Minulý týden na Žena-in proběhl zajímavý on-line rozhovor s PhDr. Ivou Málkovou, která je nerozlučně spjatá s problémy s váhou, s odborným poradenstvím a s projektem STOB www.istob.cz. Rozhovor probíhal minulou středu, na paní Málkovou čekalo velké množství dotazů. Všechny měly společného jmenovatele, který vás trápí: Kila navíc, která nechcete.

 

Přinášíme vám několik zajímavých dotazů, na které jste si mohly přečíst odpověď od paní Málkové, celý záznam rozhovoru najdete potom zde.

 

Vaše dotazy:

 

carodejnice: Jak pomáhá dodržování pitného režimu u hubnutí? Kolik a co pít? Děkuji


Iva Málková: Pitný režim je velmi důležitý, a nejen pro hubnutí. Vodu naše tělo potřebuje ke všem metabolickým procesům, a tím v podstatě napomáhá i redukčnímu procesu. Pravidelné pití také může pomoci v překonávání pocitu hladu. Denně bychom měli vypít 2–3 litry nesladkých tekutin – nejlépe vody, popřípadě lze zařadit ovocný čaj, občas minerální vodu.

 

Alenka0010: Letos mi bude 40, mám sedavé zaměstnání, 3 děti, měřím jen 152 cm, takže každé kilo navíc je na mně hodně vidět. Během posledních tří let, kdy jsem nastoupila po mateřské do práce, jsem přibrala asi 8 kilo, a přestože jsem přestala jíst přílohy a přidala do jídelníčku více ovoce a zeleniny a zvýšila fyzickou aktivitu (mám tři psy, se kterými denně běhám), tak se mi nedaří zhubnout. Můžete mi, prosím, poradit, jak na to? Děkuji.


Iva Málková: Věřím, že na mateřské dovolené jste měla trochu více pohybu než nyní v „sedavém“ zaměstnání. Možná, že ve snížení množství pohybové aktivity je možné hledat příčinu přibírání na váze. S přibývajícím věkem se snižuje bazální metabolismus (zvyšuje se procento tuku na úkor svaloviny), proti čemuž můžete bojovat právě zvýšenou aktivitou. Jako doplněk můžete přidat multivitaminy, např. nový produkt Supradyn WeightSmart, který podporuje metabolismus pro udržení váhy, dostanete ho v lékárnách. Určitě bych Vám doporučila navštívit odborníka, aby s Vámi rozebral jídelníček a poradil, jak jej upravit, abyste dále nepřibírala, případně hubla.

 

Evikus: Dobrý den, nevím jestli jste odbornice i ohledně cvičení na rotopedu, ale zkusím to. Zajímá mě, zda více záleží na tepové frekvenci nebo na zátěži? Jezdím na rotopedu 23x týdně za účelem spalování tuků a nevím, zda výsledek ovlivní to, když pojedu pomaleji na vyšší rychlost, nebo rychleji na nižší rychlost. V obou případech bych se držela 6080 % mojí max. tep. frekvence. Děkuji


Iva Málková: Aby docházelo ke „spalování“ tuků, opravdu je rozhodující, zda se pohybujete tepovou frekvencí v aerobním pásmu. Pokud budete jezdit na rotopedu pomaleji, ale s větší zátěží, je pravděpodobné, že vám bude více přibývat svalová hmota, a pokud rychleji s menší zátěží, pak bude cvičení více aerobně laděno. Vyzkoušejte sama na sobě, co vám více vyhovuje, ale myslím, že každá aktivita, kterou člověk vykonává, je přínosná. Hlavně mějte z pohybu radost.

 

Maťa: Chtěla jsem se se zeptat, jak vyzrát na chuť na sladké. Prostě když dostanu chuť, tak jsem ochotná udělat cokoliv, jenom abych sladkost dostala. Díky


Iva Málková: Pokuste se uspokojit chuť na sladké potravinami s nízkým glykemickým indexem. U někoho dojde po konzumaci potravin s vysokým GI k zvýšení hladiny cukru v krvi, začne se vylučovat inzulin, který může v nadměrném množství naopak snížit hladinu cukru v krvi a pak dochází ke stavům, které popisujete, kdy jste v hypoglykemii - nervózní, podrážděná, a jedinou cestou je doplnit si hladinu cukru v krvi opět sladkým. Podrobněji je o této problematice na www.istob.cz/ tabulky a čísla /glykemický index. Řešením je si koupit malé balení hořké čokolády s vysokým procentem kakaa nebo proteinové tyčinky.

 

Ivana Hudaszková: Ako by som prosim vas za mesiac schudla 6 kil? Dakujem za radu.


Iva Málková: Pokud máte velkou nadváhu a zahájíte redukční program, pak je hubnutí 6 kg za měsíc možné. Musíte ale snížit energetický příjem cca na 4000–5000 kJ. Pokud však nemáte velkou nadváhu nebo nadváhu nemáte vůbec, určitě Vám tento postup nemohu schválit. Normální je hubnout ½–1 kg do týdne. Více se o hubnutí můžete dozvědět na stránkách www.istob.cz/ Hubneme s rozumem

 

Hana : Dobrý den, je pravda, že se po páté hodině už nemá jist? Jen pít? Proč se při dietě nemá perlivá voda? Děkuji za odpověď


Iva Málková: Jíst bychom měli naposledy 2 hodiny před spaním a hlavní jídlo 3–4 hodiny před spaním. Na to, jaká voda je nejvhodnější pro zajištění pitného režimu, se názory odborníků velmi různí. Hlavní je pitný režim dodržovat a nechala bych na zvážení každého, co mu vyhovuje.

 

 

Omlouváme se všem, kdo položil dotaz a bohužel na něj z časových důvodů nedošlo. Pokud si ale pročtete zodpovězené otázky, určitě najdete odpověď na svůj problém.

 

 

Rozhovor najdete zde:

 

 

Informace o STOB najdete na www.istob.cz

Reklama