Bojujete se svým mužem o to, co má kdo udělat, a vám se nedaří zvítězit? Ono to soužití není jednoduché, viďte. Budete-li se řídit radami odborníka, možná máte šanci z ignoranta vymodelovat ideálního manžela. Nebo aspoň na své práci něco vydělat.

Představte si, že je sobota, a vy, tak jako každý víkend, se lopotíte nad velkým úklidem. Podlahy, luxování, prach, zalít kytky, uvařit oběd, přeprat... a váš miláček si udělá pohodlíčko u fotbálku, a ani ho nenapadne, aby se chopil vysavače a trochu se zapojil. On totiž vytřít moc neumí a luxování nenávidí. (Taky jste si všimly, kolik mužů nesnáší vysavač? Zajímalo by mě proč, vždyť to je jedna z nejlehčích domácích prací.) A vaření? To je přece ženská práce, ne?

Možná jste už rezignovaly a o pomoc ani nežádáte, ale to děláte chybu. I když je jasné, že po deseti letech soužití se zavedené zvyky mění jen velice těžce, zvlášť, když jsou pro toho vašeho tak výhodné. Co by mu to ale udělalo, kdyby vyluxoval? On se ale brání zuby nehty, vznáší nesmyslné argumenty, nakonec na sebe křičíte, ale výsledek žádný. Zase s tou hadicí šaškujete jen vy sama.

Jak to tedy udělat, abyste tou jeho hlavou bezbolestně otáčela, dosáhla svého a přitom se nemusela rozčilovat jako čertík v krabičce?

Zeptala jsem se psycholožky Jany Wiesnerové, odbornice na asertivní techniky. Co tedy s takovým chlapem?

  1. Základem je čitelně sdělit své potřeby, očekávání a přání od partnera, a to bez nepřiměřených emocí, prostě věcně a jasně.
  2. Dále se musíte konkrétně domluvit o dělbě práce v domácnosti a snažit se, opět bez emocí či neadekvátních afektů, najít kompromis a dohodu. Dobré je odsouhlasený systém sepsat a dát k dispozici na viditelné místo či například navrch do šuplíku. Pokud se ale při běžném životě dělba neosvědčí, je nutné si v klidu vyhradit na tuto neatraktivní činnost čas a opět stávající systém předefinovat. Doporučuji přistupovat k nutným aktivitám v chodu domácnosti systémově, asi tak, jako manažer pánuje činnost firmy.
  3. Pokud partner na žádnou dohodu nepřistoupí, či přistoupí, ale nedodržuje, je nutné tuto asymetrii v žádném případě neakceptovat a dohodnout kompenzaci, například finanční. Nechceš se podílet na domácích pracích? Zaplať uklízečku. Pokud nepřistoupí ani na to, je třeba zvážit, zda chceme žít trvale v asymetrickém systému, kdy na nás druhý parazituje. V tom případě je vhodnější a zdravější vztah opustit. Nezapomeňte ale nejprve vyčerpat veškeré formy kompenzace a buďte kreativní! Například vyměnit domácí práce o starost o stále plnou nádrž u auta, nákupy, dárky, peníze na ženské výdaje za krásu, luxusní dovolené, welness pobyty atd.

Takže, milé čtenářky, za pár dnů je tu nový rok, co toto datum využít ke změně svého postavení domácí služtičky na rovnocennou partnerku? Ale nezapomeňte. Bez emocí, křiku a výčitek. Je to domluva obchodu, ne hysterický souboj.

Reklama