Zdraví

Jak je to s atopickým ekzémem?

ekzemAtopie (AD) je vrozený sklon k alergické reakci a je podmíněn geneticky. Atopická ekzém je vlastně nepřiměřená imunitní reakce kůže na různé podněty. Těmi může být prakticky cokoli, dost často se stává, že nemocný ani lékař nejsou schopni rozeznat, co je spouštěcím faktorem. AD se nejčastěji vyskytuje od třetího měsíce věku, kdy se na těle dítěte objeví červené pupínky, které silně svědí, mají sklon k mokvání a v akutní fázi vypadají jako živé rány. Kůže začne být přesušená, šupinatá, popraskaná a ztrácí funkci obranné bariéry, která zamezuje průniku škodlivin z venčí. Kůže může být ztluštělá s výraznými rýhami a „pseudo vráskami“. Projevy se však mohou objevit prakticky během celého života.

Dětská forma je závažnější, dospělá spíše chronická s lehčími akutními fázemi.

Spouštěcí faktory

Může jimi být znečištěný vzduch, nízká vlhkost, přetopené místnosti, nadměrné užívání mýdel a kosmetických přípravků, stres.

Komplikace

Nejčastější komplikací jsou poruchy spánku způsobené intenzivním svěděním. Porušenou pokožkou do kůže pronikají viry a bakterie a vyvolávají různé záněty a infekce, jakými jsou například Herpes nebo nákaza zlatým stafylokokem, který způsobuje nažloutlé krusty, hnisání a zánět. Běžné jsou i mykotické infekce.

Kvalita života

Pacienti s AD trpí nízkou sebeúctou a sebevědomím. To trápí zejména děti, které mohou být pro své potíže ve škole šikanovány. AD může vést také k úzkosti a ke strachu, což například dospělé omezuje ve společenských kontaktech, sportovních, ale i sexuálních aktivitách.

Svědění a škrábání

Kůže svědí i během dne, ale večer a v noci se tyto příznaky zhoršují. Škrábáním si lidé snižují ochrannou funkci kožní bariéry ještě víc, uvolňují zánětlivé procesy. V kůži vzniká čím dál tím víc trhlinek a jimi proniká více alergenů, které stav AD zhoršují. Pacientům škrábání způsobuje bolest, ale ta je pro ně snesitelnější než neutuchající svědění. Dětem se ruce navlékají do rukavic, dospělí trénují zástupnou reakci - například dotyk nebo lehké zmáčknutí svědící oblasti.

Léčba

 • Vyloučit spouštěcí faktory, vyhýbat se určitým potravinám, udržovat čisté a bezprašné prostředí

 • Eliminovat škrábání
 • Promazávat emoliencií - promašťovadly
 • Během akutní fáze dodržovat pokyny lékaře
 • Osvěta a vzdělávání pacientů/rodičů 

U mokvajících forem používejte obklady podle doporučení dermatologa, kortikosteroidy – ty jen pod dozorem dermatologa, jinak po několika týdnech mohou způsobit atrofii kůže, akné a infekci.

Další léčebné metody

U pacientů, kteří nereagují na běžnou léčbu, lze použít celkově i imunosupresivní léky (cyklosporin), které však mohou mít i výraznější nežádoucí účinky (nevolnost, hypertenze, poškození jater a ledvin).

Antihistaminika (například Fenistil, Zyrtec, Claritin, Aerius apod.) mírní svědění, avšak rozvoji AD nebrání.

Antibiotika jsou vhodná při sekundární infekci kůže (stafylokokové), na AD nemají léčebný účinek.

Fototerapie je vhodná pro úpornou AD, při fototerapii se nepodávají ani kortikosteroidy, ani TIM.

Dehty jsou účinné, ale pro barvu a zápach jsou pro většinu pacientů nepřijatelnou terapií. Při dlouhodobém užívání jsou kancerogenní.

Úprava životosprávy a prostředí

Potravinové alergeny jsou často prvními alergeny, s nimiž se kojenec setká. Optimální je kojení.

Po druhém roce již nemá dietní opatření význam. Hlavní roli hrají alergeny ze zevního prostředí a infekce. Ve školním věku se negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh AD vliv hormonální změny.

Důraz klademe na úpravu domácího prostředí: úklid „na mokro“, odstranění nadbytečných textilií – závěsů, záclon a koberců, praní lůžkovin alespoň v 60 °C horké vodě jako opatření proti roztočům, zvlhčovače vzduchu, nepřetápěné místnosti...

Není doporučováno chovat domácí zvířectvo a je vhodné zamezit kontaktu se zvířecí srstí i mimo domov.

Péče o kůži, kosmetika a oblečení

Dlouhý kontakt s chlorovanou vodou kůži vysušuje, a tak se doporučují krátké sprchy s omezeným použitím mýdla. Vhodné jsou olejové koupele, po nichž se kůže neotírá, ale jen „oťupe“ a do tří minut ošetří doporučeným přípravkem - promašťovadlem.

Čím méně kosmetiky, tím lépe. Volíme zásadně hypoalergenní, neparfémované přípravky. Nový přípravek je nutné vyzkoušet na malém okrsku kůže.

Oblečení by mělo být zásadně bez vlasu, volné, vzdušné, bavlněné. Nevhodné jsou umělá vlákna, vlna a kožešiny. Prádlo by mělo být dokonale vymáchané, vadí i aviváž.

   
25.01.2010 - Nemoci - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [20] kateřina nováčková [*]

  Sml15

  Dobrý den, mám atopický ekzém od narození, teď v dospělosti to není tak hrozné, ale poslední rok se mi zhoršoval ekzém v obličeji a to jakoby přes noc. Zjistila jsem, že mám také alergii na roztoče, proto to zhoršování přes noc. Začala jsem se bát jak se zase ráno probudím...Nakonec jsem si na internetu našla kontakt na prodejce bariérových  povlaků proti roztočům. Za poslední 3 měsíce co je mám jsem ani jednou nemusela použít steroidy do obličeji!! Těch firem je hodně, i cenově je to různé, ale jsem hrozně spokojená s povlaky Pristine od firmy SALUBERA. Povlaky poslali obratem se zajímavou brožurkou, návodem na použití i údržbu, se vším mi přes internet poradili..Naprostá spokojenost!

  superkarma: 0 21.03.2010, 17:55:47
 2. avatar
  [19] mio [*]

  Rára — #17 tak mně tenhle blud vždy pomáhal a to dost..Teď jsem díky našim malým dětem pár let bez moře a rapidně se mi to zhoršilo..

  superkarma: 0 31.01.2010, 19:57:41
 3. avatar
  [18] jedle [*]

  Dcera mela AE prakticky od 6nedeli. Nekde v jejich 4letech jsem se dozvedela o syrovatkovych koupelich + kozi mleko. Od te doby tuky tuky .

  Indulonu max. modrou, ostatni ne.

  A jeste pomahala lenijencka.

  Pubertou prosla bez problemu. Tedy tech koznich Sml30

  superkarma: 0 29.01.2010, 10:37:59
 4. [17] Rára [*]

  myše — #11 Mě tedy moře vůbec nepomohlo a doktorka mi řekla, že je to blud,aby moře pomáhalo na ekzém.Naopak se kůže ještě víc namáhá a dráždí Sml15

  1. na komentář reaguje mio — #19
  superkarma: 0 28.01.2010, 17:26:13
 5. [16] Rára [*]

  Eliza — #14 Taky to s tou Indulonou nechápu Sml28 taky musím promazávat, celkem mi vyhovuje Lipobaze. Sml67

  superkarma: 0 28.01.2010, 17:24:06
 6. [15] jureckova [*]

  Eliza — #14 jsem moc ráda za názory a zkušenosti, které se dozvím. Děkuji za ně. Moc jste mě potěšila.

  Některé matky děsně vyšilují, to je fakt. Dcera začíná pomalu jistě chápat souvislosti mezi jídlem a ekzémem. Tudíž si začíná uvědomovat, že něco fakt nesmí jíst. Mám to štěstí, že zbožňuje zeleninu, semínkové pečivo, pohanku, jáhly, takže jídelníček má pestrý.

  A na Indulony mám obdobný názor. Opravdu už nejsou to, co bývaly. Dceří způsobovala ještě větší svědění jako řada jiných krémů doporučovaných Dr. na promaštění. Střídám Lipobase a Bepanten. Zatím to jde. A jak jsem už psala, občas kortikoidy. Co už, takový je život. Buď to časem zmizí nebo se s tím naučí žít. Nebude ani první ani poslední...

  Já se nedávno musela smířit s diagnozou "lupénka" Sml80

  superkarma: 0 26.01.2010, 14:31:24
 7. avatar
  [14] Eliza [*]

  jureckova — #13 proto sem píšu svoje zkušenosti, není to úplná sranda, ale většinou se to dá přežít. Jednou jsem viděla v televizi matku, která vyšilovala, že nechodí na návštěvy, protože kamarádka dala dětem na svačinu jogut a její dítě olízlo lžičku ...Sml32 Chtěla jsem prostě napsat reálné zkušenosti, něco jako 30 let s ekzémem a stále na živu.

  Mažu se pořád, ale když to srovná s doporučením kosmetiček (odličovač, výživný krém, krém na oči, krém proti vráskám, tonikum, krém na redukci váčků pod očima ...) je to pořád legrace. Používám výhradně krémy s přízviskem "výživné" protože hydratační mi kůži prostě nepromastí. Nechápu, proč se stále doporučuje modrá indulona. To že neobsahuje parfém je už jen pověra, zkuste si občas přečíst složení. Kromě toho zapáchá tak strašně, že jsem značně skeptická ke kvalitě surovin (to je můj soukromý názor). Nelíčím se, protože se světlou pletí a tamvými vlasy to nemám za potřebí. Nikdy jsem nepodstupila omlazovací kůru, ale i s citlivou kůží mi málokdy hádají 33. Takže vrásek se není třeba bát.Sml79 Co bych ale alergikům určitě doporučila jsou probiotika  a vláknina. Ověřila jsem si, že pokud se starám o stav svého zažívání je mi lépe i na kůži. Dietu nedržím, ale snažím se zásobovat svou střevní mikrofloru novými kamarády a nějakým tím žrádlem - jogurt, vločky, houby, kysané zelí, kefír, zelenina, semínka ...Sml67

  1. na komentář reaguje jureckova — #15
  2. na komentář reaguje Rára — #16
  superkarma: 0 26.01.2010, 10:09:59
 8. [13] jureckova [*]

  Dcera má atopický ekzém od 3. měsíce. Neustále mažeme a mažeme a mažeme... Nejhorší období měla snad na jaře v 9. měsíci - to byla rudá skoro celá a to svědění byl děs. Celé léto strávila v tričkách s dlouhým rukávem. Měla skoro půl roku klid. Teď ve 2 letech se to objevilo až v zimě. Když už není zbytí, tak kortikoidy na 2 - 3 dny a je klid. Nejsem z nich nadšená, ale bez nich to bohužel nejde. Reaguje na některé potraviny. Ovšem ne vždy vyzkoumám o co jde. Momentálně nesmí žádné tropické ovoce s výjimkou banánů.

  Budeme mazat a snad se to nějak ustálí. Nemá smysl hysterčit.

  1. na komentář reaguje Eliza — #14
  superkarma: 0 25.01.2010, 19:07:24
 9. [12] Lyoness [*]

  Mam atopicky ekzem prakticky od dvou tri mesicu od narozeni. Jako mala v loketnich jamkach, pod koleny, na krku. Pak se mi to stehovalo - z nohou to zmizelo a zustalo mi to na krku a slo to na oblicej... V puberte jsem vypadala par mesicu jak Zorro v masce... Hruza. Nic na to poradne nezabiralo. Od mala jsme to mazali kortikoidama...

  Dneska to zmizelo z obliceje, jen se mi to obcas udela kolem rtu, mam ale ekzem na prstech, zapestich, hrbetech rukou. Akutni fazi zvladam behem jednoho dvou namazani. V zime je to spatne, protoze mrzne, v lete je to spatne, protoze se potim. Nejlepsi je jaro a podzim Sml16

  Byly doby, kdy jsem nesmela mit nadobi, protoze bych se potom sezrala. Ani gumove rukavice jsem nesnesla. Dneska  mycku nemam a myju nadobi rucne. Neni to fajn, ale dvakrat tydne se to da vydrzet Sml30

  No a nenamazat se po sprse? Do 10ti minut bych se picla - prijde mi, ze je mi kuze tak o dve cisla mensi... Ruce musim mazat po kazdem umyti i jen vodou, jinak se mi stahnou a pak hrozi riziko, ze neco chytnu a v namahanych mistech mi kuze praskne - hlavne v horsi fazi ekzemu.Nejlepsi je na to dove krem - ne ten na ruce, ale ten v krabickach.

  Jo a nemela bych se rypat v hline - to pak vypadaji me ruce jako bych si je oparila... Ale je to muj velky konicek... Sml22

  superkarma: 0 25.01.2010, 15:27:38
 10. avatar
  [11] myše [*]

  no jo, ono to je těžké s tím mořem... Já taky prvních pár dní brečím bolestí, ale překonávám se pak se to zlepší. Zkuste si do čerstvé rány nasypat sůl - jak to bolí... a co teprve když těch miniprasklinek máte po celém těle miliony...

  Fakt to bolí, ale když se to překoná, na čas to pomůže...

  1. na komentář reaguje Rára — #17
  superkarma: 0 25.01.2010, 14:42:57
 11. avatar
  [10] Dante Alighieri [*]

  Můj bratr (21) má poměrně silný ekzém. Má kůži jak nosorožec. Když byl poprvé u moře, zjistil, že do vody vůbec nemůže, jinak by ho sůl sežrala. 2 týdny tam pročuměl u televize. Celé noci prodrbe a zní to, jak kdyby drbal kámen - strašné "tvrdé" zvuky. V zimě radši mrzne v mikině, než aby si vzal bundu a zpotil se v ní.

  superkarma: 0 25.01.2010, 14:22:46
 12. avatar
  [9] myše [*]

  Bébina — #8 tak to bud ráda, to jsi v pohodě...

  já to tak jednoduché nemám - vlnu vůbec nenosím - kouše i přes triko, umělé hmoty taky minimálně - nesají pot... Sauna - to je tabu, make-up - párkrát ročně na ples- pak se mi celý obličej oloupe (sešupí), krémy - proti vráskám nikdy - stahuje - kůže praská, jedině hydratační, občas modrá Indulona - ale taky ne vždy...

  Jak já zavidím, že se můžete namalovat, že nemáte ve 30 vrásky.... jo jo, není to jednoduché...

  ale i přesto jsem šťastně vdaná a mému muži to nevadí, snad to ani nevnímá...

  superkarma: 0 25.01.2010, 14:10:04
 13. [8] Bébina [*]

  Eliza — #2 Ja ho mam od 4mesicu, ale nikdy to nebyla zadna tragedie. Oblicej a telo jsem nemela zasazene nikdy, jen prsty na rukou a obcas loketni jamky. V dospelosti mi prakticky vymizel az na malicek a cast dlane na prave ruce a v zime obcas par malych flicku na stehne. Na kortikoidove masti nedam dopustit, ostatni je naprd. Spotrebu mam 1tubu na rok. Mama se mnou v detstvi take delala cavyky, do koupele pridavala mleko, odvar z otrub, obleceni jen bavlnene atd. A kupodivu kuzi nemam a nikdy jsem nemela precitlivelou, muzu na sebe napatlat cokoliv.

  1. na komentář reaguje myše — #9
  superkarma: 0 25.01.2010, 12:58:46
 14. avatar
  [7] Eliza [*]

  myše — #5 taky se mi to stěhuje, naštěstí už mi do obličeje neleze, ale postupně se přesouvalo záda-podkolení jamky-loketní jamky-krk a tvář-znovu záda-kyčle - zápěstí a prsty - předloktí. V pubertě jsem měla komplexy z úplně jiných věcí, protože už v té době jsem měla svojí mastičku která zabírala. Upřímně mi mnohem víc vadil smrad z těch térových než celý ekzém. Sml79

  superkarma: 0 25.01.2010, 12:12:32
 15. avatar
  [6] myše [*]

  Kacule — #3 Kacule - doporučuji vykašlat se na punčocháče a přes zimu oblíkat pod kalhoty bavlněné legíny - osvědčilo se mi to

  superkarma: 0 25.01.2010, 11:37:44
 16. avatar
  [5] myše [*]

  Eliza - tak to jsme na tom stejně... Já to taky moc neřeším, prostě jsem se s tím naučila žít... I když ta puberta to byla síla - měla jsem hrozné komplexySml22

  V současné době se mi z rukou přestěhoval ekzém na krk a občas na tvář - a to mě ted mrzí, občas použiju kortikoidy taky, bez nich to asi nejde...¨

  Mrzí mě, že to zdědily i obě děti - ale tím, že vím o čem to je, tak se s tím moc nepáráme a žijeme jak se dá... ale život si s tím kazit nenecháme

  a mažeme a mažeme....

  1. na komentář reaguje Eliza — #7
  superkarma: 0 25.01.2010, 11:35:10
 17. avatar
  [4] Kacule [*]

  atom=atopSml52

  superkarma: 0 25.01.2010, 10:50:38
 18. avatar
  [3] Kacule [*]

  Dcerce se objevil atop ve 2,5 letech - do té doby bylo vše v pohodě. S doktorkou jsem vše probrala a aspoň podle mého to spustila soja, kterou dcerka poprvé jedla až po nástupu do jesliček - tedy v těch 2,5 letech. Mohl to být i stres z toho nástupu - do té doby byla  moje "siamské dvojče". Každopádně jsem byla dost překvapená, jí se totiž ten atom objevuje jen v oblasti zadečku - jinak nikde jinde. Co přestoupila do školky, kde nedostávají soju, jí vlastně všechno, máme klid. Ale vzhledem k tomu, že je zima a nosí punčocháče, má sušší pokožku a mažeme a mažeme. Nehysterčím, prostě to beru, jak to je. Těším se na teplejší období, kdy bude lítat zase jenom v kraťáskách a pojedeme k moři - to se nám fakt osvědčilo, má vždycky pokožku úplně hlaďoučkou, než zase příjde zima a punčochySml15

  1. na komentář reaguje myše — #6
  superkarma: 0 25.01.2010, 10:50:03
 19. avatar
  [2] Eliza [*]

  Mám atopický ekzém od 3 let. Zaplať bůh za vynález kortikoidů, ať mi nikdo netvrdí, že dehty účinkují. Používala jsem celé dětství, protože vcelku lékařům věřím a smířila jsme se s tím, že bez nich by to možná bylo horší. Nebylo. Kortikoidy mi pomůžou stopnout akutní fázi během 2-3 dnů a můžu přestat mazat. Dehty smrdí, pálí na kůži a nepomáhají. S dehtovou mastičkou jsem se škrábala a škrábala celé týdny, než to samo přešlo. Samozřejmě je tu otázka jak by to dopadalo kdybych je vůbec v dětství nepoužívala, to už nikdo nerozřeší, protože dvakrát to samé neprožijeme, ale kdybych mohla dneskla volit, obešla bych se bez nich.Sml68

  Nosím celý živou bavlněné oblečení a vlnu jen přes. Nesnesu nic neprodyšného, ale současné materiály z funkčních vláken jsou fajn, toho se není třeba bát. mají výhodu že při správném použití zabrání zapaření a odřeninám opocené kůže. Aviváž mi vůbec nevadí, naopak, neavivážované oblečení mě dře, ale to může být vyjímka. Co mesnesu jsou detergenty, takže nejlépe mi ekzém vyléčila myčka. Používám kvalitní kosmetiku a parfémy mi také nevadí. Nic z toho nepřeháním, ale není problém dodržet hygienu. Nepoužívám vlastně skoro mýdlo. Na sprchování mám sprchový olej, ten samý na holení a gel na intimní hygienu - vyvážené pH a málo parfému. Vlasy si myji běžným šamponem a nikdy jsem je nabrvila protože jsem na jejich barvu hrdá. Jediné co nesnesu jsou náramky a hodinky - cokoliv na zápěstí - a řetízky okolo krku. Mám šperky, ale nosím je přeba jen půl dne a rozhodně v nich nespím - kromě snubáku a malých náušnic.

  Nemám prokázanou žádnou alergii na potraviny, takže jím co mi chutná.

  Toť život dospělého atopika v kostce - přežila jsem protože jsem neměla hysterickou matku Sml58

  1. na komentář reaguje Bébina — #8
  superkarma: 0 25.01.2010, 09:51:27
 20. avatar
  [1] mio [*]

  Dcera je atopik. Teď byl snad skoro půl roku klid, nikde neměla ani flíček a jak začaly ty mrazy, tak se ekzém opět objevilSml15

  superkarma: 0 25.01.2010, 08:57:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme