.

Jak cestovat s dětmi a nezbláznit se

Cestování

Jak cestovat s dětmi a nezbláznit se

Dlouhé hodiny sezení v autě nebo v letadle a vy se každou minutu děsíte toho, kdy přijde ona otázka: Už tam budem?  

travel

Cestování může být skvělý způsob, jak dětem ukázat svět, více se s nimi sblížit a zažít vzpomínky na celý život. Cestovat s dětmi však také vyžaduje železné nervy a skvělou organizaci.
Pokud se ale budete držet několika zásadních pravidel, můžete se vyhnout záchvatům zoufalství, orosenému čelu i totálnímu vyčerpání.
Nejideálnějším cestovním prostředkem je auto, už proto, že do něj můžete naskládat kde co a potomkovi se v něm bude také dobře spát.

Připravte je mentálně

Cestujete-li s dětmi do zahraničí, snažte se, aby o dané zemi ještě před odjezdem měly dostatek informací (zvyky, jídlo, kulturní odlišnosti). Neservírujte jim to jako domácí úkol, ale jako druh zábavy. Z toho, co si o dané zemi zapamatují, je pak můžete třeba během jízdy zkoušet.

Plánujte chytře

Co to znamená? Snažte se vyrazit co nejdříve. Vezměte dítěti jeho oblíbený polštář a nechte ho zaspat co možná nejvíc cesty. A určitě nezapomeňte na kynedril!

Oblíbené hračky s sebou

Nejdůležitější je, abyste s sebou měli dostatek věcí, kterými můžete děti zabavit a udržet jejich pozornost. Vezměte jejich oblíbené hračky, plyšáky, panenky i cédéčka s dětskými písničkami nebo audiopohádky. Je možné, že potomci budou trvat na tom, abyste je poslouchali i vy, ale nějak to přežijete. Vyvarujte se však příliš hlasitých hraček, které by vás mohly znervózňovat, nebo dokonce štvát. Pamatujte, že dítě do devíti let si zábavu samo nevymyslí, musíte se o ni postarat vy.

travel

Slovní fotbal a hádanky

Hračky a cédéčka sice dítě na nějakou dobu zabaví, ale ne na dlouho. Připravte si proto také jiné druhy zábavy. Dlouho dětskou pozornost udržíte například hraním her, které trénují jejich představivost, nebo je nutí přemýšlet. Výborný je například slovní fotbal nebo hádanky.  

Svačina bez cukru

Nebuďte nervózní, pokud vaše dítě nebude mít při cestování chuť k jídlu. Není na tom nic neobvyklého a stává se to i dospělým. Důležité je, aby mělo dostatek tekutin. Slazené nápoje a cukry jsou však něco, čeho je dobré se vystříhat. Jinak se může stát, že sebou váš potomek bude mlátit už v polovině cesty a vy zešílíte.
Vhodnou svačinkou je ovoce nebo oříšky.

Pravidelné zastávky

Uvědomte si, že pro malé dítě je utrpením sedět dlouho na jednom místě ve stísněném prostoru. Dělejte proto pravidelné zastávky, a to nejlépe na místech, kde se mohou děti proběhnout, protáhnout a poskakovat, aniž byste se museli bát, že vám vběhnou do silnice. Neokřikujte je ani neumravňujte. Nechte je, ať vybijí energii a vrátí se do auta klidnější.

Letíte? Dobře se usaďte

Pokud poletíte letadlem, pak při koupi letenek uvážlivě vybírejte místa k sezení pro svou rodinu. Chcete sedět opravdu všichni v jedné řadě? Nebo víte, že je lepší, když se vaši dva potomci raději rozdělí, aby se nepouštěli do svých obvyklých bojů? I to jsou věci, které je dobré, pokud možno, co nejpečlivěji naplánovat.

Související články

   
14.03.2011 - Tipy - autor: Eva Dömény

Komentáře:

 1. [7] katkaP [*]

  tak my používáme pro cestování německé cestovní kanceláře, neboť takový komfort nám žádná jiná cestovka nenabídne

  superkarma: 0 26.03.2011, 11:53:36
 2. avatar
  [6] Barbora10 [*]

  my jsme to vyřešily naprosto jednoduše....koupila jsem dětem přehrávač DVD a tak když se někam jede, tak je to bez problémů.....Sml59

  superkarma: 0 14.03.2011, 13:22:19
 3. avatar
  [5] RenataP [*]

  jo... kdo zažil hysterický záchvat do zmodrání, že do toho auta znovu to pozvracený dítě nenastoupí... ten lásku k cestování nezíská Sml52

  superkarma: 0 14.03.2011, 08:44:05
 4. [4] Anime Otaku [*]

  Tak to jsme asi byly se ségrou hodně klidnéí děti, když jsem se ptala mých rodičů, tak nás na dlouhé štreky jsme obě jezdily skoro od narození, a kromě takových nehod jako zvracení a občasného počůrání se jsme se prý vždy chovaly ukázkově. Ale je pravda že nejlepší byly třídenní cesty lůžkovým vlakem. To jsme celou cestu s mamčou mastily karty Sml30

  A pak dlouhé cesty autem jsme s tátou zabíjeli čas tím, že mi táta vysvětloval jak co funguje, takže od 6let jsem věděla jak funguje čtyřtak a dvoutakt u spalovacího motoru, na vanklerův motor jsem si počkala do 12, když jsme s tátou jeli autem do Francie Sml52

  superkarma: 0 14.03.2011, 08:12:30
 5. avatar
  [3] enka1 [*]

  Jedno naše dítko  do určittého věku nedokázalo vykonat potřebu jen tak do trávy nebo u keříku. Takže nočník nesměl při delší cestě chybět ve výbavěSml24

  superkarma: 0 14.03.2011, 07:53:45
 6. avatar
  [2] enka1 [*]

  Léthé — #1 Ať je víc závisláků?Sml24

  superkarma: 0 14.03.2011, 07:50:01
 7. avatar
  [1] Léthé [*]

  Jak se nezbláznit? Udržovat je na RohypnoluSml18

  1. na komentář reaguje enka1 — #2
  superkarma: 0 14.03.2011, 06:50:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme