Zdraví

Jak bezpečně zvládnout vodní radovánky bez vaginálních infekcí


Minulý týden nám předvedlo pozvolna odcházející jaro parádní letní kousky, což jsem dokonce oslavila i několika odvážnými tempy v liduprázdné pískovně. Voda byla ledová, ale úžasně čistá, čemuž se pak uprostřed léta dá již jen stěží věřit. Z těchto důvodů je pro mě hlavní koupací sezonou v tuzemsku především červen. V prázdninových měsících se již poněkud ostýchám, i přes svoji velkou životní lásku - plavání do některých venkovních nádrží ponořit. Nedalo mně to tedy, abych se nezeptala odborníka MUDr. Davida Hradeckého na několik v tomto období aktuálních otázek.

 

 

Léto se pomalu blíží, prozraďte nám tedy, pane doktore, jaký druh koupání je z hlediska vaginálních infekcí nejrizikovější - rybník, veřejný bazén, řeky či cachtání v mořských vlnách?

Možná to bude pro některé čtenářky překvapující, ale za nejvíce rizikové koupání z hlediska možného vzniku vaginálního fluoru je považováno koupání ve veřejných bazénech. Bazény jsou z důvodu epidemiologické prevence silně chlorovány. Chlor však naruší symbiózu bakterií, které pochvu přirozeně osidlují, dojde k poklesu kyselosti v pochvě, tzn. že pH překročí kritickou hranici 4,5 a vše je připraveno k pomnožení patogenů. Nejčastěji se rozvíjí mykotická infekce. Na druhé straně nejméně rizikové je koupání v mořské vodě, jejíž vyšší koncentrace solí působí „desinfkčně" a hubí patogeny. Je známo, že domorodkyně z oblasti Karibiku, kde se mohou koupat celoročně, netrpí na vaginální fluory. Zato mají dosti často HIV infekci, ale to je již jiná kapitola.         

 

Co nejhoršího si z pohledu gynekologa může žena z letních vodních radovánek odnést? Jaké onemocnění související s koupáním je nejobtížněji léčitelné?

Pokud nedojde k nechtěnému oplodnění během koupání, žádné jiné závažné onemocnění z koupání nehrozí. Případné fluory se při správném postupu lékaře, a při dobré vzájemné spolupráci s pacientkou, daří vyřešit bez problémů. Nepříjemné mohou být pouze recidivy mykóz.

 

Mnoho žen si myslí, že zavedením běžně dostupného tamponu sníží možnost nákazy, je tomu opravdu tak?

Použitím tamponu se možnost rozvoje poševní infekce výrazně nesnižuje, neboť nezabrání oplachování sliznice a účinku chloru.

 

Některé alternativní léčebné směry doporučují před a po koupání jako dobrou ochranu zavedení tamponu, který je lehce napuštěn nejrůznějšími přípravky (např. Tea Tree, extrakt z grapefruitových jadérek či různé speciální směsi aromaterapeutických olejů). Jaký je Váš názor na taková doporučení, jsou vůbec účinná?

Různé aromaterapeutické oleje a speciální směsi působí pouze všeobecně desinfekčně, nenapravují a nepodporují obnovu fyziologického prostředí pochvy, tj. kyselost (pH pod 4,5) a osídlení pochvy Döderleinovým bacilem. Rozhodně však při aplikaci nemůžou nijak uškodit.

 

A co nejrůznější volně prodejné vaginální čípky, výplachy, krémy či gely z lékáren? Udělají dobrou službu, nebo jsou to vyhozené peníze?

V lékárnách je možné si koupit kromě ne příliš specifických olejů a směsí i krémy a gely, které vedou k potřebnému poklesu pH (obsahují kyselinu mléčnou nebo dokonce i živé Döderleinovy bacily, které laktát tvoří). Při nízkém pH se totiž v pochvě nedaří nežádoucím patogenům, ale naopak je ideálním prostředím pro tolik potřebný růst a množení Döderleina.

 

Jak se vůbec na používání tamponů díváte vy osobně? Musím z vlastní zkušenosti říci, že tampony rozdělují ženské lékaře na dva tábory. Jedni doporučují užívání snížit na minimum, druzí nevidí v časté aplikaci žádný problém.

Já osobně tampony nezatracuji, ale vždy své pacientky důrazně upozorňuji, že je nezbytné po koupání je z pochvy odstranit, tedy používat řádově po dobu 3 až 4 hod. Dodržení časového intervalu je důležité zejména při menstruaci.

 

Jaký je Váš názor na koupání při menstruaci, tím samozřejmě nemyslím osobní hygienu.

Klasická menstruace není v žádném případě kontraindikací pro koupání. Je nutné si však vrýt do paměti nutnost bezprostředně po koupání tampon vyndat, na což zapomínají zejména ženy, které tampon během menses standardně nepoužívají. Krví nasáklý tampon je totiž ideální medium pro pomnožení patogenů. V učebnicích jsou popisovány dokonce i septické stavy (uvolnění toxinů z pomnožených bakterií). Ve své ordinaci jsem již několikrát odstraňoval z pochvy menstruační tampony, které tam byly zapomenuty několik dnů! V tomto případě raději předepisuji pacientkám preventivně antibiotika. S výše uvedenou učebnicovou sepsí jsem se naštěstí v mé praxi ještě nesetkal.

 

 

Poradíte našim čtenářkám nějakou účinnou „první pomoc“ při začínajících nepříjemných pocitech, které se dostavily po návštěvě bazénu či koupání v rybníce.  

Příznaky mykóz jsou tak typické (svědění, pálení a typický charakter fluoru), že drtivá většina žen a dívek si umí stanovit diagnózu sama a léčí se pak bez návštěvy lékaře. Nejprve doporučuji aplikovat antimykotikum, které lze zakoupit i bez receptu, a na doléčení dokoupit krém s obsahem laktátu, případně s dalšími látkami jako je Tea tree + estriol. Tento postup je možné použít i preventivně po každém koupání. V případě jiných subjektivních příznaků fluoru - kyselý zápach, nadměrný řídký fluor, zápach po rybině apod., je však nutné vyhledat lékařskou péči.

 

MUDr. David Hradecký působí od roku 1992 ve své privátní praxi. Do roku 1992 byl sekundářem ve FN Bulovka a FN Motol, kde se specializoval především na sono vyšetření těhotných a gynekologické sono. Tato vyšetření rutinně prováděl ještě pro několik dalších ordinací ve spádové oblasti. V současné době provozuje novou ordinaci na prosecké poliklinice v Praze. V případě, že Vám byl pan doktor sympatický, lze se k němu objednat na telefonním čísle: 266 010 322.

 

   
31.05.2007 - Zdraví - autor: Martina Machova

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [82] sue [*]

  Evikus: Já tomu taky nevěřím, naopak si myslím, že může dojít k přehřátí organismu, když je ale kvalitní oblečení, určené do takového klimatu, bavlněný rolák to podle mě není

  superkarma: 0 03.06.2007, 19:23:06

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [81] Evikus [*]

  sue: Jo, já vím, že psala, že se nepotí, ale prostě mi hlava nebere to, že čím víc toho máš na sobě, tím je ti menší vedro - podle mě je to přesně naopak. A hlavně jsem v létě fakt ještě NIKDY nepotkala někoho, kdo by na sobě měl dlouhé kalhoty a svetr, fakt nikdy proto mě to tak překvapuje

  superkarma: 0 03.06.2007, 19:13:35
 2. avatar
  [80] sue [*]

  Evikus: Nyo už psala, že se nepotí. Já jsem si koupila plátěné kalhoty na léto s pocitem, že se v nich nebudu potit, bohužel ale je mi v nich vedro na slunci, takže si myslím, že každému vyhovuje něco jiného....

  superkarma: 0 03.06.2007, 19:09:08
 3. avatar
  [79] sue [*]

  Nyotaimori: Já samozřejmě chápu, že někdo to nosí ze zdravotních důvodů, ale když ten člověk navíc vypadá zanedbale, raději jsem od něj co nejdál

  superkarma: 0 03.06.2007, 19:06:21
 4. avatar
  [78] Evikus [*]

  Nyotaimori: To je ale právě nesmysl!!! To mi jako chceš říct že když si na sebe v létě vezmu zimní bundu tak mi jako nebude vedro? Protože na sobě mám silnou vrstvu a slunce mi nepálí na kůži?
  Beduíni sice chodí zahalení, ale tam je jiné klima a jsou na poušti a ne ve městě, kde je rozpálený asfalt.

  superkarma: 0 03.06.2007, 19:04:50
 5. avatar
  [77] Evikus [*]

  sue: Jo, to je fakt, že někdo se potí víc a někdo míň. O tom přípravku jsem slyšela, ale nemyslím si, že je to zdravé, protože pocení se je vlastně obrana organismu proti přehřátí a tlumit to nějakým přípravkem - toho bych se bála. Antiperspirant ti to sice omezuje, ale jen trochu.

  superkarma: 0 03.06.2007, 19:02:15
 6. avatar
  [75] Evikus [*]

  Meander: Pokud to vyznělo tak, že mě serou lidi, kteří mají něco jinak než já, tak to se omlouvám, takhle jsem to nemyslela. Ale snad můžu mít svůj názor, ne? Nyo mi to aspoň rozumně vysvětlila, ty ne a proto se pořád ptám - i když už mě to taky přestalo bavit, takže už se tě ptát nebudu.
  Ale můj názor na lidi, co choděj ve vedru zahalený, se nezmění. Jenom si mi teď nasadila brouka do hlavy co že to nosíš za speciální kalhoty od kterých se odrážejí sluneční paprsky

  superkarma: 0 03.06.2007, 18:59:50
 7. avatar
  [74] sue [*]

  Já se taky dost potím, tak nosím v létě jedině ramínka, protože u rukávů bych měla zpocené podpaží a je mi to nepříjemný, takže nosím i vzdušné materiály, kde to není poznat. Taky když z 3Ostupňového vedra přijdu do obchodu, kde je klima, okamžitě se orosím.

  Někdo se nepotí, tak to má skvělý, dokonce jsem na internetu četla reklamu, že speciálním postřikem do podpaží se na 4 měsíce nepotíte.

  Když někdo v létě nosí dlouhý rukáv, přijde mi to podezřelé, že něco nehezkého na sobě zakrývá. Když si někdo chce chránit kůži, může použít slunečník(deštník). Příklad: jednou jsem v parném dnu jela autobusem, venku 30 stupňů, v autobuse ještě více. Do autobusu nastoupil pán v kožené bundě a ve svetru s rolákem a s baseballovou pálkou(vypadal dost nebezpečně). Začal agresivně otvírat okénko u autobusu, protože mu bylo horko!! No prostě magor....

  superkarma: 0 03.06.2007, 18:43:13
 8. avatar
  [73] Meander [*]

  Evikus: Ať si o mně většina myslí, co chce, pokud s tím nebude mít problém jako ty. Nechápu, proč tě tak sere, když má někdo něco jinak, než ty?

  superkarma: 0 03.06.2007, 18:29:19
 9. avatar
  [72] Evikus [*]

  Meander: Jediné čemu nerozumím je, že přes oblečení tě slunce nepálí to opravdu nechápu, možná bych byla schopná kdyby mi to někdo rozumně vysvětlil, ale nutit tě do toho nebudu.
  S těmi hloupými sis začala ty
  Jinak logické je, že v létě je vedro, a tak toho máš na sobě co nejmíň, aby ti bylo co nejmenší vedro. Pokud ty to máš naopak - pak patříš k menšině a nediv se, když si o tobě většina bude myslet, že to není normální

  superkarma: 0 03.06.2007, 13:51:45
 10. avatar
  [71] Meander [*]

  Evikus: Eh, ne, že bych nebyla schopná, ale jaksi nebudu plýtvat slovy, když jim stejně nejsi chopná porozumět. Nicméně, opravdu by mě zajímalo, jak souvisí zakrývání kůže s intelektem. I když, pravda, dle tvých projevů souvisí velmi.

  superkarma: 0 03.06.2007, 13:30:06
 11. avatar
  [70] Evikus [*]

  Nyotaimori: S tím co píšeš naprosto souhlasím - pokud někomu leze ze sukně pneumatika nebo jí má těsně pod zadek a k tomu něco jako tílko co je pod prsa tak je to opravdu nechutné v mém případě by mi ale více nechutné než to, že mám na sobě tílko, připadalo to, že mám na sobě tričko a v podpaží fleky od potu

  superkarma: 0 03.06.2007, 08:58:10
 12. avatar
  [69] Evikus [*]

  Ťapina: Moje řeč
  Meander: Jé promiň, já zapomněla, že jakmile ti položím víc otázek než tři tak nejsi schopná odpovědět Btw když jsme u těch hloupých - řekla bych že to jsou zrovna ti, co chodí v létě zahalení od hlavy až k patě

  superkarma: 0 03.06.2007, 08:55:14
 13. avatar
  [68] Ťapina [*]

  Každý holt to má s tou termoregulací jinak, já, když je kolem těch 30 stupňů, si vezmu volné šaty na ramínka a je mi dobře, ne že bych přežívala, nebo mi nebylo vedro, jsem ve svém teplotním optimu. Jakýkoliv hadr navíc bych v takovém vedru na sobě nesnesla, ale zase zima a podzim mě štve zejména tím, že je třeba rvát na sebe víc než tři kousky oblečení najednou.

  superkarma: 0 02.06.2007, 21:40:44
 14. avatar
  [67] Meander [*]

  Evikus: Eh, proč... Aby se tomu hloupí divili...

  superkarma: 0 02.06.2007, 16:20:35
 15. avatar
  [65] Evikus [*]

  Meander: Jo, to má logiku - nosit oblečení aby ses nespálila. Akorát moc nechápu to, že když ti slunce svítí na kalhoty, tak ti není vedro. To jako to slunce se od těch kalhot odrazí? Přece to slunce pálí i přes to, ne? Kor když si vezmeš černé kalhoty. A když máš na sobě sukni a fouká trochu vítr tak to krásně profukuje
  A proč považuješ tílko se sukní za nevkusné oblečení? Chápu, že někdo s pneumatikou nebo ten, kdo je tlustý, by to nosit neměl, protože v tom vypadá nechutně, ale 30 letá hezká 55 kg holka - proč by to nemohla nosit?

  superkarma: 0 02.06.2007, 15:01:55
 16. avatar
  [64] Meander [*]

  Ťapina: Není. Ostatně, když je 35 stupňů, tak je poledne, a to jsem buď v práci v budově, kde není 35 stupňů ani náhodou, nebo doma, kde mám na sobě mokrou košili.

  superkarma: 0 02.06.2007, 14:41:32
 17. avatar
  [63] Meander [*]

  Evikus: Řeknu ti to takhle - kdybych chtěla, aby mě pálila kůže a bylo mi vedro, tak si vezmu tílko a kraťasy. Krom toho, že to považuju za extrémně nevkusné oblečení pro kohokoliv, kdo je starší dvaceti a váží víc než 40 kilo, tak se člověk nutně musí spálit na uhel a upéct a uvařit a cokoliv dalšího. Když si vezmu dlouhé kalhoty nebo dlouhou sukni a košili s dlouhým rukávem, nesvítí mi slunce na kůži a tedy mi není vedro

  superkarma: 0 02.06.2007, 14:40:10
 18. avatar
  [62] Evikus [*]

  Nyotaimori: já si myslím že je to taky o tom, jakou má tvůj organismus termoregulaci a jak se dokáže přizpůsobit změně počasí. Já třeba mám tu nevýhodu, že když je venku zima a mám na sobě zimní bundu a vlezu do přetopenýho obchodu, tak během pár vteřin se začnu potit a pokud si tu bundu a nejlépe ještě i svetr nesundám, tam cítím jak mi stéká pot po zádech
  Takže v létě se potím i když mám na sobě tílko a sukni, takže dost pochybuju o tom, že když bych si na sebe vzala něco teplejšího tak se potit nebudu.
  Zřejmě tě tvoje tělo poslouchá
  Jo, takže až potkám ve vedru někoho, kdo má na sobě dlouhé kalhoty a triko s dlouhým rukávem tak jsi to ty, jo? No myslím že to bude snadný, moc lidí to ve vedru nenosí

  superkarma: 0 02.06.2007, 14:01:10
 19. avatar
  [61] Evikus [*]

  Meander: nějak jsem nepochopila tvoji otázku ty ses pozastavovala nad tím, že když je vedro, tak chodí ven jenom ten, kdo je idiot. Takže pokud je celé léto vedro, kolem 30 stupňů tak ty nechodíš ven? Já chodím všude tam, kam celý rok, na počasí přece nezáleží. Proto nechápu, proč mi píšeš, že do práce nechodíš nahá - já taky ne, ale většina lidí když je vedro nosí krátký rukáv nebo tílko a sukni nebo kraťasy co nosíš ty? Taky jsi zahalená od hlavy k patě jako Nyo?

  superkarma: 0 02.06.2007, 13:56:38
 20. avatar
  [59] Ťapina [*]

  Meander: No a jsme u původní otázky. Když je 35 stupňů, tak máš dlouhé rukávy a není ti hic?

  superkarma: 0 02.06.2007, 10:24:54
 21. avatar
  [58] Meander [*]

  Evikus: Mno, do práce přece nechodím nahá, ty jo?

  superkarma: 0 01.06.2007, 22:59:38
 22. avatar
  [57] barkl2 [*]

  já mám zkušenost takovou, že když jsem vyloučila koupání v přírodních nádržích,časté střídání chlapů.... Pořídila si plavky vždycky 3-dílné - vršek + 2xspodek(většinou šortky a tanga)na to převlíkání a abych nevypadala jak debil. Tak mě problémy s infekcemi v létě ustaly...

  superkarma: 0 01.06.2007, 20:21:34
 23. avatar
  [56] barkl2 [*]

  No tak dozvím se konečně jak je to s tím nechtěným otěhotněním v bazénu????

  superkarma: 0 01.06.2007, 20:16:50
 24. avatar
  [55] Evikus [*]

  Nyotaimori: tak to máš dobrý když nemusíš ve vedru vycházet ven, já musím chodit do práce a z práce a on ten rozpálenej asfalt má asi 45 stupňů takže jít po městě v dlouhým rukávu tak jsem uvařená a propocená až na kost. Ale pokud máš alergii na sluníčko tak je jasný že se nebudeš ve vedru procházet 4 hodiny po městě

  superkarma: 0 01.06.2007, 13:39:01
 25. avatar
  [54] Evikus [*]

  Meander: třeba nějakej idiot musí taky do práce nebo ty chodíš kanálama?

  superkarma: 0 01.06.2007, 13:36:13
 26. [53] Yvaine [*]

  Koupaliště ani rybníky už nepřicházejí v úvahu tak pět let - to jsem se vyráchala v rybníku a od té doby mám ty "nepříjemné recidivy mykóz" musela jsem milované plavání oželet. Závidím těm ženám, které to nezažily. A co se týká pana doktora - samoléčbu bych nikomu nedoporučovala, raději doktora ať se to ještě víc nepokazí.

  superkarma: 0 01.06.2007, 11:41:53
 27. avatar
  [52] fialinka [*]

  tak bych řekla, že jenom z toho koupání nechtěné otěhotnění nevznikne...

  superkarma: 0 31.05.2007, 21:40:27
 28. [51] Luminar001 [*]

  Vanily : si pamatuju na jedno léto, které sem trávila v Německu. Tam se snad všechny ženský po máchání ve vodě běželi převlíct, morký dali sušit, takže když se šli pak znovu koupat, mohli se zas převlíct do suchýho

  superkarma: 0 31.05.2007, 21:33:22
 29. avatar
  [48] wich [*]

  Meander: Já vím.

  superkarma: 0 31.05.2007, 17:48:39
 30. avatar
  [47] Meander [*]

  Evikus: Že se do toho míchám... V tomhle vedru je fakt někdo takový idiot, že chodí ven?

  superkarma: 0 31.05.2007, 17:45:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme