Domácnost

Jak jsem školila UTLOK

V mých minulých článcích jste se dozvěděly, jak jsem uvedla do komunikace schopného provozu Lílendův notebook a jak jsem se přihlouple zavázala zasvětit svého otce do všech fint a fíglů, které může moderní technika nabídnout.

Nastal tedy čas první lekce. Zásady zapnutí a vypnutí zvládl Lílend zcela sám (koneckonců notebook je elektrický spotřebič jako každý jiný). Vše ostatní byl připraven si spořádaně zapisovat do - pro tento účel zřízeného - notýsku.

Jako základ jsem se mu snažila vštípit obsluhu Outlooku (UTLOKU, jak mu k mé hrůze říká on), všechno si přepečlivě zapisoval a zkoušel. Zdál se být trochu rozladěný faktem, že všechno ovládání je v angličtině, které nerozumí, ale pionýrské nadšení zatím přetrvávalo. Dále jsem mu chtěla osvětlit práci ve Wordu (kterému pro změnu ze setrvačnosti říká WORKS) a Excelu, který kupodivu nazývá pravým jménem.

To chvíli poslouchal a posléze prohlásil, že už je toho na něj moc najednou, a pokračovat že budeme příště. Tak jsme chvíli opakovali, co jsme se naučili a já měla dobrý pocit, jak nám to krásně jde a jakýže je Lílend šikovný a technicky zdatný žáček.

Mé nadšení nepoučitelné osoby nevydrželo věru dlouho. Hned druhý den, kdy se mu podařilo úspěšně stáhnout poštu od Franka, nastal vážný problém.

Zaprvé nebyl sto pochopit (a nutno podotknout, že Frankův styl psaní mu to nijak neulehčoval), co je přeposlaný mail nebo mail, který je odpovědí. Tudíž byl krajně zmatený z množství různých informací, jejichž autora pro něj nebylo snadné identifikovat. Dále jej nutně mátlo, že v mailech je (oproti standardní korespondenci nebo písemné informaci) nejaktuálnější zpráva nahoře a nikoli na konci řady mailů.

Další horor, který nastal, bylo, že někam založil svůj notýsek s poznámkami, tudíž jeho schopnost ovládat svou schránku, byla opět na nule.

V tu chvíli ovšem samozřejmě bylo nezbytně nutné odpovědět na hromadu Frankových urgentních mailů, poslat spoustu příloh a informací.

A v tu chvíli se rozdrnčel buďto můj telefon doma (ten nejlepší případ), mobil v tramvaji, případně, aby to nebyla nuda, telefon v zaměstnání. A následovala má snaha o svatou trpělivost, ne vždy korunovaná úspěchem.

Doufala jsem, že se to časem zlepší, ale opak byl pravdou, všechny poznámky, ač několikrát přepsané, se vždy někam ztratily a nejjednodušší řešení všech problémů bylo obrátit se na bezplatnou technickou podporu – na mě.

Abych svému otci nekřivdila – musím mu přiznat snahu. Napsat dokument ve Wordu a uložit ho, případně vytisknout, se naučil. A také chci podotknout, že je mi jasné, že pro starší generaci je práce s počítačem složitá a mají z ní povětšinou strach. Ale někdy jsem opravdu musela zmobilizovat všechny síly, abych si zachovala zdravý rozum.

Například (naštěstí pouze vyrušena doma od nedělního oběda) jsem se mu snažila (poněkolikáté!) vštípit telefonicky postup přiložení souboru k mailu. Nejprve dobrých deset minut tvrdil, že tam opravdu žádnou ikonku s kancelářskou sponkou NEMÁ, rozhořčen na nejvyšší míru, že mu to nevěřím. Posléze jsem zjistila, že má okno s Outlookem otevřeno cca na velikost 2x2 cm. To se pak můžeme divit, že tam nevidí nic, natožpak kancelářskou sponku! Poté na mě rozlícen chtěl, ať mu laskavě řeknu, kde má onen soubor uložený. Přirovnání, že je to jako bych po něm chtěla, ať mi sdělí, v kterém šupleti mám červené ponožky, na něj vůbec neudělalo dojem. Ale že jsem tvor trpělivý a stylu přemýšlení svého otce znalý, nakonec jsem po telefonu (!) jeho soubor přece jenom našla.

Další z oblíbených perliček byly telefonáty do zaměstnání, jak má udělat, aby se mu dokument vytiskl na šířku, případně jak má odstranit žluté zvýraznění textu nebo zoufalé volání o pomoc, že mu nejde otevřít připojený soubor.

Na jednu stranu mě vážně rozesmívalo, že má můj otec dojem, že dokážu vyřešit po telefonu i totální kolaps jeho notebooku ("je tam jenom černá obrazovka a nahoře vlevo mi bliká malá vodorovná čárečka"), ale na stranu druhou mě to dost vyčerpávalo…

A to jsem si posléze v jedné z mála volných chvil vybrala svoji poštu a zjistila, že Frank zaútočil na můj smysl pro rodinu a její soudržnost, když mě srdceryvně požádal, abych si vyřídila živnostenský list a dělala pro něj správce jeho nemovitosti…  

TO BE CONTINUED...

         
   
14.07.2003 - Dům a byt - autor: Jaska

Komentáře:

 1. avatar
  [37] Simba [*]

  Pěkný článek, hlavně to přirovnání s červenými ponožkami je super

  superkarma: 0 03.12.2003, 13:07:47
 2. avatar
  [36] Ťapina [*]

  A Wordu říká pro změnu World

  superkarma: 0 01.12.2003, 23:01:14
 3. avatar
  [35] Ťapina [*]

  Poslední příhoda s ovou mamkou. Už měla založenou schránku a docela zvládala posílat maily, i když většinou přišly dvakrát až třikrát a kompletní text obvykle nebyl ani v jednom, ale to nevadilo. A pak najednou přišla s tím, že jí něco nejde. Že chtěla něco hledat na internetu a nenašla to. Tak jsem se za ní vypravila, spustila si internet, kde má jako domovskou stránku centrum.cz a ptám se, co teda hledala. Jenže ji tam momentálně zaujalo něco úplně jiného a ptá se mě: "A co je to tady ten e-mail?" "No tím se spouští mail, kde máš založenou tu adresu, přece" "A to já bych jako mohla taky někomu posílat zprávy?"

  superkarma: 0 01.12.2003, 23:00:39
 4. avatar
  [34] Evík [*]

  Ťapina:
  Jo tak to nějak jsem to učila svého šéfa a bez nějakého valného výsledku

  superkarma: 0 23.07.2003, 15:56:16
 5. avatar
  [33] Ťapina [*]

  Ja učím ovládat počítač mamku mého miláčka, který to vzdal po prvním pokusu. Taky má svůj notýsek a píše si do něj poznámky typu "zmáčknout Enter", "neklikat" popř. "kliknout", "najet šipkou do horního rohu" - naprosto vytržené z kontextu. Jenže lidi, kteří v tomhle typu ovládání techniky nevyrůstali nějak nepochopí, že mají pokaždé něco jiného v závislosti na situaci a že musí s tím prokletým strojem opravdu komunikovat, tzn. sledovat, co se jim snaží naznačit.

  superkarma: 0 15.07.2003, 23:07:28
 6. avatar
  [28] k@tchabinka [*]

  vzpominam si na doby kdy sem jakykoli technicky problem resila hodem nebo trhem.

  Nesel magnetak ? musi jit kdyz spadne z metrove vysky.

  Nesla prenoska? musi jit kdyz se ji hodne vykrouti antena..

  nastesti je ta doba pryc ... ne ze by nebyla poucna(a ja poucena).. ale tak bohata zase nejsem :))))

  superkarma: 0 15.07.2003, 13:08:04
 7. avatar
  [25] Lubar [*]

  Jo jo, člověk a technika ... myslím, že to jde tak dopředu, že se to prostě sledovat nedá (pokud to nezbytně nepotřebujete). Dokud jsem neměla nikoho, kdo by mi nainstaloval video či naladil televizi, tak jsem všechno uměla. Od té doby, co mám doma technika, mám problém i s ovládáním televize - nejlepší je, když dostanu pokyn, abych změnila zvuk, to jsem z toho fakt na větvi a vzdávám to (a stejné je to u veškeré "černé techniky"). Zato s "bílou" se nekamarádí manžel - co dát do myčky a jak jí zapnout, na to za rok nepřišel a pračce se vyhýbá tak velkým obloukem, že skoro neví, kde jí máme
  A tátu jsem měla na drátě kvůli počítači skoro pořád - pak jsme vymazali všechno jen trošku matoucí, zrušili systém složek a přestali usilovat o funkčnost internetu a máme pokoj (pokud tedy nemusím tátovi emailovou poštu vyřizovat já).
  A myslím, že budeme taky takové a budeme doufat, že na nás naše děti budou aspoň tak laskavé, jako jsme byli my na naše rodiče ...

  superkarma: 0 14.07.2003, 22:18:11
 8. avatar
  [24] pajda [*]

  Anela: to mi připomíná, jak si tchýně přála video...podrobně popsala všechny funkce, které to MUSÍ mít, pak nám vysvětlila, že musí být německé...a pak nám ho hodila na hlavu, protože mělo německý ovladač

  superkarma: 0 14.07.2003, 21:17:18
 9. avatar
  [23] Anela [*]

  Ahoj, nezoufej, to jsi na tom ještě dobře, že školíš rodiče na počítači, já to vzdala u ovládání televize. Když se jim něco pokazí je děsná scéna, kdy se proklíná celá dnešní doba, že bylo lepší, když tam byli knoflíky jen čtyři a zvuk se přidával otočením kolečka. Tlačítko na zvuk jaksi už nezvládli. Nejsem schopna vysvětlit, proč se nevyrábí televize jednoduché ach jo....

  superkarma: 0 14.07.2003, 19:57:59
 10. avatar
  [22] Eva_CZ [*]

  Holky, nic si z toho nedejte. Pocitadla jsou moje profese, ale asi v zivote nepochopim ty dva ovladace, ktere mame k TV a domacimu kinu, neumim si bez asistence pustit DVD s nastavenim a jine vychytavky. Mobilu se branim zuby nehty, nenavidim telefonovani vseho druhu a co se da, resim e-mailem. I to, kdy pujdeme rano ,,chodit" s mou sousedkou z vedlejsiho domu.
  NIKAM netrefim, mam hruzu z prejizdeni z pruhu do pruhu a tudiz mam v hlave kompjutr, protoze musim vedet, kam a hlavne KUDY ( v jakem pruhu ) pojedu, protoze za 15 mil budu odbocovat doprava....
  Proste ostatni prakticky zivot je pro me velka neznama. Ale zato umim vyprojektovat sit....

  superkarma: 0 14.07.2003, 19:32:54
 11. avatar
  [17] Barunka [*]

  Článek a reakce na něj mě jen utvrdily v tom, že když už mám dělat blba, tak anomymně třeba na Ž-in.
  S PC sice pracuju, ale měli jsme jen školení na určitý rozsáhlý program a to kolektivně . Ta část, kterou používám jen já s kolegou, nám byla vysvětlena samostatně- pochopitelně s notýskem v ruce. Oceňuju, že náš školitel byl velice milý pán, nespěchal a neohrnoval nos, když jsem si pořád něco zapisovala. Když potřebuju něco teď, není problém, zavolám a děvčata mi to velice dobře vysvětlí- v pohodě (Stále mám před očima výrostka v Telecomu, jak kroutil očima, když jsem měla problém s mobilem)
  Prostě naskakujeme do jedoucího vlaku a lapáme kde se co dá.
  Tak bych za nás všechny stejně postižené prosila o shovívavost při osobním jednání, myslete si co chcete, ale ať to na vás není moc vidět

  superkarma: 0 14.07.2003, 10:50:30
 12. avatar
  [16] borůvka [*]

  Můj poměrně mladý manžel (35) měl taky počítat za strašáka a strašně na něj žárlil(hrála jsem na něm hry i několik hodin). Teď přemýšlí, kdy si dá nainstalovat internet. Zjistil totiž, že si může najít spoustu věcí i ohledně jeho milovaných ryb (muškaří). Tak čekám, kdy se budeme o počítač doma přetahovat.

  superkarma: 0 14.07.2003, 10:31:21
 13. avatar
  [15] Lucimo [*]

  jaska: Hi,hi... Kdyz tak nekdy ctu ruzne diskuze, mam pocit ze snad ano...
  Jinak ja nedavno maminu ucila s novym mobilem a muzu rict, ze je to velice povznasejici pocit, ze pro jednou muzu neco naucit ja ji.

  superkarma: 0 14.07.2003, 10:27:55
 14. avatar
  [10] Lucimo [*]

  jaska: Jaska ho nema doma, vid?

  superkarma: 0 14.07.2003, 10:07:12
 15. avatar
  [9] Léthé [*]

  pajda:tak pákovku moje 83 letá sklerotická maminka v pohodě zvládla,ale co nemohla pochopit bylo to,že když máme z venku na dveřích kouli,nemusí se neustále zamykat a kontrolovat jestli je zamčeno,prostě když je tam ta koule,tak nikdo ty dveře neotevře. Nevěřila a pořád zamykala a zkoušela to tak dlouho,až si jednou zabouchla(naštěstí jsme byli doma),tak jsme jí za těmi dveřmi nechali chvilku vydusit ....ani pak tomu nevěřila

  superkarma: 0 14.07.2003, 09:56:23
 16. avatar
  [6] pajda [*]

  Léthé: buď v klidu - největším technickým výkonem spousty starších lidí je ovládání pákové baterie...když jich mám takových v kurzu 15 tak jsem po příchodu z práce kandidát do blázince. Může být jaska ráda, že má na krku jen toho jednoho.

  superkarma: 0 14.07.2003, 08:23:05
 17. avatar
  [3] Léthé [*]

  Mě by zajímalo kolik je vašim rodičům? Sto,nebo sto padesát?

  superkarma: 0 14.07.2003, 07:24:33
 18. avatar
  [2] muflonka [*]

  U starší generace se musí ocenit každá snaha i když to chce pořádně pevné nervy.
  Můj otec má sešitků s poznámkama několik. Také má několik CD s oblíbenými MP3. Bohužel si za posledních 5 let, co si doma pořídili PC, vlastnoručně žádnou MP3 nepustil. Jediný úkon, který na PC zvládne, je vypnutí PC - vyškubnutím ze zásuvky .

  superkarma: 0 14.07.2003, 06:37:53
 19. avatar
  [1] aninas [*]

  No, jenom doufam, ze pro meho synka nejsem az takovy pisidlovy analfabet - i kdyz mne chce neco nove naucit, tak dela porad a ja

  superkarma: 0 14.07.2003, 06:36:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme