Nedávno se mi dostala do rukou kniha Denisy Proškové Kde rostou peníze aneb první čtení o financích, ve které autorka radí rodičům, jak s dětmi mluvit o penězích. Originální publikaci doplněnou krásnými ilustracemi podpořila i ING Pojišťovna. Objednat si ji můžete ZDE.

Knížku jsem si přečetla hlavně ze zvědavosti. Mám už větší děti a to, jak se s nimi začít bavit o všem, co se týká peněz, máme za sebou. I když můj mladší syn, kterému je 13 let, ještě některé věci nechápe. Myslím, že je moc pěkně napsaná, nejen že vysvětluje jednotlivé pojmy, jako je kapesné, odměna, účet, bankomat, banka, pojištění, úvěr, ale také se zabývá situacemi, kdy jsou sice peníze potřebné, ale nejsou všechno. Dětem také dost jasně vysvětlí, vlastnosti, jako je lakota, nebo naopak proč je dobré pomoci příteli. Moc se mi líbily kapitoly na téma půjčka – kdy děti nejprve nerozlišují, kdy si něco půjčí, nebo si to vezmou. Jak je dobré si říci hned, zda se jedná o půjčku, nebo o dar, a pokud si něco půjčím a nemusí to být peníze, kdy ten, co půjčuje, očekává, že mu to druhý vrátí. Pokud máte malé děti, tato kniha vám určitě může pomoci s vysvětlením různých věcí a situací, které se váží s financemi.

kniha

V knížce malé čtenáře světem financí provází druhák Adam s mladší sestrou Adélkou, jejich rodiče a formou pohádek také zvířecí rodiny Veverkových a Medvídkových. Krásné ilustrace, které děti příběhem peněž provází, jsou navíc pojaty částečně jako omalovánky. Interaktivním prvkem je i poslední kapitola Moje první účetnictví, kde si školáci mohou zaznamenávat informace o svých prvních finančních záležitostech – o kapesném, o odměnách za vysvědčení či o tom, na co si chtějí ušetřit. Vedle čistě finančního vzdělávání má knížka i etický přesah – děti pomocí ní pochopí, že v životě existuje mnoho věcí, které si za peníze pořídit nelze.

Vydání knížky podpořila i ING Pojišťovna „Nápad Denisy Proškové nás okamžitě nadchnul. O to víc, že na českém trhu podobná knížka překvapivě chybí,“ přibližuje Renata Mrázová, generální ředitelka ING Pojišťovny ČR a SR. Přestože finanční gramotnost je široce medializované téma, ING Pojišťovna se stala první institucí, jež podpořila projekt tohoto typu. Školáci prvního stupně základní školy se při čtení se svými rodiči naučí orientovat v základních finančních termínech a pochopí i souvislosti mezi prací a získáváním peněz. „Naučit děti finanční zodpovědnosti považuji za stejně důležité jako třeba schopnost porozumět psanému textu. Já sama se snažím být k mým dvěma dcerám v tomto ohledu maximálně zodpovědná,“ dodává Renata Mrázová.

Doporučujeme knihu Denisy Proškové Kde rostou peníze aneb první čtení o financích

Reklama