Bulvár

Jak je to s pojistným na mateřské a rodičovské dovolené?


Brzo nastupuji na mateřskou dovolenou. Vím, že po tu dobu za mne hradí pojistné stát, ale neorientuji se v zákonech tak dobře, abych věděla, jak to bude s platbami dál. Momentálně pracuji ve firmě a chci se do zaměstnání vrátit, zatím však nevím, kdy přesně. Můžete mi poradit?

 

ODPOVĚĎ:

 

Mateřská dovolená náleží zaměstnankyni po dobu 28 týdnů, resp. při porodu dvou a více dětí po dobu 37 týdnů. Předpokládáme, že po skončení mateřské dovolené (která nesmí skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu) budete čerpat dovolenou rodičovskou. Po dobu rodičovské dovolené (kterou je zaměstnavatel povinen poskytnout v rozsahu, o jaký rodiče požádají, ne však déle než do tří let věku dítěte) za vás bude platit pojistné na zdravotní pojištění stát.

 

Podotýkáme, že rodičovskou dovolenou mohou čerpat matka i otec, a to dokonce současně. Stát je však plátcem pojistného na zdravotní pojištění pouze za ženy na rodičovské dovolené. Teoreticky možnou variantou však je, že žena bude na rodičovské dovolené a příjemcem rodičovského příspěvku bude její manžel. V tom případě by stát byl plátcem pojistného za oba rodiče.

 

Na rodičovské dovolené můžete mít i příjem z výdělečné činnosti. Vzhledem k tomu, že za vás hradí z důvodu rodičovské dovolené pojistné stát, nemusí zaměstnavatel dodržet minimální vyměřovací základ pro výpočet vašeho pojistného, odvozený u zaměstnance z minimální mzdy, která nyní činí 8 000 Kč. Stejně se bude postupovat i v případě, že budete po skončení rodičovské dovolené čerpat rodičovský příspěvek, který je poskytován do čtyř let věku dítěte. I v té době za vás hradí pojistné stát.

 

Dále platí, že stát za vás bude platit pojistné na zdravotní pojištění, pokud budete celodenně osobně a řádně pečovat alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Zde už ale stát nemůže být plátcem pojistného za osobu, která má příjem z výdělečné činnosti, byť splní podmínku celodenní péče. Taková výdělečně činná osoba (ať zaměstnanec, nebo OSVČ) však nemá povinnost dodržet minimální vyměřovací základ, takže pojistné a zálohy na pojistné jsou placeny ze skutečného příjmu.

 

Závěrem tedy přehledně uvádíme u jakých osob, mimo jiné, je stát plátcem pojistného:

1) ženy na mateřské dovolené a rodičovské dovolené,

2) osoby, která je příjemcem rodičovského příspěvku,

3) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku při splnění zákonem stanovených podmínek.

 

 

Jana Víšková

tisková mluvčí VZP ČR


Mě už se to sice netýká, ale mnohým čtenářkám na mateřské nebo rodičovské dovolené přijdou možná tyto informace vhod. 
Co vy na to, milé ženy-in?
Myslíte, že sociální politika v Česku jde rodinám s dětmi na ruku, nebo je to naopak?

   
02.07.2007 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Lesana [*]

  MiLady: jsem ti poslala vzkaz

  superkarma: 0 02.07.2007, 23:53:41
 2. avatar
  [7] Vivian [*]

  Lesana: to je vůl ten Škromach :-)

  superkarma: 0 02.07.2007, 14:13:28
 3. avatar
  [6] Lesana [*]

  Vivian: tak tak. Ještě nějaké cca tři-čtyři roky nazpátek se to dělalo tak, že když za někoho platil pojistné stát a ten člověk k tomu navíc ještě vydělával, tak se mu od vyměřovacího základu odečetl vyměřovací základ ze kterého platil pojistné stát (nebo vyměřovací základ pro minimální pojistné? Teď už si nevzpomenu.) a ten člověk platil teprve z toho, co si vydělal navíc. Ale jak Škromach na svém diskuzním fóru tehdy vysvětloval, tak tím byly zaměstnané matky s malými dětmi zvýhodňováni oproti ostatním, tak se holt musely narovnat podmínky, aby byly pro všechny stejné Mno, aspoň že nám zanechali možnost, že nemusíme doplácet zdravotní do minima, když máme příjmy nižší jak minimální mzdu.

  superkarma: 0 02.07.2007, 14:07:20
 4. avatar
  [5] Vivian [*]

  Lesana: takže pojistné si budu platit já a ještě za mě navíc stát?

  superkarma: 0 02.07.2007, 13:50:39
 5. avatar
  [4] Lesana [*]

  Vivian: jj, podle příjmu.

  Teď to po sobě čtu, jsem to zvorala, pokud pobíráš rodičák, tak za tebe stát pojistné platí, i když máš příjem z podnikání - což ovšem nic nemění na tom, že pokud máš příjem, tak i z něho musíš pojistné odvádět.

  superkarma: 0 02.07.2007, 13:47:29
 6. avatar
  [3] Vivian [*]

  Lesana: příjem samozřejmě mám :) Takže si budu ZP platit normálně tak, jako doteď, podle příjmu, jestli jsem to pochopila.

  superkarma: 0 02.07.2007, 13:41:45
 7. avatar
  [2] Lesana [*]

  OSVČ nemůže být na rodičovské dovolené, protože to je termín pro omluvenou absenci v zaměstnání Pokud jako OSVČ nemáš žádný příjem (nevím, jestli je podmínkou přerušit podnikání ), tak za pokud pobíráš rodičovský příspěvek, platí za tebe zdravotní pojištění stát (musíš se sama nahlásit na pojišťovně). Pokud nějaký, byť minimální, příjem z podnikání máš, tak za tebe stát pojistné neplatí, pak ale pro tebe neplatí minimální vyměřovací základ pro odvod pojistného, takže si zdravotní spočítáš z toho, co vyděláš, a když je to méně jak minimální pojistné, tak nic nedoplácíš (prostě jsi braná jako "OSVČ vedlejší").

  superkarma: 0 02.07.2007, 13:36:58
 8. avatar
  [1] Vivian [*]

  Takže OSVČ na rodičovské dovolené nemusí platit zdravotní pojištění? Nebo jak je to? :)

  superkarma: 0 02.07.2007, 13:20:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme