Podzimního výzkumu na webu zena-in.cz se zúčastnilo bezmála 800 návštěvníků, kteří odpovídali na různé otázky týkající se jejich zdraví. U otázky volby mezi návštěvou lékaře či domácí léčbou jsme zjistili, že 54 % respondentů se léčí zprvu doma a pokud léčba nezabírá, teprve potom vyhledají lékaře. 47 % lidí se léčí sami doma a pouze 0,5 % vyhledá lékaře okamžitě při prvních příznacích chřipky. Anketa také odhalila, že 61 % z vás volí při léčbě kombinaci přírodního produktu s lékem, zbytek potom užívá volně prodejné léky nebo přírodní a alternativní léčbu.  


Jste si vědomi toho, co vás při výběru léku ovlivňuje? Výzkum odhalil, že až 70 % z nás sází na svou předchozí zkušenost s lékem, tedy, že lék nám už někdy v minulosti pomohl, a proto si ho koupíme znovu. Pouhých 19 % lidí dá na doporučení svého lékaře, zato radu lékárníka poslechneme až ve 44 % případů. Zbývající respondenti se potom řídí v závislosti na ceně nebo doporučení svých známých.


Ačkoliv 59 % účastníků výzkumu odpovědělo, že je neovlivní média a reklama, právě to mohou být podněty, které nás často ovlivní v největší míře. Masová média působí na naše podvědomí, aniž bychom si to uvědomovali a v našem rozhodování potom hrají důležitou roli. Zjistili jsme také, že více než polovina účastníků nebere ohled na to, zda je výrobek českého původu.


Na závěr jsme se vás ptali, jaké volně prodejné léky proti bolestem a horečce znáte. Tradiční VALETOL® zná 64 % lidí, kteří ho užívají nejčastěji proti bolestem hlavy, zubů a ženy také proti bolestem menstruačním. Pouze malá část lidí ví o možnostech užívání také při bolestech doprovázejících chřipku a nachlazení. Lék ACYLPYRIN® zná většina dotázaných – 97 %. Ti ho užívají především při horečce, nachlazení, ale v neposlední řadě i proti bolestem hlavy.


Často diskutovaným tématem je také detox celého těla. Někteří jej provádějí několikrát ročně, jiní nejsou jeho velkými fanoušky. Z našich dotazovaných očistnou kúru jater pravidelně dělá pouhých 17 %, zbylých 83 % detox nepraktikuje. V souvislosti s tím jsme zjistili, že např. volně prodejný doplněk stravy LIPOVITAN®, na podporu normální činnosti jater, zná 22 % dotázaných, z nichž téměř polovina si je vědoma jeho opravdového využití.

Reklama