Domácnost

Jak chovat potkany

potkani

Potkan, to nemusí být jen odporný špinavý tvor, který prolézá popelnice a šíří všemožné hnusné nemoci. Potkani jsou skvělí společníci a jedni z nejinteligentnějších domácích mazlíčků.

I naší domácnost obývají dva potkani, tak vám mohu zprostředkovat informace (tak říkajíc) z první ruky.

Výběr potkana

Potkanů je hned několik druhů, rozlišují se podle velikosti a srsti. Dnes si můžete pořídit i potkany s průkazem původu. Mezi nejpopulárnější potkany patří například kapucíni, kteří mají bílou srst, jen na hlavičce jsou šedí - tady vypadají, jako by měli kapucku. Naši dva miláčci jsou královští potkani (rex), které jsme nekoupili ve zverimexu, ale od chovatelky. Rexíci jsou větší než běžní potkani a ti naši jsou i pěkně vypapaní. Jmenují se Eif (ten černý vpravo) a Piraňa a jsou to oba kluci.

Množství potkanů

Chovat více potkanů v jedné kleci může být problematické. Není problém rozlišit, zda se jedná o samičku, nebo samečka, protože potkaní kluci mají poměrně výrazné kulky pod ocáskem a je dobré (pokud tedy nechcete mít doma potkaní farmu), chovat pospolu jen potkany stejného pohlaví. Ale pozor! Potkan je velice teritoriální tvor a „přikoupení“ nového jedince do potkaní smečky pravděpodobně skončí katastrofou. Naši kluci spolu žijí od narození, a i tak se občas hašteří a mají jasně daná pravidla, kdo je šéf. Nemilosrdnost zvířecí říše pak tedy může způsobit, že pokus o skamarádění dvou potkanů, kteří na sebe nejsou zvyklí, skončí smrtí jednoho z nich. Chcete-li tedy mít více potkanů, rozmyslete si to jíž při jejich pořizování, anebo je chovejte nějaký čas odděleně a postupně je na sebe zvykejte.

potkani

Věk a nemoci

Potkan žije v průměru tři až čtyři roky. Setkal jsem se již s šestiletým potkanem, ale byla to výjimka. Umírají většinou na nějaký druh rakoviny. A pozor, pokud jdete s potkanem k veterináři, je dobré jít k nějakému, který má s potkany zkušenost. Menší hlodavci obecně hůře snášejí narkózu a může se i stát, že se z ní už neproberou, proto se jim dává při zákrocích jen (jak se říká) dýchnout. Tedy neměli by dostávat uspávadlo do krve.

Chov

Je vhodné pořídit si dostatečně velkou klec. Rozhodně nenechávejte potkana pobíhat volně po bytě, zcela určitě byste ho dříve či později ztratili, mohli byste na něj omylem šlápnout a navíc byste velice rychle zjistili, že vám nefungují elektrospotřebiče. Potkani totiž rádi všechno ochutnávají a kabely, panečku, to je pošušňáníčko.

V kleci se potkanům postarejte o zábavu a pohodlí. Ve zverimexu vám prodají vhodné hračky pro potkany - různé roury a skluzavky, které simulují přirozené prostředí. Dobré je mít v kleci látkový „hamáček“, kde se potkanům dobře odpočívá. Ale ten nekupujte, protože byste zbytečně vyhodili peníze - potkani ho časem rozhryžou, a je tedy mnohem jednodušší a levnější vyrobit jim nový třeba z kusu starého oblečení. Platí: čím pevnější látka, tím déle vydrží.

Jako podestýlka jsou asi nejvhodnější piliny, vyrábí se i speciální savé granule a v nejhorším postačí i natrhané noviny. Klec je samozřejmě potřeba pravidelně čistit. A počítejte s tím, že potkani podestýlku odhrabávají, čímž bývá poznamenáno okolí klece, kde je potřeba uklízet prakticky každý den.

Krmení není náročné

Potkan je takový zvířecí kontejner, který schroustá prakticky cokoli, co mu dáte. Ale samozřejmě jsou i speciální směsi pro potkany, které obsahují vitamíny a užitečné látky - ty pořídíte ve zverimexu. Stejně tak můžete pořídit různé speciální potkaní pamlsky v podobě například závěsných tyčinek. Potkani ale rádi mlsají všechno, co chutná i člověku - nemyslím si, že byste v tomhle mohli udělat chybu, když vám třeba doma oschne kousek buchty, tak hurá s ním k potkanům. Samozřejmě je potřeba,hlídat si množství a potkany moc nevykrmovat, mohli byste jim způsobit zdravotní potíže. My potkanům dáváme směs do mističky - tu mají prakticky stále plnou a berou si, když mají hlad. Občas jim dáme nějaký ten pamlsek.

Voda

Potkani pijí z pítka a je potřeba zajistit jim stálý přísun vody. Tedy kontrolovat, jestli pítko není prázdné, a pravidelně ho doplňovat.

Život s potkanem

Jak jsem již psal, potkan je velice inteligentní. Dokonale rozeznává členy domácnosti, hraje si (ale ne jako křeček, který vám bude blbnout v kleci na kolotoči) a hlavně se velice rád mazlí. Čím více se mu budete věnovat, vyndávat ho z klece, chovat, nosit ho v rukávu či v kapse, pouštět ho na trávu (samozřejmě bezpečně a ideálně na vodítku), tím šťastnější potkan bude a bude vás mít raději. Je to přátelské zvíře, které ale vždycky hraje tak trochu pro sebe - tedy když vidí něco šikovného ke zdlábnutí, hned se na to vrhne.

   
15.06.2010 - Zvířátka - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [15] sdrawa [*]

  Já potkany chovám normálne v bytě, ani je nezavíráme do klece, potkani nám spí v posteli

  superkarma: 0 17.12.2012, 10:49:37
 2. avatar
  [14] bubidani [*]

  V rámci volitelného předmětu který jsem si nezvolila pač mi nic jiného "volitelného" nezbylo (všude bylo plno), jsem se dostala do školní zoo, chovali jsme tam potkany pro naši krajtu, každý týden se jim kydalo terárko, takže všechny za ocásky vyházet do kbelíků, zatížít aby neskákaly ven, a při jedné takové rutině mě jeden zmetek kousl, no všechno zlé je k něčemu dobré, už jsem nemusela kydat potkaní terárko, nýbrž terárko s fretkama... prašť jak uhoď Sml30

  superkarma: 0 05.08.2010, 10:04:09
 3. avatar
  [13] Marbulka [*]

  papezka — #11 jj přesně, piliny jsou dost špatný. já většinou používala kukuřičná vřetena

  a to s tou popelnicí/kontajnerem taky tak....potkani docela snadno tloustnou, takže bych jim to doost omezila Sml22 a rozhodně je nekrmila zbytky

  superkarma: 0 16.06.2010, 20:38:44
 4. [12] papezka [*]

  papezka — #11 jinak existuje i varieta potkana bez ocasku nebo mini potkan. Ale nevim, me prave libi to, co temto dvou "verzim"  upiraji, a to je velikost a ocasek.

  U mysi se mi zase libi nespocet barev a obrovske usi - samozrejme mluvim o mysich ne na zkrm, ale o tech vystavnich. 

  A jelikoz jsem si nemohla vybrat, tak chovam oboje :)

  superkarma: 0 16.06.2010, 02:36:05
 5. [11] papezka [*]

  1) varieta rex je kralovksa odkdy?

  2)"Rexíci jsou větší než běžní potkani"  - neni pravda, velikost potkana je dana geneticky, at ma srst jakoukoliv...

  3)"Rozhodně nenechávejte potkana pobíhat volně po bytě," presnejsi by bylo: Rozhodně nenechávejte bez dozoru potkana pobíhat volně po bytě. Neni otiz zadny problem pustit potkany bechat po byte, kdyz na ne dohlizite...

  4)"Jako podestýlka jsou asi nejvhodnější piliny" Piliny vseobecne nejsou vhodne pro zadneho hlodavce a uz vubec ne pro potkany... Kdyz uz, tak jen hobliny od overenych prodejcu jako treba od Pana Maliny. Ale i ty se pro potkany nepouzivaji...

  5) "Potkan je takový zvířecí kontejner, který schroustá prakticky cokoli"  nemyslim si, ze je vhodne strkat jim lidska jidla a jeste nekoho povzbuzovat.. i kdyz to delaji vsichni.

  6) "deálně na vodítku" - takovyho potkana, co snese voditko jsem jeste nevidela

  1. na komentář reaguje papezka — #12
  2. na komentář reaguje Marbulka — #13
  superkarma: 0 16.06.2010, 02:28:04
 6. avatar
  [10] peetrax [*]

  Máme doma kočky právě proto, abychom potkany a jiné neměli. Sml32

  Každopádně chápu, že je někdo může chovat jako mazlíčky a respektuju to. Sml16

  superkarma: 0 15.06.2010, 21:10:04
 7. avatar
  [9] Wiki [*]

  Potkani jsou zlaticka :) Prvni potkanku jsem mela na stredni skole, na vysce pak dalsi dve :) Jen mi bylo lito, ze tak brzo umiraji :( Tak ted mam fretky ... 4 :)

  superkarma: 0 15.06.2010, 16:01:44
 8. avatar
  [8] Strata [*]

  ten černej na fotce vpravo vypadá skoro jako ten můj Sml59 neznám pohodovější, nenáročné a vděčné zvířátko Sml22

  superkarma: 0 15.06.2010, 15:41:22
 9. avatar
  [7] Marbulka [*]

  naprosto úžasná zvířátka Sml29

  za svůj život jsme měla 4 potkany (postupně, ne najednou)

  bohužel manžovi se rozjelo alefrgické astma, tak mám po myškách Sml15

  tak snad až někdy budeme mít baráček, tak si udělám kutloch jen pro ně a zase si nějaké pořídím Sml29

  Jinak dcera (nyní skoro 4letá) si s potkanama taky rozumněla Sml67...milovala je, jen se musela naučit jak se k nim chovat aby jim nechtěně neublížila

  superkarma: 0 15.06.2010, 14:22:39
 10. avatar
  [6] mio [*]

  magdaj — #5 já taky a pořádnou!

  superkarma: 0 15.06.2010, 13:34:33
 11. [5] magdaj [*]

  fůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůůj,já ty hlodavce nemusím,mám myšofóbiiSml80

  1. na komentář reaguje mio — #6
  superkarma: 0 15.06.2010, 10:51:20
 12. [4] jastura [*]

  Potkani jsou parádní. Ségra měla Sebouše, jednou se stalo, že se asi něčeho lekl a kousl jí do dlaně, že to museli šít. Pak z toho bych chudák tak zdrblý, že 3 dny pořádně nežral...  Až mě opustí králíček, budu zvažovat další nájemníky do jeho klece. Tuším, že klec 100x40x50 by pro ně mohla být OK. Horší už bude spřátelení se psy,Sml52

  superkarma: 0 15.06.2010, 10:30:33
 13. [3] murat [*]

  tohle kdyby někdo přitáh, tak se stěhuju Sml15

  superkarma: 0 15.06.2010, 10:16:44
 14. avatar
  [2] enka1 [*]

  Já tomu věřím, přesto je ne a ne a nechci.

  superkarma: 0 15.06.2010, 09:39:49
 15. avatar
  [1] femme [*]

  potkan jako takový mi nevadí, jen bych mu musela amputovat ocásek, kdybych ho chtěla mít doma Sml24 Sml30 každá naše dcera měla někdy nějakého toho potkana, ale fakt nechápu tu prostřední, který jich taky pár měla, dokonce jeden milášek s ní "chodil" i do školy, ale teď šílí, když se jen přiblíží u své sestry ke kleci  Sml80

  superkarma: 0 15.06.2010, 07:40:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme