Bulvár

Jak je vám v palbě reklamy?


Je všude kolem nás, chce se nám zalíbit, svést nás, podsouvá se a vtírá. Všudypřítomná reklama nedá pokoj a pronásleduje člověka na každém kroku. Někdo je k ní lhostejný, jak to máte vy?

 

Kdo chce reklamě uniknout, musí se nejspíš přestěhovat na samotu u lesa. Bloky komerčních spotů přerušují poklidný poslech rádia či sledování filmu, na internetu na vás všude mrkají flashové bannery a vyskakovací okna, reklamě neuniknete v dopravních prostředcích, na ulicích, v obchodech ani při vybírání poštovní schránky. Člověk je psancem reklamního průmyslu a cedulka s nápisem „nevhazovat reklamní tiskoviny“ nepomáhá vždycky.Reklama v NY


Milovat nebo nenávidět?

 

Někoho reklama štve, dohání k běsu: „To už je třetí reklama za čtvrt hodiny – to nemůžou ten film chvíli nechat běžet!?“ Jiní lidé prochází kolem billboardů, plakátů a blikajících neonů naprosto bez zájmu, jako by tam všechna ta lákadla a doporučení ani nebyla. V pravém opaku k sortě nadšenců, kteří každoročně navštěvují v kině Noc reklamožroutů a dobrovolně se nechají zahlcovat komerčními výtvory v režii reklamních kreativců.

 

Reklamám vládne půvab

Kate Moss v reklamě na digitální kameruTaké reklama vzývá všudypřítomný kult ženy. Potřebujete promo kampaň na nový typ vrtačky, těžební stroj, pivo nebo zabezpečovací zařízení? Zaručeně uspějete, když se váš výrobek bude prezentovat v materiálech vedle mladé a krásné ženy, pokud možno v plavkách.

A stejně tak když nabízíte nějaké služby. Finanční poradenství, realitní kancelář i dopravní podnik – ti všichni se rádi předvedou ve společnosti přitažlivé dámy.

 

Za hranicí soudnosti i dobrého vkusu

Obchodní propagace často dosahuje mezí absurdity. Lidé převlečení za obří plyšové zajíčky, sportovci připomínající plakátovací plochy nebo celebrita přesvědčující televizního diváka o nenahraditelnosti gumové kuličky způsobující hubnutí za 999 korun. Nemluvě o extempore dalších najatých výtečníků, zacházejícím daleko, daleko za hranici dobrého vkusu. Určitě si vzpomenete na ty „své“ oblíbené postavičky z nějaké reklamy.

Reklamou je dnes ovlivněna většina populace, i když to někteří odmítají. Jak vyplývá z průzkumu Factum Invenio, pravidelný nákup pod vlivem reklamy přiznává 30-40 % respondentů.


Nejvíce intenzivně pociťují lidé televizní reklamu, kdy speciálně na komerčních televizích je přesyceno komerčními bloky až ¾ obyvatel ČR. Stejně negativně jsou už tradičně vnímány letáky ve schránkách.

 

Naopak nejvíce kladně je hodnocena reklama formou ochutnávek a dárkových akcí, kterých respondenti vnímají nedostatek, a uvítali by větší množství podobné propagace.

 

Zboží v supermarketuVysavač nebo hrnce?

 

Účinný způsob je tzv. direct marketing, kde prezentace výrobku přímo navazuje na jeho prodej. Možná se vám už dostaly do rukou různé „výhodné“ zájezdy spojené s chutným obědem a prohlídkou historických pamětihodností. Vše zdarma pouze za účast na předváděcí akci nového výrobku. Dvouhodinová masáž všech účastníků týmem školených prodejců je opravdu jen pro silné nervy. Slabší jedinci nakonec povolí a jejich domácnost se rozroste o nové pokrývky, hrnce, příbory nebo vysavač za 50 tisíc. Všechno samozřejmě „velmi výhodně".

 

Děti v obchoděVliv na děti

 

Jako problematický je odborníky i laiky vnímán vliv agresivní reklamy na nejmladší věkové skupiny. Děti nedokáží rozpoznat komerční záměr reklamy a mají pocit, že pokud např. daný výrobek nemají, jsou o něco ošizeny. Rodič je pak vlastně k nákupu výrobku donucený. Scénu v obchodě, kdy si dítě křikem vynucuje koupi značkového pamlsku, viděl asi každý. Navíc má reklama u dětí negativní vliv z hlediska stavby žebříčku hodnot a zájmové vyhraněnosti. Názor dětí je reklamou bezpochyby ovlivňován a ony se nemohou bránit jako dospělý.

 

 

V jednom pražském hypermarketu jsme se zeptali:

Ovlivňuje vás reklama při výběru zboží? Jaký je váš názor na reklamu obecně?


MarkétaMarkéta (17): Ještě studuju a nemám na nějaké extra nákupy moc peněz, takže chodím nakupovat společně s mámou. Myslím, že nás nijak moc reklama neovlivňuje, spíš ji nemáme rádi, a když je v televizi, vždycky vypínáme zvuk. Ale teď si uvědomuju, že mamka vybírá vždycky zboží v akci z letáku. To je vlastně taky reklama.

 

MiladaMilada (54): To víte že mě ovlivňuje. Když je třeba něco novýho, tak to chci vyzkoušet. Ale nesmí to být moc drahý, jsem v invalidním důchodu a nemůžu si dovolit všechno. Někdy mi ty reklamy, hlavně v televizi, lezou pěkně na nervy, ale některé se mi i líbí.

 

JanaJana (30): Jestli mě reklama ovlivňuje? Ano i ne. Ráda si koupím něco, co jsem viděla třeba na plakátě nebo v televizi a chci vědět, jaké to je. Ale klidně si kupuji i neznačkové výrobky, na které reklama neběží, pokud je mám vyzkoušené a vyhovují mi.

 

 

 

 

 

 

 

Necháváte se reklamou ovlivnit při nákupu? Jak vy se díváte na svět plný reklamy? Sledujete ji nebo ne? Máte nějaké reklamy oblíbené, nebo naopak neoblíbené?

 

   
18.04.2008 - Společnost - autor: Michal Chalupa

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [72] dana11 [*]

  No je to docela hustý, ale dá se to. Reklamní plochy jsou hold všude :-)

  superkarma: 0 21.01.2013, 07:25:19
 2. [71] KORUNA [*]

  Některé reklamy se mi líbí a celkem mě i ovlivnují,ale pokud je dávájí v pořadu který ráda sleduji tak mi lezou na nervy.

  superkarma: 0 22.04.2008, 07:36:48
 3. avatar
  [70] Zuzana258 [*]

  mna niekedy reklama pobavi, napriklad tieto dve, dokonca boli aj ocenene :)

  http://www.zlatyklinec.sk/zk2008/3/Kooperativa_Kamionisti-H.264%20100Kbps.mov

  http://www.zlatyklinec.sk/zk2008/163/orange_krasokorculiari.mov

  superkarma: 0 21.04.2008, 14:31:57
 4. [69] Fofo [*]

  Reklama upozorňuje na některé nové výrobky. Líbí se mi na Whiskas, na parfémy jsou pěkné. Naopak nesnáším a vypínám reklamu na T-Mobile cena za věrnost s tou holkou, jak se připitomněle hihňá do telefonu, že se ten její ptá na žehličku. Tak být tím jejím, tak jí tou žehličkou majznu po hlavě, že mě takhle ztrapňuje. A jak píše Valošková Hana, některé jsou postavené na hlavu.

  superkarma: 0 21.04.2008, 10:27:36
 5. avatar
  [68] Meander [*]

  Valošková Hana: Ale reklama tě teda vůbec neovlivňuje.

  superkarma: 0 20.04.2008, 21:27:54
 6. [67] Valošková Hana [*]

  Reklama mě naštěstí nijak neovlivňuje .Některé mě ovšem velmi rozesmějí -představa jak si s dcerou špitám o tabletách na močové potíže a manžel v restauraci diskutující o prostenalu je přeci nádherná.Skvělá reklama je na pozvednutí poprsí-dokonce jsem vymyslela menší slogan- "mášli je do kolen , kup si Dekolen." (přípravek na pozvednutí poprsí)Dnes mě rozesmála reklama v novinách na celou stránku opět na prsa , tentokrát zvětšení.Pomocí přírodních tablet zvětšení za 30 dní až o 3 čísla. 3koda že mám dobré trojky.Nevím jen co teď budou dělat plastičtí ch.

  superkarma: 0 20.04.2008, 21:21:00
 7. avatar
  [66] Vivian [*]

  Mně reklamy ovlivňujou, některý... Hlavně reklamy na kosmetiku, ráda zkouším nový věci... Teď jsem si třeba čistě na základě TV reklamy koupila šampón Elséve NutriGloss Light

  superkarma: 0 19.04.2008, 14:12:48
 8. avatar
  [65] kareta [*]

  Suzanne: nápodobně

  superkarma: 0 19.04.2008, 11:43:58
 9. avatar
  [64] Suzanne [*]

  Reklamy beru jako zábavnou vsuvku Když je nezábavná, jdu si vařit čaj apod. Musím říct, že mě ovlivňují velmi - téměř zásadně nekupuju to, na co vidím reklamu

  superkarma: 0 19.04.2008, 11:26:32
 10. avatar
  [63] verlit [*]

  Reklamy miluju - ty dobré si užívám, nad těmi příšernými se masochisticky řehtám.
  V nákupech se ovlivnit nenechám nijak, kupuji to, co chci, ne to, co vidím v televizi. Jedním z důvodů, proč mě reklamy neovlivňují je to, že si pamatuji reklamy (příběhy, aktéry, pointy atd.), ale nepamatuji si, jaký výrobek vlastně propagují.

  superkarma: 0 19.04.2008, 10:09:41
 11. avatar
  [62] *Kotě* [*]

  Reklama je v tržní společnosti věc naprosto nezbytná. Jak jinak chcete lidi přesvědčit, aby si kupovali zrovna to, co vy nabízíte? Míra, do jaké se jí necháme vystavit, je jen na nás.

  Já třeba nesnáším reklamu na netu, proto mám nainstalovaný požírač. S letáky se k nám do domu nikdo nedostane, rádio neposlouchám a televizi sleduji zhruba jednou měsíčně, takže to si pak ty reklamy snad i užiju Většina z nich je bohužel úplně blbá, ale hrozně se mi třeba líbila reklama na Peugeot 207 - jak tam ten indický maník donutí slona, aby si mu sedl na auto, celou noc přestavuje svou kraksnu a ráno pak machruje před místními borci, tu normálně žeru

  Ovšem kdo má reklamy důsledně zapovězeny a ještě fakt žádnou neviděl, je můj tříletý syn. V TV se vždycky dívá jen na příslušný pořad (Večerníček + Kouzelnou školku), u reklam vypínám zvuk a přepínám na teletext. Na ty má dost času, až bude schopen si na ně udělat svůj vlastní názor.

  superkarma: 0 18.04.2008, 19:15:25
 12. avatar
  [61] Lilinka [*]

  Zdendula: To si jenom myslíš, že tě reklama neovlivňuje...

  superkarma: 0 18.04.2008, 17:36:24

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [60] mindulinka [*]

  Reklamu beru něco jako upozornění na nový výrobek a tím to pro mě končí. Nikdy nezačnu kupovat nízkotučné jogurty jenom proto, že mají reklamu v televizi. Pokud je nějaký výrobek v akci a normálně ho nekupuji, nekoupím ho ani v akci. Rozhodně po reklamě neběžím do krámu, abych to měla. Nakupuji to co potřebuji, a je mi šumafuk běží-li na to reklama v televizi.

  superkarma: 0 18.04.2008, 17:25:40
 2. avatar
  [59] Zdendula [*]

  Reklama mne neovlivńuje, odpuzuje mne reklama kde se lidé neslušně cpou jídlem, mlaskají a podobné - nějak se z ní vytrácí etika a kdejaký pubertální prosťáček si poté mylsí že takové chování je prostě cool. Reklama by měla zaujmout a né odpuzovat, a hlavně být srozumitelná, přiznám se že občas nechápu co nám chtěl autor říci a s vyobrazeným výrobkem mi text nedává vůbec žádnou souvislost

  superkarma: 0 18.04.2008, 17:18:36
 3. avatar
  [58] Vivian [*]

  Nemám moc přehled, nemám čas vysedávat u bedny, ale v hlavě mi utkvívají hlavně ty reklamy, které jsou tak trapné, až se začnu stydět za ně , třeba reklama na Penny Market s mimořádně dementní písničkou od "Pokondra"... Taky nemusím vlezlé reklamy Dove nebo jogurt Dobrá máma, ta vlezlost se mi příčí a tyhle výrobky fakt nekupuju

  superkarma: 0 18.04.2008, 16:58:46
 4. avatar
  [57] femme [*]

  RenataP: tak při téhle reklamě já odcházím, dělá se mi z ní fakt šoufl ale "nemusím nemusím, já už ho vidím" je super

  superkarma: 0 18.04.2008, 14:46:46
 5. avatar
  [56] RenataP [*]

  Ty plivající zuby s krví a slinama - to mě fakt poskakuje žaludek směrem nahoru
  No a pak taky rostu při těch vymaštěnejch pipinách, který jsou šťastný, že jejich děti konečně zdravě jedí, protože do sebe derou jogobelu plnou škrobů, cukrů a čehosi, co imituje ovoce

  Ale geniální bylo přece to prasátko se zubama nahóru zahnutýma, né?

  superkarma: 0 18.04.2008, 14:41:17
 6. avatar
  [55] átéčko [*]

  lilithheta: Asi na Alberta, protože oni tam dávají takové "na hlavu" věci. Chlap, co si ve volném čase uklízí

  superkarma: 0 18.04.2008, 14:41:02
 7. avatar
  [54] Mirly [*]

  Teprve při čtení článku jsem si uvědomila,že reklamy kolem sebe už ani nevnímám.Nebo je snad vnímám podvědomě? Do schránky si je nenechávám dávat,jsou to jen štosy do sběru.

  superkarma: 0 18.04.2008, 14:33:48
 8. avatar
  [53] lilithheta [*]

  Májík: Na co to je reklama? Ta hláška mi je povědomá, ale nic se mi nevybavuje.

  Teď běží reklama na bonbony nebo žvejkačky, jednou jsem ji viděla: 2 zelení, plastový emzáci (či co za příšerky) a svěřují se do kamery se svými vnitřními pocity při užití daného výrobku. Taková menší a vtipná parodie na reklamy na vložky apod. Tak ta mě opravdu pobavila, škoda, že už jsem ji od té doby neviděla.

  superkarma: 0 18.04.2008, 14:28:56
 9. avatar
  [52] átéčko [*]

  OlgaMarie: Mě taky! Perlu bych si ani neosahala v obchodě

  superkarma: 0 18.04.2008, 14:14:58
 10. avatar
  [51] átéčko [*]

  Líbí sem i jedna reklama na polského mob. operátora. "Některé věci se dějí samy - vodní vír, vousy (a je to dokumentováno film.záběrem) a nepořádek." tam animovaně vylézají věci ze skříněk a šuplíků a děla se binec....
  Ta je vtipná, líbí se mi
  Ale za reklamu na Perlu bych asi tvůrci byla schopná i ublížit.
  No, je jich víc....Praci a úklidové prostředky

  superkarma: 0 18.04.2008, 14:14:03
 11. avatar
  [50] OlgaMarie [*]

  Když si sednu a chci v klidu něco sledovat, vadí mi dlouhé bloky reklam. jednou jsem jich napočítala 10. A ovlivňují každého. Podvědomě se chmatá v obchodě po zboží, zaháčkovaném reklamou v hlavě.

  superkarma: 0 18.04.2008, 13:57:59
 12. avatar
  [49] ToraToraTora [*]

  april: na Alberta

  superkarma: 0 18.04.2008, 13:13:09
 13. avatar
  [48] ToraToraTora [*]

  ifulinkaa: ¨to je volvo

  superkarma: 0 18.04.2008, 13:11:09
 14. avatar
  [47] april [*]

  Májík: Na co je to reklama? Vůbec jí neumím zařadit
  Mně se vcelku líbí reklamy na Zelmer, jak po těch vysavačích skáčou, vozej se na nich, tahaj za šňůry, blbnou s mixerem ...

  superkarma: 0 18.04.2008, 13:01:33
 15. avatar
  [46] ifulinkaa [*]

  Japina: tak tahle je goooood!!!
  jinak se mi líbí ještě reklama na nějaký auto,co jede po kopcích ,asi bude terénní a je u toho moooc hezká písnička,ale víc schopna nejsem popsat

  superkarma: 0 18.04.2008, 13:01:06
 16. avatar
  [45] ToraToraTora [*]

  Kdysi jsme byli na noci reklamožroutů, až do čtyř do rána jsme se řezali smíchy

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:59:01
 17. avatar
  [44] Májík [*]

  Tak u nás teď "vede" reklama "jsem si to chtěl jen trochu přeluxnout", z toho je hotovej můj muž i pubertální syn, prý je to u nich ve škole momentálně největší hláška

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:55:09
 18. avatar
  [43] ToraToraTora [*]

  Evikus: to je fakt, ta jedna z prvních kampaní, kde nikde nebyly vidět hlavy lidí byla super

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:49:42
 19. avatar
  [42] Evikus [*]

  ToraToraTora: Vodafone má vždycky originální reklamy

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:43:21
 20. avatar
  [41] ToraToraTora [*]

  Meander: Odměna za věrnost od T-mobile a smlouva na dva roky od Vodafone mě poslední dobou docela pobavily

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:42:34
 21. avatar
  [40] Meander [*]

  Dobře udělaná reklama je pastva pro oko. Já reklamy žeru.

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:40:08
 22. avatar
  [39] ToraToraTora [*]

  Jsem typický reklamožrout, dokážu ocenit kvalitní a zábavnou reklamu, hlavně ty v televizi beru jako umělecké dílo, někdy i billboardové kampaně mají kvalitní myšlenku a zpracování.

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:26:39
 23. [38] Bellana [*]

  lilithheta: Mám podobný přístup k reklamě jako ty. Jen k tomu Jaru a Puru - nevím, čím se liší, ale po Jaru nemám alergickou reakci na rukou, po Puru ano. Tak kupuji Jar bez ohledu na reklamu.

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:05:11
 24. avatar
  [37] lilithheta [*]

  Žábina 16: A kde ses dočetla, že nekupuji věci jen kvůli tomu, že je na ně reklama? Psala jsem, když je ta reklama nechutná (pro mě) nebo uráží můj vkus. To se týká cca 1% výrobků.

  superkarma: 0 18.04.2008, 12:02:10
 25. avatar
  [36] lilithheta [*]

  Žábina 16: Však já taky nepopírám, že mě reklama ovlivňuje. Vždyť píšu hned v první větě "reklama mě ovlivňuje ...". Můj názor je, že většina výrobků jsou podbné - je mi jedno, jestli myju v Jaru nebo Puru, oba mycí prostředky jsou prakticky totožné. To samé s jogurty, když sprzní Selský reklamou, tak si koupím Holandský (nebo jak se jmenuje), protože ten je chuťově téměř stejný. Asi jsem krapet úchylná v tomto směru, ale např. Dobrou mámu bych si v životě nekoupila, protože je mi z té reklamy na , ten jogurt by mi pak hořkl v ústech

  superkarma: 0 18.04.2008, 11:57:54
 26. avatar
  [35] Dante Alighieri [*]

  Obvykle se chytnu na pěkně vyfocenou kosmetiku v Cosmopolitanu, ale reklama v TV mě nechává chladnou. Dřív mě neúměrně rozčilovala, ale postupem času jsem se uklidnila, protože mi došlo, že nemá cenu si kvůli těm trapárnám mordovat nervy. Viz "jím jogurt ke snídani, k obědu a k večeři" nebo "pacienti zvýčajně majú problémy zo zubnými krčkami"

  superkarma: 0 18.04.2008, 11:46:04
 27. avatar
  [34] femme [*]

  Japina: tahle se mi moc líbí

  superkarma: 0 18.04.2008, 11:41:48
 28. [33] tornado-lou [*]

  o televiznich reklamach moc nevim, ale desive me aso pred rokem vytacel billboard. pres celou plochu zensky prsa v minivrsku od plavek a pres to napis 1+1. reklama na nejakou realitku. ubohe.

  superkarma: 0 18.04.2008, 11:36:01
 29. avatar
  [32] Japina [*]

  wich: click4sky se mi taky líbí

  Já jsem alergická na všechny reklamy na Penny .
  A tady je ještě jedna, podle mě povedená:
  http://www.youtube.com/watch?v=3FylnIXVAyQ

  superkarma: 0 18.04.2008, 11:35:56
 30. avatar
  [31] femme [*]

  gentiana: souhlas, obě jsou daleko za hranici vkusu já trpím děsnou alergií např. na reklamy na vložky a jogurty plné ovoce

  superkarma: 0 18.04.2008, 11:32:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme