Rodina

Jak bojovat s rýmou u kojenců

Přichází podzim a s ním i jeho nevítaní společníci – nachlazení a rýma. Ženy ji vnímají jako nepříjemnost, kterou je nutno prostě přečkat, u mužů jí říkáme „rýmička“ a obvykle náš protějšek vyřadí z běžného provozu alespoň na týden. U miminek je to ale s rýmou ještě tak trochu jinak.

Nachlazení, rýma a kašel jsou v tomto sychravém období celkem běžným jevem, díky kterému se zaplňují ordinace praktických lékařů a děti nechávají ze školy doma. Vyřadit dítě z kolektivu ostatních je jedině rozumné. Toto virové onemocnění se totiž šíří kapénkovou infekcí, a je proto vysoce nakažlivé. Pokud rýmu dostaneme, rozhodně bychom se měli snažit vyhýbat prostorům, kde se současně nachází větší množství lidí. Návštěvy kin, divadel a koncertů bychom tedy měli určitě zrušit nebo odložit a děti pokud možno vzít ze školy či školky domů.

rýma

Jak si poradit s našimi nejmenšími?

U dětí, které jsou mladší než rok, je velký problém v tom, že nám ještě neumí říct, co je bolí, ani popsat co se v jejich malém organismu děje. Vše musíme tedy vypozorovat z jejich chování a projevů, které se v období nachlazení od normálního většinou dost liší.

U novorozenců a dětí do 3 měsíců věku je největším problémem to, že ještě neumí dýchat pusou, takže pokud jsou nachlazené, mají rýmu a ucpaný nos, hrozí vážné riziko zadušení. Zejména v tuto dobu tedy nepodceňujme použití speciálních monitorů dýchání (prevence SIDS, více zde) a v případě, že se nám takto malé dítě nachladí, nečekejme na nic a navštivme dětského lékaře, který dítě prohlédne, poslechne a minimálně nám doporučí, jakým způsobem o něj v tuto dobu pečovat.

Pokud se nám pak nachladí dítě starší 3 měsíců, měli bychom postupovat uvážlivě. Rozhodně nepanikařit a zvážit, jestli je dítě ve stavu, že bychom s ním měli zajít k lékaři. Když je dítě bez teplot a dalších komplikací, doporučuje se totiž pokusit se vše zvládnout v rámci domácího léčení. Pokud se totiž s rýmou vydáme k lékaři, nesmíme očekávat žádné zázraky – léčba rýmy je v podstatě převážně preventivní a symptomatická, takže ji nakonec těch pár dní stejně musíme přečkat a v čekárně u lékaře, kde je plno nemocných se nám paradoxně může stát, že se dítě stihne nakazit ještě něčím horším. Na druhou stranu bychom ovšem také neměli nic zanedbat.

rýma

Kdy tedy vyrazit k lékaři?

 • S dítětem mladším než 3 měsíce (pokusme se u lékaře objednat na určitou hodinu, abychom nemuseli dlouho čekat v čekárně plné nemocných)
 • Pokud se přidá teplota vyšší než 38°C (u dětí starých 3 - 6 měsíců)
 • Pokud se přidá teplota vyšší než 39°C (u dětí starších než 6 měsíců)
 • Přidá se kašel, který se nezlepšuje a trvá déle než týden
 • Máme pocit, že má dítě potíže s dýcháním a dusí se
 • Pokud rýma trvá déle než 10 dní
 • Pokud je dítě apatické, nemá chuť k jídlu, nezajímá se o hračky a hry
 • Pokud si dítě často sahá na uši, mne si je a vypadá, že ho bolí (hrozí zánět středního ucha)
 • Pokud se stav dítěte po počátečním zlepšení opět zhoršil (hrozí bakteriální infekce)

Léčba

Léčba rýmy spočívá pouze v tlumení jejích příznaků, každý organismus si s ní musí poradit sám a to většinou alespoň ten týden trvá. Nejdůležitější je samozřejmě prevence, kterou bychom ani u těch nejmenších dětí neměli podceňovat. Otužování, pobyt na čerstvém vzduchu a dostatek vitamínů v podobě ovoce a zeleniny dělají obzvlášť teď na podzim divy.

Pokud naše dítko přesto rýmu a nachlazení chytí, je vhodné zkusit nejdříve šetrnější přístup a nesahat hned po prášcích. Zkuste dítě pravidelně odsávat, zprůchodní se mu sliznice a bude se mu tak i lépe dýchat. Kromě manuálních odsávaček hlenů jsou dnes k dostání také velmi oblíbené odsávačky připojitelné na vysavač, které dětem pomohou šetrně, rychle a efektivně. Velmi osvědčené je také zvlhčování vzduchu v místnosti, kde dítě spí.

Tip: Pokud nevlastníte některý z řady speciálních zvlhčovačů vzduchu, pověste v místnosti mokré prádlo, zalijte květiny, nebo alespoň dejte mokrý ručník na topení.  

Pokud se dítěti v noci špatně dýchá, dejte ho do polohy, kdy bude ležet hlavou výš. Vzhledem k tomu, že se u takto malých dětí nedoporučuje použití polštářů, je nejlepší zvýšit na jedné straně celou postýlku, nebo vypodložit prostor pod matrací.

rýma

Při rýmě je u malých dětí vhodné použít nosní kapky se solným roztokem. Na trhu jsou k dostání od různých firem a jejich výhodou je čistě přírodní složení z mořské vody, které pomůže zvlhčit sliznici. Pokud rýmu doprovází zvýšená teplota, můžeme se nejprve pokusit snížit ji zábaly a omýváním vlažnou vodou, teprve pokud to nepomůže, použijeme antipyretika, např. paralenové čípky, které jsou vhodné pro děti již od narození. 

O vhodnosti podání jiných analgetik a léků proti kašli dítěti do 1 roku věku se vždy poraďte s dětským lékařem. Pozor zejména na sirupy a kapky na kašel, včetně těch volně prodejných. Podle posledních výzkumů nejsou pro děti do 6 let vůbec prospěšné, naopak některé z nich mohou mít pro kojence i zdraví ohrožující vedlejší účinky.

Jak léčíte rýmu a běžné nachlazení u dětí vy? Používáte spíš šetrnější metody, nebo saháte rovnou po prášcích z lékárny? Máte nějaký osvědčený recept, který na rýmu a nachlazení (nejen u dětí) zaručeně zabírá? Doporučte nám ho v diskuzi pod článkem.

Čtěte také:


   
16.09.2014 - Děti - autor: Eva Sotonová

Komentáře:

 1. [13] Breadfish [*]

  Na rýmu mám vyzkoušené dva fígle - napařování a mořskou vodu. U kojence moc nepřipadá napařování v úvahu, takže kapky s mořskou vodou Quixx Baby, co jsou přímo určené pro mimča už od narození. Sml16

  superkarma: 0 01.09.2015, 16:17:59
 2. [12] zzka [*]

  Kapičky Quixx Baby jsme poprvé vyzkoušeli před 14 dny,....koupila jsem je kvůli dovolené,čekal nás 3,5 hodinnový let...mě samotné v letadle a všeobecně u moře strašně vysychá nos...tak jsem sebou chtěla něco pro našeho nejmenšího prcka,...byl mi doporučen právě Quixx Baby...krásně zvlhčuje a navíc nos čistí a pěčuje o něj...

  superkarma: 0 14.08.2015, 08:46:10
 3. [11] Danushka [*]

  Tak to je super! Čekáme druhé, takže Quixx baby určitě pro miminko pořídím ;-) U staršího Quixx vždy pomohl, tak jsem ráda, že je varianta i pro novorozence Sml59

  superkarma: 0 02.08.2015, 08:10:35
 4. [10] Bapista [*]

  Našemu prckovi je 7 týdnů a super věc jsou kapičky Quixx Baby....kapu je preventivně a čistím mu s nimi nosánek každý den na doporučení pediatra....starší brácha chodí do školky,rýmu má skoro pořád... a prcek se zatím skvěle drží....

  superkarma: 0 30.07.2015, 20:21:59
 5. [9] Danushka [*]

  Dokud jsem dcerku kojila, tak jsme byli bez rýmy...pak asi v 8. měsíci se objevila rýma...doktorka doporučila proplachovat mořskou vodou (i před odsáváním)...zkusili jsme Quixx a rýmu jsme rychle vyléčili..dávkování sprejem je pro nás rychlejší a nemusím hlídat, kolik kápnu kapek...Sama jsem Quixx také vyzkoušela, a i mně pomohl.

  superkarma: 0 22.10.2014, 12:03:59
 6. [8] marilka [*]

  na začátek jednoznačně příroda. ale jen do momentu než barva hlenů ukáže, že jde o útok bakterií. tam raději je lepší neriskovat a aspoň se zeptat lékaře.

  superkarma: 0 18.09.2014, 20:59:24
 7. [7] MartinaBrettlová [*]

  Nedám dopustit na odsávačku na vysavač, je super, jen obě dětí trpí strachy když vysávám podlahy. Zřejmě se myslí, že nevynechám ani jejich nosánky...

  superkarma: 0 17.09.2014, 20:01:27
 8. avatar
  [6] elly [*]

  Já jsem moc ráda, že moje "malé" děti už jsou velké a smrkají samy. Je to jednodušší. Ale když mají děti rýmu, tak stříkáme do nosa Sterimar, ale hlavně mažeme od hlavy k patě tymiánovým krém od Just a koupeme v zimní koupeli, od stejné firmy.

  superkarma: 0 17.09.2014, 11:15:00
 9. avatar
  [5] rendvo [*]

  odsavačka na vysavač je super, pak jsem používala nasivin kapky a quixx(voda z oceánu)- ale přišlo mi že nasivin vždy pomohl líp i když ty quixx jsou jistě zdravějšíSml30

  superkarma: 0 16.09.2014, 12:44:02
 10. [4] Madiva33 [*]

  U nás nedáme dopustit na nosní odsávačku na vysavač, fyziologický roztok a když je nejhůř sáhneme po dětských nosních kapkách. Určitě podložíme hlavičku do zvýšené polohy, hodně větráme a zvlhčujeme vzduch. Taky se nám osvědčila rada naší porodní asistentky, nakapat do nosu mateřské mléko.

  superkarma: 0 16.09.2014, 08:11:55
 11. [3] mvendy82 [*]

  Odsávačka na vysavač je super, mně se perfektně osvědčila.

  superkarma: 0 16.09.2014, 07:20:21
 12. [2] kopp16 [*]

  Používala jsem odsávačku napojenou na vysavač nevím jestli se dá ještě koupit je to už pár let. Byla to super věc. Dětičky mají zadní rýmu a z ní bolavá ouška a tímto jsme se toho zbavili a když už začali smrkat nikdy nevysmrkali právě i tu zadní. Opravdu to bylo super i když to zní hrozivě.

  superkarma: 0 16.09.2014, 06:56:38
 13. avatar
  [1] buldok [*]

  Používala jsem odsávačku na vysavač a vytírala nos příslušnými kapkami do nosu, vlhčila vzduch kolem postýlky.

  superkarma: 0 16.09.2014, 06:56:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme