Zdraví

Jak je to s očkováním? Odpovídá lékařka

Očkování patří k nejvýznamnějším objevům lidské historie. Umožňuje nám držet pod kontrolou většinu závažných infekcí, na které se dříve běžně umíralo a ve velké části světa ještě umírá. V posledních letech se však vakcinace stává obětí svého vlastního úspěchu. Díky očkování se podařilo zcela vymýtit pravé neštovice a některá další onemocnění významně potlačit. Protože nevidíme na tyto nemoci děti běžně umírat, nabývají někteří lidé dojmu, že vakcinace je zbytečná, očkovací látky nebezpečné a rizika vysoká. Pokud tento názor nabude na významu, poklesne proočkovanost populace a děti mohou opět zbytečně umírat.

injection

O očkování jsme si povídali s MUDr. Martinou Spaziererovou, praktickou lékařkou pro děti a dorost.

Jaké nemoci se podařilo očkováním zcela vymýtit? 
Díky povinnému očkování se celosvětově podařilo zcela zlikvidovat pravé neštovice a tak se mohlo přestat očkovat. Do budoucna se očekává brzké vymýcení dětské přenosné obrny, v plánu je také vymýcení spalniček.

Kdo rozhoduje o povinném očkování a kdo je kompetentní v této oblasti?
Očkovací kalendář vychází z konkrétní epidemiologické situace v dané zemi, z doporučení odborníků a z dostupnosti vakcín. Autoritami v očkování jsou WHO (Světová zdravotnická organizace), Evropská léková komise, SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv), Národní imunizační komise, Očkovací centra, Hygienické stanice, Vakcinologická společnost a lékaři, kteří se očkováním zabývají.

Jsou vakcíny bezpečné?
Účinnost a bezpečnost vakcíny se před její registrací sleduje ve 3 fázích klinického hodnocení, které trvá mnoho let. Probíhá obvykle současně v mnoha zemích světa a účastní se ho velký počet dobrovolníků. Podmínky těchto klinických studií jsou velmi přísné, sledované mnoha kompetentními a nezávislými orgány. Nutno říci obecně, že vakcíny neobsahují nic nebezpečného. Jsou v nich jen nepatrné částečky bakterií a virů nebo oslabené bakterie či viry (které navodí stav stejné imunity, jako celé živé divoké bakterie či viry, ale nemohou vyvolat onemocnění) v roztoku malého množství media se stopami netoxických látek – stabilizátorů atd., které se rychle vyloučí z těla. Denně náš organismus bojuje s nesrovnatelně větší náloží jak živých mikroorganismů, tak toxických látek. Závažné účinky a komplikace vyvolávají především samy rozvinuté infekční nemoci. Je dokázáno, že vakcinace významně nezatěžuje imunitní systém, naopak ho velmi účinně a bezpečně stimuluje. Každá vakcína je sledována i po zavedení do praxe a s každým dalším rokem se znovu vyhodnocuje i její účinnost a bezpečnost.

Jak si stojíme s očkováním ve srovnání s vyspělým světem?
Povinné očkování je u nás na srovnatelné úrovni (nebo dokonce vyšší) s vyspělou Evropou a světem. Ve většině zemí je již dávno zavedeno plošné očkování proti pneumokoku i proti HPV. U nás je nyní tato vakcinace dobrovolná, hrazená. V řadě zemí mají plošnou vakcinaci proti rotavirům a meningokokům. Velmi slabé je to u nás s nepovinným očkováním. Uvědomění a informovanost lidí jsou zde velmi nízké (klíšťová encefalitida, chřipka, pneumokok u dospělých). Většina Evropy vykazuje vysokou proočkovanost vůči těmto nemocem, zatímco u nás je zanedbatelná. V USA dokonce zavedli plošné očkování dětí na chřipku a plané neštovice!

Za odpovědi děkujeme MUDr. Martině Spaziererové, praktické lékařkce pro děti a dorost.

   
16.04.2013 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. [9] Kopretinka6 [*]

  Zvažuji jakou zdravotní pojišťovnu zřídit pro svého prcka, abychom měli dostatečné příspěvky i na očkování, která nehradí pojišťovna. Sml16

  superkarma: 0 22.04.2013, 14:41:28
 2. avatar
  [8] Mam [*]

  Očkování je jedním z nejlepších vynálezů moderní medicíny Sml67

  superkarma: 0 16.04.2013, 21:57:53
 3. [7] Klára Křížová [*]

  dadma — #5 Jsou ale nemoci, na které, kdyby nebyly děti v tomto věku očkované, tak by to pro ně mohlo být hodně nebezpečné nebo smtrelné.

  superkarma: 1 16.04.2013, 12:46:27
 4. [6] Trefa [*]

  Trefa:kdyz byli deti male,chodili jsme pravidelne na ockovani.dnes se rodice tomu brani.

  superkarma: 0 16.04.2013, 12:16:19
 5. [5] dadma [*]

  janinkab — #2 Já jsem zastáncem očkování (snad kromě chřipky),ale pro tříměsíční dítě si myslím je to brzy.Je to nápor na jeho tělo a hlavně mozek.Nejsem lékař, ale myslím, že by se očkování klidně mohlo o nějaký měsíc posunout.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #7
  superkarma: 0 16.04.2013, 11:42:54
 6. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  janinkab — #2 Chápu to správně, že nikdo neprokázal souvislost očkování a zánětu ledvin. jenom v jeden den došlo k očkování i k diagnostice choroby. Jelikož zánět ledvin nevzniká jako akutní ataka choroby,a le má poněkud delší vývoj a příčinu, vypadá to spíš, že jsi nevěnovala dostatečnou pozornost synkovu zdravotnímu stavu před očkováním, ačkoliv jsi měla být i lékařem upozorněna, že dítě musí být na očkování absolutně zdravé a předchozí choroby musí být dostatečně odeznělé a dítě po rekonvalescenci. Takže předpokládám, že bylo naočkováno dítě, které naprosto zdravé možná nebylo a době, kdy mělo oslabenou imunitu probíhajícím zánětem došlo k očkování. nemyslím, že by selhala vakcína, ale matka.

  superkarma: 0 16.04.2013, 09:22:25
 7. [3] Klára Křížová [*]

  janinkab — #2 A to zavinilo očkování? Zánět ledvin je pčece onemocnění, které má nějaký vývoj a příčiny

  superkarma: 1 16.04.2013, 09:08:46
 8. avatar
  [2] janinkab [*]

  Můžou mi pořád dokola tvrdit, jak je očkování bezpečné...syn dostal vysoké horečky a zánět ledvin už několik hodin po očkování. Ve 3 měsících....

  Netvrdím, že se nemá očkovat- moje děti mají všechna očkování v pořádku, i když syn musel několikrát opakovat- ale možná by stálo za uvážení, jestli očkovat tak malinké děti.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #3
  2. na komentář reaguje ToraToraTora — #4
  3. na komentář reaguje dadma — #5
  superkarma: 0 16.04.2013, 08:57:54
 9. [1] lidicka [*]

  Právě včera byla dcera s vnoučkem na očkování proti zarděnkám a spalničkámSml22

  superkarma: 0 16.04.2013, 05:38:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme