Vztahy

Jak mluvit s našimi teenagery o sexu

Měla jsem za to, že veškerá poučení týkající se sexu jsem své dceři v průběhu let poskytla. Proto mne velmi vyděsilo, když jsem se dočetla, že se už i u českých -náctiletých rozmáhá praktikování orálního sexu. A že navíc věří, že je to naprosto bezpečné, dívky jsou vlastně stále pannami, bez rizika otěhotnění a nákazy. Je to pro ně něco stejného, jako je líbání, a někteří cynici tvrdí - jako podání ruky.

A přitom je zde riziko nákazy virem HIV, ale navíc žloutenkou, opary na rtech i na genitáliích, syfilidou a dalšími a dalšími strašnými nemocemi. A potom jsem si uvědomila, že vlastně nejde ani o to, abychom je zastrašovali tím, co se jim může stát. Hlavně dívky dospějí k sexu, ať orálnímu či jinému, protože neumí říci ne, přestože tuší, jaká rizika tu jsou. Udělají to, protože si myslí, že je to normální, mít sex ve 14, že to tak dělají všechny jejich kamarádky, protože jejich kluci naléhají a ony je nechtějí ztratit... Toto si uvědomili ve Velké Británii a zavedli tam program sexuální výchovy na školách, kde dospívající učili vyjednávat pomocí  hraní rolí se svými spolužáky. Učili je říkat ne, nejen v sexu, ale pokaždé, když na ně někdo manipulativně tlačí. Dále je seznámili s možnostmi, jak být intimní bez rizika otěhotnění, nákazy, ztráty sebeúcty... Program se ukázal jako úspěšný, počet těhotenství mezi nezletilými dívkami  ve Velké Británii,  kde jejich počet je nevyšší v Evropě, klesl zhruba o 9 % (porovnáno období roku 1998 a 2001), což znamená, že bylo zabráněno 8.000 nechtěným těhotenstvím.

Ale protože moje dcera tuto výchovu ve škole nemá, tak to zbývá nyní na mne. Takže se na to pilně připravuji a hledám návody. Tak například v knize Jak mluvit, aby nás teenageři poslouchali, jak naslouchat, aby nám teenageři důvěřovali (Adele Faber, Elaine Mazlish, nakladatelství Computer Press, a.s., Brno 2007) mi  doporučují, abych místo jednoho svízelného, někdy trapného „velkého rozhovoru“, připravovala „malé rozhovory“,  tzv. poučující reakce, spojené například se sledováním filmu, článkem, kde jen tak budu nadhazovat otázky. Jako například: „Zdála se ti ta poslední scéna realistická? Vlezli by dva teenageři rovnou do postele, i když se sotva poznali?“


Jak s Vámi mluvili Vaši rodiče o sexu? A jak jste na tom vy, ostatní rodiče? Myslíte si, že skutečně naši teenageři potřebují naučit říkat ne? Nebo potřebují znát více o sexu?

Soutěž balzám 3

 

   
10.01.2008 - Láska a vztahy - autor: Eva Bedrníčková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [63] balerina [*]

  no u mě taky naši nějaký poučování prokoučovali sice sem se dozvedela jak vznikají děti atd..ale třeba co je orální sex jsem se dozvěděla z bravíčka a pak Dívky...no pak i z praxe ale jsem ráda bylo by mi docela trapně tohle probírat

  superkarma: 0 20.02.2009, 14:52:14

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [62] Míka [*]

  Těžko poučovat puberťáka... Každopádně si myslím, že učit se říkat NE je velice důležité, a to jak ve vztahu k sexu, tak alkoholu, drogám a cigaretám... Kdo má zásady, umí říkat NE, kdo si je ještě nestihl vytvořit, musí se tohle slovo naučit říkat. Ne proto, že by bylo špatné kouřit nebo fetovat (ačkoliv to špatné pro "malé" dítě sazmořejmě je)-věc daná spolčností, kouření je škodlivé a alkohol se smí pít až od osmnácti,..., ale proto, že si to sami uvědomí... Zakázané ovoce přece nejvíc chutná...

  superkarma: 0 25.01.2008, 09:15:11
 2. avatar
  [61] Dášule [*]

  Na rozhovory s rodiči o sexu nevzpomínám, není na co. Na rozhovory s dcerou vzpomínám, půjčovala mi Dívku a potom jsme si o tom povídaly. Občas za tím účelem přivezla nějakou spolužačku, kterou maminka poslala na intr s větou Dělej si co chceš, ale když se ti něco stane, nechoď mi domů. Vysvětlovala jsem jim antikoncepci, utěšovala bolístky. Jednou mi dcera řekla, že na intru se říká, jestli něco potřebuješ vysvětlit, ať tě vezme K. domů.

  superkarma: 0 12.01.2008, 22:25:54
 3. avatar
  [60] aninas [*]

  Kdyz byli jeste mensi a ja cekala treti dite, tak kazdy vecer pred spanim si oba ke me lehli kazdy z jedne strany si prilozili ucho na me brisko a poslouchali, jak miminko kope. Bohuzel jsem v 6 mesici potratila a tento samotny fak me snad nezasahl tolik, jako kdyz jsem se vratila z nemocnice a oni se ptali, kde je miminko

  superkarma: 0 12.01.2008, 16:01:39
 4. avatar
  [59] aninas [*]

  Klidne se me pak ptali i na dalsi otazky, co si to devcata septaji o nejakych "kramech". I jako klukum jim bylo vse vysvetleno a taky jsem je hned upozornila, ze tohle obdobi "kramu" neni pro devcata rozhodne zadna prijemna zalezitost a ze to od nich vyzaduje hezke chovani k nim a ne posmesky a nedejboze urazeni. A kdyby neco takoveho videli od jinych kluku, ze maji kluky poucit a devcata branit.

  superkarma: 0 12.01.2008, 15:56:54
 5. avatar
  [58] aninas [*]

  Otazka clanku zni: Jak mluvit s nasimi teenagery o sexu? Myslim si, ze je to velice spatna otazka!!!! To uz je POZDE! S detmi se ma mluvit o sexu primerene jejich veku a zvidavym otazkam uz od ranneho veku. Kdyz uz je pubos, to uz se nezachrani. Generace nasich rodicu s timhle moc hlavu nelamala, prislo par pouceni, az se dostavila menstruace, ale diky kamaradkam, od kterych jsem byla informovana, to uz byla ponauceni recena dost pozde. V 7 letech jsem se na skolnim zachodku dozvedela, jak vlastne prichazeji deti na svet, ze se mamince narodi. A prisla jsem domu a testovala mamu, ze chci bratricka nebo sestricku v nadeji, ze mi bude pravdive odpovezeno. Bylo mi receno, ze miminko stoji penize a ted na koupi miminka zrovna nejsou. Brala jsem to jako tezkou lez a uz nikdy jsem mame neduverovala a ani se ji uz nikdy na nic neptala, protoze jsem se uz v 7 presvedcila, ze mi lze, tak naco se ptat? Ale mela jsem z toho ponauceni pro sve deti - NIKDY JIM NELHAT, at se zeptaji na cokoli! Samozrejme vzdy primerene veku. Jednou se stalo, ze jsem od synu z pokojiku slysela strasnej smich (mohlo jim byt kolem 10-11 let)tak jsem k nim zasla, co je tak pobavilo. Meli debatu, ze deti se rodi z nejake dirky a prislo jim to desne k smichu, protoze si mysleli, ze jde snad o konecnik. Tak jsem to rozebrali, ze divky maji dve "dirky" - abych se teda vyjadrovala jejich slovnikem A taky jsem jim rekla, ze se nekdy miminko vynda pres brisko. Prisli druhej den, ze jsem jim lhala a pres zadne brisko se deti nerodi. Tak jsem na ne vybafla - a hosanci, kdyz jste tak chytri, co vam rika "cisarsky rez"? Zmlkli a zjistili, ze jsem jim nelhala

  superkarma: 0 12.01.2008, 15:52:26
 6. [57] Mialau [*]

  Když moje o pět let starší sestra dostala první menstruaci, tak si jí teta pracující celý život na gyndě pozvala na pohovor o funkci ženských pohlavních orgánů a já tam coby osmiletá byla taky... A později (cca v jedenácti) jsem si všechno ostatní vyčetla z časopisu Dívka, který si taky kupovala sestra a kterýžto jsem měla zakázaný číst, protože by mohl ohrozit mojí mravní výchovu... Nicméně i tam jsem nepochopila všechno... Jednou jsem se tam dočetla takový divný výraz a nevěděla jsem co znamená a tak si ho v duchu pořád opakovala až jsem dorazila do kuchyně, kde byla celá rodina a omylem nahlas zařvala: "Stydký pysk", všichni zrudli a já nevěděla proč... :)

  superkarma: 0 11.01.2008, 12:40:37
 7. avatar
  [56] risina [*]

  tyrkys: Ta se mi zrovna moc nelíbí

  superkarma: 0 11.01.2008, 09:51:49
 8. avatar
  [55] tyrkys [*]

  úžasná knížka pro sexuální výchovu: McBride - Ukaž mi to http://en.wikipedia.org/wiki/Show_Me!

  superkarma: 0 10.01.2008, 23:48:05
 9. avatar
  [54] risina [*]

  No to je fakt objev, že se nedá vychovávat jedním "velkým rozhovrem", ael mnoha malými - a začít už v útelém věku...
  Mimochodem, u nás doma neříkáme "dva teenageři" (ač tomu všichni rozumíme), ale nejspíš bych použila hezké české "puberťáci" .

  superkarma: 0 10.01.2008, 23:23:32
 10. avatar
  [53] Ni-ka [*]

  Já jsem se o všem dozvěděla ve škole.Nebyla jsem ale poslední,tak jsem byla ráda.Měla jsem totiž kamarádky trochu více zvídavější,takže jsme všechny přišly k nim domů na video a poznala jsem o co jde.

  superkarma: 0 10.01.2008, 22:25:31
 11. [52] počítačka [*]

  Vyrůstala jsem na vesnici, kde jsem se všechno brzy a hlavně důkladně doveděla při pasení husí a koz. Poučování se nekonalo, při prvním menzes přilítlo pár vět o hygieně, pak jen "pozor, ať neotěhotníš, děcko vám hlídat nebudu". Věděla jsem vše. Dceři všechno vysvětlujeme od malička hodně otevřeně, ví všechno co neví, otevřeně se zeptá. Zná význam slov, občas provedu kontrolní otázku - když neví, odpovím. V jejich čtrnácti bych ji knížkou urazila, myslím, že ví téměř všechno. Nedávno jsem jí připomněla, jak jsem nepochopila, že moji padesátiletí rodiče se milují a ona mi řekla s pohledem na nás - taky si to nedovedu představit, ale to je vaše věc. Dokonce se mi zdálo, že měla útrpný pohled - tak nevím... A o sexu někdy informuji i její kamarádky, když se sejdou, něco řeší a nemohou se dohodnout.

  superkarma: 0 10.01.2008, 19:05:26
 12. avatar
  [51] Kassy [*]

  Aloren: To je asi normální. Řekla bych že je to podvědomá ochrana. Já jsem si taky dlouho neuměla představit, že by to moji rodiče dělali, až jsem je při tom náhodou a zcela nechtěně viděla. (Snad to dodnes nevědí.) Naštěstí jsem v té době už měla vlastní zkušenosti, takže jsem nebyla v šoku, jen jsem se co nejopatrněji stáhla, abych nerušila a doufala, že si ničeho nevšimli. Ale je fakt, že od té doby vnímám své rodiče trochu jinak.

  superkarma: 0 10.01.2008, 18:30:50
 13. avatar
  [50] Aloren [*]

  Rodiče se mnou o ničem nemluvili, když jsem přišla v mých necelých 18 letech s tím, že jsem těhotná, tak jen pokrčili rameny, patřila jsem mezi ty nepoučené, ale je to už přes 30 let...S dětmi jsem o tom hovořila otevřeně, jen u kluků byla nápomocna kniha, žila jsem v době jejich dospívání, bez partnera...A dneska se bavím hlavně v práci, kde jsou vesměs mladí lidé, okolo 25 let, jak přede mnou mnohokrát zůstali v rozpacích, když hovořili o sexu a já jsem náhodou vstoupila, většina z nich má také pocit, že kolem padesáti,tedy i ve věku jejich rodičů, už přece o sexu nic nemůžeme vědět, či pamatovat, či dokonce provozovat...

  superkarma: 0 10.01.2008, 17:46:24
 14. avatar
  [49] Kassy [*]

  Já si fakt nepamatuju, jak jsem se tyhle věci dozvěděla. U nás bylo celkem normální vídat se nazí, věděla jsem, že máma bere ATK i na co to je, mluvilo se relativně otevřeně (i když dneska si myslím, že to mohlo být klidně víc, některé věci jsem přece jen zjistila až dost pozdě). Hlavně vím, že mi máma vždycky zdůrazňovala, že si mám počkat, až budu někoho opravdu milovat. K desátým narozeninám jsem dostala ilustrovanou knížku o sexu pro děti. Většinu z toho, co tam psali, jsem už ale věděla.

  Jinak jsem taky dlouho byla dítě, ještě v sedmnácti jsem nechápala, co na tom všichni mají a když jsem to pak o rok později zkusila, nijak mě to nenadchlo. Sexu jsem přišla na chuť až se současným partnerem, a to je můj třetí... Holt na chlapovi asi hodně záleží, když holka nemá zkušenosti.

  superkarma: 0 10.01.2008, 17:35:45
 15. avatar
  [48] danca79 [*]

  hmmm, kdyz mi bylo asi 12, maminka mi dala precist knizku co byla urcena pro cca sedmilete deti, kde resili seminko a vajicko, uz si nepamatuju nazev...bylo to trapny...pak se me zeptala jestli se chci na neco zeptat, nastesti jsem nemela tu drzost ji rict ze sedm mi uz davno neni a ctu Bravicko, tudiz jsem informovana

  superkarma: 0 10.01.2008, 15:41:05
 16. avatar
  [47] o. u. [*]

  Vzhledem k tomu, že jsem byla v pubertě v době, kdy umřel Freddie na AIDS a všude se v té době strašilo vším možným a kondomy se rozdávaly na ulicích, tak naši asi nepovažovali za nutné to rozebírat. Je fakt, že dnes je situace trochu jiná, děti tak vyplašený (nebo zastrašovaný) nejsou, ale zase mají ve škole sexuální výchovu.

  superkarma: 0 10.01.2008, 15:07:10
 17. avatar
  [46] shb [*]

  rodiče se mnou o tom nemluvili, taky jsme měli něco ve škole a myslím, že nejen teenageři by měli umět říci ne. A co potřebuji vědět vím a jinak mně život naučil

  superkarma: 0 10.01.2008, 15:04:35
 18. avatar
  [45] átéčko [*]

  bonda: Normoš jim to řekni , neboj se . je to chvíli docela trapas, ale pokud máš smysl pro humor, tak se to dá a pak už je to fajn

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:59:21
 19. avatar
  [44] átéčko [*]

  myše: mě ne

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:56:24
 20. avatar
  [43] bonda [*]

  Moje matka mě stihla poučit o antikoncepci až v mých 48,když jsem si našla po rozvodu přítele. Já jsem poučovala synka od raného dětství. Ale nechce se se mnou bavit o tom, jak se chovat k ženě, aby jí bylo dobře, a o tom ho otec nepoučí, když to sám nikdy neuměl. Dřív jsem mu kupovala Maxima, bylo to tam hezky vysvětlované pro takové puboše, jenže pak se do redakce dostala partička trapných adolescentů, kteří neuměli nic jiného, než si dělat prdel z tlustých ženských a vnucovat jm názor, že sex se sinější nebo starší ženou je odporný, takže jejich tátové jsou vlastně perverzní, když to dělají s mámou. Tak jsem s Maximem skončila a marně hledám něco jiného.

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:44:43
 21. [42] peskovka [*]

  jo tak se mnou se máma tak dlouho chystala na rozmluvu až už to nebylo potřeba. Doufám že se mi to podaří s dcerami řešit v čas a s klidem a moudře

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:40:27
 22. avatar
  [41] myše [*]

  Dnešní "děti" toho ví spoustu o sexu, co je to orál... teorii mají zmáknutou... znají polohy a možnosti... ale nějak jim uniká ten cit okolo. Myslím, že právě o lásce bychom s nimi měli mluvit. Svým dětem vždy odpovím na jakoukoli otázku pravdivě a bez příkras.
  Kdysi se mě syn kdysi ptal(bylo mu tak 6-7 let), co prý je ten sex. Když jsem mu to vysvětlila, tak se zeptal: "A to vás fakt baví?"

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:36:39
 23. avatar
  [40] MEK [*]

  naši rodiče o tom moc nemluvili,a dneska sex je i v některých pohádkách a není tabu,takže naše dítka co se týká výuky jsou velice chytré ale praxe je na nula bodu a když jím něco chcete poradit,tak kroutí očima ale né všechny

  superkarma: 0 10.01.2008, 14:15:53
 24. avatar
  [39] Žábina [*]

  nevysvětluju, nechci se ztrapnit

  superkarma: 0 10.01.2008, 13:58:57
 25. avatar
  [38] olafka [*]

  Koupila jsem vnučce knížku o sexu, chce jí číst místo pohádky na dobrou noc

  superkarma: 0 10.01.2008, 13:33:12
 26. [37] Alaška [*]

  Když na něco narazíme (ve filmu, při řeči) a není jim něco jasné, zeptají se (dcera 14, syn 11). Hodně mi vadilo, když syn pochytil nějaký výraz a používal ho doma. Třeba vyjebat. Prý to kluci běžně používají - jako vydrbat, využít. Tak jsem mu řekla, že to má víc významů, mě třeba napadl ten druhý. Vysvětlila jsem mu to a už to nepoužívá. To samé buzerant apod. Říkám: když nevíš, co to znamená, nepoužívej to.
  Dcera je sice postavou žena, ale chováním zatím dítě, takže v pohodě. Ta řeší pusy, orál je jí zatím odporný (já jsem to ve 14 taky nechápala).

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:25:05
 27. [36] inka35 [*]

  Heduš: Ta poslední věta je dobrá, použijji ji, ale až bude mít kluk víc jak 12. Zatím byla jeho reakce na porno které manžel zapoměl v DVD--ježiš, zase nahý baby.

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:19:59
 28. avatar
  [35] Heduš [*]

  Moje mamka jednou měla snahu vysvětlovat tohle bráchovi, když odcházel ven... ON se na ni otočil a říká, mami, o co se snažíš? a mamka na to, no já jenom, abys věděl, že ho nemáš jenom na čůrání.

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:17:05
 29. avatar
  [34] wich [*]

  Mi rodiče nejspíš žádnou sexuální osvětu nedělali, neb jsou uvědomělí a věděli, že děcka toho ví dost a kdykoli se můžu na cokoli zeptat. A svoje děti neřeším.

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:08:13
 30. avatar
  [33] wich [*]

  Amálie (32):

  superkarma: 0 10.01.2008, 12:06:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme