Zdraví

Jak jsme na tom s pocením?


Vůně a pachy hrají v našem životě významnou roli. Mezi ty méně příjemné, které se snažíme potlačovat, patří pach potu. V tomto ohledu se názory a hygienické návyky v posledních letech změnily a součástí naší každodenní péče o tělo se stalo pravidelné používání antiperspirantů a deodorantů. Proč a kdy se vlastně potíme? Lze pocení potlačit? Jak fungují antiperspiranty a deodoranty a jaký je mezi nimi rozdíl? Nyní v létě, kdy si užíváme horké dny, jsou tyto otázky více než aktuální.

Co je to pocení?

Každý člověk se potí, někdo více, jiný méně. Pocení je přirozenou součástí fyziologických procesů našeho organismu a je pro nás tedy velmi důležité. Tento fakt všichni známe, ale přesto je nám pocení nepříjemné a snažíme se proti potu všemi možnými způsoby a prostředky bojovat. Pocení slouží k udržení stabilní tělesné teploty, ke zvlhčování a ochlazování povrchu těla. Tělo ochlazujeme při dýchání a také přes kůži. Nezdá se to, ale jen malé množství tepla se z těla dostává plícemi. Podstatný podíl tepla se uvolňuje kůží, ve které jsou potní žlázy produkující pot. Pot se do určité míry odpařuje z povrchu těla, aniž bychom si toho všimli. Jde o tzv. perspiraci, při které se denně odpaří z těla asi 500 ml vody, v létě to bývá i více.

Člověk se potí potními žlázami, které se nacházejí po celém povrchu lidského těla, s výjimkou rtů, prsních bradavek, očních víček a vnějších pohlavních orgánů. Liší se svojí velikostí, počtem, rozmístněním na těle, složením potu, který produkují, i reakcí na rozdílné podněty, včetně psychických. Významně se aktivují při sexuálním vzrušení a podílejí se na vzniku specifické vůně každého člověka. To je také důvodem, proč při výběru partnera hraje důležitou roli jeho pach.

Existují rozdíly v pocení u mužů a žen?

Muži a ženy se liší nejen fyzicky, ale rozdílným způsobem fungují i chemické procesy v jejich tělech. Ženská pokožka je citlivější na teplotní změny. Toto je způsobeno větším množstvím tuků, tím, že ženská pokožka má menší plochu a také menší počet potních žláz. Z toho vyplývá, že ženy se potí méně - u žen dosahuje množství potu za hodinu přibližně 180 ml, zatímco u mužů asi 250 ml. Mužské potní žlázy jsou mnohem aktivnější než ženské a zpravidla se u nich v podpaží nachází víc bakterií, které způsobují nepříjemný zápach. Muži se tedy nejen víc potí, ale jejich pot je i víc cítit.

Co je to pot?

Pot je čirá vodnatá tekutina bez zápachu, kterou tvoří z 99 % voda, zbytek jsou odpadní látky. Mezi ně patří také sůl, která nám způsobuje po zaschnutí na oblečení ošklivé bílé mapy. Další složkou potu je kyselina mléčná, která se vylučuje při tělesné námaze svalu a močovina. V potu se rovněž mohou objevit i některé zbytky léku a silic (třeba česnekových). Jak jsme uvedli na začátku, pot sám o sobě nepáchne. Nepříjemný pach způsobují až bakterie, které žijí na povrchu kůže a které rozkládají bílkoviny a mastné kyseliny. Je zajímavé, že zvláště silně zapáchá pot vzniklý v případě, kdy se člověk zpotí v nějaké emocionálně náročné situaci. Tento pot bývá totiž koncentrovanější, protože se vytvoří během několika sekund.

Kdy se potíme?

Potíme se prakticky neustále, každý den, celý rok, po celý život. Existují ale situace, kdy se pocení zintenzivní. Zvýšeným pocením reagujeme např. v okamžiku, když se na něco důležitého chystáme nebo nám na něčem záleží. Činnost potních žláz se zvyšuje při sexuálním vzrušení a podílí se na specifické vůni každého člověka. K pocení přispívá rovněž zvýšená fyzická námaha, nadváha, horké počasí, tučná strava a některá onemocnění. (Např. zvýšená funkce štítné žlázy, maligní onemocnění, chronická infekce, menopauza, horečka, vysoká koncentrace potních žláz na rukou a nohou apod.)

Hyperhidróza

Někteří lidé mají problémy se zvýšenou potivostí. Trvale zvýšenou činnost potních žláz označujeme jako hyperhidrózu, která často postihuje jen určitou část těla. Problém nadměrného pocení je třeba vždy řešit ve spolupráci s odborníkem, který dokáže poradit nejlepší způsob léčby. Lidé trpící touto poruchou by měli nosit jednoznačně prodyšné, bavlněné oblečení. Odborníci rovněž doporučují i častější sprchování a používání kvalitních deodorantů a antiperspirantů, mezi které patří výrobky značky Fa určené ženám i mužům.

Jak pocení zmírnit?

Pocení, jako přirozenou a významnou činnost našeho těla, úplně eliminovat nemůžeme. Ve své moci ale máme omezení tvorby potu i nepříjemných důsledků pocení. Jak na to?

·         Prevence vzniku nepříjemného pachu spočívá v denní hygieně. Pokud máte problémy s nadměrným pocením, dopřejte si sprchu nejméně dvakrát denně.

·         Důležitá je volba oblečení. Vhodné jsou spíše vzdušnější přírodní materiály včetně bavlněného spodního prádla.

·         Svoji roli hraje i správná životospráva. Odborníci doporučují hodně pít a vynechat z jídelníčku alkohol, kávu, sůl a ostré koření. Vhodné je konzumovat větší množství syrové stravy.

o        Tip: Proti nadměrnému pocení můžete využít i přírodní prostředky, osvědčený je např. šalvějový čaj. Pijte minimálně 1 litr denně po dobu 1 měsíce a zjistíte, že se potíte méně. Šalvěj totiž podporuje stahování potních žlázek.

·         Pokud je to možné, zkuste se vyhnout stresovým situacím, které nadměrné pocení zvyšují.

·         Samozřejmostí by mělo být používání deodorantů, antiperspirantů a antibakteriálních mýdel.

 

Antiperspiranty versus deodoranty

Na trhu je v současné době k dispozici velké množství těchto kosmetických přípravků. Pojďme se v nich trochu zorientovat.

·         Antiperspiranty obsahují aktivní složku, která omezuje tvorbu potu tím, že vede ke stažení vývodu potních žláz, a tím snižuje množství vylučovaného potu. Antiperspiranty nás tak zbavují nepříjemného mokrého podpaží a dodávají nám pocit čistoty, sucha a svěžesti.

·         Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují množení bakterií rozkládajících složky potu, a tím pomáhají předcházet vzniku nepříjemného zápachu. Zpravidla obsahují alkohol, který zvyšuje intenzitu vůně. Jejich účinek je krátkodobý, a proto je třeba používat je i několikrát denně. Deodoranty neomezují tvorbu potu, pouze zamezují zápachu.

 

V současné době roste obliba výrobků založených na obsahu přírodních látek. Antiperspiranty a deodoranty jsou k dostání ve formě sprejů, roll-onů (kuliček), tuhých deodorantů nebo krémů. K dostání jsou ve variantách pro muže i ženy a liší se nejen ve vůních, ale i ve složení. Je jenom na nás, který z výrobků zvolíme, abychom se nejen my, ale i naše okolí cítili příjemně a svěže.

 

Náš redakční tip:

 

Fa Rice Dry
Nová řada Fa Rice Dry s přírodními rýžovými výtažky nabízí deodoranty v podobě deospreje, roll-onu a deosticku. Díky vysoce účinné receptuře zajišťují tyto deodoranty spolehlivou ochranu před pocením a nepříjemným tělesným pachem po celých 24 hodin.

Rýže jako přírodní složka dokáže velmi efektivně absorbovat vlhkost. Proto zaručují deodoranty Fa Rice Dry, díky obsahu rýžových výtažků, příjemný pocit suché a svěží pokožky.

 

Řada deodorantů Fa Rice Dry nabízí tyto produkty:
• Fa Rice Dry deosprej za DMOC 74,90 Kč.
• Fa Rice Dry roll-on za DMOC 69,90 Kč.
• Fa Rice Dry deostick za DMOC 74,90 Kč.

 

 

Fa pro pocit příjemné svěžesti. Více na www.svezest-fa.cz
   
14.07.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [43] petramavlasova [*]

  Ahoj, 

  protože teď nastoupila driclorová krize a nedá se v žádné české lékarně koupit, a sama jsem ho zoufale sháněla, nabízím pomoc všem podobně postiženým - mám možnost nechat dovézt výhodné balení 60 ml (tj. o 40 ml víc než mají česká balení) z UK, kde je dosud k sehnání. V Brně a v Praze jsem schopná předat osobně, do jiných měst jsem ochotná vám Driclor poslat. Kontaktní mail petra.mavlasova@seznam.cz

  superkarma: 0 14.03.2010, 11:01:17
 2. avatar
  [42] večerníček 17 [*]

  Když jsem si šla před rokem koupit Driclor, v lékárně mi řekli, že je vyprodanej a bude trvat, než zase bude, protože je hodně žádanej. Jako náhradu se stejným účinkem mi dali Excipial Deo Forte. Bylo to o stovku levnější a funguje. Po celoročním používání se mi ani jednou nestalo, že by to pálilo nebo cokoliv jinýho. Porovnat s Driclorem nemůžu, protože mám pořád to původní první balení, ale jsem spokojená.

  superkarma: 0 15.07.2008, 21:39:35
 3. avatar
  [41] Meander [*]

  shb: Vyloučí se jinde, kde se tak snadno nemůže kazit, tudíž nepáchne.

  superkarma: 0 15.07.2008, 10:15:46
 4. [40] mirriss [*]

  Taky používám dricolor, ale jen jednou za čas a efekt to má. Vůbec se v podpaží nepotím a je to super pocit, hlavně teď v létě. Sice to asi nebude nic moc zdravého, ale na druhou stranu, co zdravé stoprocentně je?

  superkarma: 0 15.07.2008, 10:11:49
 5. avatar
  [39] shb [*]

  wich: já z vlastní zkušenosti vím že mi stačí použít antiperspirant jednou denně, a dokonce jsem zjistila- byla jsem na akci kde jsem se druhej den nemohla umýt..tedy ani použít antiperspirant a presto jsem vůbec nebyla cítit...takže mi ten antiperspirant vydržel 2 dny..ale nedoporučuju ...asi se tak moc nepotím...ale ten Driclor! to mi příde jako asi fakt pěknej dryák...kam ten pot zmizí...zůstane uvnitř nevyloučen? fuj nevím jestli je to zdravý...??

  superkarma: 0 15.07.2008, 10:01:12
 6. avatar
  [38] kareta [*]

  Ťapina: to j je ale dost blbý

  superkarma: 0 14.07.2008, 18:27:35
 7. avatar
  [37] wich [*]

  shb: Mi přijde menší zlo, namazat si to cca 2x do měsíce, než několikrát denně použít antiperspirant.

  superkarma: 0 14.07.2008, 18:20:43
 8. avatar
  [36] wich [*]

  Ťapina: Na nohách ani dlaních nepálí

  superkarma: 0 14.07.2008, 18:20:07
 9. avatar
  [35] Ťapina [*]

  kareta: Není

  superkarma: 0 14.07.2008, 17:15:58
 10. avatar
  [34] kareta [*]

  do sandálů by ten diclor mohl být fajn

  superkarma: 0 14.07.2008, 16:46:25
 11. avatar
  [32] shb [*]

  meander: dík, už jsem na to koukla + to co všichni píšou nevím nevím vypadá to na pěkný dryák...asi taky zůstanu u své rexony...

  superkarma: 0 14.07.2008, 16:06:48

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [31] Ch.Z. Kochanská [*]

  Ťapina: A vyzula jsi se před aplikací?

  superkarma: 0 14.07.2008, 16:04:16
 2. avatar
  [30] Ťapina [*]

  Zkoušeli jste ten Driják někdo na chodidla, ať vím, jestli to tam nepálí, nebo jsem fakt mutant?

  superkarma: 0 14.07.2008, 16:00:58
 3. avatar
  [29] Meander [*]

  Manx: wich: Já si tím natírám čelo ve vlasové linii a pokaždé bych potřebovala svázat ruce, abych se nemohla drbat
  shb: Sice si to můžeš vygůglit... http://www.lekarna-online.com/zbozi/11005238-driclor-sol-roll-on-20-ml?gclid=CK6Z6a3Dv5QCFRJ1ugodey-uSw

  superkarma: 0 14.07.2008, 15:53:29
 4. avatar
  [28] peknaholka [*]

  Driclor jsem v naději zakoupila a zažila neskutečný peklo-na noc jsem natřela lehce rolonem podpaží a začalo svědění, pálení něco hroznýho co se nedalo vydržet, natož usnout...20-ti minutách ¨jsem to šla umýt a stejně jsem si spálila kůži. Takže mně to moc mrzí, ale u mně to úspěch nemělo...dál používám Rexonu.

  superkarma: 0 14.07.2008, 15:49:33
 5. avatar
  [27] shb [*]

  gentiana,wich, Ťapina: co je to ten Driclor?

  superkarma: 0 14.07.2008, 15:29:07
 6. avatar
  [26] wich [*]

  Manx: Já taky ne!

  superkarma: 0 14.07.2008, 14:57:18
 7. avatar
  [24] wich [*]

  macamala: To v návodu stojí, ale chtěla bych vidět někoho, kdo to v podpaží vydržel Většinou to každý po max 3 dnech vzdal Úplně stačí to natřít jednou týdně, nebo 2x u lidí, co se potili nadměrněji.

  superkarma: 0 14.07.2008, 14:16:13
 8. [23] macamala [*]

  wich: ale na návodu je napsáno, že první týden se má používat denně, což alespoň u mě by byla skutečně blbost, protože po prvním natření začal fungovat okamžitě a i v horku efekt vydržel týden. Skutečně jedno natření stačí na několik dní. Další týden už nebylo tak horko, takže jsem přišla o "měřítko efektivity".

  superkarma: 0 14.07.2008, 13:49:12
 9. avatar
  [22] wich [*]

  macamala: On ani není určen k dennímu použití. Maximálně v prvních dnech, když jde opravdu o velké problémy.

  superkarma: 0 14.07.2008, 13:16:43
 10. [21] macamala [*]

  Na netu jsem nějak narazila na informaci o Dricloru. KOupila jsem si ho a používám ho v tom případě, když je opravdu horko nad 30 a k tomu chci obléci tričko, kde vím, že bych měla ošklivé mapy v podpaží. Myslela jsem si, že to nemůže fungovat, ale skutečně funguje. Použila jsem ho tak 2x za poslední měsíc a po prvním použití (1x) jsem se začla potit asi po 14 dnech. V zimě ho odložím. Skutečně plní svůj účel, ale zas tak často ho nemusím.

  superkarma: 0 14.07.2008, 13:08:36
 11. avatar
  [20] fructia [*]

  Ťapina: Taky se mi strašně potí nohy. I v zimě, kdy přijedu ze školy domů a ponožky mám vlhké. V létě si hodně stříkám chodidla spreji proti pocení a řekla bych, že se pocení aspoň na kratší dobu omezí

  superkarma: 0 14.07.2008, 12:27:55
 12. avatar
  [19] Meander [*]

  Je mi líto, ale antiperspirant Fa, který se po aplikaci mění v písek, už nikdy

  superkarma: 0 14.07.2008, 11:51:39
 13. avatar
  [18] Pentlička [*]

  ježišikriste už zas pocení!
  Ano, všichni se potíme, a kdo se nemeje, nepoužívá antiperspiranty a nemění si prádlo, tak smrdí.

  superkarma: 0 14.07.2008, 11:48:04
 14. avatar
  [17] Ťapina [*]

  wich: Mně to nic nedělalo. Žádné štípání nebo pálení, jak se různě popisuje, nic V podpaží by to bylo možná něco jinýho, ale tam ho nepotřebuju, tam vystačím s normálním antiperspirantem. Chtěla jsem zabránit věčným letním držkopádům v botách vystlaných mokrým filmem, a nepodařilo se.

  superkarma: 0 14.07.2008, 11:35:05
 15. avatar
  [16] wich [*]

  Ťapina: Takovým hlavním nepsaným pravidlem u dricloru je, že se nemá používat podle návodu Byla jsem hloupá a první dva dny jsem ho fakt zkusila použít po sobě
  Taky si ho dávám jako Lilinka málo. Třeba jednou za měsíc a úplně to stačí. Když jsem ho teď na 3 měsíce vynechala, stačí mi zelená kulička od Adidas a mám podpaží suché celý den. Čímž považuji přeléčení pocení za uzavřené

  superkarma: 0 14.07.2008, 11:32:29
 16. avatar
  [15] Lilinka [*]

  Ťapina: Mně jedno balení vydrželo taky skoro dva roky. První týden jsem ho používala ob den, pak jedenkrát týdně a pak třeba jedenkrát za 2 měsíce.

  superkarma: 0 14.07.2008, 11:18:21
 17. avatar
  [14] Domcaca [*]

  Chápu,že s tím někdo může mít problémy,tak to neodsuzuju,když vím,že za to ten člověk nemůže a snaží se s tím něco dělat,ale když třeba moje učitelka s tím má extrémní problémy,smrdí přez celou třídu a nosí 3 dny stejné tričko,tak to vážně nechápu,odsuzuju,ke všemu když nám něco opravuje,tak se nad nás nakloní a to je vám teda ,,bomba"... nerozumim tomu,proč aspoň nestřída každý den nové triko a nenosí s sebou nějaký příjmený deodorant..

  superkarma: 0 14.07.2008, 11:15:21
 18. avatar
  [13] Ťapina [*]

  wich: Neměl prošlou lhůtu. A jak ho můžeš mít dva roky, to taky nechápu, když se má týden používat denně a já ho po týdnu denního používání, a pak ještě párkrát, měla pryč Používala jsem ho na chodidla, asi tam mám moc silnou kůži. Ale podle návodu se dá používat i tam

  superkarma: 0 14.07.2008, 11:07:07
 19. avatar
  [12] wich [*]

  Ťapina: Měla jsi to vyreklamovat. Driclor je supercloumák. Mohl mít prošlou lhůtu, nebo při přepravě špatně skladován. Já mám svůj flakónek už dva roky a spolehlivě funguje.

  superkarma: 0 14.07.2008, 10:46:55
 20. avatar
  [11] kareta [*]

  tady jsou všichni tak čistí a voňaví

  superkarma: 0 14.07.2008, 10:38:37
 21. avatar
  [10] Ťapina [*]

  Jo, Driclor. Ten jsem doma měla. Buď mi někdo v krámě do originálního balení nalil vodu, nebo jsem divná já, když teda budu věřit, že to jiným lidem fungovalo.

  superkarma: 0 14.07.2008, 10:35:17
 22. avatar
  [9] fructia [*]

  wich: Nedejbože

  superkarma: 0 14.07.2008, 10:30:09
 23. avatar
  [8] wich [*]

  Fructia, votomtoje: Nedejbože kombinace obojího

  superkarma: 0 14.07.2008, 10:28:10
 24. avatar
  [7] fructia [*]

  votomtoje: Smrad z cigaret je taky hodně nepříjemný

  superkarma: 0 14.07.2008, 10:08:12
 25. avatar
  [6] Lilinka [*]

  Ach, už zase.

  Potím se jako všichni normální lidi. Když je to opravdu neúnosné, použiju Driclor, jinak každodenně používám deokrystal. Nechápu, proč se z toho furt dělá taková věda.

  superkarma: 0 14.07.2008, 09:53:13
 26. [5] gentiana [*]

  Driclor.

  superkarma: 0 14.07.2008, 09:49:02
 27. avatar
  [4] Evikus [*]

  Opakování je matka moudrosti?

  superkarma: 0 14.07.2008, 08:51:07
 28. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  O deodorantech a antiperspirantech se toho napíše a nakecá...mohl by někdo zařídit, aby si to přečetli ti, kdož zbroceni několikadenním potem, patrně nemajíc pračku, lezou do MHD, kde držíc se za madla dávají všem, včetně řidiče na odiv své umělecké mapy v podpaží

  superkarma: 0 14.07.2008, 08:42:11
 29. avatar
  [2] votomtoje [*]

  K tomu chci dodat jenom jedno: Dneska spoustu mladejch holek má strašnou starost aby trochu "nesmrděly" a na každym trochu spocenym se vofrňujou, jak kdyby byl prašivej(nemyslím, když je někdo prase), ale hulení cigaret jim absolutně nevadí a ještě ho obhajují. A kuřaček, hlavně mladejch mi připadá, že je čím dál tím víc, stačí se projít po městě, choději s cigárama, vedle obchodů a firem taky furt postávaj a o hloučkách kouřících studentek v blízkosti škol ani nemluvě!

  superkarma: 0 14.07.2008, 08:29:34
 30. avatar
  [1] aninas [*]

  Clanek mi pripomel vtip, ktery se libi zvlaste muzum.
  Ze totiz kazdy spravny chlap ma smrdet i z fotky!

  superkarma: 0 14.07.2008, 05:52:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme