píše naše čtenářka s nickem black.bird.third. Sousedy si nevybíráme a někdy to dopadne tak, že musíme sdílet stejné patro s lidmi, kteří nedodržují pravidla, neplatí nájem, a přesto jim všechno prochází.

Přeji hezký den všem. S výměnou jako takovou (např. z filmu Kulový blesk) zkušenosti nemám. Zatím jen jednou jsem změnila bydlení. A to, když jsem se vdala. „Vyměnila“ jsem dům s velkou zahradou a spoustou krásné venkovské přírody za třípokojový byt v bytovce s výhledem na další čtyři bytovky v menším městečku. Ale máme svůj klid.
Dostala jsem se k tomu taky vlastně náhodou. Jednou jsem se zastavila na kus řeči se strejdou, který bydlí taky v jedné z bytovek. Sháněli jsme tehdy s přítelem, kde budeme bydlet (ve 2+1 s tchýní a tchánem jsem nechtěla, ani by to nešlo). Zeptala jsem se strejdy, co bude jeho neteř dělat s bytem. Stavěli totiž na kraji městečka baráček. Slovo dalo slovo a my (já a přítel) od strejdovy neteře koupili byt. Podle sepsané smlouvy jsme zaplatili a za rok se nastěhovali.

Vše bylo dohodnuto ústně a i písemně. Oni dostali peníze, za ně dostavěli baráček a po roce byt vyklidili a my mohli začít zařizovat. Já ještě během toho roku stihla dostudovat a v létě jsme se s přítelem vzali. Zařizování bylo taky zajímavé. Hlavně jsme nechali okamžitě vyměnit okna za plastová. Protože při prvním pokusu o otevření okna, na mě málem vypadlo z pantů... Jinak jsme bílili, likvidovali chodbovou stěnu z papundeklu, starou kuchyň...
Z pohledu bytu proběhla výměna: odešla neteř strýce z jedné strany rodiny a do bytu přišla neteř z druhé strany rodiny.

Ovšem jak „mění“ byty nejspíše naši noví sousedé, nad tím zůstává rozum stát. Je to rodina s dcerou na prvním stupni základní školy. Ještě mají kokršpaněla, což jsme brzy ráno na vlastní uši všichni poznali. Kdysi bydleli v Kutné Hoře. Jenže neplatili nájem, tak se museli vystěhovat. Ani nevím, jak se dostali k nám do městečka. Sehnali zde podnájem v bytě, který je ve firmě, kde pracuje manžel. Jenže ani po půl roce nezaplatili ani korunu.

A to pánovi majitel firmy (a zároveň jejich nájemce) nabízel zaměstnání ve firmě. Pán odmítl. Takže rodina dostala ultimátum, přesto nezaplatili. Po vypršení výpovědní lhůty majitelé vyměnili zámky na bytě. A rodinka se hrozně divila, co se to děje.

Po dvou dnech přespávání kdo ví, kde, to vypadá, že je náš soused vzal k sobě. Vlastní dcery vyhodil před více než dvěma roky z bytu (starší je u přítele, mladší má v péči její teta, sestra její mrtvé maminky) a vzal si k sobě nájemníky. I se psem. A to on sám jednoho psa má. Jestli si myslí , že vydělá, asi se šeredně plete. Pes od rána štěká a vyje. Dcera je ve škole, manželé možná shánějí (???) práci nebo peníze (???).

Spolu s předsedou společenství vlastníků jednotek budu muset se sousedem promluvit a uvést ho do reality.
Je mi líto jejich dcery. Každou chvíli jinde, každou chvíli jiní kamarádi. Ale bohužel, všichni platíme nájem, elektřinu, vodu, odpady,... a když někdo neplatí vůbec nic???

S pozdravem black.bird.third

Milá black.bird.third, také jsem v Karlíně bydlela v jednom domě s podobnými sousedy. Bylo to dost hrozné a upřímně vás lituji. Jsem zvědavá, kdy už se konečně přestaneme bát a začneme měřit jedním metrem.

Text nebyl redakčně upraven

Reklama