Bulvár

Jak kníže Václav uklouzl v koupelně

To bylo tak... Boleslav vůbec nebyl Václavův bratr. Tedy byl, ale jenom po otci, a to kdoví jestli. Mezi Drahomírou a Vratislavem to totiž nijak zvlášť neklapalo a navíc se v té době na nějakou věrnost moc nehledělo. I když, ono ve které době se na věrnost hledělo, že? Ale abychom neodbočovali, zkrátka Václava měl Vratislav s jinou ženskou, a ač Boleslav byl prokazatelně syn Drahomířin, jak praví stará moudrost, otec je vždy nejistý.

Takže není divu, že se kluci odmala neměli zrovinka rádi. Václav byl knihomol, pořád se hrabal v nějakých spiscích a svitcích, navíc byl starší a tatík se v něm viděl. O to víc nesnášel svou tchyni. A Drahomíra mu brzy taky začala pít krev a ani věčný neposeda Boleslav mu dvakrát k srdci nepřirostl. „Po kom ten kluk je,“ hudral český kníže neustále a marně se snažil vypočítat, kdy že přesně to jeho brácha Spytihněv zaklepal bačkorama a z čeho že ho to mohlo klepnout. Ostatně, Spytihněvova žena byla poslední roky taková zanedbávaná, za kým to asi ten kňour chodil...

Václavovi bylo sotva třináct a malému Boleslavovi teprve šest, když Vratislava věčné spory matky s manželkou přivedly do hrobu. A zatímco Ludmila se upnula na Václava, Drahomíra se viděla v Boleslavovi. Kluci tak vyrůstali ve věčné rivalitě. Jenže když konečně babička Ludmila zakopla v šatníku a oběsila se na šátku („Já jí říkala, že je ten hadr dobrý leda tak na podlahu,“ šklebila se Drahomíra), stal se králem mazánek Václav, protože Boleslavovi bylo teprve devět.

Václav byl zvyklý mít pořád někoho za zadkem, a jak se mu něco nepovedlo, hned to hodil na mladšího bráchu. Ten mu oplácel, kde mohl. Natřel například dlaždice v lázni lojem, a tak Václav při holení uklouzl, a protože byl nemehlo, pořezal se. To bylo hned virválu, že se někdo pokouší o úkladnou vraždu!

Jak Boleslav rostl, docházela mu trpělivost s bráchou i s jeho politikou. Václav prostě neměl pevnou ruku – což ostatně předvedl i při tom nešťastném holení se – s panstvem to neuměl a cizím poklonkoval. Psal se zrovna rok 935, 28. září, zima byla jak v morně, když pohár Boleslavovy trpělivosti přetekl a on se rozhodl si s bráchou pořádně „promluvit“. Poslal družinu za roh, aby to bylo hezky jeden na jednoho, a počkal si na Václava, zrovna když ten mířil do kostela.

Václav byl v povznesené náladě, a tak když bráchu uviděl, dostal záchvat bratrské péče.
„Copak tady děláš, Bolečku, vždyť nemáš ani šálu, takhle se nachladíš,“ pravil budoucí světec. „Hele, ty máš nový meč?“ všiml si.
„Jo,“ kývl Boleslav a ve snaze využít bráchovy dobré nálady mu zbraň podal.
Václav držel meč jak to prase kost, ale stejně s ním radostně zamával. Boleslav tak tak že uhnul, podjela mu noha a kecnul na zadek. „Co blbneš,“ začala ho přecházet smířlivá nálada.
„Promiň, brácho,“ natáhl k němu Václav ruku.

Jenže právě v tu chvíli jako na potvoru vykoukli zpoza rohu Boleslavovi družiníci, a co neviděli – jejich pán se beze zbraně válí na zemi a nad ním se sklání Václav s mečem! Neváhali ani okamžik a vrhli se vpřed.
„Co to?“ podivil se Václav duchaplně. Když však zahlédl obnažené čepele, nabyl dojmu, že na něj útočí nějací lapkové, a brácha nebrácha vzal do zaječích. Jeho útěk byl pro Boleslavovy družiníky dostatečným důkazem zlého úmyslu, a tak než se stihl Boleslav vyškrábat na nohy a zjistit, kam že to jeho bratříček pádí, visel už Václav mrtev na klice. Ono ne nadarmo se praví: mnoho psů, zajícova smrt...

A že to tak vůbec nebylo? Ale mohlo být! Historikové, ti podivní tvorové se zálibou v přehrabování se minulostí, toho totiž o skutečném Václavově a Boleslavově životě vědí směšně málo. Dokonce si ani nejsou jisti, zda nešlo pouze o jednoho knížete, jehož jméno bylo rozdílně zapsáno – obě jména totiž vlastně znamenají „více slav“ (bole = více). A teorie o tom, že byl Václav zabit omylem, je poměrně rozšířená, stejně jako spekulace, že oba bratři vlastně nebyli bratry... A tak je to v dávné historii se vším...

Jakou verzi legendy o Václavovi znáte Vy? Víte o nějakých dalších záhadách, které se týkají Přemyslovců? Je Vám sympatičtější Václav nebo Boleslav? Ludmila nebo Drahomíra? A jaká je Vaše oblíbená záhada z minulosti?

   
27.09.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] saruz [*]

  pěkné Sml16

  superkarma: 0 22.12.2012, 14:49:45
 2. avatar
  [19] Solei [*]

  Politickou situaci tehdejší doby moc neznám, ale pár podezřelých věcí je už v samotné legendě natož když se do toho zamíchají ještě "doložená" fakta.
  Jedno je jisté. Ve snaze vyrovnat se ostatnímu křesťanskému světu, bylo potřeba si nějakého toho světce vytvořit. A protože Přemyslovci byli velmi ambiciózní sáhli do svých vlastních řad a našli dva, kteří byli natolik známí, aby se dali prohlásit za světce.
  Myslím, že legenda je trošku upravená aby seděla do dané politické situace státu. Proč by jinak byl někdo svatořečen tři roky po smrti a někdo (Anežka) až 400 let? Vždyť ani Anežka přemyslovna by se nedočkala pokud by papež nedospěl k závěru, že je potřeba ten náš národ trochu povzbudit.

  superkarma: 0 01.10.2007, 13:56:57
 3. avatar
  [18] Dášule [*]

  ivana.kuglerova: Tuberkuloza se projevovala především u posledních Přemyslovců, údajně jako následek věznění Václava II na Bezdězi a hlavně ve Špandavě. T. není dědičná jako třeba zvýšená krvácivost apod., ale pokud jsou děti ve společnosti tub. rodičů, je prvděpodobné, že ji získají taky. U Václava III se nestačila projevit, ale u jeho sestry E. Přemslovny se snad projevila.

  superkarma: 0 27.09.2007, 17:26:28
 4. avatar
  [17] ivana.kuglerova [*]

  Ťapina: Pokud vím u řady Přemyslovců je ta tubera prokázaná rozborem kostí - takže na ni asi opravdu i umřeli. Spíš mě překvapuje, že Třeštík píše o "dědičné tuberkulóze", ale třeba to myslel "básnicky"

  superkarma: 0 27.09.2007, 14:54:19
 5. avatar
  [16] Ťapina [*]

  arjev: No jo, jenže tenkrát znali tři nemoci, tuberu, mor a tyfus. Když někdo zemřel na leukémii, tak někoho jiného podezřívali z travičství (Ladislav Pohrobek). Krev se vykašlává třeba i při rakovině, která může být i dědičná

  superkarma: 0 27.09.2007, 14:39:32
 6. avatar
  [15] arjev [*]

  Asellus: vykašláváš krev

  superkarma: 0 27.09.2007, 13:53:54
 7. avatar
  [13] ivana.kuglerova [*]

  arjev: V lékařských análech se píše:
  Tuberkulóza není dědičná ani vrozená a člověk se nakazí jen od nemocného, který vylučuje tuberkulózní bacily. Nejčastěji bývá zdroj nákazy v rodině nebo nejbližším okolí (rodiče, prarodiče, další příbuzní nebo učitel) a v mnoha případech jde o nemocné, kteří o své tzv. otevřené tuberkulóze nevědí, poněvadž probíhá bezpříznakově, nebo její příznaky podceňují. Často tedy onemocnění dítěte nebo mladistvého upozorní na dosud neznámý zdroj nákazy v rodině nebo okolí, který je odkryt teprve vyšetřením celé ho okruhu osob, jež byly s nemocným v kontaktu.

  Tak buď tím pánové mysleli dědičnou dispozici, nebo šíření v rodině nebo houby rozumněli medicíně

  superkarma: 0 27.09.2007, 13:50:34
 8. avatar
  [12] arjev [*]

  Ještě dodatek,malý Václav, syn Karla IV. a jeho druhé manželky Anny Falcké, ten zemřel na podezření tubery.

  superkarma: 0 27.09.2007, 13:47:21
 9. avatar
  [11] arjev [*]

  ivana.kuglerova: Třeštík, Čechura a kol. uvádějí tuberu jako dědičnou. Zřejmě mají na mysli velkou indispozici tubery. Pokud si vzpomínám král Václav II., manžel Guty a Rejčky zemřel na tuberu, alespoň je to tak uváděno a i jeho matka. Dál jsem po stopách smrti Přemyslovců nepátrala.

  superkarma: 0 27.09.2007, 13:43:52
 10. avatar
  [10] ivana.kuglerova [*]

  Nyotaimori: Já mám slabost pro Jeronýma Pražského Byl to buřič a rváč .

  superkarma: 0 27.09.2007, 13:39:05
 11. avatar
  [8] Meander [*]

  ivana.kuglerova: Výborně, tohle se bude mému Václavovi náramně líbit. Je to taky takový knihomol a teoretik.

  superkarma: 0 27.09.2007, 13:16:35
 12. avatar
  [7] ivana.kuglerova [*]

  ivana.kuglerova: Ehm, za překlep se omlouvám

  superkarma: 0 27.09.2007, 13:08:17
 13. avatar
  [6] ivana.kuglerova [*]

  arjev: Tak teď jsem poněkud zmatena - tuberkulóza snad není dědičná, ne? Může se samozřejmě přenést z matky na dítě, může být vrozená, ale dědičná? A kdyby byla vrozená, nedožijopu se ani dospělosti...

  superkarma: 0 27.09.2007, 13:07:34
 14. avatar
  [5] arjev [*]

  U Přemyslovců je plno záhad, hlavně z dob dávných. Měla jsem možnost si přečíst názory na bratrovražedný den. Pokud srovnávají den vraždy s událostmi za hranicemi,28. září jim nevychází. Oddůvodňují to tím, že vlastně církev měla ještě své volné dny pro svaté. Populárně řečeno, 28.září bylo volné datum, tak šup s Václavem. Tyto "záhady" nebudou nikdy objasněny a proto zůstaneme u toho, co nám bylo nabídnuto a zařazeno.
  Většina Přemyslovců byla schopna vládnout a to velice dobře. Většina jich umírala v mladém věku - měli dědičnou chorobu : tuberkulózu

  superkarma: 0 27.09.2007, 12:56:32
 15. avatar
  [4] OlgaMarie [*]

  Boleslav vzal domů svou dceru Doubravku,když utekla od svého prvního manžela,saského KURFIŘTA,protože byl na ni hnusný.To je ojedinělé gesto v historii.Položil základ našemu státu.Emma Regina,jeho snacha,cíleně pátrala,proč se Boleslav označení bratrovrah nebránil.Církvi se hodila bratrovražda do obrazu Kaina a Abela právě tak,jako později byl obraz Václava použit buď jako symbol poroby nebo hrdinství.A která z vás by si nechala od tchýně žvanit do výchovy dětí a učit je jiné víře,než v jaké jste byly vychovány samy?Ludmila z knížecího dvora musela odejít,proč by ji měla tedy Drahomíra dát zabít?Počátkem sedmdesátých let se příkazem přepisovaly kroniky o roku 1968 stejně jako před 1000 lety.Proč,pokud máme tuto zkušenost, máme věřit tendenčním spiskům sepsaným až desítky let od neblahé události?

  superkarma: 0 27.09.2007, 11:52:15
 16. avatar
  [1] Jupíí [*]

  líbí

  superkarma: 0 27.09.2007, 07:53:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme