Najít rovnováhu mezi výdejem energie a odpočinkem je nezbytně důležité, zejména pro naše zdraví. Vyvážený odpočinek a relaxace by měly nezbytnou součástí našeho života. K tomu, abychom dosáhli maximálního účinku relaxace, nám mohou dopomoci květiny.

Vliv rostlin a člověka

vliv

Najít rovnováhu mezi výdejem energie a odpočinkem je nezbytně důležité, zejména pro naše zdraví. Vyvážený odpočinek a relaxace by měla být v dnešní uspěchané době nezbytnou součástí našeho života. Neměli bychom se bát relaxovat a vyhrazený čas pro odpočinek věnovat k udržení či znovunabytí energie, vnitřního klidu a radosti ze života. Právě takové chvilky, kdy dochází ke zklidnění mysli i těla dostávají zejména v současné době punc výjimečnosti a exkluzivity. K tomu, abychom dosáhli maximálního účinku relaxace, nám mohou dopomoci květiny a jejich barvy nebo péče o ně.

Květiny mají záhadný a nezanedbatelný vliv na city. Uvolňují napětí naší mysli a zpříjemňují prostředí, ve kterém se každodenně pohybujeme. Jejich vůně okouzluje naše smysly a jejich krása uklidňuje naši mysl. Získávají si náš úsměv a darují nám lesk v očích. Kromě toho mají rostliny také podstatný vliv na psychiku lidí. Jejich přítomnost může působit na člověka několika způsoby. Již samotný pohled na rostliny pozitivně ovlivňuje náladu lidí a přispívá k duševní pohodě a vyrovnává negativní působení přetechnizovaného světa. Svojí uklidňující zelenou barvou, vytváří příjemné a pohodové klima v interiérech i exteriérech. Některým lidem květina může pomáhat v těžkých životních situacích, kdy slouží jako posluchač či ochránce. Jak je známo, o květinu je zapotřebí se starat. Proto může u někoho dokonce vyvolat potřebu o něco  pečovat.

Názor odborníka

pani

Lenka Novotná, jednatelka české společnosti Plastia specializující se na výrobu plastových květináčů a samozavlažovacích systémů

Názor z praxe

Mgr. Lenka Řezníčková
Emoční terapeut a psychoterapeut

Květiny a jejich pěstování hrají v našem životě důležitou roli. Nejvíce si lidé uvědomují funkci estetickou. Nejen květiny v zahradách, ale také květiny v nádobách v našich interiérech významně dekorují a přinášejí osvěžení pro naše oči i mysl. Ostatně zvyk dávat rostliny do nádob existuje už z dob starého Řecka, kdy během Adonisových slavností byl pozorován rozkvět a zánik rostlin v květináči.

Pojďme se však podívat na rostliny z dalšího pohledu. Květiny v květináči dávají možnost realizovat naši potřebu o někoho nebo něco pečovat, jsou integrální součástí našich vztahů a našich příběhů.

Naše nová marketingová kampaň se zaměřila právě na vyzdvižení tohoto faktu. Naší filosofií je klást silný důraz na originální užitný design a opravdový respekt ke všemu živému. Tato filosofie je rovněž obsažena ve výrobkové řadě Living design, značce sortimentu prémiových samozavlažovacích nádob pro interiérové pěstování rostlin. Základ této prémiové značky tvoří důraz na tvůrčí originalitu a špičkové zpracování.

kytka

Může zájem o pěstování květin prozradit něco o emoční charakteristice člověka?
Klienti, kteří se přiznávají k tomu, že mají rádi květiny a pěstují je doma, vykazují podobné rysy v chování a prožívání. Objevuje se u nich vyšší míra emoční inteligence než u klientů, kteří květiny nepěstují. Informace z okolního světa jsou zvyklí vnímat více na základě emočních zážitků a prožitků, než na základě rozumových úvah a následných myšlenkových konstruktů. V neposlední řadě vykazují větší míru empatie a velmi často u nich pozoruji silnou potřebu o někoho se starat a tímto způsobem být užiteční.

Může květina pomáhat?
Květiny je možné použít k léčení emočních bloků u dětí i dospělých lidí, které vznikly velkým duševním traumatem nebo velkou životní změnou, která se projevuje neschopností projevovat city druhým lidem, z důvodu strachu z opětovného zranění a ublížení. V takovém případě lze květinu využít jako bezpečný objekt pro přijímání emočního zájmu ze strany zablokovaného klienta bez případných možných emočních rizik.

I v případě depresivního klienta lze květinu využít jako součást terapie, kdy se květina může stát jediným důvodem, proč vstane ráno z postele s vědomím, že je někde potřebný a že bez jeho péče květina nepřežije, což má pro něho pozitivní přínos.

Může květina harmonizovat prostředí?
Květiny mohou sloužit jako harmonizátor prostředí, mohou zmírňovat dopady elektronegativních vibrací z elektrických přístrojů, pomáhat čistit vzduch v místnosti a tlumit dopady geopatogenních zón. K těmto účelům je vhodné volit zejména květiny s kulatými tvary, bez ostnů a s co nejmenším obsahem alkaloidů. O případném přesném rozmístění a konkrétním výběru květin do obývacích prostor je dobré požádat odborníka, který se specializuje na techniku Feng Shuej, která se zabývá celkovou energetickou harmonií všech obývaných prostor.

Příběhy lidí a květiny

- Nová komunikační strategie společnosti Plastia

Květina ve funkci pomocné – příběh teenagera

kluk

Ty víš, kdo jsem, kytko. Král skejtu a celé naší ulice. A ji znáš taky. To je ta, co má za oknem tunu kytek. Svůj úkol znáš. Zařídíš, aby si mě všimla. Vždyť kvůli tomu tu jsi.  

Květina ve funkci tvořící rodinu – příběh mladého páru

par

Jsme spolu. Už půl roku. Jak jsme doteď mohli vůbec žít? Teď jsme dva a už nikdy to nebude míň. Vlastně nejsme dva, jsme už tři. A to už je přece pořádná rodina?

Květina ve funkci pomyslně ochranné - příběh malé holčičky

holkcicka

Kytičko, ty mě chráníš každý večer před strašidly. Zavrtám se do peřiny, pohladím tě a ty mě za to budeš s myškou Lily v noci hlídat.

O společnosti Plastia

Společnost Plastia vznikla v roce 1995, aby dala jméno výrobnímu a tvůrčímu programu stejnojmenné firmy. Byla založena na principech nejlepších tradic evropského rodinného podnikání. Základem jejího úspěchu je výroba a tvorba širokého sortimentu komponentů a výrobků z plastických hmot. od svého prvopočátku je věnována velká část výrobnímu program pro zahradu, který se postupně a velice úspěšně rozvíjel. Dokazuje to také mimo jiné každoroční účast na mezinárodním veletrhu Spoga a Gafa 2011 v Kolíně nad Rýnem. Úrovní firemní prezentace se Plastia zařadila mezi silné zahraniční konkurenty a velký zájem nových i stávajících zákazníků o produkty na stánku společnosti Plastia to jen potvrdil. Společnost Plastia je v dnešní době nejen výrobcem, ale také poradcem v pěstování o květiny a zároveň dekoratérem interiéru v kombinaci s květinami a jejich nádobami.

Značka Plastia zastřešuje totiž široký sortiment funkčních a designových výrobkových řad pro domov a zahradu. Základem nabídky jsou samozavlažovací nádoby pro pěstování rostlin v interiéru i exteriéru. Součást produkce tvoří také doplňky - zavlažovací konve, růstové podpěry rostlin, držáky pro truhlíky a květináče, dekorativní doplňky, hrabla na sníh a další.

plastia

Reklama