Zdraví

Jak drahé je žít zdravě?

 

Na první pohled zbytečná otázka, nicméně již alespoň 50 let se touto problematikou zabývají lékaři v celé západní Evropě a ve Spojených státech. Podle některých údajů se dá totiž až 75 % všech nemocí zabránit správnou stravou, pohybem, vyloučením zlozvyků jako je kouření a nadmíra alkoholu, zkrátka zdravým životním stylem.

 

Je ovšem také známo, že žít zdravě není zadarmo, a že náklady na zdravý životní styl jsou podstatně vyšší v porovnání s "běžnými" životními náklady.

 

Ve Velké Británii si dali v roce 1999 práci spočítat, kolik by člověk měl vydat na zdravé živobytí. Pracovali s hypotetickým mužem středního věku bydlícím na předměstí Londýna. Do výpočtů zahrnuli potraviny podle zásad zdravé výživy vycházejíce z reálných cen v dané lokalitě, posuzována byla i kvalita obchodů s tím, že nejlevnější supermarkety nebyly považovány za "zdravou" volbu pro nákup potravin. Stejným postupem vykalkulovali náklady na pravidelný pohyb (posilovna, běh, cyklistika a plavání), ale také na zdravé bydlení (místo, vybavení, hygienické podmínky), osobní hygienu, lékařskou péči nehrazenou ze zdravotního pojištění a mnoho dalších na první pohled nevýznamných položek.

 

Závěrem bylo zjištěno, že průměrné náklady na zdravý životní styl převyšovaly podstatně minimální mzdu ve Velké Británii v té době a dokonce téměř trojnásobně podporu v nezaměstnanosti.

 

Jako největší problém se pak ukazuje dostát nárokům na zdravý životní styl u seniorů, kteří většinou pobírají starobní důchody. Je odhadováno, že nedostatek finančních prostředků hraje u této části populace významnou roli pro vznik a rozvoj některých civilizačních onemocnění. Podle studie z loňského roku je výše penze ve Velké Británii o 50 % nižší, než by odpovídalo nárokům na zdravý životní styl.

 

Nemám nejmenších pochyb, že u nás je situace spíše ještě horší, pro velkou část české populace je navíc zdravý životní styl pojmem zcela cizím.

 
Libor Vítek, www.sportvital.cz

Docent lékařské chemie a biochemie na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Odborník v oblasti výzkumu oxidačního stresu, nemocí jater a zdravé výživy. Pracuje na IV. Interní klinice a na Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

  
   
04.07.2008 - Zdraví - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [72] paníliška [*]

  Teď jsem si přečetla, kolik jsem nasekala chyb, omlouvám se, nemůžu si nějak zvyknout na novou klávesnici.

  superkarma: 0 06.07.2008, 19:35:23
 2. avatar
  [71] paníliška [*]

  RenataP: Přesně tak.

  superkarma: 0 06.07.2008, 19:31:44
 3. avatar
  [70] RenataP [*]

  paníliška: když oni vyrostli právě na tom nedostatku a tudíž co je mastný, sladký a dobře osolený, je to nej, co může být... Tak si říkám, že naše generace už je v oblasti výživy trochu osvícenější, rádi experimentujeme i s jinými kuchyněmi, tak snad se to na nás jednou jako na důchodcích odrazí

  superkarma: 0 06.07.2008, 15:47:53
 4. avatar
  [69] paníliška [*]

  RenataP: Mám tchyni v důchodu na ní je jasně vidět to, co píšeš. Svůj životní styl má navyklý a nehodlá to měnit. Jediná dobrá výživa je vepřový bůček, jiné maso neuznává, protože v něm nic není, ryba nic není, zelenina je jenom voda, sojové maso guma. Důchod má 10 tis. a pořád naříká, jak je všechno drahé a jak nemá peníze. Každý den se láduje práškama na tlak, pije litry kafe, prodělala lehkou mozkovou příhodu, ale nikdy to nepochopí. Já sma před ní nemůžu vyslovit, že jsem řeba zrovna vaila sojové maso, protože v tu chvíli jsem za totálníhho ubožáka, co nemá na jídlo a ještě mě pomluví u sousedů.

  superkarma: 0 06.07.2008, 14:22:23
 5. avatar
  [68] RenataP [*]

  Jardine: taky si myslím, že svádět mizernou výživu starších lidí na důchody je nesmysl. Většinou je to prostě jejich navyklý životní styl, nic víc. Nebo kam jim ty peníze padají, nevím, ale tuhle se zrovna jeden na poště rozčiloval, že si vzal 8.000,-Kč a že si za to nic nekoupí v dnešní době... No, já za ty peníze chodím měsíc do práce a živím děti, například, a to rozhodně nejsem sama...
  Pořád mají u nás důchodci na růžích ustláno, důchody jistý a přivýdělky možný. Naše generace bude mít prd, jestli vůbec nárok na "odpočinek", takže my se budeme živit jen tím přivýdělkem, případně naspořenýma penězma...

  superkarma: 0 06.07.2008, 09:23:28
 6. avatar
  [67] Jardine [*]

  Myslím, že co se týče seniorů, u nás situace horší než v Británii není. Tato rozvinutá země poskytuje mnohem nižší státní penze než je tomu u nás a pokud senioři nemají privátně naspořeno, hrozí jim skutečná bída, kterou si mnozí naši nadávající důchodci těžko umí představit.

  superkarma: 0 05.07.2008, 20:55:41
 7. avatar
  [66] micinka.juli [*]

  já asi moc zdravě nejím, miluju sladký, maso mě nafukuje, hlavně večer, takže se mu snažím vyhnout. Bílé maso k obědu zvládám v pohodě.
  Ze zeleniny toho moc nemusím, jenom miluju lečo (ohnivé, s několika chilli papričkami) a lilek si zapékám a dusím s česnekem, oreganem, občas Hermelínem nebo jiným sýrem jen tak na pánvi pod pokličkou to je ňamka.
  Pamatuju, že jednou návštěva (pánská) ofrnila nos nad tímhle lilkem, tak jsem mu dala jedno sousto na vidličku a sežral mi to všecko!!!!

  superkarma: 0 05.07.2008, 10:03:27
 8. avatar
  [65] Meander [*]

  werka: Takhle dělám zeleninu s rozmarýnem a tymiánem. Na másle. Lehce orestovat, zastříknout bílým vínem, okořenit, osolit a je to geniální příloha

  superkarma: 0 04.07.2008, 17:18:19
 9. avatar
  [64] werka [*]

  mindulinka: nepolemizuju s tím, že v syrové zelenině se uchová víc vitamínů než ve vařené (a že pukud se vaří, měla by se vařit krátce), ale s tím, že "Zelenina je zdravá tehdy, když se jí syrová...", z čehož by se dalo dovozovat, že vařená je nezdravá

  Ťapina: To, že teplá zelenina nechutná tobě, neznamená, že neexistují zdravá teplá zeleninová jídla (jiná než smažený květák). Já třeba taky nejsem bůhví jaký milovník vařené zeleniny (vařenou nebo dušenou mrkev fakt nemusím), ale grilovaný likek s česnekem nebo třeba směs rychle orestované zeleniny (lilek, papriky, rajčata, cuketa, cibule, žampiony) -

  superkarma: 0 04.07.2008, 17:14:43
 10. avatar
  [63] Meander [*]

  Ťapina: Ukrutně! To jediné mě mrzelo, když ten barák u Zvonu museli zbourat jeho obyvatel mi nebylo líto ani za mák

  superkarma: 0 04.07.2008, 15:03:04
 11. avatar
  [62] Dimsy [*]

  barasv: Souhlasím s všežravcem,akorát to bláto splácaný do placky,co mu říkají hamburgry a prodávají za nekřesťanský peníze,teda nemusím.

  superkarma: 0 04.07.2008, 14:05:39

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [61] barasv [*]

  Koukám, že od zdravé výživy jste se dostaly až k hamburgerům...
  U nás doma se jí všechno... s mírou... A jak říká tchán - člověk je od přírody všežravec, tak se tak má chovat.

  superkarma: 0 04.07.2008, 13:59:12
 2. [60] gentiana [*]

  To je ale blbost.
  Na pravidelný pohyb v zásadě nepotřebuju nic, co už nemám. Na běhání se hodí vhodné boty, na cyklistiku kolo a na plavání plavky, ale to je tak všecko. Cyklistické buzioblečky, goretexové trenky a superanatomická inteligentní trička jsou věci, které jsou sice užitečné, ale u občasného běžce nebo jezdce je poměr mezi cenou a výkonem příliš nevýhodný - pochybuju, že Lojza ze Lhoty potřebuje k něčemu nutně vědět, že jeho tepová frekvence je 31% nad normálem a před pěti minutami byla jenom 29%n. n. Nadto, i chudý člověk si může z veřejné knihovny půjčit knihu typu Cvičíme Pilates na podlaze v obýváku, takže nebude potřebovat ty běžecké boty. Nebo si může koupit kolo a jezdit na něm do práce, čímž spojí pohyb s dojížděním a ušetří čas, eventuelne ušetří za šalinkartu.
  Osobní hygiena... no, nevim nevim, ale mýdlo, ručník, kartáček na zuby a hřeben jsou taková pálka?
  Zdravotní péče mimo pojištění - v Británii to funguje jinak, nechápu přesně jak, ale údajně strašně blbě - v našem systému je to zcela irelevantní položka, takže zase nic.

  Nadto článek vynechává úspory. Když tady vysolím celých třicet korun ročně za preventivní prohlídku u zubaře a každý neřád je potřen v zárodku, tak to je rozhodně levnější i příjemnější, než nějaká řezničina, až má člověk zánět v půlce huby. Když nebudu mít celý život 100kg nadváhy, tak ušetřím za oblečení, například, protože holt na dvojnásobně velkou personu je potřeba dvojnásobku materiálu a někdo to zatáhnout musí, že. Nekouřením ušetřím spoustu peněz za cigára. Ušetřím si spoustu neradostných událostí, jako je například pobyt ve špitále v důsledku potřeby udělat sedminásobný bypass kuli cévám ucpaným celoživotním obžerstvím. Ale to se asi ekonomům nehodí do studie.

  superkarma: 0 04.07.2008, 13:49:43
 3. avatar
  [59] Ťapina [*]

  Meander: To jsem si pak začala dělat i doma No ale že byly dobrý?

  superkarma: 0 04.07.2008, 13:35:06
 4. avatar
  [58] Meander [*]

  Ťapina: U Zvonu! Tam do něj dávali tatarku míchanou s kečupem. Byla to rychta, ale strašně dobrá

  superkarma: 0 04.07.2008, 13:31:56
 5. avatar
  [57] Ťapina [*]

  Meander: No, já pamatuju, že byl u Zvonu a pak ještě jeden někde ve městě, ale ten naproti Mekáči je asi jeho nástupce.

  superkarma: 0 04.07.2008, 13:28:49
 6. avatar
  [56] Meander [*]

  Ťapina: Myslíš v Top Burgeru naproti Mekáči?

  superkarma: 0 04.07.2008, 13:26:50
 7. avatar
  [55] Aja [*]

  Nevadí mi ani teplá zelenina, jen musí mít nějakou chuť!
  Rozmražená ohřátá nedochucená zelenina je děsná

  superkarma: 0 04.07.2008, 13:10:35
 8. avatar
  [54] kareta [*]

  Ťapina: já to ochutnala 1x a od té doby mě nadavuje, když vidím to velké M. Manžel mi tvrdil, že je to FAKT DOBRÝ a já naletěla , pak jsem se nechala nachytat na nějaké nugety z kuřete s barbeque omáčkou, to bylo ještě hnusnější Od té doby, když už jedeme kolem Mekáče nebo KFC a stavíme se tam, dávám si maximálně kafe nebo kolu V hospodě jím většinou TATARÁK

  superkarma: 0 04.07.2008, 13:04:28
 9. avatar
  [53] Ťapina [*]

  kareta: Mělas někdy hambáč v Plzni? Nevím, jestli tam ještě ta občerstvení jsou, ale to byla lahoda. Jsem přesvědčena, že to bylo i zdravé. A ne, nemělo to nic společného s tím, co se prodává v Mekáči.

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:58:15
 10. avatar
  [52] ToraToraTora [*]

  Ta nenávist k teplým okurkám je asi ze školní jídelny...Copak, nutili vás dojídat znojemskou omáčku??

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:56:39
 11. avatar
  [51] kareta [*]

  vy ti někdo jíte HAMBURGERY!? Mně to připomíná karbenátek v buchtě s hnusnou omáčkou

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:53:56
 12. avatar
  [50] RenataP [*]

  Meander, Ťapina: přidávám se do klubu, ještě horší je teplý rajče

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:49:42
 13. avatar
  [49] Meander [*]

  Ťapina: Teplou okurku v hambáči taky nesnáším

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:37:54
 14. avatar
  [48] Ťapina [*]

  A Egi to má stejně, ten i z hamburgerů vytahuje okurku, protože mu vadí, že je teplá. Přitom studených okurek spořádá kvanta

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:28:33
 15. avatar
  [47] Ťapina [*]

  Meander: Já podávám často k večeři obloženou mísu, na kterou nakrájím, co doma najdu, ale u vyloženě zeleninových jídel mi vadí buďto stav zeleniny (změklá, teplá, mokrá) nebo kombinace - už jenom představa kombinace nějaké zeleniny zapečené s něčím sýrovým mi nedělá dobře v hubě. Jediné, kde vezmu vařenou zeleninu na milost, jsou jídla na čínský způsob - nějaká zelenina s kuřecím a s rýží.

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:27:50
 16. avatar
  [46] ToraToraTora [*]

  Meander: My muškáty nejíme ani s vařenou zeleninou

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:19:42
 17. [45] mindulinka [*]

  ToraToraTora: nešouní je odvozeno od jména mé mámy za svobodna: nešouni apod. něco jako nevymetej, nehledej

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:19:27
 18. avatar
  [44] Dimsy [*]

  Jak něco může být zdravé,když to roste na téhle planetě?

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:14:13
 19. avatar
  [43] Meander [*]

  Ťapina: Já miluju jakoukoliv Zejména zapečenou se sýrovým přelivem a troškou muškátu

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:09:43
 20. avatar
  [42] Ťapina [*]

  Meander: Já taky, ale nesmí bejt vařená

  superkarma: 0 04.07.2008, 12:04:31
 21. [41] Lindaa [*]

  Osobne si myslím,ze bio a light nemusí být vzdycky nejchutnejsí a nejzdravejsí. Taky nevím proc v popisované studii vyloucili nejlevnejsí supermarkety jako nevyhovující - to jako mlécné výrobky,zelenina a ovoce které stojí v levném supermarketu o polovinu mín nez v super supermarketu jsou zdraví skodlivé? Ano je rozdíl v cene normálních produktu a ekologických, ale kdyz chci zít zdrave nemusím se cpát jenom ekologií, i ta nejekologictejsí pecene ze super prasete se mi usadí na tele pokud jí sezeru kilo najednou. Místo sladkostí a limonád nakoupit ovoce a zeleninu (to se plus mínus cenove vyrovná) a hlavne zrát mín. Pokud celý den nic nejím a vecer vybílím lednicku tak je úplne sumafuk jestli její obsah byl zdravý a ekologický a nebo ne, stejne priberu. Pokud si obsah lednicky rozdelím do malých porcí a jím celý den, tak se telo vyporádá i s tou nezdravou pecení, mastným bramborákem a dalsíma .

  superkarma: 0 04.07.2008, 11:43:30
 22. avatar
  [40] Meander [*]

  Pravda, kdyby můj milý neobědval v práci, byl by kvůli mému vaření pomalu vegetarián.
  Ťapina: Já jo, ale já zeleninu miluju

  superkarma: 0 04.07.2008, 11:28:11
 23. avatar
  [39] ToraToraTora [*]

  RenataP: Alespoň odpadnou blbé výmluvy, že se přejedl a teď se nemůže ani hnout

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:40:38
 24. avatar
  [38] RenataP [*]

  ToraToraTora: a tento půst vyvážit erotickým nášupem bezva nápad!

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:39:17
 25. avatar
  [37] ToraToraTora [*]

  RenataP: Pánské půlce je dobré vysvětli, že takový jarní půst při úplňku je to nejlepší, co pro sebe může udělat.... a děti si dají steak, protože jsou ve vývinu

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:35:14
 26. avatar
  [36] RenataP [*]

  ToraToraTora: jo, například na dámské půlce domácnosti se dá ušetřit v rámci lehké dietky, spočívající v menších porcích

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:33:28
 27. avatar
  [35] RenataP [*]

  Co se jogurtů týče, kvůli jsme kupovali HOllandii, to je asi 11,-Kč za kelímek, ale teď už jsem po dvou letech přešla na levnější chocenský smetanový, přijdou mi chuťově lepší a když koukám na složení, tak mi přijde, že "smetana a kultury" snad to jde...Ale rozhodně bych nikdy nekoupila šunťáka typu nabílo obarvený škroby, případně komerční sladký lepivý Dobrý mámy apod...

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:32:28
 28. avatar
  [34] ToraToraTora [*]

  RenataP: To se taky dá. Jeden se prodraží a vyrovná to zase jiný člen domácnosti. Děti milují palačinky víc než maso a tak večeře nevyjde také draho,ale nedá se to smažit pořád...

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:32:22
 29. avatar
  [33] RenataP [*]

  My teda hodně dáme právě za tu zeleninu, masu tolik nedáme, ale pak teda, když už, tak kvalitní a ne bůčky. Bohužel manžel je úchyl na uzeninu, což mě teda mírně dere nervy, ale sojový do něj fakt nenarvu...ještě že synátor není zas až tak vybíravý a miluje například ovesnou kaši, levný, zdravý, mňam.

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:30:27
 30. avatar
  [32] ToraToraTora [*]

  mindulinka: S tou cenou jogurtů je to na prd. Snažím se vybírat kvalitní a snídáme je všichni, což je 7x4...je to na levačku

  superkarma: 0 04.07.2008, 10:29:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme