Bulvár

Jak jsou na tom rodiny s malými dětmi?

 

Máte malé dítě a jste nespokojení s vaší životní situací? Potom zítra od 21.40 hodin sledujte ČT1. Michaela Jílková rozpoutá debatu na téma Situace rodin s malými dětmi. Ve svém ostrém diskusním pořadu Máte slovo bude hostit ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, poslankyni Annu Čurdovou, viceprezidenta Hospodářské komory ČR Zdeněka Somra, zakladatelku sítě mateřských center Rut Kolínskou a pochopitelně i ty, kterých se „Prorodinný balíček“ vlády nejvíc týká: rodiče malých dětí

V posledních letech je čím dál těžší umístit dítě v mateřské škole. Matky malých dětí navíc patří mezi skupiny občanů, které velmi obtížně shánějí zaměstnání. Pomohou opatření „Prorodinného balíčku“ ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase? Přiměje daňová úleva firmy, aby zakládaly vlastní miniškolky, nebo přispívaly svým zaměstnankyním na placené hlídání? A je dobrý nápad, aby si sousedky vzájemně hlídaly za úplatu děti? Jak mladým rodinám pomůže týden otcovské dovolené? A proč některé mladé páry zastávají názor, že mít dnes dítě je luxus?
To jsou některé z otázek, o nichž bude Michaela Jílková diskutovat se svými hosty.

Před koncem pořadu moderátorka vyhlásí téma diskusního pořadu Máte slovo, vysílaného ve čtvrtek 12. února na ČT1 od 21.40 hodin: Osudové omyly lékařů. Kolik stojí lidský život nebo jeho významné poškození? Debatovat může přijít každý, kdo má s daným tématem osobní zkušenosti, i ten, kdo se nestydí za svůj názor – stačí se přihlásit na tel. čísle: 261 137 766 nebo e-mailové adrese: mateslovo@ceskatelevize.cz.

Zdroj: Ladislav Šticha, Tiskový mluvčí ČT
Foto: Archiv ČT

Důvěřujete Nečasovu „Prorodinnému balíčku“? Měla byste odvahu jít diskutovat do pořadu Máte slovo?

   
04.02.2009 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [26] Radka27 [*]

  verlit: Ono je držení místa a držení místa. A taky není místo jako místo. Na moje místo bylo při mateřské i na zástup 60 uchazečů a po mateřské předemnou natáhli červený koberec, jen ať se jim zase vrátím. Dítě mám taktéž nemocné pořád, celá rodina vč. babiček pracuje a přesto jsme denně všichni v práci, přestože dítě je doma. A to teda nemáme žádné extra ochotné hlídací členy rodiny a všichni remcají. Ale musí to jít. Kombinujeme a ve 3-4 lidech se v tom hlídání prostřídáme a kus práce každý uděláme z domu. Takže to není ani tak o tom, že by zaměstnavatel zaměstnáním matky ztratil, ale spíše jde o vytvoření pozic, které umožní pracovat z domu a tyto pozice nabídnout matkám. Samozřejmě, že matka musí být pružná a ochotná investovat doma do počítače, připojení atd... A to už je právě o rozdílu, který je v lidech. Já pracovat chci a výplatu (ne paragraf) taky chci, takže pro to dělám první poslední.

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:37:20
 2. avatar
  [25] L_B [*]

  verlit: jasne, vsude ty moznosti nejsou...
  ...a taky je pravda, ze mam praci, kterou muzu klidne delat odkudkoliv, kde mam pripojeni...
  ...a prosimte kde to delas, ze tam mate 600zenskych s detma mezi 3-6.rokem...?

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:34:15
 3. avatar
  [24] verlit [*]

  L_B: Tak to zase ano, když se takhle doplňujete, to dává smysl. Ale všude se to nepovede

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:31:26
 4. avatar
  [23] L_B [*]

  verlit: pracuju (teda ted jsem na MD, ale krati se to) v male firme a naopak - nas kolektiv sestava prevazne s zenskych s malyma detma popr. holek, u kterych je jasne, ze se do par let provdaji a pujdou na MD - a sef vypada dost spokojene, ze ma lidi, na ktere se muze spolehnout, kteri jsou vdecni, ze jim vychazi v ramci moznosti vstric, a kteri si ho pak za to taky nalezite ceni a jsou ochotni udelat i vic nez je psane ve smlouve...
  ...vsechno je to o lidech - kde je vstricnost a zdravy rozum (a nikdo to nezneuziva), tam se lidi domluvi a jsou spokojeni vsichni...

  jinak teda na dotaz Jak jsou na tom rodiny s malymi detmi? za sebe odpovidam - dobre, dekuji, nestezuju si...

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:26:36
 5. avatar
  [22] verlit [*]

  A jen čistě na okraj, když jsme dělali ve firmě průzkum, kolik zaměstnankyň by mělo zájem o firemní školku, kterou jsme byli ochotni vybudovat bez dotací, "za své", tak z 600 jich projevilo zájem 21. Což jaksi, bohužel, na takovou investici nestačilo
  Takže to taky není samospasitelné řešení.

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:23:27
 6. avatar
  [21] Radka27 [*]

  Bébina: Máme 2 auta, ráno vozí jeden, ze školky vyzvedává druhý. A stejně denně odcházím dříve než po 8 hodinách a dodělávám doma. Především to, co se dělá mailem, taktéž plánování můžu dělat z domu a všechny kreativní věci u kterých nemusím sedět v práci. Taková situace jak jsi popsala je teda extrém, ale to se pak musí řešit, vzít do ruky pádlo a postarat se a ne sedět a koukat jak pomalu doplouvám na fíkovém listu k Niagarskému vodopádu.

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:19:15
 7. avatar
  [20] verlit [*]

  Kdybych byla majitel malé nebo střední firmy, nikdy bych matku s malým dítětem nezaměstnala. Z prostého důvodu, že bych si to nemohla dovolit. Kde je menší počet zaměstnanců, nelze vyřešit zastupitelnost a mít na jednu pozici dva zaměstnance, z nichž jeden je věčně doma na OČR, to by firmu položilo.

  Čímž chci říct, že je krásné proklamovat, že "zaměstnavatelé nesmějí diskriminovat" a "zaměstnavatelné by měli vycházet vstříc", ale chtělo by to k tomu říct i nějaké to za b)
  Proč nemít např. dotace podobné těm za zaměstnávání lidí se změněnou pracovní schopností?´Výrazné úlevy na daních v případě zaměstnání matek? Pokud by zaměstnavatel nemusel nést plné náklady častých absencí, bylo by pro něj mnohem méně rizikové taková místa vytvářet.

  Ostatně totéž se týká "držení pozic" při mateřské. On to zákon myslí dobře a snaží se dát matkám dlouhou ochranu. Jenže mít místo neobsazené měsíce a roky, to jaksi nejde. Lidí, kteří jsou ochotni nastoupit jako "zástup za mateřskou" a nevědět dne ani hodiny, kdy se dotyčná rozhodne nakráčet zpátky do práce taky nejsou zástupy. Takže se to řeší prostě. Pozice se zruší tím, že se přejmenuje, na "novou" se najme jiný člověk a mamince se nabídne nějaká zcela nepřijatelná alternativa (třeba místo účetní pozice vedoucí linky v třísměnném provozu), ta to samozřejmě nepřijme a je "pokoj". Kdyby nebylo nutné místo držet, byl by možný výsledek stejný (maminka bez práce), ale zároveň by to znamenalo mnohem víc uvolněných míst, takže nakonec by to ve výsledku pomohlo matkám najít novou práci snáz, než se vracet do staré.

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:16:58
 8. [19] 7kraska [*]

  ja pracuju z domova, dite (3,5 roku) rano mrsknu do skolky a doma (o ulici dal) makam, pak holku vyzvednu, oblitame krouzky a je vecer....jednou v tydnu jdu do kanclu a tam jim neco vykladam, co jsem si za ten tyden precetla...nechapu, jak to muze delat normalni zenska, moje holka byla od zari 5krat nemocna, a kdyz je doma, tak se vsechny plany zhroutej, nic s ni do prace neudelam... prvni rok ve skolce je desnej, vsichni vecne nakazeny jeden od druhyho, imunita nevyvinuta...nas tata je nepouzitelnej, rano by ji nestihl do skolky dat ani odpoledne vyzvednout, babicky nepouzitelny, daleko a/nebo nemocny - zaplat pambu za mou praci z domova, ale delala jsem tam predtim 14 let na skoro stejnym miste, tak mi vychazeji vstric, pac jsem soucast inventare

  superkarma: 0 04.02.2009, 22:08:19
 9. avatar
  [18] Kuře [*]

  Bébina: Kamarádky s dětma jsou jité řešení. My se taky střídáme s kámoškou. Dáváme holky do stejných kroužků, chodí do stejné školy a kluci jsou ve stejné školce. Ráno funguje její manžel, jezdí kolem školy do práce a vzít holky pro něj znamená jet cca o pět minut dřív, takže nemá problém. I když obě ještě zapojujeme babičky. Nicméně nemusíme po nich chtít "nepřetržitou službu".
  Pro mne byly a jsou nejkritičtější rána. Těžko můžu po někom chtít, aby mi z "přátelství" hlídal dítko od 5:50 do 7:00, než otevře školka. Takže jsem X let platila slečnu, která v těch 5:50 přišla, počkala až se drobek vzbudí, dala mu snídani a odvedla ho.

  superkarma: 0 04.02.2009, 17:18:27
 10. avatar
  [17] bookcase [*]

  Kolegyně to teď řeší..Nastoupila do práce, ledva začala pracovat, její syn začal být nemocný. S hlídáním to má vachrlaté, takže byla ve zkušebce dvakrát na paragrafu a na dovči. TeĎ je s ním pro změnu v nemocnici a kdo ví, jak to bude mít dál, malý má rozhozenou imunitu a do školky nějaké dva tři měsíce nesmí.
  Z toho se zase odvíjí moje hlídání, sice máme prvňáka, ale do práce dojíždím, takže musím zařídit vyzvedávání, pokud jsme s manžou oba v práci do večera...a taky dělám za ni, takže kombinujeme, kombinujeme, kombinujeme

  superkarma: 0 04.02.2009, 16:39:05
 11. avatar
  [16] Olka [*]

  Bébina: Já jsem to u prvního dítěte řešila opravdu druhou mateřskou a druhého dítěte zaplacením slečny, která vyzvedla mladší dítě ze školky, starší ze školy, doprovodila na kroužek a přivedla domů tak akorát, když jsem přibíhala z práce. Finančně se mi to oproti zkrácenému úvazku (který bych asi tenkrát stejně těžko v oboru hledala) nejspíš vyplatilo, dětem to nijak zjevně neublížilo. Vždycky to jde nějak vyřešit. Naše sousedka například vyzvedává děti na střídačku se spřátelenýma rodičema, schválně dala syna do stejné školy jako oni.

  superkarma: 0 04.02.2009, 16:17:06
 12. avatar
  [15] bookcase [*]

  Malé dítě je prosím definováno jak? Do kolika let je malé?

  superkarma: 0 04.02.2009, 15:19:19
 13. avatar
  [14] šája [*]

  Vivian: i navzdory státním opatřením to je hezký

  superkarma: 0 04.02.2009, 14:40:51
 14. avatar
  [13] Tomíška [*]

  Bébina: normálně,den má 24hodin a noc

  superkarma: 0 04.02.2009, 14:30:54
 15. avatar
  [12] RenataP [*]

  Dimsy: světe div se, ale my se tohle učili už v ekonomice na střední...to bylo, je a bude... Nikdo nikdy z matek neudělá vrchol společenské pyramidy vhodný k úctyhodnému hýčkání

  superkarma: 0 04.02.2009, 13:40:51
 16. avatar
  [11] Dimsy [*]

  Jak jsem ty děti bez balíčků, babiček, ochotných sousedek a paní Jílkové vůbec dokázala vychovat? Mít dítě je luxus v každé době. Matky s malými dětmi měly se zaměstnáním problém i za socialismu.Děti do školky nevzali,když nebyla matka zaměstnaná a zeměstnat ji nikdo nechtěl, protože měla malé děti. Je to pořád stejné.

  superkarma: 0 04.02.2009, 13:21:11
 17. [10] Bébina [*]

  gerda: A pak treti a ctvrte a tak dal az do duchodu? I s tim druhym jednou nastane cas, kdy jedno dite jde do skoly a druhe musi do skolky a matka do prace, protoze otec nezvladne ze sveho platu zivit celou rodinu a platit hypoteku a ma takovou pracovni dobu, ze deti nemuze ani vodit do/ze skoly/skolky. Babicky a dedecci bud nejsou nebo 400km daleko a i kdyby byli, asi by se jim nechtelo kazdy den po dobu nekolika let vyzvedavat vnouce. Zamestnani matky je stale a pomerne vyhodne, takze odchazet a hledat praci bliz domovu je blbost. Praci na zkraceny uvazek bud zamestnavatel neumoznuje, nebo to znamena udelat stejnou praci v kratsim case a za mene penez.

  superkarma: 0 04.02.2009, 13:18:00
 18. avatar
  [9] Krišpína [*]

  Vivian: , mě ona samotná až tak nevadí, je sice dost svérázná, ale vadí mi ta kombinace jí a oponentů, co tam diskutují. Většinou jsou to trapné dohady, na které se nedá ani koukat. Možná tak s vypnutým zvukem.

  superkarma: 0 04.02.2009, 13:01:28
 19. avatar
  [8] Vivian [*]

  Krišpína: na to bohatě stačej fotky Míša je hezká. Když mlčí.

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:55:41
 20. avatar
  [7] gerda [*]

  Bébina: pořídíš si druhé a zůstaneš doma

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:55:04
 21. avatar
  [6] Krišpína [*]

  Tak já se na p.Jílkovou ráda podívám, jaké má šaty, jak jí to sluší, vždycky vypadá moc dobře. Pak přepnu na jiný programa a zpět už se nevracím.

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:50:33
 22. avatar
  [5] Vivian [*]

  Sice se mě to týká, ale na Jílkovou nemám náladu se koukat... A o sebe i o malou se vždycky nějak postarám, i navzdory státním opatřením

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:46:54
 23. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Mám hrůzu z Jílkové a sledovat nicneřešící debatu nebudu. problém se školkami je, ale ona tomu moc nepomůže

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:44:49
 24. avatar
  [3] RenataP [*]

  RenataP: zatím mám hrůzu z téhož... podniková školka by byla terno!

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:41:00
 25. [2] Bébina [*]

  Ja si vubec nedovedu predstavit, jak se to dela s malymi detmi, kdyz na hlidani nikdo neni a skolka ma od 7-17 a za tu dobu nestihnu dojet do a z prace, odpracovat 8 hodin + pauza na obed. Asi si budu muset pro pripadne dite sehnat skolku u prace, jinak to nestihnu. Detatko bude muset chte nechte stravit dene 1,5hod v dopravnim prostredku. A kdyz tak premyslym, tak se skolou to asi bude podobne, alespon do te doby, nez bude dite schopne se dopravit do/ze skoly samo a bude moct samo travit par hodin doma. Jak to sakra delate?

  superkarma: 0 04.02.2009, 12:36:47
 26. avatar
  [1] RenataP [*]

  no jestli do toho bude kdákat Jílková, tak to dopadne jako s diskuzí o porodech doma.... fraška a prdel...a soutěž o to, kdo koho víc ztrapní...

  superkarma: 0 04.02.2009, 10:21:31

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme