Bulvár

Jak je to s Filipojakubskou nocí?

Noci z 30. dubna na 1. května se odnepaměti říká Filipojakubská noc nebo také noc Valpuržina. Jak je to ovšem s oním „odnepamětí“? A proč se dnes svátek apoštolů Filipa a Jakuba mladšího slaví až 3. května a sv. Valpurgy 25. února?

Oheň Belův
Podle historiků a etnografů pochází tradice tohoto svátku od Keltů, je stará přes dva tisíce let a nedokázaly ji překrýt ani pozdější germánské a křesťanské zvyky - naopak, navázaly na ni a ještě ji posílily. Keltové prý na přelomu dubna a května slavili svátek zvaný beltine. Tine nebo teine přitom znamená oheň a Bel, Belen či Belenos je bůh slunečního ohně a léčivých vod, učitel druidů a ochránce prostého lidu. Na jeho počest byly nejprve zhasnuty všechny ohně, pak byl na vybraném místě rituálně zapálen oheň ze dřeva devíti posvátných stromů. Ten si poté lidé odnesli do svých domovů. Beltinový oheň byl považován za očišťující, a tak se jeho dýmem prováděl dobytek, tančilo se kolem něj a mladí lidé ho přeskakovali.

Svátek plodnosti a lásky
Na beltine se také vztyčoval zdobený kmen břízy, spojující mocnosti nebe a země. I kolem něj se tančilo, aby byla posílena plodivá moc země. Z této tradice se zachoval lidový zvyk vztyčovat májky. Na beltine se vůbec všeobecně oslavovala plodnost - milenci si dávali věnce z březového proutí a mladí lidé pronikali do tajemství fyzické lásky. K tradici beltine patřila i nejrůznější klání a závody, jejichž vítěz obdržel na počest boha Cernunna, strážce brány zásvětí, titul Zelený král a byl symbolicky oddán se Zelenou královnou, symbolizující bohyni lásky Creiddylad.

Přeznačení
Beltinové oslavy se vryly hluboko do povědomí lidu a přežily i pod pozdějším germánským a slovanským vlivem, kdy se spojily a smísily s novými tradicemi. Beltine se stal svátkem čarodějnic a prostí lidé se této noci museli chránit před temnými silami. Není proto divu, že se o přeznačení beltinu ve svůj prospěch pokusilo i nastupující křesťanství. Měli k tomu posloužit tři světci - svatá Valpurga a apoštolové Filip a Jakub mladší.

Svatá Valpurga
Svatá Valpurga nebo také Walburga (její jméno znamená mocný hrad nebo mocná ochranitelka) se narodila kolem roku 710 ve Wessexu. Spolu se svými bratry sv. Willibaldem a sv. Winibaldem se vydala do Württembergu, aby pomáhala sv. Bonifácovi šířit víru mezi pohany. Stala se jeptiškou v klášteře v Tauberbischofsheimu a posléze abatyší v klášteře, který založil v Heidenheimu jeden z jejích bratří. Zemřela 25. února roku 779 a v oficiálním kalendáři je tento den slaven jako její svátek. Když ji však roku 870 nechal papež Hadrián II. 1. května kanonizovat, hodila se tato světice, ochránkyně před temnými silami, k přeznačení pohanských zvyků, a tak začala být především v germánských oblastech připomínána i v den kanonizace. Noc z 30. dubna na 1. května si tak vysloužila pochybný název Valpuržina noc a valpurga se ve staročeštině říkalo čarodějkám. Někteří historici ovšem tvrdí, že Walburga byla původně saskou bohyní a legenda o světici měla tuto skutečnost pouze překrýt.

Svatý Filip
Filip byl rybářem z Betsaidy na severním břehu Genezaretského jezera. Podle tradice byl ženatý a měl dvě dcery. Přesto přijal i se svou rodinou Ježíšovo povolání k následování a stal se jedním z dvanácti apoštolů. Po Ježíšově zmrtvýchvstání a Letnicích kázal zprvu ve své vlasti a pak odešel do Frýgie v Malé Asii. Tam byl v Hieropili roku 81 ukřižován a ukamenován.

Svatý Jakub Mladší
Jakub Mladší (či Menší) bývá ztotožňován s apoštolem Jakubem Alfeovým (neboli Kleofášovým), ale také s Jakubem, Ježíšovým příbuzným. Podle oficiálního církevního učení se jedná o stejnou osobu. Před svým povoláním se prý těšil u Židů velké vážnosti (patřil mezi učedníky Jana Křtitele) a byl přezdíván Spravedlivý. Stal se prvním jeruzalémským biskupem. Nakonec byl po neshodách s představenými synagogy shozen z cimbuří, kamenován a ubit kyjem nebo valchařskou holí. Zemřel prý s modlitbou na rtech. Bývá mu přisuzován Jakubův dopis, nazvaný Lutherem slaměnou epištolou, protože učí, že víra bez skutků je mrtvá.

Proč 3. května?
Smrt těchto apoštolů a mučedníků byla různými církvemi připomínána v různé dny, až roku 570 se jejich společným svátkem stal 1. květen - byl to den, kdy byly jejich ostatky přeneseny do právě vysvěcené římské basiliky Dvanácti apoštolů. Na II. Vatikánském koncilu roku 1969 však byl reformován liturgický kalendář. Snahou reformy bylo především vyřazení svatých, o nichž neexistovaly historické podklady, zabránění tomu, aby svátky svatých překrývaly jiné církevní svátky a aby se překrývaly svátky významných svatých a také přiblížení svátků svatých předpokládaným datům jejich úmrtí. Reforma byla definitivně dokončena až roku 2001, ale už v roce 1969 v novém Calendarium Romanum připadl svátek sv. Filipa a sv. Jakuba mladšího na 3. května.

Slavila jste čarodějnice? Nebo spíš keltský Beltine? Jak? Věděla jste, kdo to byla sv. Valpurga? A znáte označení Filipojakubská noc?

   
02.05.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Vivian [*]

  Enya: to taky každopádně obojí jsme už propásli

  superkarma: 0 03.05.2007, 21:25:49
 2. avatar
  [14] Amálie [*]

  Filipojakubská noc - tak bez té by se tradice ve vsi u babičky neobešly!!! Ženské se namaskují, ušijí kostýmy, vyrobí nosy a odpoledne chodí dům od domu, s nimi harmonikář, zpívá se, kdo neuteče, je pomalován šminkama a opit. Při stmívání se zapálí obrovská hranice, zpíváme, opékáme buřty, prostě moc pohodová akce. Kluci pak až do půlnoci druhého dne hlídají májku.

  superkarma: 0 02.05.2007, 18:44:44
 3. [13] tanecnice [*]

  Hm, o tomto slysim poprve,,,ale musim rict ze jsem moc potesena, protoze se mi nedavnoucko narodil synek Filip, a ma sestra ma 2leteho Jakuba,takze to shledavam jako krasne mily den pro nase dva zazraky

  superkarma: 0 02.05.2007, 18:43:24
 4. avatar
  [12] Enya [*]

  SARI: Vivian: a není to náhodou na Velký pátek?
  Myslím, že o filipojakubské noci se sbíralo devatero bylin, ze kterých si pak holky dělaly věnečky a dávaly pod polštář, prý se jim pak zdálo o jejich ženichovi.

  superkarma: 0 02.05.2007, 18:16:14
 5. avatar
  [11] Vivian [*]

  SARI: na to už je pozdě, poklady se otevírají právě 30. dubna :-)

  superkarma: 0 02.05.2007, 14:19:38
 6. avatar
  [10] Meander [*]

  Dnem, kdy jsem se strašlivě zburácela zelenou, kmínkou a griotkou u hlídání Májky a pak pozvracela zahradu, dvorek a půl baráku, pro mě tento svátek přestal existovat.

  superkarma: 0 02.05.2007, 13:33:01
 7. [9] Anai [*]

  Těšila jsem se, že je konečně jednou oslavím, ale pozvání k přátelům do Turnova překazil jiný program, tak snad příště, prý tam mají super program! O Walpurge jsem nic nevěděla a v pondělí zrovna přemýšlela, proč "Filipojakubská" noc, když Filipa je 26. května. To se musel ten apoštol Filip dožít věku +- 100 let, když byl ukřižován r. 81 a v době ukřižování Krista měl již dvě dcery..! Není tam chyba???

  superkarma: 0 02.05.2007, 13:31:50
 8. avatar
  [8] SARI [*]

  No na Filopojakubskou noc se přece otvírají poklady!Takže půjdu hledat , ale poklad se ukáže jen tomu, kdo má dobré srdce a taky svědomí jako alabastr.......hm, tak to musím nějakej poklad určitě najít

  superkarma: 0 02.05.2007, 11:13:41
 9. avatar
  [7] átéčko [*]

  1.ne
  2.ani ten ne
  3...proto vůbec
  4.ano
  5.zajímalo mě to, když jsem četla Malou čarodějnici. Ale to už je dávno, teď se cypovinama nezabývám

  superkarma: 0 02.05.2007, 10:12:27
 10. [6] a.... [*]

  Ke svátku čarodějnic mám poměrně kladý vztah, i když jsem ho letos nijak neoslavila. Za celou rodinu si to vynahradila dcerunka, která se domů vrátila až za zpěvu ptacta s vlasy rozcuchanými, jako kdyby opravdu lítala na koštěti a se slovy že její partička, se kterou byla, porvala s nějakou jinou ...a dál už jsem se radši neptala
  Jinak Ivano děkuji za vysvětlení pojmu Filipojakubská noc, vždycky jsem dumala, proč se tomu tak říká, když není svátek Filipa ani Jakuba.

  superkarma: 0 02.05.2007, 09:54:56
 11. avatar
  [5] arjev [*]

  wich: přeji brzké uzdravení

  superkarma: 0 02.05.2007, 09:16:40
 12. avatar
  [4] wich [*]

  Čarodějnice jsem slavila v posteli s kotlíkem čaje... zánět průdušek

  superkarma: 0 02.05.2007, 08:12:45
 13. avatar
  [3] Evikus [*]

  Ano, slavila - popíjelo se, byla sranda

  superkarma: 0 02.05.2007, 07:29:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme