Minulý týden nám předvedlo pozvolna odcházející jaro parádní letní kousky, což jsem dokonce oslavila i několika odvážnými tempy v liduprázdné pískovně. Voda byla ledová, ale úžasně čistá, čemuž se pak uprostřed léta dá již jen stěží věřit. Z těchto důvodů je pro mě hlavní koupací sezonou v tuzemsku především červen. V prázdninových měsících se již poněkud ostýchám, i přes svoji velkou životní lásku - plavání do některých venkovních nádrží ponořit. Nedalo mně to tedy, abych se nezeptala odborníka MUDr. Davida Hradeckého na několik v tomto období aktuálních otázek.

 

 

Léto se pomalu blíží, prozraďte nám tedy, pane doktore, jaký druh koupání je z hlediska vaginálních infekcí nejrizikovější - rybník, veřejný bazén, řeky či cachtání v mořských vlnách?

Možná to bude pro některé čtenářky překvapující, ale za nejvíce rizikové koupání z hlediska možného vzniku vaginálního fluoru je považováno koupání ve veřejných bazénech. Bazény jsou z důvodu epidemiologické prevence silně chlorovány. Chlor však naruší symbiózu bakterií, které pochvu přirozeně osidlují, dojde k poklesu kyselosti v pochvě, tzn. že pH překročí kritickou hranici 4,5 a vše je připraveno k pomnožení patogenů. Nejčastěji se rozvíjí mykotická infekce. Na druhé straně nejméně rizikové je koupání v mořské vodě, jejíž vyšší koncentrace solí působí „desinfkčně" a hubí patogeny. Je známo, že domorodkyně z oblasti Karibiku, kde se mohou koupat celoročně, netrpí na vaginální fluory. Zato mají dosti často HIV infekci, ale to je již jiná kapitola.         

 

Co nejhoršího si z pohledu gynekologa může žena z letních vodních radovánek odnést? Jaké onemocnění související s koupáním je nejobtížněji léčitelné?

Pokud nedojde k nechtěnému oplodnění během koupání, žádné jiné závažné onemocnění z koupání nehrozí. Případné fluory se při správném postupu lékaře, a při dobré vzájemné spolupráci s pacientkou, daří vyřešit bez problémů. Nepříjemné mohou být pouze recidivy mykóz.

 

Mnoho žen si myslí, že zavedením běžně dostupného tamponu sníží možnost nákazy, je tomu opravdu tak?

Použitím tamponu se možnost rozvoje poševní infekce výrazně nesnižuje, neboť nezabrání oplachování sliznice a účinku chloru.

 

Některé alternativní léčebné směry doporučují před a po koupání jako dobrou ochranu zavedení tamponu, který je lehce napuštěn nejrůznějšími přípravky (např. Tea Tree, extrakt z grapefruitových jadérek či různé speciální směsi aromaterapeutických olejů). Jaký je Váš názor na taková doporučení, jsou vůbec účinná?

Různé aromaterapeutické oleje a speciální směsi působí pouze všeobecně desinfekčně, nenapravují a nepodporují obnovu fyziologického prostředí pochvy, tj. kyselost (pH pod 4,5) a osídlení pochvy Döderleinovým bacilem. Rozhodně však při aplikaci nemůžou nijak uškodit.

 

A co nejrůznější volně prodejné vaginální čípky, výplachy, krémy či gely z lékáren? Udělají dobrou službu, nebo jsou to vyhozené peníze?

V lékárnách je možné si koupit kromě ne příliš specifických olejů a směsí i krémy a gely, které vedou k potřebnému poklesu pH (obsahují kyselinu mléčnou nebo dokonce i živé Döderleinovy bacily, které laktát tvoří). Při nízkém pH se totiž v pochvě nedaří nežádoucím patogenům, ale naopak je ideálním prostředím pro tolik potřebný růst a množení Döderleina.

 

Jak se vůbec na používání tamponů díváte vy osobně? Musím z vlastní zkušenosti říci, že tampony rozdělují ženské lékaře na dva tábory. Jedni doporučují užívání snížit na minimum, druzí nevidí v časté aplikaci žádný problém.

Já osobně tampony nezatracuji, ale vždy své pacientky důrazně upozorňuji, že je nezbytné po koupání je z pochvy odstranit, tedy používat řádově po dobu 3 až 4 hod. Dodržení časového intervalu je důležité zejména při menstruaci.

 

Jaký je Váš názor na koupání při menstruaci, tím samozřejmě nemyslím osobní hygienu.

Klasická menstruace není v žádném případě kontraindikací pro koupání. Je nutné si však vrýt do paměti nutnost bezprostředně po koupání tampon vyndat, na což zapomínají zejména ženy, které tampon během menses standardně nepoužívají. Krví nasáklý tampon je totiž ideální medium pro pomnožení patogenů. V učebnicích jsou popisovány dokonce i septické stavy (uvolnění toxinů z pomnožených bakterií). Ve své ordinaci jsem již několikrát odstraňoval z pochvy menstruační tampony, které tam byly zapomenuty několik dnů! V tomto případě raději předepisuji pacientkám preventivně antibiotika. S výše uvedenou učebnicovou sepsí jsem se naštěstí v mé praxi ještě nesetkal.

 

 

Poradíte našim čtenářkám nějakou účinnou „první pomoc“ při začínajících nepříjemných pocitech, které se dostavily po návštěvě bazénu či koupání v rybníce.  

Příznaky mykóz jsou tak typické (svědění, pálení a typický charakter fluoru), že drtivá většina žen a dívek si umí stanovit diagnózu sama a léčí se pak bez návštěvy lékaře. Nejprve doporučuji aplikovat antimykotikum, které lze zakoupit i bez receptu, a na doléčení dokoupit krém s obsahem laktátu, případně s dalšími látkami jako je Tea tree + estriol. Tento postup je možné použít i preventivně po každém koupání. V případě jiných subjektivních příznaků fluoru - kyselý zápach, nadměrný řídký fluor, zápach po rybině apod., je však nutné vyhledat lékařskou péči.

 

MUDr. David Hradecký působí od roku 1992 ve své privátní praxi. Do roku 1992 byl sekundářem ve FN Bulovka a FN Motol, kde se specializoval především na sono vyšetření těhotných a gynekologické sono. Tato vyšetření rutinně prováděl ještě pro několik dalších ordinací ve spádové oblasti. V současné době provozuje novou ordinaci na prosecké poliklinice v Praze. V případě, že Vám byl pan doktor sympatický, lze se k němu objednat na telefonním čísle: 266 010 322.

 

Reklama