věc jiná.Co se mi nesmírně líbí a to nejen na Vietnamu,je ta svoboda v přípavě jídla.Klidně venku,na zemi,v nějakém stánku a rozvoz pěkně na lodičce...no,to by z toho u nás EU opupínkovala Sml30 Nejspíš budeme příiš svázáni všěmožnými normami,které stejně překračujeme.

  1. na komentář reaguje Anai — #13
  superkarma: 0 08.09.2015, 14:28:29
 8. avatar
  [6] gerda [*]

  Suzanne — #5no jo....ale jak vypadajíSml14...nene, radši brambory s máslem a kyškou.

  superkarma: 0 08.09.2015, 12:56:21
 9. avatar
  [5] Suzanne [*]

  gerda — #4 Škopková Sml30 Já teda mořský potvory taky úplně nemusím Sml23 Ale jak se znám, našla bych tam kromě nich spoustu dobrého Sml22

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  superkarma: 0 08.09.2015, 12:14:48
 10. avatar
  [4] gerda [*]

  Suzanne — #2ještěže je tam záchytný bod s jídlem i pro mě. Při nabídce jenom mořských potvor bych zemřela hlady. Mám to stejně jak stará ŠkopkováSml30 Brr.Sml23

  1. na komentář reaguje Suzanne — #5
  superkarma: 0 08.09.2015, 11:06:47
 11. [3] manislava [*]

  určitě bych něco ochutnalaSml67

  superkarma: 0 08.09.2015, 10:42:39
 12. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Neznala jsem slovo adjustace. Jinak je to celé pastva pro oči Sml16Sml67

  1. na komentář reaguje gerda — #4
  2. na komentář reaguje Anai — #12
  superkarma: 0 08.09.2015, 09:10:56
 13. avatar
  [1] gerda [*]

  Šmarjá, formulace "najíst se různými delikatesami" mi málem utrhla očiSml30 Jinak dobrý!!Sml16

  1. na komentář reaguje Anai — #11
  superkarma: 0 08.09.2015, 06:40:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme