Zrovna jste dostavěly své nové obydlí a přemýšlíte, jak své teritorium chránit před zraky zvědavých sousedů a kolemjdoucích? Jednoduše ho obestavte plotem. Kromě toho, že zabraňuje nevítaným hostům ve vstupu na vaši zahradu, chrání před větrem a přívalem nadměrného hluku a navíc slouží i jako bezpečnostní opatření v případě, že se kolem domu pohybují děti. Živý plot zahradu navíc krásně dozdobí, nemyslíte?

Při výběru svého zahradního plotu byste měly zohlednit styl, ve kterém je váš dům postaven, aby mezi nimi vznikl soulad. Nezapomínejte, že předzahrádka je výlohou domu a zprostředkovává tak první dojem.

Můj dům, můj hrad, z čeho vybírat?

OBI

I přestože je na výběr plotů nepřeberné množství, jejich funkce se, jak bylo již výše zmíněno, většinou příliš neliší. Ať se jedná o malý přízemní či mohutný a velký plot, byl vystavěn ze dvou důvodů. Jednak doplňují celkový vzhled okolí domu, jsou tedy dekorativním prvkem v zahradě. Současně ale plní i funkci bezpečnostní.

Projdete-li se některým z menších měst naší republiky, narazíte na spousty typů a vzhledů plotů a plůtků ohraničujících jednotlivé parcely. Nejčastěji se, a to především v zahradách za domem, setkáte s drátěnou verzí, jistě však potkáte i ploty ze dřeva či kamene. Výjimku netvoří ani kovové či železné ploty, ba ani živé ploty, které tvoří předzahrady domů.

Každý z výše uvedených typů má své specifické vlastnosti a k nim se váží i jejich klady a zápory. Jejich montáž, stavba či výsadba je různě náročná a užití se liší podle toho, kde je chcete postavit, nebo za jakým účelem je stavíte. K čemu bude sloužit právě ten váš?

Drátěná klasika

Kovové ploty u nás patří mezi nejčastěji volenou varianty. A není divu. Drátěné ploty jsou finančně dostupné a jejich stavba není nikterak náročná. Postačí dva páry šikovných rukou, například manžela nebo souseda, a plot můžete během víkendu postavit svépomocí. Svislé sloupky se zapustí do země a zabetonují. Jako odborný dozor dbejte na to, aby byly postavené kolmo k zemi a nikam se nenakláněly. Rohové sloupky pak zpevníte pomocí vzpěr. Samotný drátěný plot se montuje asi 5 cm nad zemí. Kosočtvercové pletivo lze pořídit buď čistě pozinkované, které si ale po pár letech žádá dodatečné ošetření nátěrem, nebo potažené plastem, které je oproti pozinkovanému odolnější vůči korozi.

Honosné železo

OBI

Montáž kovového plotu je již o něco náročnější, stejně jako jeho samotná výroba. Vzhled železného plotu však dodá na vzhledu noblesu i nedobytnost. Originální plot si můžete pořídit buď přímo od kováře, nebo v podobě prefabrikovaných plotových dílů, které lze vybírat v mnoha variantách přesně podle vašeho vkusu. Při jejich výběru dbejte na to, aby byl jejich povrch opatřen finální úpravou kovových plotů, například žárovým zinkováním a následným práškovým lakováním, díky čemuž jsou ploty odolné vůči korozi. Tyto ploty se hodí jak k novostavbám, zrekonstruovaným starším domům, tak i na chalupu. Pokud si s výběrem nevíte rady, obraťte se na odborníka. V hobbymarketech OBI vám ochotně poradí i s jejich umístěním.

Hradby jako na hradě

Ploty z kamene nebo zdiva působí nanejvýš esteticky, skvěle plní svoji funkci a jejich údržba nevyžaduje takovou pozornost. Stavbu tohoto typu oplocení zvládne každý zručnější kutil, a proto se není čeho děsit. Zděné ploty vyžadují pevnou podezdívku. Výška podezdívky by měla kopírovat terén nebo jej lehce převyšovat. Její funkcí je dobrá stabilita celého plotu. Na tuto podezdívku potom můžeme stavět samotný plot, a to v různých variantách - za použití tvárnic, cihel, či přírodního kamene.

Tip odborníka:

OBI„Při stavbě kamenných, ale i jiných plotů, bychom měli pamatovat na to, že se jedná o stavby a vztahují se k nim patřičné právní předpisy. Někdy se k výstavbě plotu musí dokonce vyjádřit obory životního prostředí nebo památkáři,“ upozorňuje Stanislav Eder, OBI Praha - Štěrboholy.

V souladu s přírodou

Pro ty z vás, které svůj pozemek olemovat chtějí, ale před umělými materiály dávají přednost raději těm přírodním, bude vhodnou variantou výsadba živého plotu. Zcela zamezí zvědavým očím v pohledu na pozemek, zároveň je neprostupný a jeho údržba není tak náročná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Živý plot působí navíc nanejvýš esteticky, dotváří celkový vzhled zahrady a je tak zároveň i okrasným prvkem celé parcely. Vysazovat ho lze od jara až do podzimu. Před jejich výsadbou si dejte pozor na to, aby byla půda dostatečně pročištěna a obohacena o kompost nebo zahradnický substrát. Veškerá péče o živý plot spočívá v jeho prořezávání a sestříhávání do požadovaných tvarů. A pokud budete tyto činnosti provádět na zahradě v plavkách, najdete tak aktivitu, u které se navíc v době léta krásně opálíte.OBI

Tak který bude ten „váš“?

Více najdete na www.obi.cz

Reklama