Zdraví

Jak mladé je Vaše srdce

Víte, jak mladé je vaše srdce? Přečtěte si zajímavé informace a udělejte si test, který vám odhalí pravdu!

 

Jak mladé je Vaše srdce“ je ústřední motto letošního Světového dne srdce, který vyhlašuje Světová federace srdce a který se 24. září koná ve více než 100 zemích světa. U jeho příležitosti pořádá Česká kardiologická společnost ve spolupráci s Floraporadnou edukační akci pro veřejnost „Zdravé srdce 2006“. Jejím cílem je upozornit na problematiku srdečních a cévních onemocnění, podpořit prevenci a relevanci onemocnění pro většinu obyvatel České republiky a zároveň ovlivnit životní návyky české populace, které vedou k předčasnému stárnutí srdce a cévního systému. Získat dva, pět či deset let života navíc není jen nesplnitelný sen. Zatímco věk kalendářní měnit nemůžeme, věk biologický je dán aktuálním stavem našeho organizmu a ovlivnit ho lze. Zdravá strava a životní styl, dostatek pohybu a nekuřáctví přispívá k ochraně proti kardiovaskulárním úmrtím a pomáhá, aby srdce stárlo pomaleji.

 

„Onemocnění srdce a cév jsou v naší republice zabijákem číslo jedna – ročně na ně zemře téměř 60 000 lidí. Pro lepší představu lze uvést, že toto číslo znamená smrt jednoho člověka každých 9 minut,“ uvádí prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., FESC, předseda České kardiologické společnosti. Vysoký cholesterol a krevní tlak, nezdravý životní styl, strava, kouření, stres a nedostatek pohybu – to vše ovlivňuje skutečné stáří našeho organizmu a jeho hlavní motor, srdce. Jedním z hlavních rizikových faktorů srdečních a cévních onemocnění je vysoká hladina cholesterolu v krvi – podle průzkumů má každý druhý dospělý v České republice hladinu cholesterolu vyšší, než by měl mít. „Všichni bychom si měli sami za sebe uvědomit, že ozdravěním životního stylu můžeme výrazně pomoci svému srdci, a tím prodloužit a zkvalitnit vlastní život“, dodává prof. Aschermann.

 

V současnosti umíme vyjádřit stáří jediným způsobem – pomocí kalendářního věku, tedy dobou uplynulou od narození jedince. „Pro určení reálného stáří organizmu je však kalendářní věk nedostatečným kritériem - nevystihuje individuální rozdíly průběhu a rychlosti stárnutí u jednotlivců“, tvrdí Doc. MUDr. Lubomír Novák, CSc., odborník na medicínu proti stárnutí z Kliniky GHC - Praha. Objektivní stav organizmu odráží tzv. biologický věk, který si můžete změřit za pomoci odborníků na medicínu proti stárnutí. „Pokud bude pacient postupovat v souladu s doporučením lékařů, může získat od dvou do deseti let života navíc“, dodává Doc. Novák. Svůj biologický věk podle stáří srdce a cévního systému si může každý zdarma zjistit i pomocí testu „Jak mladé je Vaše srdce“, vytvořeného ve spolupráci Kliniky GHC – Praha a značky Flora. K dispozici je na www.flora.cz.

 

Pojízdná ambulance „Zdravé srdce 2006“ navštíví od 4. do 24. září 2006 celkem 14 měst České republiky. Kromě bezplatného měření cholesterolu budou mít zájemci možnost poradit se s nutričními terapeutkami o tom, jak změnit jídelníček a životosprávu. „Nejlepší prevencí srdečně-cévních onemocnění je totiž zdravá strava a celkově zdravý životní styl“, tvrdí koordinátorka projektu, nutriční terapeutka Věra Králová, DiS. Na základě vyplněného dotazníku se každý zájemce na místě dozví, jestli se biologický věk jeho srdíčka shoduje s věkem kalendářním. Projekt „Zdravé srdce 2006“ má rovněž za cíl zmapovat v regionech životní styl občanů České republiky.

 

Více informací o projektu „Zdravé srdce 2006“ naleznete na www.flora.cz a www.kardio.cz.

Jak mladé je vaše srdce můžete zjistit i podle testu! Chcete vědět více? Test najdete zde: http://www.flora.cz/web/test_mlade_srdce

   
19.09.2006 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [13] Meander [*]

  Než se krmit margariny, doplněnými o syntetické vitaminy, radši si dám opravdické voňavé máslo s opravdickými vitaminy a budu vědět, že je od krávy a ne vyrobené v Setuze.

  superkarma: 0 20.09.2006, 15:33:59
 2. avatar
  [12] Kukisek [*]

  Celkem jste dosáhli 83 bodů. Vaše biologické hodiny tikají rychleji než by měly. Váš biologický věk je o dva až pět let vyšší než Váš skutečný věk. Proces Vašeho stárnutí probíhá o trochu rychleji, než je obvyklé. To dříve či později začne snižovat kvalitu Vašeho života a Vaši kondici a vitalitu... Leda, že byste změnili způsob svého života – i malá změna by Vám velmi prospěla. Začněte nejlépe hned teď! Pro více informací o zdravé výživě a životním stylu klikněte zde. Pro více informací o tom, jak snížit hladinu cholesterolu klikněte zde.

  superkarma: 0 20.09.2006, 11:25:18
 3. avatar
  [11] femme [*]

  že prý je můj biologický věk nižší o 15 let, než kalendářní já z tý puberty prostě nevyjdu

  superkarma: 0 19.09.2006, 20:33:21
 4. avatar
  [10] Amálie [*]

  Dle tohoto testu mi gratulují, můj biologický věk je o 2-5let nižší, než kalendářní. Moje tělo vyzařuje vitalitu.

  superkarma: 0 19.09.2006, 20:19:34
 5. avatar
  [9] aiša [*]

  srdce stejně staré jako já

  superkarma: 0 19.09.2006, 17:45:25
 6. avatar
  [8] Vivian [*]

  sanvean:

  superkarma: 0 19.09.2006, 16:20:50
 7. avatar
  [7] Vivian [*]

  skolacka: mně to vyšlo taky, moje srdce je kupodivu skoro stejně staré jako já

  superkarma: 0 19.09.2006, 16:20:16
 8. avatar
  [6] skolacka [*]

  srdce je +-2 roky kolem skutečného věku - sem jim asi zamotala hlavy

  superkarma: 0 19.09.2006, 15:54:01
 9. avatar
  [3] sanvean [*]

  Co se týče Flory a margarínů obecně, radši používám buď pravé máslo v malém množství, nebo ještě radši pomazánkové máslo, lučinu atp.. Nedivím se, že jsem na jejich stránkách našla větu: "Eček" v potravinách, tedy látek s označením "E" se nebojte..

  superkarma: 0 19.09.2006, 12:25:35
 10. avatar
  [2] Handa [*]

  Jsem na tom v pořádku

  superkarma: 0 19.09.2006, 10:56:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme