Co všechno už nás stála Evropská unie? Nebudu to raději ani počítat. A co nám dala? Jeden by čekal civilizaci, ale i ty silnice, výdobytky civilizace, nám spíš bere než dává. Jenže to jsou všechno zanedbatelné prkotiny proti problému, kterému se chci věnovat dnes: Evropská unie mi sebrala nefalšovanou vinnou klobásu! Hanba!

Ano, je to tak. Patřím k té polovině lidstva, která tuhle zimní pochoutku (v létě se kvůli tomu, že maso není tepelně upraveno, moc nedělá) z vepřového, hovězího, strouhanky a bílého vína prostě miluje.

Byla to slast, koupit si ještě před osmi lety klubko bílého hada za pár šupů a usmažit si jej v kolejní kuchyňce! Ó, jak krásně voněla levným vínem a jak se linula ztemnělou zimní chodbou ode dveřím ke dveřím ostatních spolukolejníků, jimž spouštěla slintání! Chuť byla nezaměnitelná, jedinečná, po bílém víně jemně nakyslá, ale přitom svěží... Byla to sázka na jistotu dobroty! Jenže časy se změnily a přišla EU ruku v ruce s globalizací. Jaké bylo moje zklamání, když jsem si zase jednou poručil namotat svých 25 dkg k večeři (ono se to speče), přišel domů a hodil na pánev. Žádná vůně. Nic. Maximálně podivný puch, když bylo nejhůře, a hnusný mastný škraloup.

Možná vynechali víno a zcela změnili koření. Najednou to totiž začalo chutnat jako bundes wurst! Nějaká podivná zplácanina bavorské bílé klobásy na smažení a klubka té naší, vinné! Myslel jsem, že se mi to stane jednou a jinde bude v pořádku, ale spletl jsem se!

Vinné klobásy mizí z českých řeznictví a zastupují je evropoidní náhražky! Dejte na mě, já jsem na maso kadet! Chce to každoročně víc a víc obcházení masen a testování klobás, než konečně narazíte na model, který se blíží původní receptuře (a jde to pomalu, na ulici ji neochutnáte). Jenže je jich pořád méně a méně.

Proto volám: Vraťte nám pravou vinnou klobásu, jeden ze symbolů české zimy, jednu z odlišností, které máme od zbytku Evropy! Chci, aby se vůně smaženého vína linula mým bytem a mně se sbíhaly sliny v očekávání okamžiku, jediné reminiscence na Vánoce, kterou mám rád, když se do ní zakousnu!

Jak zjišťuji, nepotřebuji k životu žádnou vládu hádavých paňáců, ale bez opravdové vinné klobásy nechci více být!

Reklama