Zdraví

Jak hubnout do plavek: Co radí fitness profesionalové

Je to každý rok stejné. Sotva se dojí velikonoční zásoby vajec, začne většina z nás dříve či později uvažovat o tom, že by to chtělo zhubnout do plavek. Možná to nějak souvisí i s počasím (i když letos teda nevím), kdy odhodíme zimníky a volné svetry, které milosrdně zakrývaly sem tam nějakou tu nedokonalost postavy.

V tomto období se také začínáme zabývat myšlenkou na letní dovolené, probíráme katalogy a už se vidíme na místě těch opálených krasavic, které si na fotkách z vysněného letoviska dávají drink s urostlým plavčíkem.

Dle statistik je hubnutí do plavek tou nejsilnější hubnoucí vlnou v roce (kam se hrabou novoroční předsevzetí). A tak si fitka opět mnou ruce a firmy se zázračnými lektvary investují do reklamy s takovou vehemencí, že máme pocit, že jsme tím posledním v této republice, koho chtějí ulovit.

A co uděláme my?

Nejdřív si trochu zdeptáme sebevědomí, když se snažíme nacpat do plavek, které jsme vytáhly ze dna šatníku, a pak začneme okamžitě držet dietu na hranici přežití, cvičit každý den a vše to pojistíme nějakým zázračným preparátem, díky kterému údajně celebrita XZ zhubla dvacet kilo během týdne a neměla ani trochu hlad. :-)

Ing. Kateřina Hrazdilová Bočková, Ph.D., MBA, www.aerobickatka.cz

 • Opravdu to tak může fungovat?
 • Co na to říkají fitness profesionálové?
 • A jak jsou na tom oni?
 • Nepochybí nikdy?

Jo a ptala jsem se tentokrát výhradně žen, protože věřím, že ty budou mít pro naše slabosti pochopení. :-)

Prvním odborníkem, který se s vámi podělí, jak na to, v jeho případě spíš jak NE na to (smích), je sympatická Katka, která se lektorování pro veřejnost věnuje 19 let a závodním formám aerobiku pak od roku 1997.

Ing. Kateřina Hrazdilová Bočková, Ph.D., MBA

Určitě si všichni pamatujete inzerát, který se objevil před lety v mnohých časopisech a novinách. Bylo mi tehdy asi 14 let. Jakýsi podvodník si podal inzerát, že za 50 Kč poradí nejlepší dietu na světě. Důvěřivým zájemcům potom poslal dopis o třech slovech: „Nežer a běhej.“ Na vlastní oči jsme to viděla! Je to sice řečeno drsně, nicméně to v podstatě pravda je. Jednodušeji už to podat nejde.

Máte-li problémy s váhou, která vám způsobuje zdravotní potíže, nebo jen pocit nepohody (většinou však jen při pohledu do zrcadla nebo když si oblečeme čerstvě vyprané džíny), musíte prostě méně a zdravě jíst a více se hýbat. Změnit poměr výdeje a příjmu energie a začít odevzdávat více, než přijímáte. Jednoduchý hubnoucí plán. I ten má však svá ale....

Problém je často v tom, že dříve či později začneme hubnoucí plán narušovat - ať už občasnými sladkostmi, nebo vynecháváním pravidelných pohybových aktivit či občasnou skleničkou vína, koktejlu či piva (v mém případě) s kamarádkou. Postupně ztrácíme pevnou vůli, které jsme měli na začátku hubnutí na rozdávání. Namísto změny dosavadních stravovacích a pohybových návyků opět končíváme u těch starých, ne vždy zcela ideálních.

Ing. Kateřina Hrazdilová Bočková, Ph.D., MBA, foto: www.marketaphotography.cz

Hubnutí do plavek nesmí znamenat „hnedteďdolůdesetkilo“. Drastické diety takového typu, kdy se málo jí, jsou špatné. Naše tělo se dostane do stresu a začne hromadit tuky jako zásobu energie, myslí si, že už nedostane najíst, a proto se zásobuje, aby vydrželo co nejdéle. Tělo začíná spotřebovávat svalovinu, což není dobré, na váhu možná hubneme rychle, ale špatně. To ale všichni víme, že tudy cesta nevede.

 • V těchto případech je důležité uvědomit si, kde se stala chyba. A chybu je třeba hledat ve způsobu, jakým k hubnutí přistupujeme... Vše je v našich hlavách a myslích a vše je řešitelné. Takže hlavu vzhůru, přidat úsměv a slova nejde, nemůžu, nedokážu a nezvládnu, vyškrtněme ze svých slovníků. A nezapomeňte, že požádat o pomoc není projev slabosti.

(www.aerobickatka.cz)

Další rada přichází od lektorky, která v podstatě také ctí fyzikální zákony (sen o plném talíři a klesající hmotnosti patří skutečně jen do říše utopie), ale navíc přidává tip na vědeckou dopomoc ohledně určení té správné tepové frekvence, která by mohla popostrčit hubnutí tím správným směrem.

Lucie Dubnová, cvičitelka a instruktorka in-line bruslení

Dle mého názoru a zkušeností má na hubnutí největší vliv pravidelný pohyb a úprava stravy na více menších porcí denně. Je důležité, aby tělo nemělo pocit hladu a abyste mu dodávali pravidelně přísun živin. Co se týče pohybových aktivit, ideální jsou aktivity aerobní – z outdoorových sportů např. běhání, in-line brusle, cyklistika, z indoorových pak jakákoli aerobní hodina, spinning, trampolínky, Zumba, bosu cardio atd - a to alespoň 2–3x týdně.

 • Dále bych doporučila nedržet se zažitého pravidla, že organismus nejefektivněji spaluje kalorie při zatížení na 60–80 % maximální tepové frekvence. Toto pravidlo je hodně obecné a univerzální. Pokud se do toho skutečně chcete ponořit se vším všudy a vědět, jaké je ideální rozpětí tepové frekvence právě pro váš organismus, nechte si laktátovou křivku zjistit..

Lucie Dubnová, cvičitelka a instruktorka in-line bruslení, www,lucik.cz

Vyšetření laktátové křivky se provádí odběrem krve, zjišťuje se množství laktátu v kapilární krvi při zátěži (např. při jízdě na rotopedu). Z vyšetření laktátové křivky se dá velmi přesně určit, jaká jsou vhodná tréninková pásma pro spalování a to individuálně pro každého sportovce jak ve výkonnostním, tak v rekreačním sportu. Vyšetření se provádí na několika specializovaných místech v ČR, např. casri.cz, alltraining.cz, cyklotrenink.com atd.

(www.lucik.cz)

A jak se vlastně fitness profíci dívají na nás, obyčejné smrtelnice? Samozřejmě znají naše slabiny a trochu je rozčilují někdy nereálná přání. Nicméně trpělivě opakují zásady, které všechny známe, a jsou ochotni podat pomocnou ruku. A k tomu přidat i nějakou malou fintu, abychom se cítily lépe a získaly motivaci k dalším krokům.

Kristýna Strakošová, Zumba instruktor a předseda AC Sportýna, o.s.

Nemám příliš ráda klienty, kteří chtějí zhubnout spousta kil během velmi krátké doby. Hubnutí by mělo být výsledkem dlouhodobé práce na sobě – po fyzické i psychické stránce. V našem klubu se snažíme motivovat k pohybu už děti, vytvářet u nich kladný vztah ke sportování a aktivnímu způsobu života. Ale začít se dá v každém věku...

 • Dobrý tip: Doporučuji zaměřit se především na správné držení těla, protože jakmile se narovnáte, stáhnete pupík k páteři, zasadíte ramena dolů a vytáhnete hlavu vzhůru, hned budete vypadat o pár kilo lehčí.

Kristýna Strakošová, www.sportyna.cz

Přidáte-li k tomu správný jídelníček, jste na dobré cestě. Ale jak říkám, chce to hýbat se pravidelně, ne jen před blížícím se létem, protože hlavním cílem by nemělo být nižší číslo na váze, ale dělat něco dobrého pro tělo i duši, pak se i v těch plavkách budete cítit mnohem lépe.

www.sportyna.cz

Velmi praktickou radu na závěr pak přináší zkušená lektorka Lenka. Nezdá se to, ale někdy v honbě za vysněnou postavou přehlédneme řadu velmi podstatných věcí, které nám pak mohou zkomplikovat nejen hubnutí, ale i život.

 • A věřte, že velká část úspěchu spočívá nejen v hlavě (jak výše říká Katka), ve znalostech svého organismu (dle slov Lucky), v přístupu k pohybu jako takovému (Kristýna), ale také ve správném načasování...

Lenka Šnajdrová , Zumba fitness a Z-COM reprezentant pro ČR

Je jasné, že trvalé snížení hmotnosti není možné bez celkové změny životního stylu. Čím větší změna, tím je náročnější, takže doporučuji začít změnami malými. Např. cvičení ve fitcentru stačí ze začátku zařadit 1x týdně a teprve potom lekce přidávat. Nesmíme zapomínat na to, že každý organismus potřebuje také čas na regeneraci.

 • A ještě jedna dobrá rada: V případě, že momentálně řešíme větší změny jiného charakteru (stěhování, změnu práce, náročné zkoušky ve škole...), je lepší nechat si hubnutí na později, až se budeme cítit v pohodě.

www.zumbaholky.cz

Lenka Šnajdrová , www.zumbaholky.cz

A jak jste na tom vy, milé čtenářky? Hubnete každý rok do plavek? A jste úspěšné? Napište nám svoje tipy a triky a to by bylo, aby se to letos nezdařilo, co říkáte?

P.S.: Na druhou stranu si myslím - a věřím, že by se pod to podepsaly všechny výše uvedené dámy, že honba za ideální váhou by se neměla přehánět. Jezte a hýbejte se pro zdraví a pohodu, a ne kvůli vytoužené velikost 36. Koneckonců i chlapi dají raději přednost ženské krev a mlíko než vystresované „modelce“, která si s ním nedá ani kus grilované krkovice, protože tu přece nejí. Nemám pravdu?

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz s databází instruktorů v celé ČR.

Přečtěte si také:

   
10.05.2013 - Hubněte - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] xx-b [*]

  jj, tak přesně tenhle problém zrovna řeším Sml16

  superkarma: 0 23.05.2013, 09:41:26
 2. avatar
  [4] Suzanne [*]

  Eva_Fl — #3 Jéééé, to je pořád řečí o hubnutí, stačí se nepříjídat Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30Sml30 Sml57Sml57Sml57Sml57Sml57Sml57Sml57Sml57Sml57

  Sml58Sml30Sml52

  superkarma: 0 10.05.2013, 22:43:00
 3. avatar
  [3] Eva_CZ [*]

  Cekam, az sem prijde chytra lidicka. Sml14

  1. na komentář reaguje Suzanne — #4
  superkarma: 0 10.05.2013, 15:22:18
 4. avatar
  [2] risina [*]

  vytoužená velikost 36 Sml30Sml30Sml30. Já ted zhubla na 42 (dokonce už mám i triko ve velikosti 40!)  a jsem spokojená Sml22.

  superkarma: 0 10.05.2013, 11:49:16
 5. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Tak já radši to pivko a krkovici. Sml54

  superkarma: 0 10.05.2013, 09:19:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme