Zdraví

Jak motivovat děti k čištění zubů?

Máte doma malého diblíka a začíná na vás cenit zoubky? Nebo vaše dítě už drží samo zubní kartáček, ale nebaví ho stát před umyvadlem? Čištění zubů patří k základním hygienickým návykům, a proto by mělo být pro děti nutnou součástí každého dne. Udělejte dítěti čištění zoubků zajímavým a uvidíte, že se možná začne i těšit.

Příčinou časté kazivosti dětských zubů je zanedbání péče o ně. Rodiče si neuvědomují, že o dětské zuby se musí starat ještě před tím, než vyrostou. A když vyrostou, měli by pomalu učit dítě, aby si s čištěním po nějaké době umělo poradit samo. Ne všechny děti tato „nutná zla“ ale baví. Zkuste vymyslet něco, co dítě bude zajímat a zabaví ho tak, že k čištění získá dobrý vztah.

Několik rad pro rodiče:

 • Hračky do pusy

Pro ty nejmenší, kterým se zoubky teprve klubou, je také péče o ústní dutinu důležitá. Pro nejmenší existují kousátka, gumové zdraví neškodné hračky, které napomáhají prořezání zubů, některá chladí bolavé dásně, a tak jsou dětem velmi příjemná, navíc také mechanickým pohybem zbavují dásně škodlivých bakterií.

 • Barvy a hračky

kidDěti kolem tří let začínají držet kartáček sami, pořiďte jim nějaký veselý, barevný, s jejich oblíbenou pohádkovou postavou, barevný kartáček s obrázkem udělá dítěti radost. Abyste ho přiměli čistit si zoubky, pořiďte kartáček třeba i panence a učte dítě nácvik na ní. Uvidíte, že bude chtít mít také čisté zoubky jako má panenka.

Abyste malého neposedu udrželi u čištění zubů alespoň nejnutnější dobu, pořiďte mu veselé přesýpací hodiny, které seženete ve všech lepších prodejnách s dentálními pomůckami i lékárnách. Přesýpací hodiny a držáky na zubní kartáčky v podobě pohádkových postaviček nebo zvířátek v dítěti nebudí pocit odporu k této pravidelné každodenní činnosti.

 • Víš, že zoubky mají jména?

Pojmenujte s dětmi jeho zoubky a nezapomeňte se o každého kamaráda, který pomáhá kousat, před spaním pěkně postarat. Vypěstujte u dítěte dobrý vztah k jeho chrupu a nedejte, aby se objevil první zubní kaz. Pomoci také můžete koupí pasty s obrázkem pohádkového hrdiny na obalu.

Na předškolní děti je třeba důsledně dohlížet, v tomto věku si fixuje návyky nejpevněji. Většímu dítěti můžete čištění zubů rozumně vysvětlit. Abyste dokázali, že na zubech se usazují nečistoty, které mu škodí, nebojte se použít tablety - indikátory plaku. Věnujte svému dítěti čas a vysvětlete, že pokud si zoubky správně nevyčistí (a vy mu nepomůžete!), půjde do školky nebo školy s fialovou pusou jako od borůvek. Za odměnu pak malému šikulovi dejte chutnou dětskou žvýkačku Orbit s kalciem, i ta je součástí dentální hygieny.

 • Čistí celá rodina

Nezapomínejte, že dítě se učí od svých nejbližších. Rodiče jsou ti, co potomkům ukazují, jak žít, i jak si čistit zuby. Udělejte z čištění zubů rodinný rituál a uvidíte, že všechno bude klapat a dítě se nebude bát ani zubního lékaře.

   
28.01.2010 - Zuby - autor: (red)

Komentáře:

 1. [5] mafi [*]

  v clanku jsou strasny kecy, ze se tedy vyjadruji takto drsne. zoubky cistime od te doby, co se male nejake vyklubaly. pouzivame detsky kartacek a detskou pastu se snizenym obsahem fluoru. pani doktorka nam jasne rekla, ze zadne kartacky na prst a podobne blbosti pouzivat nemame. pri klubani stolicek si stejne nejvice pomuze mala s normalnim kartackem.

  Saarah — #3 jo a s tim elektirckym kartackem to znam uz ted, jakmile nase "mimi" trochu pobere rozum dostane taky elektricky kartacek. vic ji to bavi, uz ted mi obcas sebere muj...

  jo a jakmile princezne narostou druhe zuby, dostane slecna jeste furu mezizubnich hejblat, aby si navykla cistit si zuby opravdu spravne. k tomu totiz jenom karatcek nestaci...

  superkarma: 0 28.01.2010, 22:09:37
 2. avatar
  [4] erKa [*]

  Presipaci hodiny??Pouze chvilkova zalezitost..........

  superkarma: 0 28.01.2010, 12:42:46
 3. avatar
  [3] Saarah [*]

  Když byl syn malý, tak jsem to zkoušela všemožně. Veselé kartáčky, barevné ovocné pasty. Vysvětlování, že když si zoubky nebude čistit pravidelně bude mu smrdět z pusiny, že se mu zkazí a vypadají, že se nebude líbit holkám apod. Bylo to marné. Pokaždé jsem nad ním musela stát jako dráb. Až do Vánoc. Rozhodli jsme se s manželem, že zainvestujeme a koupíme elektrický kartáček. Byla jsem v šoku a vlastně jsem dodnes. Pokud jsem synovi nepřipoměla, že si má vyčistit zuby, tak se neobtěžoval, ale s Ježíškovým dárkem je naprosto samostatná jednotka. Bez připomínání si je čistí 3x denně a bez řečí. Že by se nám v 11 zamilovalSml80?

  1. na komentář reaguje mafi — #5
  superkarma: 0 28.01.2010, 08:08:02
 4. avatar
  [2] enka1 [*]

  Kluci stejně pak jen namáčeli kartáčky a poctivě cídili, až začli chodit s holkama.

  superkarma: 0 28.01.2010, 07:36:23
 5. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Dětem jsem jednou provždy vysvětlila, že pokud si nevyčistí zuby, bude jim smrdět z pusy a každý by od nich utíkal. Také jsem si je čistila s nimi.

  superkarma: 0 28.01.2010, 07:20:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme