Vztahy

Jak jsem se stala matrací

Příběh, který se mi nedávno stal a který vám tu chci popsat, mě původně dost zamrzel a zabolel. Teď vím, že asi zbytečně. S hlupáky se někdy bojovat nedá. Dnes mi ta chvilka přijde i docela vtipná.

Letos v polovině října mě z práce poslali na měsíční stáž do Českých Budějovic.
Docela jsem se tam těšila. Změním prostředí, poznám nové lidi, říkala jsem si.
Když jsem ale absolvovala první den v "nové" práci, tohle nadšení ze mě rychle opadlo. Moje "nová" (bohudík jen třicetidenní) šéfka chod kanceláře držela pevně ve svých rukou.
S lidmi jednala povýšeně, když bylo potřeba něco udělat, šlo spíše o rozkaz (např. Vy se teďka seberete a uděláte...). Její pohled byl velmi falešný a štiplavý, smích neupřímný - zkrátka ta žena mi nebyla ani trošku sympatická. Její osobnost dokreslovalo i to, že jí velice zajímalo, kdo s kým, jak, proč a kdy.
Když se ráno na poradě řešil třeba nějaký problém, který se týkal konkrétní osoby (vně naší firmy), hned věděla, o koho jde. "Jo, to je ta, co se rozvedla s tím Novákem, co. No jo, ona je hrozná, vůbec se nedivím, že jí nechal. Hele, tý ten projekt radši nedáme, ta by nám ho zvrtala stejně jako svý manželství, hehehehehehe," pronášela například vtipně na adresy našich potenciálních obchodních partnerů.
Kdo z kolegů se těmto vtípkům smál, ten to měl u šéfové dobré.
Kdo ne - o to hůře se mu s ní komunikovalo.

Už první den, co jsem do Budějovic přijela, mě tři lidi nezávisle na sobě upozornili, abych si na ní dávala pozor, že nemá ráda mladé holky, že už jich z firmy dost vyštípala a abych se to tu snažila ten měsíc nějak přežít a nedělat si problémy.
A komunikace se šéfovou občas skutečně velmi vázla.

Jak jsem rychle zjistila - skoro všichni ostatní kolegové (celkem asi sedm lidí) ji neměli rádi. Že se honosí neoficiálním titulem společný nepřítel by si ta arogantní drbna jistě nepomyslela ani v těch nejhorších snech.
Ona si prostě žila ve svém vlastním světě, ve světě "one woman show", světě nekompromisní, tvrdé a mocné šéfky maličké krajské pobočky naší firmy.

Jak týdny mojí stáže ubíhaly, naučila jsem se s paní šéfovou docela vycházet.
Byla jsem na ní slušná, udělala to, co chtěla a rozhodla jsem se, že se kvůli ní nebudu nervovat.
Poslední den mojí "jihočeské mise" jsem se však dozvěděla něco, co mě skutečně velmi ranilo.
Věc se má totiž tak.

Naše firma má centrálu v Praze (tady i pracuji).
A máme tu jednoho "bivoje", zástupce šéfa, který se všem svým známým z krajských poboček chlubí, že si tu v Praze užívá s nějakou mladou slečnou, která v naší firmě taky pracuje.
Sám "bivoj" je velmi jednoduchý člověk, který se na svojí pozici dostal mně (a drtivé většině ostatních kolegů) neznámou náhodou.
Jde o muže, který je ženatý a dětný kdesi v západních Čechách, tady v Praze bydlí ve služebním bytě a za těch pár let, co v pražské centrále působí, se stihl "skamarádit" i s jednou řadovou zaměstnankyní.
Abych ještě vysvětlila jeho funkci - je to koordinátor všech našich krajských poboček.
Tady je jádro mého příběhu.

Když se paní budějovická šéfová dozvěděla, že jim tam na měsíc přijedu stážovat, spojila si to tak, že já jsem "bivojova matrace".
"Přijede nám sem holka vod Lichýho, tak si na ní dávejme pozor," řekla prý na poradě den před tím, než jsem do Budějovic dorazila.
Celý měsíc jsem tam tedy byla chápána jako čísi "matrace", absurdní shodou okolností navíc toho, který má na starosti všechny mimopražské pobočky, rozděluje jim peníze, za špatné výkony je zase strhává a podobně.

Budějovičtí kolegové se ke mně chovali velmi hezky, ale já si nejsem jistá, jestli to bylo pro to, že jsem jim byla sympatická, nebo prostě pro to, že se báli, jak budu o stavu jejich pobočky referovat v Praze.
Když jsem se tuhle věc dozvěděla, původně jsem chtěla jít za paní šéfovou a něco jí od plic říct. Nakonec jsem se ale rozhodla, že to neudělám.
Ona by to samozřejmě popřela a všechno by se obrátilo proti mě.
Jak byste v této situaci reagovaly vy? Zajímal by mě váš názor.
Považuji za nutné ještě dodat, že já jsem nikdy nebyla, nejsem a nebudu matrací pana Lichého.
Tou "šťastnou" je zcela jiná osoba, která "shodou okolností" teď od 1.12. výrazně povýšila.   

 

Gabriela

        
   
29.12.2003 - Láska a vztahy - autor: Čtenářský příběh

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [57] moula [*]

  Kote, kdyz te tak vadi "Hey, whatsup?" to je lepsi poslouchat "Cau, vole,se mas?" A misto v trucku, kde si muzes aspon natahnout nohy a zapnout klimu, se nechat srotovat v narvanej tramvaji a v srpnu cuchat do podpazdi korpulentni dame a tesilovem oblecku?
  Jinej kraj, jinej mrav a kazdej holt neco jinyho. Byla by to sakra nuda, kdybysme vsichni radi stejny:)

  superkarma: 0 01.01.2004, 18:15:15
 2. avatar
  [56] moula [*]

  Asi odbyham od tematu, v kanclu si neumim vubec predstavit delat, skusila jsem to na par let a byl to des a hruza, politika silena, nikdy vice!Souhlasim s Trdlem, v Americe je krasne i hnusne, je to na kazdym, jak si to udela a kam se nastehuje. Vyber pronajmu a nemovitosti je rozhodne sirsi nez v Cesku. A kdyz nemam rada Walmart, tak tam nejdu.
  Vsude holt je neco a neco zase neni. Ja bych si tak dala Pribinacek, ale neni tu, tak nervu a nenadavam, nic by to nepomohlo. Kdo ze to chtel candy corn? Pridam se ke sbirce a s Trdlem Ti poslem pytlik, udej adresu:)

  superkarma: 0 01.01.2004, 18:07:21
 3. avatar
  [54] k@tchabinka [*]

  Marčélo..čikííta... jasny, odkud sicilský vitr vane :)

  superkarma: 0 30.12.2003, 13:59:40
 4. avatar
  [50] trdlo [*]

  Lenkalara: pokazdy kdyz se stehuju, posunu se do zminene casti tela hloubeji. ale aspon je tu klid.

  superkarma: 0 30.12.2003, 00:31:47
 5. avatar
  [46] trdlo [*]

  jo a problem pisatelky clanku bych neresila taky, uz tim ze by se o tom zminovala a chtela nekoho presvedcit, ze neco tak neni, by je jedine "presvedcila", ze maji pravdu. odkracet stredem je v tomhle pripade spravny reseni. at si mysleji co chteji.

  superkarma: 0 29.12.2003, 22:11:33
 6. avatar
  [45] trdlo [*]

  jeste sem chtela rict, ja bydlim v prdeli v lese, a o ostatni lidi se moc nestaram... at si jezdej cim chteji a nosi co chteji...

  superkarma: 0 29.12.2003, 22:08:51

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [43] trdlo [*]

  Kote takle blby to tu neni uplne vsude... a esli chces candy corn, rekni si a my se detasovane ctenarky zeny-in na tebe slozime a posleme ti... co vy na to...

  superkarma: 0 29.12.2003, 22:07:02
 2. avatar
  [42] buny [*]

  Mauna: jak s tím souvisí pragocentrismus??? Podle tebe, každý kdo žije v Praze je nadřazený pragocentrista?

  superkarma: 0 29.12.2003, 21:45:01
 3. avatar
  [41] janinkab [*]

  Znám spoustu lidí, co dělají svou práci špatně a ještě nosí nos nahoru...Až bude jednou česká společnost posuzovat lidi podle výkonu a kvality, asi už na svých místečkách nebudou...Ale to si ještě počkáme! Matraci bych neřešila- jen by sis přivolala ještě víc drbů na svou hlavu. Vůl volem zůstane i kdyby kravatu nosil...V ženském rodě to platí taky!

  superkarma: 0 29.12.2003, 20:57:32
 4. avatar
  [37] Žábina [*]

  Asi bych zašla za šéfem a řekla mu,co jsem se dozvěděla....ale nepočítala bych s jeho velkým pochopením...

  superkarma: 0 29.12.2003, 18:54:09
 5. avatar
  [36] Lucylle [*]

  Ja chodim do Friday's rada Tady jedno je a je super I kdyz ty jejich hamburgery nemusim Koktejly tam maji super a obrovsky

  superkarma: 0 29.12.2003, 18:47:03
 6. avatar
  [34] mam-ča [*]

  No, děvčata, já bych si počkala na poslední den a pak bych si dotyčnou šéfku vychutnala. Aniž bych jí vyvracela nebo potvrdila její domněnku o „matraci“, mezi čtyřma očima bych jí řekla, že budu o jejích metodách vedení pobočky informovat pana Lichého (Bivoje). A pak bych jí nechala dusit ve vlastní šťávě, jak by zpytovala svědomí, jestli mi někde nešlápla na kuří oko.

  superkarma: 0 29.12.2003, 18:07:38
 7. avatar
  [32] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: je dobre kysela, vid? Mauna....

  superkarma: 0 29.12.2003, 17:00:50
 8. avatar
  [31] Eva_CZ [*]

  Gabi, jmenovala se ta baba Anna?

  superkarma: 0 29.12.2003, 16:59:54
 9. avatar
  [30] *Kotě* [*]

  Mauno, kde jsi v článku vyčetla, že autorka opovrhuje lidma z Českých Budějovic? Já jsem tam četla, že jí všichni kolegové byli sympatičtí až na šéfku, která byla kráva. Nevím, proč máš takový škarohlídský, nepřejícný názor. Nejsi náhodou ta šéfka?

  superkarma: 0 29.12.2003, 16:28:10
 10. avatar
  [27] Saturninka [*]

  BLBOST SE UKLOVE SAMA , jen nevím kdy ...

  superkarma: 0 29.12.2003, 13:00:52
 11. avatar
  [26] *Kotě* [*]

  Evo, no já jsem nechtěla vyjmenovávat úplně všechno, co mi v Americě vadilo, abych nevypadala jako závistivej škarohlíd... Taky jsem zapomněla na K-mart, zácpy na dálnicích a prázdný HOV lanes, vnitřní zařízení americkejch domů (všude vitrínky a cinkosty a polstrovaný křesílka a figurky, fuj), food corners v mallech, lidi ve zmačkaným oblečení, který si myslej, že sušička to všechno zvládne, americký ložní prádlo a pozdrav "Hey, whassup!"

  Jo, ale líbilo se mi v New Orleans a ve Washingtonu.

  superkarma: 0 29.12.2003, 12:05:56
 12. avatar
  [25] Eva_CZ [*]

  medved: noooooooo, mesta... Ja nevim, co si pod tim pojmem predstavujes, krome tech velkych ( kde lidi stejne nebydlej, bydli v jejich okoli ) to jsou takove roztahane dediny....
  Bydlim v uplne riti a presto, nez dojedu z jednoho konce na druhy, stravim v aute hodinu....
  Ale co se tyka prirody, je tady vyber, to jo.
  A narodni parky - .

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:57:17
 13. avatar
  [24] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: oni me miluji. Fakt.
  No - a ja jim to kurna oplacim...

  Byla jsi v desnych prdelich, to jo, ale vlhko, horko, Friday's - ja bych jeste pridala Chillie's a podobny hnusy, Walmart etc.etc.
  Ale Victoria mi najezila hrisnou nocni kosilku a backurky, vse v ohnive cervene ( nikdy jsem cervenou nenosila, ale slusi mi to - k opaleni.... ), Banana Republic - ja jsem myslela, ze v Praze uz JE?, z americkejch bab snesu v tesne blizkosti asi 4...., a to jeste ne moc dlouho, umej me nasrat uz po minute.... , zalibu v truckach nechapu, ale ja toho nechapu mnohem vic.
  Na druhou stranu - zije se mi tady senzacne.
  A neni tady Spidla.

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:54:59
 14. avatar
  [23] medved [*]

  *Kotě*: Eva_Fl: a to ja bych se chtela do US nekdy podivat...do narodnich parku ...mesta bych klidne vynechala

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:52:07
 15. avatar
  [22] medved [*]

  Vubec bych pomluvy neresila....navic tobe to na stazi i pomohlo, tak proc se branit

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:47:37
 16. avatar
  [21] *Kotě* [*]

  Evo, jo to já nevím, jak být přísnější, já bych byla úplně stejná... ale zato tě mají rádi, ne?

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:46:47
 17. avatar
  [20] *Kotě* [*]

  Evo, byla jsem v USA 2,5 roku, napřed to byla vejška v díře zvané Fulton/Missouri a pak jsem žila u přítele ve vidlákově zvaném Houston/Texas. Nikdy již víc!

  Já vím, jsem asi vysazená, protože jsem se dostala do blbých lokalit, ale je fakt, že je jen málo věcí, na které vzpomínám ráda a které mi chybí (hrozně mi chutnaly candy corns, tady nic takovýho neprodávají! Taky mi chybí Victoria's Secret, Gap a Banana Republic. ). Vypěstovala jsem si docela slušnou alergii na ženy - Američanky, na dvousedadlové trucky s vysokánskýma kolama, na vlhko a horko, na TGI Fridays, na Texas, redneck accent, country hudbu a cenzurovanou televizi.

  Rodiče mého žili dlouhou dobu v N.Y. a neustále mě dohánějí k šílenství tím, že vzdychají, jak je Amerika úžasná. Akorát vždycky skřípu zubama.

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:45:01
 18. avatar
  [19] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: radeji mi porad, jak mam byt na tu svou chasku prisnejsi...
  Si se mnou klido voraj!

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:37:33
 19. avatar
  [18] Eva_CZ [*]

  OPR - mne

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:36:24
 20. avatar
  [17] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: uzdrav se nam! ( Hlavne me! ).

  Kde jsi v USA byla, jak dlouho, ze se ti toho libilo tak malo?

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:35:54
 21. avatar
  [16] *Kotě* [*]

  Evo, máš pravdu to je jedna z mála věcí, které se mi v Americe líbily!

  Jo, na Vánocích! Pche! Já jsem na Vánocích leda tak v posteli. Horečka jak trám, dutiny zacpaný až do mozku, punkce na obzoru, ale pracovat, jó pracovat se musí. Tak jsem zabalená do deky u počítače, na hlavě kulicha na prohřátí těch dutin a cvakám. Žůžo!

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:32:38
 22. avatar
  [15] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: nastesti tady je to jinak, tady zena, ktera se vypracuje na vedouci pozici, je respektovana, obdivovana a vazi si ji i ti, kteri si mozna v koutku duse mysli, ze za jejim psacim stolem meli sedet sami.
  Ale tuto ,,krivdu" neresi pomluvami, ale usilovnejsi praci, aby mozna jednou, nekdy, dosahli stejneho vysledku....

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:27:53
 23. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  *Kotě*: - to musi byt telepatie, zrovna jsem si rikala, ze jsi asi nekde na Vanocich a ze mi tady chybis!

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:25:17
 24. avatar
  [13] Eva_CZ [*]

  Kristovanoho, to je teda sefka!
  KDO ji dosadil do takove funkce? Ja si myslim, ze sefovani neni jen o tom, ze pracuji lepe, nez ostatni a mam organizacni schopnosti, ze je to hlavne o tom, jak umim jednat s lidmi....

  Ja mam opacny problem - ac se samozrejme na Z-IN zdam jako razna a mnohdy nekompromisni atd., jsem na sve zamestnance strasne moc hodna a desne na to dojizdim...

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:24:11
 25. avatar
  [12] *Kotě* [*]

  Když se žena vypracuje na nějakou prominentní pozici v zaměstnání, nejmíň polovina lidí v jejím okolí, včetně jiných žen, si řekne: hmmm, s kým se asi musela vyspat...

  Když žena pracuje v převážně mužském kolektivu, minimálně v polovině případů jí kolegové budou dělat nemravné návrhy a považovat ji za neschopnou slípku (podívejte se na naše poslance a Petru Buzkovou).

  Když se žena stane šéfkou, v mnoha případech jí to vleze na mozek tak, že začne šikanovat své podřízené - ženy... aby jí snad nějaká nevlezla do revíru...

  Všechno toto se děje a je to moc smutné. Ale je to důsledek toho, že stále ještě žijeme v těžce patriarchální společnosti, kde ženy nejsou primárně poměřovány podle svých schopností, ale podle něčeho úplně jiného. Bohužel si to dělají často i ženy samy, protože tento model přijímají. Dokud tomu tak bude a dokud spolu ženy nepřestanou slepičím způsobem soupeřit a nebudou vůči sobě loajální tak, jak to umí muži, budou se takovéhle příběhy dít pořád.

  superkarma: 0 29.12.2003, 11:19:11
 26. avatar
  [11] Acinka [*]

  Asi bych tam ten poslední den co bych tam byla napsala na nějakou chodbu na nástěnku jak se věc má a na paní šéfovou bych se pěkně vykašlala - drbna jedna nafrněná , protože se nemá cenu rozčilovat s blbcem.

  superkarma: 0 29.12.2003, 10:35:52
 27. avatar
  [7] Irena1 [*]

  Asi bych si na tu matraci před šéfovou zahrála a trochu jí nahnala strach! Pomluvám stejně nezabráníš a něco vysvětlovat je ještě horší.

  superkarma: 0 29.12.2003, 08:31:54
 28. avatar
  [6] Camuska [*]

  Holky tady maji pravdu - proti tomuhle se nedá dělat nic, jen by si se zbytečně namáhala a nervovala - některejm lidem prostě některý věci nevysvětlíš

  superkarma: 0 29.12.2003, 07:53:30
 29. avatar
  [4] Dudlajlama [*]

  Z takovych jezibab mam husi kuzi, na tu plati jedine stejny metr a to by se clovek musel snizit na jeji uroven . Coz takhle skutecne zmermomocnit Bivoje a dokopat ho, aby ji zkrouhnul premie, to by na ni zrejme platilo, jenze komu by se do toho mermomocneni a podpasovek chtelo ? Takze, asi to budes muset nechat, jak to je. Zadny strom neroste do nebe a az ona jednou padne na hubu, budou to lide z jejiho okoli oslavovat jeste dlouha leta .

  superkarma: 0 29.12.2003, 03:09:10
 30. avatar
  [1] Jarunka [*]

  Osobne bych sla za "bivojem" a rekla bych mu, co jsem se dozvedela. Pokud je alespon trochu soudny, tak by si to s ni vyridil uz sam.

  superkarma: 0 29.12.2003, 00:56:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme