Zdraví

Jak efektivně léčit rýmu?


Správnou léčbou rýmy a péčí o nosní sliznici však můžeme předcházet dalším problémům.

Jak tedy efektivně léčit rýmu a pečovat o nosní sliznici?

Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastější příčinou nemocnosti, postiženi jsou dospělí i děti. Dospělý navštíví průměrně 3x ročně lékaře pro tyto obtíže, dítě až 12x ročně.

Původci rýmy jsou různí – viry, bakterie, plísně, alergeny. Rinitis (rýma, správněji rinosinusitis, protože zánět postihuje sliznici nejen nosní dutiny, ale i vedlejších dutin nosních), je charakterizována dvěma nebo více z následujících symptomů: překrvení sliznice nosu, vedoucí ke snížené průchodnosti až obstrukci, výtok z nosu – rinorea, kýchání až svědění. Z celkových příznaků bývá zaujatost či bolest hlavy, zvýšená teplota, někdy i bolest v krku, zahlenění.

Infekce z nosních dutin se velmi snadno šíří do nosohltanu, středouší, hltanu i dolních cest dýchacích. Je také velmi dobře znám vztah alergické rýmy a bronchiálního astmatu. 70–80 % nemocných s bronchiálním astmatem má i nosní problémy a 10–30 % nemocných s rýmou má příznaky astmatu. Proto je cílem naší léčby nemocného nejen zbavit akutních obtíží, ale také dosáhnout zcela funkční sliznice nosu i vedlejších nosních dutin.

Léčba. Malým dětem, které neumějí smrkat, nos odsáváme. S nácvikem smrkání je možno začít již v 9 měsících věku, správný postup je jednu dírku ucpat a druhou vysmrkat. V praxi se v tomto dělají chyby, děti jakoby „nasávají“ nosní sekret, a následně může vzniknout středoušní zánět. Léčba akutní rýmy je symptomatická, používají se dekongescenční kapky. Jde o látky, jejichž působením dojde k vazokonstrikci (stažení cév) a tím ke splasknutí otoku. Jedním  z těchto léků je Nasivin, který je dlouhodobě užíván s úspěchem. Na našem trhu je k dispozici ve formě kapek ve třech koncentracích pro různé věkové skupiny a ve formě spreje.

Je vhodný i pro kojence od 4 týdnů věku, jeho účinek je rychlý a trvá 8 hodin. Doporučené dávkování u všech dekongestantů je 3x denně, po dobu maximálně 7 dnů. Prolongované podávání těchto přípravků s sebou nese riziko paradoxní nosní neprůchodnosti a medikamentózní rinitidy. Nedojde-li k přerušení lokální léčby, hrozí atrofie nosní sliznice – ztenčení a úbytek žlázek hlenových i serózních. Tato sliznice pak není schopná plnit základní funkce – zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné cizorodé částice a plnit svou imunologickou funkci. Takto poškozená sliznice také snadno krvácí a tvoří se na ní příškvary.
 
Abychom dosáhli nejen vyléčení akutní rýmy, ale navrátili nosní sliznici i její funkčnost, je vhodné kombinovat aplikaci nosních kapek (dekongestantů) s fyziologickými roztoky mořské vody. Širokou nabídku na trhu poskytuje přípravek Stérimar, který nabízí výběr produktů. Stérimar fyziologický roztok mořské vody pro každodenní hygienu nosu, Stérimar Bébé pro novorozence a děti do 3 let, Stérimar obohacený mědí pro infekční rýmy a pro alergiky Stérimar obohacený manganem. Pro poslední 2 přípravky je doporučená doba léčby 14 dnů.
              
Výhody kombinované péče o nosní sliznici jsou následující:
+ Stérimar opláchne nosní sliznici
+ Stérimar odstraní nosní sekret
+ Stérimar zajistí lepší kontakt léčiva se sliznicí 
              
Použití Stérimaru předchází vzniku vedlejších komplikací (bolestivé strupy v nose, porušená ochranná funkce nosní sliznice, opakované rýmy, záněty vedlejších dutin nosních, záněty středouší a Eustachovy trubice).
Stérimar je vhodný pro rekonvalescenci a regeneraci nosní sliznice.

Jak tedy správně léčit rýmu a pečovat o nosní sliznici? Jediná odpověď zní ČIŠTĚNÍ a LÉČENÍ.

Lze říci, že v prvních sedmi dnech rýmy je velmi vhodné současné použití fyziologického roztoku mořské vody Stérimar a nosních kapek (spreje) Nasivin. V druhém týdnu, pro rekonvalescenci a regeneraci, již používat Stérimar. U nemocného s opakovanými rýmami jak infekčního, tak alergického původu je vhodné dlouhodobé používání Stérimaru, to znamená řadu týdnů, měsíců i celoročně.
             
Hygiena nosu

Všichni bychom měli věnovat pozornost nosní hygieně. Je to stejný návyk, jako je pravidelné čistění zubů. Znečistěné prostředí, ve kterém žijeme, a  množství alergenů, které nás obklopuje, kladou na nosní sliznici s řadou funkcí velké nároky. Nos je vstupní branou do dýchacích cest, jeho význam znali již Hippokrates a Galen. Nosem projde denně 10000 l vzduchu, který je ohřát, zvlhčen a zbaven velkého množství cizorodých částic. Kromě toho zde dochází k imunologickým reakcím, působí tu hormony a léky, probíhá vodně minerální hospodářství. Nosní sliznice je velmi citlivá na konzervační a jiné přísady, obsažené v lokálních léčivech. Stérimar je svým složením – fyziologický roztok mořské vody bez konzervačních látek – velmi blízký lidskému organismu a je ideálním prostředkem pro pravidelnou péči o nosní sliznici.

   
24.02.2009 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [17] Karoll00 [*]

  Spreje a nic takového do nosu nesnesu, proto jsem doufala že je něco, co mě nebude tak v nose škrábat a koupila si pastilky Herbalmed. Ty mě pomohly a spokojenost veliká.

  superkarma: 0 16.04.2014, 13:56:19
 2. avatar
  [16] parcovka [*]

  Nám domů ještě za totality vozil bratr z Kanady Otrivin. Tehdy jsem to považovala za zázrak, teď občas používám i Nasivin a úspěšně. Momentálně se "vykřesávám" z chřipky, neměla jsem tak zlou desítky let, tak zkusím účinky Stérimaru. Díky za radu

  superkarma: 0 25.02.2009, 19:47:43
 3. [15] Lenka111 [*]

  Vřele Sterimar doporučuji. Malý měl od 2 měsíců neustále rýmu a doktor už nevěděl co na to. Tak jsme začali používat mořskou vodu a konkrétně Sterimar. Máme klid. Jednou týdně vyčistíme nos a fakt máme od rým klídek. Jo, ovšem nesmí dostat nějakou virozu spojenou s plícema. Prostě doporučuju, mám vyzkoušeno na prckovi a to mu budou tři roky.

  superkarma: 0 25.02.2009, 02:26:21
 4. avatar
  [14] Juana [*]

  átéčko: děkuju, vyzkouším to. Normálně používáme jen Vibrocil a vincentku, tak od toho snad sliznice poškozená nebude

  superkarma: 0 24.02.2009, 17:31:38
 5. avatar
  [13] átéčko [*]

  Juana: Nepálí. Také jsem to četla a trošku jsem se bála, protože jsem ho chtěla nejdříve vyzkoušet na synovi. Ptala jsem se iv lékárně a magestr mi řekl, že Biparox pálit nemůže, natož něco spálit. Lidé si stříkají do nosu kdeco a nakonec zkusí Bioparox. Můžou mít spálenou sliznici od Sanorinu. potom prá může aplikace bolet. mě to nepálí. hezky voní.

  superkarma: 0 24.02.2009, 17:29:06
 6. avatar
  [12] Ťapina [*]

  gerda: On existuje přímo lék na rýmu, teda na zánět nosní sliznice. Je na předpis, ale než bych chcípala s rýmou tři týdny, tak by mi radši nebylo blbý jít s tím k doktorovi.

  superkarma: 0 24.02.2009, 15:49:46
 7. avatar
  [11] Juana [*]

  mám dotaz na vás, co používají Bioparox. Dozvěděla jsem se o něm minulý týden a pak jsem hledala nějaké další informace a v nějakých diskuzích psali, že je to při aplikaci pálí. Je to pravda? Nevím, jestli ho mám vyzkoušet, protože syn má rýmu už přes dva měsíce a nemůže se toho zbavit, vždycky je pár dní v pohodě a pak se mu to zas vrátí.

  superkarma: 0 24.02.2009, 15:10:46
 8. avatar
  [10] gerda [*]

  Bojím se rýmy, protože u mě trvá minimálně tři týdny, pak ztrácím hlas a je mi opravdu blbě. Bez nosních kapek nepřežiju, využívám dvoje. Člověk, který tvrdí, že mu stačí víkend na vyléčení, je nadán nadpřirozenými schopnostmi.

  superkarma: 0 24.02.2009, 12:36:57
 9. avatar
  [9] kačinka [*]

  Jo, na Bioparox nedám dopustit, postupně jsem ho aplikovala na všechny 3 mužské členy domácnosti. Já neměla rýmu ani nic jiného pár let.

  superkarma: 0 24.02.2009, 10:57:55
 10. avatar
  [8] SARI [*]

  átéčko: Bioparox je zázrak . Já mám rýmu taky tak asi měsíc a šílím, když nemůžu dýchat....

  superkarma: 0 24.02.2009, 10:36:07
 11. [7] Bébina [*]

  dajdada: To asi jo, ale u té neléčené se dusím a umírám a u té léčené je to pohoda. Já kombinuju kapky do nosu s léky s pseudoefedrinem a je mi krásně. Nechápu, jak jsem mohla jako dítě přežít rýmu bez léků a dýchat v noci pusou.

  superkarma: 0 24.02.2009, 09:36:43
 12. avatar
  [6] átéčko [*]

  Moje rýma trvá dlouho. Tak se vyhýbám všem, co posmrkávají a kýchají. Pomohl mi až Bioparox.

  superkarma: 0 24.02.2009, 09:29:49
 13. avatar
  [5] femme [*]

  moje rýma trvá jen tři dny, ale ty tři dny fakt stojí za to

  superkarma: 0 24.02.2009, 08:53:16
 14. avatar
  [4] dajdada [*]

  Blbost! Léčená rýma trvá týden a neléčená 7 dní

  superkarma: 0 24.02.2009, 08:45:50
 15. avatar
  [3] Mipe [*]

  A kde jsou dnes Bebe je přeci úterý. Já chci Bebe!!!

  superkarma: 0 24.02.2009, 08:41:17
 16. avatar
  [2] LidusP [*]

  Tak to si raději koupím Vincentku. To je taky dobrý prostředek proti rýmě. A to mě jedna flaška příjde na 22 korun.

  superkarma: 0 24.02.2009, 07:44:12
 17. avatar
  [1] SARI [*]

  Tak než si každý den stříkat Stérimar, to budu mít raděj nehygienický nos

  superkarma: 0 24.02.2009, 00:04:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme