Vztahy

Jak často miminko přebalovat?

Vždy, když má plenky špinavé nebo mokré. Děťátko se v mokrých nebo špinavých plenkách cítí nepohodlně, proto začne plakat. Tehdy je zpravidla čas na přebalení. Zpočátku, když je děťátko ještě malinké, byste mu měli měnit plenky alespoň desetkrát za den - pravidelně po jídle, poté, co se probudí a před spaním. Máte-li pocit, že výměna plenek vám zabírá spoustu času, nezoufejte. Během několika měsíců zjistíte, že frekvence bude stále klesat a vaše zručnost se bude více zdokonalovat.
Na co při přebalování nezapomenout? Malý sebou při výměně plenky hází, šermuje okolo sebe rukama i nohama a vy nevíte, co chytat dřív? Samozřejmě v první řadě jeho. Ale co pak – pudr, plenku, olejíček nebo snad čisté oblečky? Musíte být prostě ve střehu. Plenkové kalhotky vám život v mnohém usnadní. Při výběru musíte brát v úvahu hmotnost a stáří dítěte. Kvalitní jednorázová plena by měla vašemu děťátku zaručit téměř úplné sucho, měkkost a pohodlí tak, aby se cítilo jako v bavlnce. Pro suchost plenky je důležité absorpční jádro, které by mělo být schopno pojmout co největší množství tekutiny. Například plenky Huggies dokáží přeměnit tekutinu v gelové kuličky, které se rovnoměrně rozkutálí uvnitř celé plenky. Přebalování se jistě brzy naučíte hravě zvládat.
Na co byste však neměla zapomenout:
· plenky nesmí omezovat dítě v pohybu (volná kolena a stehna, umožňující pokrčení nohy, jsou důležitá pro správné postavení v kyčelním kloubu)
· u holčičky otírat kůži kolem přirození vždy zepředu dozadu, nesnažte se ji čistit mezi stydkými pysky
· u chlapečka nezapomeňte na kůži pod penisem, kde mohou zůstat zbytky moče a stolice; předkožku nepřetahujte
· nechte zadeček chvíli volně na vzduchu, než jej ošetříte mastí a zabalíte do čistých plenek
· nenechávejte dítě ani na vteřinku na přebalovacím stole samotné
   
30.01.2003 - Láska a vztahy - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [25] musilovahana [*]

  Já ještě používala pleny hadrové.

  superkarma: 0 30.09.2012, 22:52:04
 2. avatar
  [24] Simba [*]

  Když byla naše malá, jednorázovky skoro na trhu nebyly. Takže jsme je začali dávat tak asi na 6 měsících a jen na noc, aby přes den mohla probíhat výchova k nočníku.

  superkarma: 0 04.12.2003, 17:44:31
 3. avatar
  [20] Mánička [*]

  My používáme cokoliv z tria Pampers, Huggies Freedom a Fixies, podle toho, jakou kde mají akci . A neshledala jsem žádný rozdíl.

  superkarma: 0 30.01.2003, 21:27:11
 4. avatar
  [17] Jeremi [*]

  Mánička: Mě přijde, že miminka voněj, ať už maj plínku jakoukoliv (pokud teda zrovna není plná ). Čisté látkové plínky usušené někde venku na sluníčku a vyfoukané větrem možná fakt krásně voněj, když je člověk skládá, ale kdo nebydlí na venkově a nemá zahradu, může si nechat podobné chutě zajít. Plínku sušenou na pražském vzduchu bych teda na miminčí zadeček nedala.

  superkarma: 0 30.01.2003, 18:49:29
 5. avatar
  [16] Mánička [*]

  sapito ve svojí registraci píšeš, že děti nemáš... nechci být špatným prorokem, ale řekla bych, že až nebudeš mít čas se pořádně ani najíst, tak Ti bude celkem jedno, že ty papírový tak "miminkovsky nevoněj" Já jsem kupříkladu prvních 5 týdnů kojila syna po hodině, bylo to 20 minut kojení, 40 minut pauza... takže čas bych měla maximálně v noci, kdy dělal pauzy tak po 4 hodinách.

  superkarma: 0 30.01.2003, 18:01:56
 6. avatar
  [14] Landriel [*]

  Nejlepší je voda a mýdlo, na opruzeniny rozhodně. Malá se mi občas oprudí, když změním mastičku. Používám jednu, co mi předepsala dětská lékařka hned jak jsme přišly domů, krásně voní včelím voskem, ale jak dojde a já koupím jinou, tak je zle.

  superkarma: 0 30.01.2003, 14:36:36
 7. avatar
  [11] Landriel [*]

  U nás v porodnici na Obilňáku taky dávali jednorázové pleny a dokonce nás učili otírat dětem zadečky těmi vlhčenými ubrousky.

  superkarma: 0 30.01.2003, 14:20:47
 8. avatar
  [8] Landriel [*]

  sapita: Nebylo to myšleno vážně , ikdyž i já jsem takové děti viděla. Ale pro bavlněné plínky nejsem už z toho důvodu, že je venku nemám kde usušit - mám, nebo do nedávna jsem měla - nad sebou tak tolerantní sousedy, že jakmile pověsím prádlo, pán si jde zapálit na balkon a klepe mi na ně popel, paní otřepe hlínu z muškátů na moje prádlo, nebo nasype drobky ptákům a ti pak samozřejmě kálí dolů - plíny, neplíny.
  Kromě toho si myslím, že dítě v jednorázovou plenou celou noc v pohodě spí (resp. nebudí se zrovna kvůli mokru) a to je fakt, který utahaná mamina dost ocení.
  Ty jsi u svého dítěte používala bavlněné?

  superkarma: 0 30.01.2003, 14:02:51
 9. avatar
  [5] Jeremi [*]

  Jo, a k natírání zadečku mastičkou do papírových plenek - naše dětská doktorka tvrdí, že je to spíš kontraproduktivní. Mastička se otiskne do plenky a zabraňuje tomu, aby se moč dobře vsakovala. Přijde mi to docela logické.

  superkarma: 0 30.01.2003, 13:32:19
 10. avatar
  [3] Landriel [*]

  Já přebaluju pokaždé, když se malá pokaká - jako novorozeně to třeba i tolikrát občas bylo - nebo když je plína tak plná, že už ji neunese . A co se týče čištění mezi těmi stydkými pysky, co tedy v případě, že se jí hovínka dostanou až tam? Nám se to stává pokaždé. Nechat tak?

  superkarma: 0 30.01.2003, 13:14:53
 11. avatar
  [2] Jeremi [*]

  Desetkrát denně jsem tedy nepřebalovala ani novorozeně a ani nemyslím, že by to bylo zapotřebí. I když chápu, že výrobce plenek v komerčním článku to tvrdit bude.

  superkarma: 0 30.01.2003, 11:10:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme