Domácnost

Jak dohlédnout na televizní návyky našich dětí

Nenechávejte děti sledovat televizi samotné a vždy buďte připraveni odpovídat na jejich otázky. Správně zvolené programy však můžou být pro jejich vývoj přínosem. Dětská psycholožka Lýdia Džundová nabízí několik rad k tématu děti a sledování televize.

logo

„Televize se stala běžnou součástí našich životů a její úplné zavrhnutí by dítě mohlo stigmatizovat, jelikož vysílané programy jsou v kolektivu oblíbeným námětem konverzace,“ říká dětská psycholožka Lýdia Džundová. „Sledování televize by mělo, stejně jako jakákoliv jiná aktivita, podléhat jasným pravidlům. V první řadě by se rodiče měli shodnout na tom, jak často, jak dlouho a které pořady děti můžou sledovat. Tato kritéria by se měla odvíjet od věku dětí,“ dodává psycholožka.

V programové nabídce freeSAT je 10 programů pro děti každého věku, které zahrnují jak zábavné, tak výchovné pořady. Například Duck TV a JimJam TV jsou zaměřené na nejmenší děti a jsou plné loutkových představení a dětských melodií. Pro starší děti jsou určené především programy ČT:D, Disney Channel, Cartoon Network, Minimax, Boomerang, Nickelodeon, Nick Jr., Megamax. Pro děti je vhodný i pořad Da Vinci Learning z nabídky dokumentárních programů s množstvím vzdělávacích pořadů pro děti i jejich rodiče, takže představují perfektní volbu pro společně strávený čas u televize.

„Vhodný vzdělávací pořad může pozitivně ovlivnit kognitivní rozvoj dítěte. Čím více smyslů do poznávacího procesu zapojíme, tím lepších výsledků dosáhneme. U sledování televize se tedy jedná přinejmenším o sluch a zrak. Zároveň však i atraktivita daného pořadu může děti motivovat k tomu, aby se naučily něco nového,“ tvrdí Lýdia Džundová.

Přestože dětské programy mají speciálně přizpůsobený obsah, rodiče by i tak měli dávat pozor na to, co jejich děti sledují. To platí zvláště, když daný pořad končí, jelikož se může stát, že ten následující by pro ně nemusel být příliš vhodný.

Jednoduchým řešením je funkce dětského zámku. S ním rodiče mohou rozhodnout, co je a co není vhodné pro děti, a přístup zamknout na PIN kód.

„Je také velice důležité bavit se s dětmi o tom, co v televizi viděly. Základním pravidlem je pak sledování televize společně a snaha pomoci jim pochopit to, co právě viděly. Předškolní děti například mají spoustu otázek a nedokážou ještě rozlišovat mezi realitou a fikcí,“ říká L. Džundová. „Starší děti už se na televizi mohou dívat samy, ale rodiče by stále měli být někde poblíž, aby mohli zodpovědět jejich otázky. Rodiče mohou televizní programy využívat také k následné diskuzi – ptát se dětí, co se jim líbilo a nelíbilo, případně je nechat převyprávět příběh, který právě zhlédly, a tím rozvíjet jejich verbální dovednosti,“ uzavírá psycholožka.

Sledování televize pomáhá dětem objevovat a učit se nové věci. Někdy může potvrzovat a rozvíjet to, co se naučily ve škole nebo co samy zažily. Je však velmi důležité stanovit jasná a užitečná pravidla, která budou děti dodržovat.

Více informací o programové nabídce a o nejlepší volbě pro děti najdete na webové stránce http://cz.freesattv.tv/.

   
20.10.2016 - Technika - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [4] zuzkar2 [*]

  myslím, že dobře zvolený pořad neublíží, naopak může hodně naučit...my koukáme dost, vždy jsem u toho a povídáme si, co tam je, opakujeme atd...

  superkarma: 0 24.10.2016, 21:10:05
 2. [3] Boros [*]

  Nejlepší je žádnou nemít

  superkarma: 0 20.10.2016, 18:59:32
 3. [2] bobani [*]

  čím méně se děti na TV dívají , tím lépe . raději si s nimi číst ,hrát nebo povídat

  superkarma: 0 20.10.2016, 10:20:23
 4. [1] Andreadornova [*]

  Naše děti tv moc nebere spíš jí jen vnímají než koukají.

  superkarma: 0 20.10.2016, 08:32:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Akce pro čtenářky: Velikonoční pečení a vaření s Globusem
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme