Zdraví

Jak jsme na tom s pocením?


Vůně a pachy hrají v našem životě významnou roli. Mezi ty méně příjemné, které se snažíme potlačovat, patří pach potu. V tomto ohledu se názory a hygienické návyky v posledních letech změnily a součástí naší každodenní péče o tělo se stalo pravidelné používání antiperspirantů a deodorantů. Proč a kdy se vlastně potíme a lze pocení potlačit? Jak fungují antiperspiranty a deodoranty a jaký je mezi nimi rozdíl? S nadcházejícím jarem a létem budou tyto otázky více než aktuální.

Co je to pocení?

Každý člověk se potí, někdo více a jiný méně. Pocení je přirozenou součástí fyziologických procesů našeho organismu, a je pro nás tedy velmi důležité. Tento fakt všichni známe, ale přesto je nám pocení nepříjemné a snažíme se proti potu všemi možnými způsoby a prostředky bojovat. Pocení slouží k udržení stabilní tělesné teploty a ke zvlhčování a ochlazování povrchu těla. Nezdá se to, ale jen malé množství tepla se z těla dostává plícemi. Podstatný podíl tepla se uvolňuje kůží, ve které jsou potní žlázy produkující pot. Pot se do určité míry odpařuje z povrchu těla, aniž bychom si toho všimli. Jde o tzv. perspiraci, při které se denně odpaří z těla asi 500 ml vody, v létě to bývá i více.

Člověk se potí potními žlázami, které se nacházejí po celém povrchu lidského těla, s výjimkou rtů, prsních bradavek, očních víček a vnějších pohlavních orgánů. Liší se svojí velikostí, počtem, rozmístněním na těle, složením potu, který produkují, i reakcí na rozdílné podněty, včetně psychických. Významně se aktivují při sexuálním vzrušení a podílejí se na vzniku specifické vůně každého člověka. To je také důvodem, proč při výběru partnera hraje důležitou roli jeho pach.

Existují rozdíly v pocení u mužů a žen?

Muži a ženy se liší nejen fyzicky, ale rozdílným způsobem fungují i chemické procesy v jejich tělech. Ženská pokožka je citlivější na teplotní změny, což způsobuje větší množství tuků, má menší plochu a menší počet potních žláz. Z toho vyplývá, že ženy se potí méně - u žen dosahuje množství potu za hodinu přibližně 180 ml, zatímco u mužů asi 250 ml. Mužské potní žlázy jsou mnohem aktivnější než ženské a zpravidla se u nich v podpaží nachází víc bakterií, které způsobují nepříjemný zápach. Muži se tedy nejen víc potí, ale jejich pot je i víc cítit.

Co je to pot?

Pot je čirá vodnatá tekutina bez zápachu, kterou tvoří z 99 % voda, zbytek jsou odpadní látky. Mezi ně patří také sůl, která nám způsobuje po zaschnutí na oblečení ošklivé bílé mapy. Další složkou potu je kyselina mléčná, která se vylučuje při tělesné námaze svalu, a močovina. V potu se rovněž mohou objevit i některé zbytky léků a silic (třeba česnekových). Jak jsme uvedli na začátku, pot sám o sobě nepáchne. Nepříjemný pach způsobují až bakterie, které normálně žijí na povrchu kůže a které rozkládají bílkoviny a mastné kyseliny. Je zajímavé, že zvláště silně zapáchá pot vzniklý v případě, kdy se člověk zpotí v nějaké emocionálně náročné situaci. Tento pot bývá totiž koncentrovanější, protože se vytvoří během několika sekund.

Kdy se potíme?

Potíme se prakticky neustále, každý den, celý rok, po celý život. Existují ale situace, kdy se pocení zintenzivní. Zvýšeným pocením reagujeme např. v okamžiku, když se na něco důležitého chystáme nebo nám na něčem záleží. Činnost potních žláz se zvyšuje při sexuálním vzrušení a podílí se na specifické vůni každého člověka. K pocení přispívá rovněž zvýšená fyzická námaha, nadváha, horké počasí, tučná strava a některá onemocnění (např. zvýšená funkce štítné žlázy, maligní onemocnění, chronická infekce, menopauza, horečka, vysoká koncentrace potních žláz na rukou a nohou apod.).

Hyperhidróza

Někteří lidé mají problémy se zvýšenou potivostí. Trvale zvýšenou činnost potních žláz označujeme jako hyperhidrózu, která často postihuje jen určitou část těla. Problém nadměrného pocení je třeba vždy řešit ve spolupráci s odborníkem, který dokáže poradit nejlepší způsob léčby. Lidé trpící touto poruchou by měli nosit jednoznačně prodyšné, bavlněné oblečení. Odborníci rovněž doporučují i častější sprchování a používání kvalitních deodorantů a antiperspirantů, mezi které patří výrobky značky Fa určené ženám i mužům.

Jak pocení zmírnit?

Pocení, jako přirozenou a významnou činnost našeho těla, úplně eliminovat nemůžeme. Ve své moci ale máme omezení tvorby potu i nepříjemných důsledků pocení. Jak na to?

• Prevence vzniku nepříjemného pachu spočívá v denní hygieně nejen těla. Pokud máte problémy s nadměrným pocením, dopřejte si sprchu nejméně dvakrát denně.

• Důležitá je volba oblečení. Vhodné jsou spíše vzdušnější přírodní materiály včetně bavlněného spodního prádla.

• Svoji roli hraje i správná životospráva. Odborníci doporučují hodně pít a vynechat z jídelníčku alkohol, kávu, sůl a ostré koření. Vhodné je konzumovat větší množství syrové stravy.

o Tip: Proti nadměrnému pocení můžete využít i přírodní prostředky, osvědčený je např. šalvějový čaj. Po vypití minimálně jednoho litru denně minimálně 1 měsíc zjistíte, že se potíte méně. Šalvěj totiž podporuje stahování potních žlázek.

• Pokud je to možné, pokuste se vyhnout stresovým situacím, které nadměrné pocení zvyšují.

• Samozřejmostí by mělo být používání deodorantů, antiperspirantů a antibakteriálních mýdel.

Antiperspiranty versus deodoranty

Na trhu je v současné době k dispozici velké množství těchto kosmetických přípravků. Pojďme se v nich trochu zorientovat.• Antiperspiranty obsahují aktivní složku, která omezuje tvorbu potu tím, že vede ke stažení vývodu potních žláz, a tím snižuje množství vylučovaného potu. Antiperspiranty nás tak zbavují nepříjemného mokrého podpaží a dodávají nám pocit čistoty, sucha a svěžesti.

• Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které omezují množení bakterií rozkládajících složky potu, a tím pomáhají předcházet vzniku nepříjemného zápachu. Zpravidla obsahují alkohol, který zvyšuje intenzitu vůně. Jejich účinek je krátkodobý, a proto je třeba používat je i několikrát denně. Deodoranty neomezují tvorbu potu, který se tvoří i po jejich použití, pouze zamezují zápachu.

Redakční tip: V současné době roste obliba výrobků založených na obsahu přírodních látek. Proto značka Fa v nedávné době představila řadu Fa Natural, jejíž deo produkty obsahují výtažky z růže, citrusů a nově ze zeleného čaje.

Antiperspiranty a deodoranty jsou k dostání ve formě sprejů, roll-onů (kuliček), tuhých deodoranů nebo krémů. K dostání jsou ve variantách pro muže i ženy a liší se nejen ve vůních, ale i ve složení. Je jenom na nás, který z výrobků zvolíme, abychom se nejen my, ale i naše okolí cítili příjemně a svěže.

Jak jste na tom vy? Myslíte si, že dnes již většina lidí používá přípravky pro svou svěžest? Nebo máte naopak ve svém okolí někoho, s kým jeho tělesný pach ani nehne? Přijde vám, že je situace lepší než před deseti lety, kdy si zejména mnozí pánové mysleli, že chlap nemá vonět? Také stojí za zmínku „přírodní ženy“, jež mají představu sexuální přitažlivosti díky své tělesné pachové stopě? Do jaké skupiny patříte? Mezi vyznavače deodorantů a anitpersirantů, bez kterých se neobejdete, nebo naopak dáváte zelenou přírodě?

   
25.03.2008 - Zdraví - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [47] Majkii [*]

  tyrkys: také mám najradšej

  superkarma: 0 25.03.2008, 21:08:18
 2. avatar
  [46] tyrkys [*]

  Majkii: a přitom jí ještě nasaď čočky
  http://www.zena-in.cz/minisite/zdravi2008/?id=83&idc=36952

  superkarma: 0 25.03.2008, 21:03:10
 3. [45] Majkii [*]

  Janík: tak vyskúšaj, alebo ti ho máme poslať?

  superkarma: 0 25.03.2008, 20:44:10
 4. [44] babunka [*]

  Já mám momentálně taky tuháč od Nivey, ale tuhé antiperspiranty jsou fakt naprd...ty bílé stopy mi dost vadí.

  superkarma: 0 25.03.2008, 19:59:33
 5. [43] Janík [*]

  chtěla bych vyzkoušet přípravek od vichy - proti pocení, ale nevím s tím zatím zkušenost, tak nevím abych zbytečně nevyhodila peníze, zrovna levný není

  superkarma: 0 25.03.2008, 19:31:50
 6. avatar
  [42] koryna [*]

  tak já používám tuhé deodoranty od rexony a vynikající ráno se namažu a vydrží to celej den super doporučuji

  superkarma: 0 25.03.2008, 17:49:38
 7. avatar
  [41] wich [*]

  Libča: Možná, že některá e-lékárna zasílá i za hranice. Jde o výrobek z USA, tak ho můžou mít kdekoli. Zkus se po tom pídit Je fakt, že mě teda před lety pomohl. Občas se na netu někdo zeptá, jak je to, když se přestane používat. Já jsem ho asi na dva měsíce vysadila a po potu ani stopy (ani po hodině a půl aerobiku).

  superkarma: 0 25.03.2008, 17:39:39
 8. avatar
  [40] Libča [*]

  tak konecne clanek ktery oslovil i me, mam totiz velike problemy s pocenim,pouzivam vse mozne, piji hodne vody aby muj pot kdyz uz ho teda vyprodukuji nadmerne mnozstvi tak aby to bylo alespon neprijemne vzhledove ale ne cichove vyzkousela jsem vse a jka vidim Driclor jsem vubec neznala ,takze az budu v Cechach tak si ho poridim.. doufam ze mi to pomuze, mam problemy s delanim fleku na tricku, muzu mit prirodni materialy i tak jsou tam mapy.. vyzkousela jsem vse a verte mi ze fakt silene trpim.. tak trebe tenhle pripravek by mohl pro me ucinit nemozne, pila jsem i salvejovy caj ale to jsem mela pocit ze se uvarim vnitrne, uplne jsem citila ze uvnitr tela varim... uvazovala jsem i o operativnim zakroku ale od toho jsem odstoupila

  superkarma: 0 25.03.2008, 17:26:22
 9. [39] planetka26 [*]

  ahojky,ten driclor se kupuje v lékárně je fakt super-mám ho vyzkoušený!!!!

  superkarma: 0 25.03.2008, 16:23:33
 10. avatar
  [38] kareta [*]

  nejodpornější smrad co znám je starý pot a voňavka to už snad raději jen ten starý pot

  superkarma: 0 25.03.2008, 16:13:55
 11. avatar
  [37] wich [*]

  Luciiiik: Taky si myslím... Když to chlap přepískne s vůní, za chvíli se to vyvětrá, nebo sundáním svetru nabere na menší intenzitě. Ale smradlavý čuník obtěžuje i žaludek

  superkarma: 0 25.03.2008, 15:58:52
 12. avatar
  [36] Meander [*]

  Vivian: Ještě před chvílí ta stránka fungovala

  superkarma: 0 25.03.2008, 15:47:33
 13. avatar
  [35] Vivian [*]

  Ad "přírodní ženy" - já mám k přírodě velmi intenzivní vztah, ale imho to neznamená, že bych musela smrdět

  superkarma: 0 25.03.2008, 15:39:42
 14. avatar
  [34] Vivian [*]

  Meander:

  superkarma: 0 25.03.2008, 15:39:04
 15. avatar
  [33] Luciiiik [*]

  Vyzkoušela jsem všechno možné, ale nakonec mi nejvíce vyhovují antiperspiranty ve spreji - hlavně Nivea a Adidas
  Chlapa co smrdí bych fakticky nesnesla, to snad už radši opačný extrém, hlavně ne

  superkarma: 0 25.03.2008, 15:29:57

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] wich [*]

  Meander: Taky mám občas stejné tendence

  Clerenc: http://www.lekarna.cz/driclor-sol-20ml-roll-on/

  superkarma: 0 25.03.2008, 15:08:56
 2. avatar
  [31] Meander [*]

  Clerenc: http://tak.sitokurvavygoogluj.cz/

  superkarma: 0 25.03.2008, 14:15:04
 3. avatar
  [30] Clerenc [*]

  Co to je ten driclor???

  superkarma: 0 25.03.2008, 14:10:20
 4. avatar
  [29] tyrkys [*]

  Manx: taky o něm už dlouho uvažuju . Já jsem už nějakou dobu věrná Dove ve spreji. Nedělá fleky a celkem zabírá.

  superkarma: 0 25.03.2008, 13:00:05
 5. avatar
  [26] Modré z nebe [*]

  Meander: Ale víš co, byla bys óhromě originální - a to se teď nosí!

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:37:58
 6. avatar
  [25] Meander [*]

  Modré z nebe: To by se mi smály snad i kočky.

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:35:08
 7. avatar
  [24] Modré z nebe [*]

  Meander: Promiň, moje nepozornost! Ale kdo ví, třeba by to pomohlo

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:34:02
 8. avatar
  [23] Meander [*]

  Modré z nebe: Třást tuhým anitiperspirantem se musí?

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:32:56
 9. avatar
  [22] Modré z nebe [*]

  Meander: A zatřásla jsi pořádně lahvičkou? Mám někdy pocit, že ty antiperspiranty jsou spíš na bázi prášku než tekuté. Jak jsem psala níže, nemám ráda na sobě "plesnivý" fleky!

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:31:05
 10. avatar
  [21] Meander [*]

  Hm, tuhý antiperspirant Fa se mi v podpaží téměř okamžitě proměnil v písek. Psali mi od výrobce, že to není možné. Poslali na zkoušku nový antiperspirant - zase písek. Takže sbohem a šáteček, používám Secret a v dobách horka Driclor.

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:18:32
 11. avatar
  [20] SENSITIVESKIN [*]

  hurá, moje oblíbený téma o smradu v podpaží

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:09:21
 12. avatar
  [19] Ch.Z. Kochanská [*]

  Dnes ráno jsem se řízla do prstu a protože jsem děsná srágora, šly na mě mdloby, chlap mě musel křísit. Při tom jsem komplet orosila během několika sekund.

  superkarma: 0 25.03.2008, 11:07:16
 13. avatar
  [18] wich [*]

  kareta: Jojo, All about Eve je od Joop, akorát se strašně špatně shání. Chtěla jsem ho už párkrát očichat a nikde jej neměli. Čisté jablíčko je taky Be Delicious a Red Delicious od Donny Karan. Tak jako náhražka "všeho o Evě"
  Taky už jsem se poučila, že pokud si člověk připlatí, vůně na něm déle vydrží a je kvalitnější. A pokud to koupím na Ebay, je cena jako za flakónek vůně v drogérii

  superkarma: 0 25.03.2008, 10:43:24
 14. avatar
  [17] kareta [*]

  wich: také jsem měla takové období Chystám se na All about Eve (Joop?), nejdřív ale emusím spotřebovat co mám (Jungle- Kenzo, Lancome- Poem´) a šmuky od Oriflame nikdy víc!!!

  superkarma: 0 25.03.2008, 10:11:43
 15. avatar
  [16] wich [*]

  kareta: Já mám z pánských ráda Bvlgari - Aqva, Azzaro - Chrome, Armani - Code. Spíše svěží, vodní. Z dámských si vybírám jemné svěží a nazelenalé vůně. Naposledy mne uchvátila Lemon Fresca z řady Aqua Allegoria od Guirlain . Nejraději mám od Niny Ricci Premier Jour. Vůní se pořád nemůžu nabažit a pořád objednávám a zkouším nové. Už jich mám malou skříňku v toaletním stolku

  Od Davidoff používá můj partner Cool Water Game, to je krásná vůně, ale pak už mi ty další připadaly jako variace stále na jedno téma. Totéž Hugo Boss.

  superkarma: 0 25.03.2008, 10:05:57
 16. avatar
  [15] Modré z nebe [*]

  Na antiperspirantech mi trochu vadí, že zanechávají bílé fleky. Deodorantů se teď ale vyrábí nějak míň . Mám samozřejmě ráda, když já a lidé kolem mě voní. Mám kolegu, který jezdí do práce na kole. Samozřejmě se cestou zpotí, vůni nepoužívá žádnou, takže být v jeho blízkosti je vážně riziko

  superkarma: 0 25.03.2008, 10:02:24
 17. avatar
  [14] kareta [*]

  wich: no- mám snobský nos, takže jsem začínala před lety na Armanim (Gio) a Miyakim (L´au de Issy nebo jak se ta čertovina píše) a Volupté(Oskar de la Renta)..z lacinějších snad jen Body shop White musk . A z pánských JEN 1 vůně, a to Thrusardi- bílý, a ten jsem leta neviděla- měl vůni čerstvého toaletního mýdla bez vůně. Tak proto už nic- dřevité, citrusové... vůně mi vhání slzy do očí a takový Davidov mě nadavuje . I jako kuřačka mám dost citlivý nos- dost hrůza

  superkarma: 0 25.03.2008, 09:46:19
 18. avatar
  [13] wich [*]

  kareta: Já jsem se dřív potila hrozně moc a převlékat a mýt bych se potom musela snad každou čtvrthodinu, což je v běžném životě dost nepraktické. Naštěstí jsem nikdy nesmrděla, to bych se asi vážně picla . Nyní už tyto problémy nemám a i driclorem se mažu jen minimálně. Co se týče parfémů, já parfémy miluji, je to jeden z mých koníčků. Ale pánské se mi časem líbí asi jen ty z "vyšší třídy". Umí je pěkně udělat, oproti sériovým, vodičkám s dřevitým složením ve všech částí vůně.

  superkarma: 0 25.03.2008, 09:35:55
 19. avatar
  [12] kareta [*]

  wich: já se potím, ale antiperspiranty nepoužívám, prostě se umyju a přesvléknu. Umělé vůně užívám jen mezi lidi, samotné mi smrdí a nevítám je ani u chlapa

  superkarma: 0 25.03.2008, 09:15:53
 20. avatar
  [11] april [*]

  1-2x týdně Driclor; aniperspirantama a deodorantama jsem si akorát zlikvidovala některý bavlněný trička a používat je každej den, někdy i dvakrát, bez 100% účinku mě zrovna neuchvacovalo.
  Opravdu smradlavej chlap je hnus, ale horší snad je smradlavá ženská

  superkarma: 0 25.03.2008, 09:15:43
 21. avatar
  [10] Lilinka [*]

  wich: Jo aha, Driclor, ten to potom vysvětluje

  superkarma: 0 25.03.2008, 09:05:10
 22. avatar
  [9] wich [*]

  kareta: Už několik let jednou týdně použiji driclor a nezapotím se, ani kdybych se o to sebevíc snažila. Když jsem ho teď nějakou dobu nepoužívala vůbec, stále jsem se nepotila . Asi nadobro vyřešil problémy, co jsem dřív mívala. Ale o tomhle přípravku už se vedly dlouhosáhlé diskuze už snad stokrát . Moje babičky se taky nepotí ani jedna, bez používání jakohokoli přípravku

  superkarma: 0 25.03.2008, 09:00:04
 23. avatar
  [8] Lilinka [*]

  wich: Jakto, že se nepotíš? Já měla za to, že se potí každý člověk, někdo víc, někdo míň. Ale že by se někdo nepotil vůbec, o tom tedy slyším prvně.

  Já používám tuhé deodoranty od Rexony nebo Nivei, jsem s nimi celkem spokojená, i když trochu bílé stopy zanechávají. Už nějak nevěřím tomu, že existuje antiperspirant, který nebarví Když jsem na tom s pocením hodně špatně, použiju Driclor a je to opět ok

  superkarma: 0 25.03.2008, 08:53:55
 24. [7] Sasa [*]

  to už tu fakt dlouho nebylo......a já co mi tu chybí

  superkarma: 0 25.03.2008, 08:51:18
 25. avatar
  [6] kareta [*]

  wich: to jsi vedle mojí máti jediný člověk bez potu, co znám

  superkarma: 0 25.03.2008, 08:33:03
 26. [5] Majkii [*]

  Používam Rexonu

  superkarma: 0 25.03.2008, 08:14:47
 27. avatar
  [4] wich [*]

  Nepotím se, takže tyto propriety se mne už netýkají. Ačkoliv některá balení vypadají lákavě .

  Můj partner používá tuhý antiperspirant pez parfemace, aby nerušil vůni jeho parfému. A ani po sportu se nestalo, že by páchnul potem, takže . Teď na něm zbožňuji pánský Code od Armaniho .

  superkarma: 0 25.03.2008, 08:10:01
 28. avatar
  [3] kareta [*]

  Mám ráda vůni čistého čerstvého samčího potu Lepší než naparfemované sprchové gely a voňavky...

  superkarma: 0 25.03.2008, 07:49:44
 29. avatar
  [2] fructia [*]

  Musím si rejpnout, ale v nadpisu máte "hiperhidróza". S těmi měkkými i to bije do očí

  superkarma: 0 25.03.2008, 06:18:50
 30. avatar
  [1] amidala [*]

  preferuji ty co nezanechávají stopy na oblečení...značka je mi lhostejná

  superkarma: 0 25.03.2008, 00:14:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme