Rodina

Jak může rodina ušetřit a třeba se i trochu pobavit

Kvůli hospodářské krizi přišlo mnoho lidí o práci. V nejedné rodině řeší velmi složitou situaci. Tatínek, živitel rodiny a plátce hypotéky přišel o místo. Maminka je na mateřské, starajíc se o miminko a jeho staršího sourozence. Peníze chybí.

family

Kde je vzít? Rodina šetří, kde se dá. Kupuje levnější potraviny či nakupuje jídlo v akcích, méně svítí a šetří vodou. Maminka se snaží přivydělat nějakou korunku na mateřské a aspoň trošku vylepšit bídný rozpočet. Jenže ani to nestačí. Přijde na řadu seškrtávání výdajů.
Kolik rodina dohromady utratí za mobil měsíčně? Není to moc? Nemá náhodou jiný operátor výhodnější nabídku, která by pomohla ušetřit?
A co volnočasové aktivity? Kolik stojí koníčky a zájmy? Nešlo by i to nějak omezit, nedaly by se i tady ušetřit nějaké peníze?

Možností, jak ušetřit, je opravdu mnoho. Na internetu lze nalézt fundované články od finančních poradců, které radí, jak ušetřit tisíce korun měsíčně. Já bych vám ale ráda v tomto článku nabídla pár méně obvyklých nápadů, kde a jak se dají sice poměrně malé, ale v součtu zajímavé částky ušetřit a přitom se třeba i trochu pobavit.

Dárky

Blíží se narozeniny některého člena rodiny? A vy už teď dumáte nad tím, co dát a kde na to hlavně vzít peníze?
Dárky bývají ošemetná věc. V každé rodině je to jinak. Někde, kde nejsou vzájemné vztahy vřelé a přátelské, se jedni před druhými předhání, kdo dá lepší a dražší dárek.
V jiné rodině je zase kupa dětí, a kdovíjak se zavedlo, že každému synovci a každé neteři, ne-li i vlastníkům (děti moje a mých bratranců a sestřenic), se musí dát dárek. Jenže když je těch dětí šest, sedm, to už se dárky pěkně prodraží.
Pokud je s vašimi příbuznými dohoda možná, mám jeden návrh. Domluvte se, že dárky se budou dávat jen do určité rodinné příbuznosti, např. jen rodičům a sourozencům. Ostatním jen popřejete. Domluvte se také na tom, že jmeniny není potřeba slavit tak velkolepě jako narozeniny, nebo je neslavte vůbec.
V rodině s bezpočtem dětí se můžete domluvit, že synovcům a neteřím dáte jen nějakou oblíbenou sladkost, malou drobnost, žádné velké a drahé dary.
Jako vhodný dárek se také nabízí ručně dělané přáníčko. Potěší mnohem víc, vždyť takovým přáníčkem obdarovanému říkáte, že jste mu stáli za nápad, námahu a čas! Máte-li dítě, můžete ho do výroby přáníčka zapojit. Nejjednodušší a přitom velmi osvědčená je koláž. (Zvládne ji s vaší pomocí i velmi malé dítě, cca 1,5-2 roky.) Na čtvrtku bílého papíru nalepíte obrázky vystříhané z novin, časopisů, reklamních letáků či zbytků balicího papíru. Pro narozeninové přáníčko vyberete obrázky květin, pro velikonoční přáníčko obrázky vajíček, kuřátek a zajíčků, pro vánoční zase obrázky hvězdiček a dárečků. Dítě může takovéto přáníčko domalovat pastelkami, vy dopíšete přání či vlastní básničku a je hotovo.
Mnoho dárků můžete vyrobit sami doma. Pokud vás tvoření baví, prohlédněte si nejrůznější internetové stránky o tvoření, inspirujte se knihami a potěšte rodinku dárkem, který v žádném obchodě nekoupí.
Není nutné zahrnovat malé děti přemírou hraček. Nemáte-li peníze, hračky kupujte jen v míře nezbytně nutné a spíše s důrazem na kvalitu než na kvantitu. Máte-li trochu času a talentu, můžete si nějaké hračky sami vyrobit. Nejmenší děti mají často úžasnou fantazii a dokáží si vyhrát třeba s i vycpanou ponožkou s namalovaným obličejem, s chrastící dózou na léky (samozřejmě tou, co má bezpečnostní uzávěr a léky v ní už dávno nejsou) nebo s panáčkem vytvořeným z větviček a provázků.

Knihovna

Neznám rodinu, kde by neměli předplacen alespoň jeden magazín či jedny noviny. V některých rodinách odebírají hned několik druhů tiskovin. Přitom je to částka, která v rodinném rozpočtu může chybět. Stejným výdajem může být i nákup nových knih.
Pokud nechcete o své čtení přijít, využívejte knihovnu. Ušetříte za předplatné časopisů či novin a za jednorázové nákupy knih. Roční poplatek v knihovně je s ohledem na ceny tiskovin až směšně malý. Přitom si můžete půjčit téměř jakoukoli knihu či časopis. Pravda, nejžhavější novinky v knihovně nenajdete. (Knihy smí být půjčovány v knihovně až po uplynutí určité doby od data vydání.) Na druhou stranu má knihovna velkou výhodu. Pokud se vám kniha nelíbí, jen ji vrátíte do knihovny. Nemusíte litovat, že jste za něco takového zbytečně vyhodili peníze. A konečně nejedna knihovna pořádá pro své čtenáře i širokou veřejnost nejrůznější akce a přednášky. Může se tak pro vás stát nejen místem, kde si půjčujete své oblíbené a objevujete nové knihy, ale i místem osvěty a dalšího vzdělání.

Rodinné pasy

Jedná se o projekt, který je podporován několika kraji ČR i státy EU. Stačí se zaregistrovat (http://rodinnepasy.cz/) a poté, co vám domů přijde karta Rodinných pasů, užívat slev. Počet poskytovatelů nejrůznějších služeb se neustále rozšiřuje. Nákup knih, posezení v kavárně, aquapark, vláčky, divadlo, penziony, restaurace, lyžování, nábytek, kadeřník... na spoustu věcí a služeb můžete využívat slevy. V létě a zimě vychází katalog plný slev - nejčastější sleva je 50 % a 100 %.
Krom jiného vám domů bude zdarma chodit časopis Rodinka. V něm se dozvíte například i to, kteří noví poskytovatelé služeb do projektu přibyli.
Jednou za čas je v rámci Rodinných pasů pořádána akce pro děti, které se můžete zdarma zúčastnit. Např. minulý víkend to byla slavnost k otevření hradu Veveří s divadlem a soutěžemi pro děti.

Spotřební zboží a obchody

Stále více výrobců se snaží přilákat zákazníky na věrnostní program. Sbíráte body či kódy z obalů a vyměňujete je za dárky. Pokud pravidelně kupujete nějakou potravinu (jeden druh vod, jeden druh müsli...), podívejte se na web výrobce, zda nenabízí pro své zákazníky věrnostní program. Nebo zda právě neprobíhá nějaká soutěž ve stylu „nasbírej X kódů a vyhraj... nasbírej Y kódů a vyhraj...". Nevyplatí se kvůli takovéto soutěži kupovat výrobky, které jsou dvojnásobně dražší než ty, které běžně kupujete. Spíše se poptejte mezi přáteli a známými, zda ten či onen výrobek nekupují a kódy z obalů by vám nedávali. Pokud mezi dárky nenajdete nic, co by vás zaujalo, pravděpodobně narazíte na něco, co by mohlo být vhodným dárkem pro některého člena rodiny.
Porozhlédněte se, zda obchody, ve kterých pravidelně nakupujete, nemají pro své zákazníky přichystán věrnostní program. Za nákup nad určitou částku můžete sbírat body, které pak proměníte ve slevu či nějaký dárek. Nevyplatí se ale účastnit se takovéhoto věrnostního programu, má-li daný obchod ceny vyšší než jeho konkurent. Obzvláště u nákupu spotřebního zboží v akcích a věrnostních programech platí ono známé „dvakrát měř, jednou řež“.

Weby

Zapátrejte na internetu. Existuje spousta webů, na kterých se můžete zúčastnit soutěží o atraktivní ceny (např. na ženě-in ;)), nebo kde můžete sbírat body za (denní) návštěvu stránek a za aktivitu na daném webu. Nasbírané body poté proměníte v nějakou výhru - poukaz do obchodu, knihu, kosmetiku...
Dávejte si ovšem pozor na dvě věci:
1. Pečlivě si pročtěte podmínky při přihlašování. Pokud chtějí příliš podrobné údaje (jméno, příjmení, adresu, telefon, počet dětí, zájmy...), zbystřete. Velmi pravděpodobně se v textu může skrývat poznámka, že souhlasíte s tím, aby vaše osobní údaje byly poskytovány i třetím stranám. Může se vám pak stát, že vám domů budou volat nejrůznější obchodníci a ve schránce se budou objevovat reklamní materiály neznámých společností. Adresu by měl takovýto server používat jen pro doručování výher a nikomu dalšímu ji nesdělovat.
2. Uvědomte si, že než si „naklikáte“ potřebné body, nějakou dobu to trvá. Během té doby máte puštěný počítač, který spotřebovává elektrickou energii. Ve výsledku vás může taková „výhra“ vyjít mnohem dráž, než kdybyste si ji koupili v obchodě. K „naklikávání bodů“ se hodí počítače, které tak jako tak běží celý den. Například počítače v knihovně. Zatímco si vaše dítě hraje v koutku, můžete si „odskočit“ na internet. Nebo takto získávejte body jen na těch serverech, u kterých si odpočinete, které jsou vaším koníčkem, kde čerpáte inspiraci (např. pro vaření) či kde se (sami pro sebe) vzděláváte.

Zdravotní pojišťovna

V dnešní době se zdravotní pojišťovny předhání v tom, která nabídne svým klientům lepší služby. Poptejte se, zapátrejte na internetu a vyberte si pojišťovnu, která vám nabídne přesně ty služby, o které stojíte. (Pohlídejte si ale, aby vaši lékaři měli s pojišťovnou smlouvu.) Je již téměř samozřejmostí, že pojišťovny přispívají na plavání, na očkování, na ochranné pomůcky (výbava na kolo, autosedačka apod.), na péči o zub ... Když se to sečte, můžete ušetřit pěknou sumičku, kterou byste jinak museli dát ze svého. Nebo si můžete dopřát činnost, kterou byste si možná museli odepřít (např. koupání s dětmi).

Částky, které výše uvedeným způsobem ušetříte, nejsou nijak závratné. Jedná se spíše o jednorázové úspory. Ovšem rodině, která šetří každou korunku, se i to může hodit. A navíc, takovýmto šetřením se můžete odreagovat a na chvíli zapomenout na finanční těžkosti. Šetření může být i zábava.

Přeji příjemné, a pokud možno zábavné šetření!

   
08.04.2010 - Finance a práce - autor: Markéta Matlová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [94] mio [*]

  peetrax — #92 aha, takhle.tak to jo.

  Dante Alighieri — #93 jdem

  superkarma: 0 12.04.2010, 19:36:46
 2. avatar
  [93] Dante Alighieri [*]

  Tak pojďte sem:

  http://zena-in.cz/clanek/dante-chce-byt-fotografkou/kategorie/diskuze-o-praci-a-zamestnani

  1. na komentář reaguje mio — #94
  superkarma: 0 12.04.2010, 19:34:06
 3. avatar
  [92] peetrax [*]

  mio — #91 mám, ale pokud tady není žádný nový příspěvek, tak ho nevidím. Asi mám příliš obsáhlou lištu.

  1. na komentář reaguje mio — #94
  superkarma: 0 12.04.2010, 18:27:27
 4. avatar
  [91] mio [*]

    Dante Alighieri — #85 to je fakt..já si ŽL zřídila, protože jsem nemohla najít práci a působilo líp, že nejsem na pracáku. Pracovala jsem na něj v rodinných firmách u rodičů a externě tak různě a pak jsem i díky němu snáz našla dobrou práci.

  Tak držím palce při rozjezdu, vypadá to, že jsi se vážně nadchla a rozjedeš to!Sml67

  peetrax — #90 proč ho nemáš na liště jako sledovaný článek??

  1. na komentář reaguje peetrax — #92
  superkarma: 0 12.04.2010, 18:22:07

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [90] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #89 já vím, ale kdybys tam měla třeba nějaký šokující druhy portrétování nebo tak... Sml58 Sml30 A už založ to auditko, nechce se mi vždycky hledat tenhle článek, když chci něco napsat! Sml30

  1. na komentář reaguje mio — #91
  superkarma: 0 12.04.2010, 18:12:40
 2. avatar
  [89] Dante Alighieri [*]

  peetrax — #87 Kdybych se s přítelem rozešla, pomalu bych se s podnikem přesunula do Prahy. Kromě toho plánuju i tak působit na obou půdách, kdyby mi to teda vyšlo. Sml24 I když budu v ČB, pokusím se dávat o sobě vědět i v Praze. Fotograf je beztak cestovní povolání, nejspíš bych jezdila všude možně (což mi vůbec nevadí).  No a ta soutěž - myslím, že být fotografkou není nic inovativního a asi už vůbec ne nápad roku. A taky nechci bejt v TV. Sml57

  1. na komentář reaguje peetrax — #90
  superkarma: 0 12.04.2010, 18:00:07
 3. avatar
  [88] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #85 na tohle http://www.napadroku.cz/ jsem před chvilkou viděla upoutávku v TV. Letos to asi už nestihneš, ale je to dobrá inspirace - a kdoví, třeba se za rok přihlásíš. Sml39

  superkarma: 0 12.04.2010, 17:27:21
 4. avatar
  [87] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #85 Pokud byses - teda nedejbože! - rozešla s přítelem, zůstala bys v ČB? 

  P.S.: nejsem škarohlíd, jen ekonom. Sml32 Ale k takovým nepříjemným otázkám se stejně dostaneš, až si budeš dělat SWOT analýzu.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #89
  superkarma: 0 12.04.2010, 14:17:15
 5. avatar
  [86] Eva_CZ [*]

  Dante Alighieri — #85 Sml67 jsi rozumna holka a jdes na to dobre!

  P.S.Nesnasim autority Sml54

  superkarma: 0 12.04.2010, 02:03:03
 6. avatar
  [85] Dante Alighieri [*]

  mio — #82 Já myslím, že spousta podnikatelů začala podnikat proto, že byli např. vyhozeni z práce nebo práci nemohli najít. Nebo měli blbýho šéfa. Sml30

  Eva_Fl — #83 Nejenže mě štve týmová práce, ale taky autority! Už si mailem dohaduju, kdy půjdu konzultovat fotky. Stojí to 1000 Kč na hodinu Sml28, tak doufám, že investice se vyplatí. Pokud mi řeknou, že talent mám, rovnou se zeptám, jestli jsem vhodným kandidátem pro kurz a případně pro jakej. Taky se zeptám, jestli mám vůbec šanci uspět v tomhle oboru, když budu začínat úplně od nuly. Kdesi jsem totiž slyšela, že fotograf se uživí jen když má kontakty. Rovnou bych z něj taky vydolovala, jak začít nebo jak začal on (bude to konzultace s lektorem, tudíž zároveň fotografem). A pokud si zaplatím kurz, založím to audi. Protože to už bude znamenat začátek mojí fotokariéry. Sml67 Ale pokud k tomuhle dojde, chci to rozjet hezky pomaloučku, s rozmyslem, sbírat informace, zkušenosti, vzdělání a vše ostatní, co bude potřeba. Chci tomu dát tolik času, kolik to bude vyžadovat. Prachy na foták bych měla hned, ale na nějakej ten ateliér až za rok. Takže fakt neni kam spěchat a rok stejně uteče jako voda.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #86
  2. na komentář reaguje peetrax — #87
  3. na komentář reaguje peetrax — #88
  4. na komentář reaguje mio — #91
  superkarma: 0 12.04.2010, 00:52:13
 7. avatar
  [84] Eva_CZ [*]

  mio — #82 Sml30Sml30Sml30Sml67

  superkarma: 0 11.04.2010, 23:49:21
 8. avatar
  [83] Eva_CZ [*]

  Dante Alighieri — #81 Sml67 No jestli ti vadily skupinky ve skole, jako mne a desila te kolektivni prace, jako mne, ses rozenej podnikatel. A jestli mas neco nafoceno a myslis, ze by se to mohlo libit, mela bys uvazovat o prodejni vystave. Oslovit par majitelu mistnich kavaren a proste to zkusit. Podat jim to tak, ze oni budou mit nazdobeno kvalitou a ty uvidis, jestli se tvy fotky libej.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #85
  superkarma: 0 11.04.2010, 23:49:07
 9. avatar
  [82] mio [*]

  Dante Alighieri — #81 teda, jestli ti to vyjde, tak bude k neuvěření, jak může nějaký blbec u pohovoru pomoct vybudovat vlastní kariéruSml30Sml67

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #84
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #85
  superkarma: 0 11.04.2010, 23:29:27
 10. avatar
  [81] Dante Alighieri [*]

  peetrax — #80 Šestá, jo - tak si dělám čárku. Sml24 Já mám právě povahu pro samostatnou práci. Práce v týmu mě až děsí. Cokoli dělat ve skupinkách mě štvalo už na ZŠ. Takže pracovat si sama pro sebe by bylo pro mě ideální. Uvidím, co mi řeknou na ty moje fotky a podle toho budu přemejšlet dál.

  1. na komentář reaguje mio — #82
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #83
  superkarma: 0 11.04.2010, 23:27:33
 11. avatar
  [80] peetrax [*]

  Dante Alighieri — #79 Pokud víš v čem, tak do toho jdi. Tak jsem šestá. Sml30 

  Mně shodou okolností kamarádka říkala ráno, ať se pustím do podnikání, ale vzhledem k tomu, že nemám nápad ani peníze, navíc na to ani nemám povahu, tak je to pro mě passé.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #81
  superkarma: 0 11.04.2010, 21:30:35
 12. avatar
  [79] Dante Alighieri [*]

  Eva_Fl — #78 Tátovi i mámě se nápad s focením líbí. Sml67 Napsala jsem do institutu digitální fotografie a zaplatím si konzultaci, kde mi zhodnotí snímky a posoudí, jestli mám pro profesionální práci předpoklady. Pokud jo, půjdu asi na kurz tamtéž.

  1. na komentář reaguje peetrax — #80
  superkarma: 0 11.04.2010, 21:18:03
 13. avatar
  [78] Eva_CZ [*]

  Dante Alighieri — #77 myslim, ze nemusis kupovat, ony tyhle knizky jsou vetsinu drahy. Knihovna je v CB URCITE!Sml54

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #79
  superkarma: 0 11.04.2010, 03:43:47
 14. avatar
  [77] Dante Alighieri [*]

  Eva_Fl — #76 Ano, kdybych ho založila, ozvu se tobě i Evelyn. Určitě by poradit mohla - jak začala a kde všude se "činí". Rady tohoto typu budou použitelný i v ČR. Sml30 Teď s tím audi ještě počkám, protože nechci, aby mi tam bylo napsáno 1000+1 rada, když ještě nevím, jestli bych to vůbec opravdu chtěla dělat. Tobě taky moc děkuju, poměrně významně jsi mě popostrčila k tomu aspoň o tom přemýšlet.

  Je třeba, abych si víc věřila...

  Počítač je jinak moje druhá ruka, prakticky sama jsem se naučila Power Point a Access. Ve škole nám ukázali nějaký základy a já si s tím pak doma hrála. Na Photoshop bych si ale určitě koupila nějakýho průvodce.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #78
  superkarma: 0 10.04.2010, 18:58:19
 15. avatar
  [76] Eva_CZ [*]

  Dante Alighieri — #75 na phoptoshop je genius Evelyn. Ma tady i audi, jestli ho teda nesmazla po velkym tresku. No - a vidis, ona JE fotografka. Zase hacek - zije ve Svedsku, ale myslim, ze hodne poradit by mohla! Jestli zalozis audi, ozvi se do vzkazu, budu se snazit pomoct, jak budu moct.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #77
  superkarma: 0 10.04.2010, 18:50:42
 16. avatar
  [75] Dante Alighieri [*]

  Eva_Fl — #73 Jo a ještě budu potřebovat naučit se Photoshop. Sml26 To zmáknu i sama, nějaký základy mám. Tý jo, začnu si zapisovat, co by všechno bylo třeba.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #76
  superkarma: 0 10.04.2010, 18:39:44
 17. avatar
  [74] Dante Alighieri [*]

  Eva_Fl — #72 Ty začínající modelky (nebo prostě jen holky, co chtějí mít hezký fotky) mě napadly už dříve. Dělat book je strašně drahý, tak bych tu cenu trochu srazila, aby to bylo dostupný více lidem. Navíc mám s tímhle zkušenost. V ateliéru jsem nafotila tisíce fotek ségře. No, tohle chce fakt promyslet, napsat si to všechno, kouknout se na weby ostatních ateliérů a třeba najdu i blog nějakýho začínajícího fotografa - nebo i pokročilýho a budu ho otravovat s případnými dotazy. Jen nevím, kdo si ode mě nechá fotit svatbu, když s tímhle teda zkušenost nemám. Fotím hlavně neživé věci. Než založím to audi, chci si to promyslet, jestli do toho vůbec jít. Chci se poradit i s okolím, co si o tom myslí - podpora je pro mě přece jen důležitá. A potom prozkoumat ten web, možnosti, aparáty... Třeba za tejden přijdu na to, že fotografie nebude to pravý. Nebo mě napadne něco úplně jinýho. Díky, Evo. Sml16

  superkarma: 0 10.04.2010, 18:36:25
 18. avatar
  [73] Eva_CZ [*]

  Dante Alighieri — #70 hele, ja jsem se ucila za pochodu. Jediny, co jsem absolvovala, byla dvoutydenni skolicka, kde mi vysvetlili dane a seky a faktury a tyhle veci, ovsem z toho jsem mela pramalo, jelikoz jsem v ty dobe byla rada, ze si umim v krame koupit mouku. A to si delam sama i uctenictvi. Jen jednou rocne najmu babu a ta vystavi podklady pro danovy.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #75
  superkarma: 0 10.04.2010, 18:04:25
 19. avatar
  [72] Eva_CZ [*]

  Dante Alighieri — #68 fotoatelire URCITE. Priprav se na to, ze budes fotit deticky a svatby atd. REKLAMA! WEB page + reklama na webu! Reklama s nabidkou books pro zacatecnice v modelingu apod. Tyhle knihy bys taky mela najit na webu. Spojit se s mistnima ( a klido prazskyma ) kavarnickama, restaurace a co ja vim, s jakejma prostorama a usporadat prodejni vystavky. Hele, to chce fakt auido. Vic hlav vic vi. Jo - a muzes se spojit s novinama a ........ a fotit pro ne.

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #74
  superkarma: 0 10.04.2010, 18:02:01
 20. avatar
  [71] Dante Alighieri [*]

  Eva_Fl — #69 Pomoct? Jak? Sml16 Ale na to je času dost, nebudu přece začínat s podnikáním přes noc. Sml30 Jako že včera mě to napadlo a dneska... 

  Peníze mám, jsou ale na spořícím účtu (termínovaný vklad) a můžu na ně až v červnu 2011. To je podle mě času tak akorát. A jelikož jsou to moje prachy, tak si tím spíš nejdřív musím všechno zjistit a pořádně to ošéfovat. Protože by mě ta ztráta mrzela o to víc (než kdybych si brala půjčku).

  superkarma: 0 10.04.2010, 18:00:59
 21. avatar
  [70] Dante Alighieri [*]

  O tom podnikatelským plánu jsme se učili, ale já teda nevím, jestli je ta "školní" varianta vůbec použitelná i pro praxi. No, to určitě najdu někde na těch stránkách, cos mi poslala. Sml16 Teď jen vymyslet CO... Pokud se do něčeho pustim, nebude to jen tak. Než něco založím, chci mít co nejvíc informací. Dost věcí jsem pochytila v pořadu Den D, kde účinkuje pět investorů a "soutěžící" jim chodí prezentovat své podnikatelské záměry. Investoři se pak rozhodují, jestli na to dát peníze nebo a ne a mimojiné kritizují, co ti potenciální podnikatelé DĚLAJÍ ŠPATNĚ nebo co je ještě třeba. Tak tady jsem se poučila v dosti otázkách, ve kterých jsem si nebyla jistá. Možná by taky nebylo marné udělat si nějaké kurzy. Ach jo, určitě mám tolik možností, jak zjistit, jak začít, jak se naučit, poučit, kde pochytit fígle... jen ty možnosti najít a využít!

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #73
  superkarma: 0 10.04.2010, 17:57:55
 22. avatar
  [69] Eva_CZ [*]

  Dante Alighieri — #68 ty mas vlastni penize? Tak to je bajecny! Pozdeji zkusim pomoct, ok?

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #71
  superkarma: 0 10.04.2010, 17:57:04
 23. avatar
  [68] Dante Alighieri [*]

  Eva_Fl — #67 Já si ale myslim, že podnikat je strašně křehká záležitost. Třeba se ti daří, protože si prostě měla štěstí. Mě třeba potká nějaká blbá náhoda, zapomenu něco zaplatit (nebo nebudu vědět, že to mám zaplatit) a už sedim. Bojim se, že jsem úplně mimo. Ale opravdu přemýšlím, co bych tak mohla udělat. Jestli opravdu začít fotit, protože mě to baví a myslím si, že mi to fakt jde - moje fotky se líbí a byla jsem chválena i profesionálem. Jenže nevím, jestli opravdu nejsem naivní, že se tím dá živit. Teda - určitě dá, ale myslím, že to se poštěstí jen pár vyvoleným. A ostatní, co nemají kontakty, jen živoří nebo musí mít ještě další práci.

  Jak jsem mluvila o tý díře na trhu v ČB, tak jsem teď zjistila, že už tam není. Sice bych mohla udělat ještě jedno studio na druhém konci města, ale mně se do toho ani tak už moc nechce. No ale v ČB snad nebude tak těžké najít něco, co ještě chybí, protože tam chybí kde co.

  No a jak se dělá ten podnikatelskej plán - to jsem taky mimo. Potřebuju ho vůbec, když mám vlastní peníze a nepotřebuju banku? No.... Sml23 Já vim prostě houby.

  Ale díky za odkaz, já se tam podívám, jestli tam najdu odpovědi na svoje

  otázky.

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #69
  2. na komentář reaguje Eva_Fl — #72
  superkarma: 0 10.04.2010, 17:45:11
 24. avatar
  [67] Eva_CZ [*]

  .... nez se tyrat pohovory a pak delat nejakou podelanou asistentku buhvijakymu kriplovi, sla bych do toho. Jsi mlada a vzdelana a urcite ne blba! Hele, jdi do toho! V podnikani mas NADEJI. Jako zamestnanec? Hehehe.

  Ja jsem zacala s podnikanim ve 43 letech v cizi zemi, bez anglictiny i bez penez. Ted am 2 byznysy, anglictinu i penize a ZADNY SEFY!

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #68
  superkarma: 0 10.04.2010, 15:51:22
 25. avatar
  [66] Eva_CZ [*]

  Hele !

  http://search.seznam.cz/?sourceid=szn-HP&thru=&q=zacit+podnikat

  superkarma: 0 10.04.2010, 15:49:29
 26. avatar
  [65] Eva_CZ [*]

  http://www.bing.com/search?q=start+business&form=MSNH14&qs=AS

  superkarma: 0 10.04.2010, 15:48:57
 27. avatar
  [64] Eva_CZ [*]

  Dante Alighieri — #63 umis anglicky?

  Hele, jestli tam tohle na trhu vazne chybi, jdi do toho! Ja fakt nevim, jak to chodi v Cesku, ale na to bychom mohly i zkusit zalozit audi a nahnat tam holky, ktery maji v Cesku zkusenosti. Nevim, jak je to tam s bankou, pokud ji predestres realnej plan, jestli ti pujci jako tady ti.

  superkarma: 0 10.04.2010, 15:48:36
 28. avatar
  [63] Dante Alighieri [*]

  mio — #62 Dobrou. Sml16

  1. na komentář reaguje Eva_Fl — #64
  superkarma: 0 10.04.2010, 01:08:52
 29. avatar
  [62] mio [*]

  Dante Alighieri — #61 zkusit se má všechno Sml67 a dobrou noc přeju!Sml16

  1. na komentář reaguje Dante Alighieri — #63
  superkarma: 0 10.04.2010, 01:06:12
 30. avatar
  [61] Dante Alighieri [*]

  mio — #59 Sml59Sml59Sml30 Na tom ale fakt něco bude!! Sml6

  mio — #60 Pokud mě nevezmou, asi se mi uleví. Pokud mě vezmou, půjdu tam a zkusím to.

  1. na komentář reaguje mio — #62
  superkarma: 0 10.04.2010, 01:03:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme