Na podzim proběhlo na našich stránkách zajímavé téma – děti a peníze, jak s nimi hospodařit? Mohli jste si přečíst seriál článků a také se zapojit do soutěže a zúčastnit se malé ankety. My jsme ted anketu vyhodnotili a shrnujeme, co jsme se z ní dozvěděli. Podle čtenosti článků a reakcí pod nimi je vidět, že vás téma zaujalo.

Každý rodič v jistém věku dítěte musí být ten, kdo dítě naučí, jak s penězi zacházet, odkud se beou a jak si jich vážit, a že nic není zadarmo. Je to důležitá úloha, protože právě z rodiny a od svých rodičů si bere dítě první informace a zkušenosti, ze kterých vychází v dospívání av dospělosti.

peníze

Z ankety, do které se zapojilo 342 čtenářek, vyplynulo mnoho zajímavých informací.

Přísloví, že někdo myslí na zadní kolečka, zná každý, proto 99 % čtenářek odpovědělo, že znamená stav, kdy dotyčný neutratí úplně všechno. Vždycky si nechá aspoň malou část na později, tzv. na horší časy. Stejně tak je všem dospělcům na rozdíl od dědtí jasné, že bankomat je „skříňka ve zdi”, do které strčíme kartu a vypadnou z ní peníze, protože je taková pokladnička dospělých. Peníze do ní posílají zaměstnavatelé rodičů. Když z ní rodiče všechno vyberou, je prázdná a nic z ní nevypadne. Některé děti to ale nevědí a myslí si, že je to kouzelná skříňka na peníze.

Čtenářky měly v anketě okomentovat situaci: Adélka ze školky ví, co to znamená, když někomu něco patří. Jak byste to vysvětlila dětem vy? Většina, tedy 64 % čtenářek, označila možnost „Adélce se líbila ve školce jedna panenka. Protože ji ale koupila školka, domů si ji odnést nemohla“. Třetina čtenářek, 34 %, označila možnost odpovědi „Adamovi koupila čepici maminka. Od té doby mu patří“.

Dáváte dětem za domácí práce peníze? I touto otázkou jsme se zabývali v anketě: Za pomoc s domácími pracemi by se mělo dětem…

Jaké možnosti označily čtenářky? Naprostá většina čtenářek si myslí, že by se dětem za domácí práci nemělo platit. 95 % čtenářek si vybralo možnost „Pochválit je a poděkovat jim“.

Jak by mělo být velké kapesné prvňáků a druháků na týden?

Možnost „V první třídě padesát korun, ve druhé 100 korun“ si zvolilo 12,43 % z dotázaných.  

Možnost „Žádné. V tomhle věku jim všechno, co potřebují, koupí rodiče“ zvolilo 38,76 %. Možnost „V první třídě 10 korun, v druhé 20 korun“ označilo  48,82 % účastnic ankety.

Zajímavou otázkou byla tato modelová situace: Maminka Veronika v knize Adámkovi a Adélce vysvětluje, že domácnost musí mít každý měsíc dostatek peněz na neviditelné placení. O čem to mluví?

Jaké byly možnosti a jak odpověděly čtenářky?

Možnost „Když jde maminka nakoupit do samoobsluhy, u pokladny zaplatí místo mincemi a bankovkami plastovou kartou“ zvolilo jen  2,92 %. Možnost „Táta s mámou pravidelně platí nájem, elektřinu, vodu tekoucí z kohoutku, peníze na školku a další věci, které nevezmete do ruky, ale neobejdeme se bez nich“. Tuto odpověď zvolila většina, tedy  93,27 %.  

Poslední možnost „Maminka si každý měsíc dává pryč hromádku peněz, které si šetří na horší časy“ označila jen malá skupina čtenářek, 3,8 %.

A na závěr otázka na tělo rodičům: Co je asi nejtěžší se naučit?

Čtenářky odpověděly takto:

„Nezávidět a nesrovnávat se s druhými, kteří jsou na tom finančně lépe“. Tuto možnost zvolilo celkem 64,22 % Další možnost „Neutrácet za zbytečnosti“ označilo 32,26 % Poslední možnost „Nakupovat“  zvolilo jen  3,52 %.

Čtěte naše články:

Reklama