Bulvár

Jak je možné, že tu ještě žijem?

Čtenářce DaněD přišel do e-mailu zajímavý materiál - chce se o něj s vámi podělit a zavzpomínat na mládí, i když není tak úplně k našemu dnešnímu tématu... přesto ho rádi zveřejníme.


Tohle mi dneska přišlo mailem, tak jsem si zavzpomínala na mládí... ještě dneska cítím tu chuť nezralých meruněk a šťovíku DanaD

Pamatujete ještě, jak na každem sidlišťu byly klepače? To bylo užasne zařizeni, na kerem se dalo blbnut cele dni. Klepač byl našim fejsbučkem aji mobilem dohromady. Jak bylo cosik třeba komunykovat, šlo se na klepač. Kdo by tenkrat tušil, že za čtvrt stoleti budu mět problem najit nejen klepač, ale dokonce aji jeho fotku! Kdo by to tušil, že barva na tych nadhernych kladinach obsahovala polychromovane bifenyly či jakesik jine sajrajty... No a co? Koho zajimaly take cypoviny?

Však aji moja dřevěna postylka, ve ktere sem jako maly synek v době ruske okupace chrapal, byla natřena barvu, kera obsahovala olovo. A jak se to fajně lizalo! Proto možna mam železne zdravi, ni? Muj tata s mamu neměli žadne bezpečnostni šraky, abych nevypadnul z postylky a nejebnul se do hlavy. Tuž, možna sem se jebnul. Každopadně sem neměl žadnu flašku na piti, kTera by byla zajištěna proti temu, aby sem se nezalknul, nebo abysem nepokypal drahu plovuci dlažku. Ani na oknach a na sporaku nebyly žadne specijalni pojistky, abysem nevypadnul z okna, nebo abysem se nešel dobrovolně upect do truby. Na cypoviny nebyl čas, bo bylo třeba vyvařit posrane plinky. Koho by dneska napadlo vrazit použite pampersky do tatramatky nebo do hrnca na sporaku? Když sem sednul na mojeho prvniho Pijonyra, neměl sem blembak na hlavě, ktery dneska musi nosit povinně každy mameluk do 15 roku, a brzy bude určitě povinně nosit každy až do domova duchodcu. Když sem poprve zavodil na kolobce, šprajclo se mi předni kolo a rozbil sem si držku. Přesto muj tata s mamu nežalovali s pomoci pravnicke kancelaře učitelku.

Zdupane sem dostal ja sam. Když sem byl na zahradě, chlastal sem vodu z hadice. A když zme byli s partyju u splavu na Opavici, chlastali zme vodu přimo z řeky. Raz sem se z teho posral, až mi slzy tekly, jak sem si dupu utiral lopuchama s kopřivu.

Ale či by mě napadlo, že se najdu taci mamlasi, keři si budu kupovat obyčejnu vodu schovanu do plastycke flašky plne optymineralu? Či by mě napadlo, že děcka fčil nemožu z baraku bez pitička schovaneho v sofistykovanym zařizeni, kere brani vytečeni obsahu a potřisněni galat?? Když zme šli ze synkama kopat bunkr k lesiku, měl sem v kapse chleba z maslem a zapijel sem to taku žlutu sodovku. Kamoš měl k temu navic zelenu papriku a červenu slazenu sodovku! Chlastali zme sodovky plne cukru a přesto si nepamatuju, že by kdokoliv z nas byl tlusty. Navic sem ja cucal tu jeho červenu a on zas pruboval moju žlutu. Chleba při kopani bunkra překažal, tuž odpočival na boku v blatě a zežrany byl až pak. Aji s blatem. Myslite si, že mi z teho bylo blbě? Nikdy! Ani opary zme nedostali. A to zme si gzichty nepotirali preventyvně jelenim lujem a podobnyma cyparnama.

Žižaly zme taku malu rybyčku řezali na poloviny, bo nam ve Škole řikali, že žižala je užitečny tvor a že když se rozpuli, tak doroste! Škoda, že nam neřekli, že doroste jen ta jedna polovina.

Dodom zme chodili včas, ani nevim, jak zme to zvladli.

Kolemjduci vždycky oznamili spravny čas. Žadne mobily nebyly, takže co se dohodlo na klepaču, to muselo platit.

Kdo se připozdil při hrani sofistykovanych her (třeba hazani nožem od frňaka tak, aby se zapichnul do země), byl ztraceny.

Nebyl žadny fejsbuček, počitače, internet.

V televizi byly dva kanaly a v tych tekla enem žumpa.

Když kamoš přitahnul do lesika kytaru a začal hrat Hotel Kalyfornyja, byl pan buch. Okamžitě na něm viselo deset bab. Tuž, bylo nam patnact. Našli zme kamoše venku aji bez mobila. Byli v lesiku, v bunkru, nebo na hřišťu. Padali zme do potoka, padali zme ze stromu, z klepača, lamali si hnaty, robili zme si modřiny, sypali zme si pisek do vlasu aji do oči. Byl to naš problem. Kdo si doma stěžoval, dostal ještě přidane. Mliko se pilo od kravy, kobzole se kradly jezeďakum a pekly a žraly se zelene, šťovik chutnal dokonale a třešně zme kradli susedovi anebo v aleji v Martinově Kdo se prozradil a spadnul ze stroma, ten s nama přiště nešel, bo kdo by tež lazil s mamlasem? Na koleje zme valili hřebiky a padesatihaliřove mince. Zustavaly z nich fajne placky. Přes řeku zme lozili po teplovodnich rurach tak dluho, až tam jakysik cyp namontoval take špičate zabrany. Škoda, možna byzme vymysleli aji prvni bandži džamping. Okolo byl komunystycky socializmus, a přesto zme byli svobodni. Žadne hlupe předpisy nas nesvazovaly.

Bylo nam jedno, jake zakřiveni maju banany, bo stejně byly akorat parkrat za rok. V době, kdy opravdu dozravaly. Gulaš a koprovka byly nejlepši ze včerejška. Z buřtu při opekani vykapaval poctivy praseči tuk a přestože zme to žrali černe připalene, bylo nam fajně a neměli zme pocit, že žereme polyvinylchloridovy bazmek.

Tak si řikam, jak je kurva možne, že vlastně ještě žijem?

Jak zme to mohli bez předpisu EuroSajuzu přežit?

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Originál textu je možné najít zde: http://vetvicka.blog.idnes.cz/c/147886/Zje-mrtvy-Lehni-nebo-nehraju-2.html


 

Tématem dnešního dne je Vaše první výplata.

 • Vzpomenete si, co jste si koupili za svou první výplatu?
 • Nebo vás ta první pořádná odměna teprve čeká?
 • Měli jste jasno, co si koupíte?
 • Utratili jste celou svou první výplatu?
 • Koupili jste něco někomu jinému než sobě?
 • Jak byste naložili s první výplatou nyní?

pište na redakce@zena-in.cz

předmět: výplata

Těším se na vaše příspěvky! Jeden z nich ocením pěknými dárky.

Odměnou bude tentokrát tělové mléko Vichy a sprej pro zářivý lesk vlasů od Avonu.

Vichy

 

lupa

 

 

   
11.08.2010 - Společnost - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [27] Alenka0010 [*]

  German — #10 Rozumím, rozumím, a pocházím z jižní Moravy...je to úžasně pravdivý, dýchla na mě dětská léta Sml59.

  superkarma: 0 13.08.2010, 09:15:22
 2. avatar
  [26] enka1 [*]

  kuty — #24 Tý jo

  superkarma: 0 12.08.2010, 09:19:32
 3. avatar
  [25] DanaD [*]

  no a nam v pondeli odvezli od panelaku  2 klepace... obecni urad  rozhodl ze je na nasem  bystrckem sidlisti v ramci bezpecnosti odstrani.....

  superkarma: 0 11.08.2010, 22:20:56
 4. avatar
  [24] kuty [*]

  enka1 — #19 pod našim panelákem je rodinný domek a pan majitel každou sobotu ráno klepe běhounySml22

  1. na komentář reaguje enka1 — #26
  superkarma: 0 11.08.2010, 18:02:05
 5. avatar
  [23] denkas [*]

  heligona — #22 ale taky se dalo blbnout! Věčně jsme na klepadle lezli,cvičili! Na šňůry sme na dvorku neměli,my měli pavlač a tam šňůry! Sml16Ale zas sme lezli přes zdi ,po kolničkách na pavlač,Ten barák za tim klepadlem byl prázdný ,bejvalá nějaká malá továrnička a tam jsme se něco nalezli! Když si na to vzpomenu ,tak se divim ,že jsme to ve zdraví přežiliSml16 Ale byly to fajn léta! Bez počítačů ,ale taky bez nudy!

  superkarma: 0 11.08.2010, 15:31:57
 6. avatar
  [22] heligona [*]

  denkas — #21 my jsme měli ty ocelové, na tomhle by se nedalo blbnout. Šplhali jsme snad po všem, průlezky už byly nuda. Takže jsme chodili domů s modřinama a ruce plné puchýřů, případně s roztrhanýma tričkama od háčků na prádelní šňůry.A nejednou sousedky vybíhaly z baráku, aby nás křísily po nějakém kaskadérském seskoku z veletoče Sml30

  1. na komentář reaguje denkas — #23
  superkarma: 0 11.08.2010, 14:52:01
 7. avatar
  [21] denkas [*]

  heligona — #20 jo jo dřevěný ,to bylo tenkrát nějak nový. Pamatuju ,že sme před tim měli takový jednodužší,i dole jen ouzkýSml59

  1. na komentář reaguje heligona — #22
  superkarma: 0 11.08.2010, 14:48:03
 8. avatar
  [20] heligona [*]

  denkas — #18 to vypadá jak dřevěný, je to tak?

  enka1 — #19 klepat koberec jsem viděla naposled sebe Sml16

  pak jsme to začali profoukávat kompresorem

  1. na komentář reaguje denkas — #21
  superkarma: 0 11.08.2010, 14:43:14
 9. avatar
  [19] enka1 [*]

  denkas — #18 Sml59to jsme měli na dvorku.

  Kdy jste naposled viděli někoho klepat koberce?

  1. na komentář reaguje heligona — #20
  2. na komentář reaguje kuty — #24
  superkarma: 0 11.08.2010, 14:41:27
 10. avatar
  [18] denkas [*]

  hezký! úplně mě to dojalo! Sml59Taky jsme měli svý klepadlo.  Kamarádka a sousedů děti .To je v roce 1997

  1. na komentář reaguje enka1 — #19
  2. na komentář reaguje heligona — #20
  superkarma: 0 11.08.2010, 14:37:16
 11. [17] viktor23 [*]

  Hezké. Originál tohoto textu je na www.vetvicka.blog.idnes.cz a autorem je Ladislav Větvička Sml79

  superkarma: 0 11.08.2010, 13:49:21
 12. avatar
  [16] gerda [*]

  Lyoness — #15 a to já klidně znovu, když si představím, že jsme mohly chodit bez dozoru a napomínání po silnici, po které nejezdilo žádné auto, sem tam motorka nebo koňský povoz - nejsem ještě až tak stará, ale fakt byly doby, kdy se dala silnice přejít bez čekání. Jako malá jsem se s kámoškama houpala v betonové rouře a nenapadlo mě nic lepšího, než pod ni vstrčit ruku. Přivřelo mi to naštěstí jenom ukazováček. Dnes by se mnou současní rodiče lítali po urgentní pohotovost, RTG, psycholog...takhle si toho nikdo nevšiml, já se nepřiznala a jen s rostoucím zájmem koukala, jak mi zčernalý nehet po straně povoluje až se odloupl a pod nehtem je to sakra zajímavé!Sml52

  superkarma: 0 11.08.2010, 13:47:33
 13. [15] Lyoness [*]

  Jj, ja jsem taky mela detstvi prozite na klepaci a v lese a v polich. Nejlepsi tresne a jabka byly zarucene z cizich zahrad, sbiraly se lesni jahody kolem silnice, drandilo se na kolech bez prileb, prehazovacek a vsecho mozneho i nemozneho...

  Prezili jsme...

  Ale zpatky bych to nechtela...

  1. na komentář reaguje gerda — #16
  superkarma: 0 11.08.2010, 13:42:22
 14. avatar
  [14] Altamora [*]

  Altamora — #13 Nechybí háčky, ale čárky...

  superkarma: 0 11.08.2010, 13:38:28
 15. avatar
  [13] Altamora [*]

  German — #10 No, ony tam nejsou žádné speciální výrazy, jen tomu chybí háčky, tak pokud má někdo IQ vyšší než 90 a umí číst, tak by tomu mohl rozumět.Sml16 Ale je fakt, že každé nářečí se čte špatně, člověk má v očích tu spisovnou podobu slov Sml16

  1. na komentář reaguje Altamora — #14
  superkarma: 0 11.08.2010, 13:37:39
 16. [12] Tee.. [*]

  ..někdy mi to přijde až k pláči..je to fakt..dneska je to samé musíte tohle a támhleto, tohle je nebezpečný, tohle je plné bakteriíí, jaká je pohroma, když se malé dítě dotkne čehokoliv nehygienckého, konec výchovných pohlavků, domlouvejte.. ach jo... někdy bych tyhle chvíle plné záplat na teplácích vrátila... Sml52

  superkarma: 0 11.08.2010, 13:37:12
 17. [11] German [*]

  enka1 — #9 Je to srandovní, že díky novodobé technice si můžeme zavzpomínat na staré časy bez techniky....

  superkarma: 0 11.08.2010, 13:08:44
 18. [10] German [*]

  Taky jsem dneska tenhle mail dostala. Sml16 Jenom - rozumí tomu úplně ty, které nejsou z Ostravska? Sml16

  1. na komentář reaguje Altamora — #13
  2. na komentář reaguje Alenka0010 — #27
  superkarma: 0 11.08.2010, 13:05:38
 19. avatar
  [9] enka1 [*]

  Sml16podobných i méně legračních mailů jsem už několik dostala. Samozřejmě, jsou fajn a pravdivé, ale je taky fakt, že nebýt internetu tyhle zprávičky by se k nám nedostalySml58.

  1. na komentář reaguje German — #11
  superkarma: 0 11.08.2010, 12:39:26
 20. avatar
  [8] maje [*]

  přesně. zrovna včera se dcera vrátila od babičky. poškrábaná, odřená, špinavá a spokojená. ještě že jsem nikdy nečetla žádnou příručku, jak prožívat správně těhotenství, porod a rozvíjet dítě ještě v břiše.Sml24

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:31:39
 21. avatar
  [7] monkee [*]

  Tak toto je mi hodně blízké Sml25Sml30Sml30 I s těma třešněma. Dětství v šedesátých, na klepaču, v polích a cizích zahradách... Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:26:48
 22. [6] 7658 [*]

  Přesně tak, bylo méně zákazů a více radosti ze života.

  Holt vývoj společnosti ( akorát si nejsem jistá, že k lepšímu). např. kdo nechce guláš ze včerejška ať ho nejí. Ale já si dám a ráda. Co nám to má kdo určovat. A komu se zdá nehygienický nebalený chléb, tak ať si koupí ten balený (který mi vždy splesnivý, protože je balen ještě za tepla).

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:26:17
 23. avatar
  [5] Trinii [*]

  Sml16 a už kvůli tomu jsem ráda, že dítě nejsem v dnešní době Sml23

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:25:35
 24. avatar
  [4] Aspiková [*]

  Úžasný. Úplně mne to dojalo. Na klepači jsem trávila svoje dětství též. Tam se dalo dělat věcí. Sakra, život poblblej.

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:25:27
 25. avatar
  [3] Petrushe [*]

  Dokonalý Sml52

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:23:59
 26. [2] Ratje [*]

  ja jen doplnim, ze autorem textu je blogger iDnes Ladislav Vetvicka, jeho texty jsou genialni: http://vetvicka.blog.idnes.cz/ 

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:16:48
 27. [1] jastura [*]

  Paráda Sml52

  superkarma: 0 11.08.2010, 12:09:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme