Pomalu, ale jistě se k nám blíží chřipkové období. Postihuje všechny bez rozdílu věku a pohlaví. Jde vůbec nějak zařídit, abychom se chřipce vyhnuly a neprostonaly celý podzim? Existují nějaké osvědčené rady a recepty? Pár jich je.

Pohyb a větrání

chřipka

Nejlepší preventivní obranou proti chřipce je pravidelný pohyb. Pokud neprovozujete přímo nějaký sport, stačí rychlá chůze na čerstvém vzduchu a co nejméně se zdržovat v přeplněných a přetopených místnostech.
Neměli bychom zapomínat ani na pravidelné větrání doma i na pracovišti. A to i v mrazivých dnech. Doporučuje se větrat krátce a několikrát za den. Pokud tedy váš kolega od stolu zakřičí: „Zavřííí, budu nemocný,“ tak mu s klidem odpovězte: „Právě že nebudeš.“
Výbornou prevencí proti chřipce je také saunování a plavání v krytém bazénu.

Psychika

Věřte tomu, že chřipka sedne dřív za krk „škarohlídovi“ než člověku veselému a optimistickému. Oslabení imunitního systému jde totiž ruku v ruce s psychikou. Lidé trpící podzimními depresemi dostanou chřipku častěji než ti, kteří si naleznou i v tomto nevlídném počasí nějaké aktivity, s nadsázkou řečeno „na chřipku nemají čas“. A nemusí jít pouze o sportovní aktivity, můžete si najít i jinou práci, která vás baví a uspokojuje. Například ruční práce, procházku s kamarádkou a jako třešničku na dortu si dejte po procházce ještě horkou koupel, pokud možno s bylinkami.

Strava

Přiznejme si, že v zimě, co se týče stravy, tak nějak více hřešíme. Letní salát nahradí majonézový salát, ovoce nahradí nějaký ten pamlsek v podobě čokoládového zákusku. Pokud však budeme mít po celý rok stravu vyváženou na vitaminy (vždyť právě na podzim je jich tolik), rozhodně máme více síly s chřipkou bojovat.

Už je tady

Ale i přesto všechno, co je zde vyjmenováno a my to dodržujeme, se přece jen může stát, že si nás „baba chřipka“ najde. Jak se jí bráníme? Jak proti ní bojujeme?
To už je tématem dnešního vydání a vašich příspěvků.

Téma dnešního dne: Jak bojujete proti chřipce a nachlazení?

  • Trpíte vy nebo vaše děti podzimní chřipkou?
  • Jaké jsou její první příznaky?
  • Stačí vám dva dny v posteli nebo musíte zajít k lékaři?
  • Jaké místo pokládáte za zdroj nákazy chřipky nejnebezpečnější?
  • Máte nějaké osvědčené babské recepty? Podělte se o ně s námi.
  • Jste očkovaná proti chřipce nebo tomu nevěříte?
  • Jak bojujete proti chřipce a nachlazení? Otužováním? Sportem? Dobrou náladou?

pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu z pisatelek odměníme pěkným dárkem: kosmetikou WELEDA, obsahující rakytník a zeleným čajem Pickwick obsahujícím kousky ananasu.

darecek...

Reklama