Rodina

Jak myslí na matky s dětmi zákoník práce

Žena je bezesporu „nositelkou“ budoucího života. Tato důležitá okolnost ji však může značně znevýhodňovat např. v pracovním procesu, proto je výsadou vyspělé společnosti, že chrání jak ženy těhotné, tak i matky pečující o malé děti. Podívejme se na ochranu těchto žen očima zákoníku práce a můžeme sami posoudit, zda je tato ochrana dostačující.

 

Vznik pracovního poměru

Samotný zákoník práce zakazuje v pracovně právních vztazích mimo jiné diskriminaci z důvodu věku, manželského a rodinného stavu nebo povinností k rodině.  Přesto se mnoho žen stále setkává s tím, že jsou při přijímání do pracovního poměru upřednostňovány ženy mladší, svobodné a bezdětné. Možností obrany proti takovému jednání je uvědomění Úřadu práce příslušného podle sídla zaměstnavatele. Tento úřad by pak měl u zaměstnavatele provést kontrolu dodržování pracovně právních předpisů, mezi které samozřejmě patří i zákaz diskriminace.

 

Převedení na jinou práci

Zákoník práce ukládá zaměstnavateli povinnost, převést na jinou práci

- těhotnou ženu

- ženu, která kojí

- ženu, která má dítě mladší 9 měsíců,

pokud tato žena vykonává práci, která jí je zakázána (např. z důvodu ohrožení těhotenství), nebo tato žena pracuje v noci a sama o převedení na jinou práci požádá.

Pokud žena po svém převedení dosahuje menšího výdělku, může využít možnosti vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství. 

 

Pracovní cesta

I zde platí pro zaměstnavatele omezení, kdy těhotnou ženu,  ženu pečující  o dítě  do věku  8 let a osamělou ženu pečující o dítě do 15 let může vyslat na pracovní cestu mimo své bydliště nebo pracoviště jen s jejím souhlasem.

 

Úprava pracovní doby

Požádá-li  žena pečující  o dítě  mladší 15 let nebo těhotná žena o kratší pracovní  dobu nebo o  jinou vhodnou úpravu pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět její žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Těhotné ženy a ženy pečující o dítě mladší než 1 rok nesmí pracovat přesčas.

 

Přestávky ke kojení

Matce, která kojí své dítě, je zaměstnavatel povinen poskytnout přestávky ke kojení, a to na dítě ve věku do 1 roku dvě půlhodinové přestávky a v dalších 3 měsících pak jednu půlhodinovou přestávka. Tyto přestávky se započítávají do pracovní doby, tzn. že i za tuto dobu ženě náleží mzda.

 

Zákaz výpovědi

O této otázce je ve společnosti dosti rozšířené povědomí. Je třeba si však uvědomit, že toto omezení platí pouze pro podání výpovědi ze zaměstnání. Netýká se tedy zrušení pracovního poměru ve zkušební době a také se netýká skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou – tento pracovní poměr normálně skončí.

Co tedy vlastní zákaz výpovědi obnáší? V době těhotenství, mateřské dovolené nebo v době péče o dítě mladší než 3 roky nesmí zaměstnavatel dát ženě výpověď ze zaměstnání. Výjimkou je výpověď z důvodu, že se zaměstnavatel ruší nebo stěhuje.

 

Okamžité rozvázání pracovního poměru z důvodu porušení pracovní kázně

S těhotnou ženou nebo matkou pečující o dítě do 3 let nemůže zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr z důvodu porušení pracovní kázně. Může však s nimi z uvedeného důvodu rozvázat pracovní poměr výpovědí.

 

            Tolik k některým ustanovením zákoníku práce. Záměrně jsem opominula otázku mateřské a rodičovské dovolené, protože jsem se jí věnovala již ve svých minulých článcích. Pokud však máte nějaké dotazy i z této oblasti, napište je prosím, budou pro mě inspirací na témata dalších článků.

   
13.02.2004 - Finance a práce - autor: Lída Řezníčková

Komentáře:

 1. [33] Lucka Přikrylová [*]

  Je tedy možné docílit úpravy pracovní doby, jak se uvádí v zákoníku práce http://www.pracomat.cz/poradna/zakonik-prace/77-zakonik-prace-cast-2-hlava-3.html ?

  superkarma: 0 09.09.2015, 17:23:10
 2. [32] onohlo [*]

  zajímavý článek

  superkarma: 0 20.03.2013, 11:44:17
 3. [31] sdrawa [*]

  Jedná se o velmi sporné téma. Existují však i přivýdělky, které jsou dostupné pro vvšechny, konkrétně jde o livechat

  superkarma: 0 01.02.2013, 12:18:14
 4. avatar
  [30] Dášule [*]

  Myslím, že v současné době je zákoník práce na 2 věci. Na nic a na .... ZP je především něco, co pracovníci nesmí znát a pokud se s tím už nedopatřením setkali a nedej bože, dokonce vědí, o čem ta kniha je, nikdy do nedají šéfovi najevo, pokud chtějí zůstat ve firmě. Žena, která jde za majitelem firmy se žádostí vyplývající z jejich práv daných zákoníkem práce by měla mít v druhé ruce připravené pero na podepsání rozvázání pracovního poměru dohodou. Možná to neplatí u velkých firem, kde jsou odbory, ale v menších firmách, o které odborové organizace nestojí to tak je.

  superkarma: 0 16.02.2004, 10:05:51
 5. avatar
  [24] werka [*]

  No já jsem asi taky exot. Zaměstanavatel mi dal po RD ještě 3/4 roku neplacného volna (chtěla jsem dát do MŠ až do září, ne od půlky šk. roku) a pak mne vzal bez potíží zpátky a kromě toho jsem měla ještě dvě jiné nabídky na práci. kdyby se mi bývalo nechtělo nastoupit tam, odkud jsme na mD odcházela. pravda, tahle zkušenost je stará už 6 let ...

  superkarma: 0 13.02.2004, 13:59:20
 6. avatar
  [22] Jeremi [*]

  Jo, koukám zpátky, že to o těch 14 dnech psala šára. Sorry.

  superkarma: 0 13.02.2004, 13:41:52
 7. avatar
  [21] Jeremi [*]

  Monas: Mateřská dovolená nesmí být kratší ne než 14 dnů, ale než 14 TÝDNŮ!!!

  MMCH - nejsem modelová vysokoškolačka, protože mám dítě jen jedno, ale zato jsem po mateřské sháněla svoji první práci, tj. byla jsem zcela bez praxe a povedlo se napoprvé. Takže se přidávám k těm, kdo vylepšují statistiku, že to nemusí být strašné vždycky.

  superkarma: 0 13.02.2004, 13:40:31
 8. avatar
  [16] šája [*]

  sarobrouk: Ty zlomky mi dělají potíže, raději to po mně nepřepočítávej...prostě přímá úměra

  superkarma: 0 13.02.2004, 11:43:06
 9. avatar
  [15] šája [*]

  Monas: Po MD s prvním dítětem jsem nastupovala na úplně jiné místo, protože předtím jsem dojížděla a to se s dítětem fakt nedá. Nikdo mě tady neznal, já nikoho neznala, místo jsem si našla na inzerát. Asi jsem fakt měla štěstí. Ale jinak ano - sháněla jsem místo po předchozí výpovědi a měla jsem obavy.
  sarobrouk: Výdělek se krátí přímo úměrně. Já měla 6ti hodinovou dobu, takže plat 6/8, nebo 2/3, jak chceš
  HRenatka: Žádně peníze se nedoplácí, když žádáš o zkrácení pracovní doby sama to je tvoje svobodná volba

  superkarma: 0 13.02.2004, 11:40:43
 10. avatar
  [14] šája [*]

  Monas: Po MD s prvním dítětem jsem nastupovala na úplně jiné místo, protože předtím jsem dojížděla a to se s dítětem fakt nedá. Nikdo mě tady neznal, já nikoho neznala, místo jsem si našla na inzerát. Asi jsem fakt měla štěstí. Ale jinak ano - sháněla jsem místo po předchozí výpovědi a měla jsem obavy.

  superkarma: 0 13.02.2004, 11:35:26
 11. avatar
  [13] sarobrouk [*]

  Šára: Nemáš tam k tomu taky někde výcuc ze zákona, jak je to přesně?

  superkarma: 0 13.02.2004, 11:33:07
 12. avatar
  [12] sarobrouk [*]

  jo, to zkrácení výdělku, když se zkrátí pracovní doba, to mě zajímá taky - a jak moc ji musí zkrátit?

  superkarma: 0 13.02.2004, 11:31:34
 13. avatar
  [7] šája [*]

  Asi jsem fakt divná, ale vidíte to všechny nějak černě. Po návratu z RD jsem nastoupila na zkrácený úvazek - bez problémů. Mám dvě malé děti, jsem tedy jako ta fiktivní vysokoškolačka z Idnes. Pokud mi marodí a něco hoří, vezmu si práci domů (i když chápu, že to nemůže každý). Všechno je o domluvě s nadřízeným, nevěřím tomu, že jsou všichni, jak popisujete. Nejsem v prvním zaměstnání, ale s takovým odmítavým přístupem vůči matkám s dětmi jsem se zatím nesetkala. Teď už chodím na normální úvazek, ale oproti ostatním mám jinak postavenou pracovní dobu. Prostě jsem šéfa požádala a hotovo. Důvěřuje mi, já nedělám podrazy, tak mi vyhoví. Vyhověl by mi, i kdybych malé děti neměla.
  Jitka: Těhotenství jsem nahlásila ve třetím měsíci - prostě tak, aby měl šéf dost času se s tím nějak poprat - přijmout náhradu, kterou si zaučím, dokončit rozdělané zakázky a další pro mě event. nepřijímat a pod.

  superkarma: 0 13.02.2004, 10:24:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme