Víte, jak mladé je vaše srdce? Přečtěte si zajímavé informace a udělejte si test, který vám odhalí pravdu!

 

Jak mladé je Vaše srdce“ je ústřední motto letošního Světového dne srdce, který vyhlašuje Světová federace srdce a který se 24. září koná ve více než 100 zemích světa. U jeho příležitosti pořádá Česká kardiologická společnost ve spolupráci s Floraporadnou edukační akci pro veřejnost „Zdravé srdce 2006“. Jejím cílem je upozornit na problematiku srdečních a cévních onemocnění, podpořit prevenci a relevanci onemocnění pro většinu obyvatel České republiky a zároveň ovlivnit životní návyky české populace, které vedou k předčasnému stárnutí srdce a cévního systému. Získat dva, pět či deset let života navíc není jen nesplnitelný sen. Zatímco věk kalendářní měnit nemůžeme, věk biologický je dán aktuálním stavem našeho organizmu a ovlivnit ho lze. Zdravá strava a životní styl, dostatek pohybu a nekuřáctví přispívá k ochraně proti kardiovaskulárním úmrtím a pomáhá, aby srdce stárlo pomaleji.

 

„Onemocnění srdce a cév jsou v naší republice zabijákem číslo jedna – ročně na ně zemře téměř 60 000 lidí. Pro lepší představu lze uvést, že toto číslo znamená smrt jednoho člověka každých 9 minut,“ uvádí prof. MUDr. Michael Aschermann, DrSc., FESC, předseda České kardiologické společnosti. Vysoký cholesterol a krevní tlak, nezdravý životní styl, strava, kouření, stres a nedostatek pohybu – to vše ovlivňuje skutečné stáří našeho organizmu a jeho hlavní motor, srdce. Jedním z hlavních rizikových faktorů srdečních a cévních onemocnění je vysoká hladina cholesterolu v krvi – podle průzkumů má každý druhý dospělý v České republice hladinu cholesterolu vyšší, než by měl mít. „Všichni bychom si měli sami za sebe uvědomit, že ozdravěním životního stylu můžeme výrazně pomoci svému srdci, a tím prodloužit a zkvalitnit vlastní život“, dodává prof. Aschermann.

 

V současnosti umíme vyjádřit stáří jediným způsobem – pomocí kalendářního věku, tedy dobou uplynulou od narození jedince. „Pro určení reálného stáří organizmu je však kalendářní věk nedostatečným kritériem - nevystihuje individuální rozdíly průběhu a rychlosti stárnutí u jednotlivců“, tvrdí Doc. MUDr. Lubomír Novák, CSc., odborník na medicínu proti stárnutí z Kliniky GHC - Praha. Objektivní stav organizmu odráží tzv. biologický věk, který si můžete změřit za pomoci odborníků na medicínu proti stárnutí. „Pokud bude pacient postupovat v souladu s doporučením lékařů, může získat od dvou do deseti let života navíc“, dodává Doc. Novák. Svůj biologický věk podle stáří srdce a cévního systému si může každý zdarma zjistit i pomocí testu „Jak mladé je Vaše srdce“, vytvořeného ve spolupráci Kliniky GHC – Praha a značky Flora. K dispozici je na www.flora.cz.

 

Pojízdná ambulance „Zdravé srdce 2006“ navštíví od 4. do 24. září 2006 celkem 14 měst České republiky. Kromě bezplatného měření cholesterolu budou mít zájemci možnost poradit se s nutričními terapeutkami o tom, jak změnit jídelníček a životosprávu. „Nejlepší prevencí srdečně-cévních onemocnění je totiž zdravá strava a celkově zdravý životní styl“, tvrdí koordinátorka projektu, nutriční terapeutka Věra Králová, DiS. Na základě vyplněného dotazníku se každý zájemce na místě dozví, jestli se biologický věk jeho srdíčka shoduje s věkem kalendářním. Projekt „Zdravé srdce 2006“ má rovněž za cíl zmapovat v regionech životní styl občanů České republiky.

 

Více informací o projektu „Zdravé srdce 2006“ naleznete na www.flora.cz a www.kardio.cz.

Jak mladé je vaše srdce můžete zjistit i podle testu! Chcete vědět více? Test najdete zde: http://www.flora.cz/web/test_mlade_srdce

Reklama