.

Jak asi vypadala puberta v devatenáctém století? Existovala vůbec?

Vztahy

Jak asi vypadala puberta v devatenáctém století? Existovala vůbec?

O pubertě se tu psalo už víckrát. Někdo by řekl, že si tím musí projít všichni a že to není nic nového. Nicméně, já si čím dál častěji kladu otázku, jak vlastně vypadala puberta před padesáti, sto lety. Pokud tedy pubertou rozumím dospívání a s tím spojené „obtížné“ chování.

Dost dobře si neumím představit, jak vypadala puberta u generace mých rodičů a prarodičů. Notabene ještě k tomu na vesnici, kde dřeli od rána do večera. Plahočili se na poli, starali se o stavení, o zvířectvo. Ti, co byli ve městech, na tom v drtivé většině nebyli o moc líp. Chodili brzy ráno do fabrik. Taky dřeli. K rodičům, alespoň podle toho, co říkají, se chovali uctivě. Stačí připomenout staré české filmy. Skoro mi připadá, jako by se puberta, která přináší problémy a komplikace, že se celé rodině ježí hrůzou vlasy, všem generacím před námi na sto honů vyhnula. A přišla teprve teď.

Možná je to tím, že je to teď jednodušší. Přijít ze školy a „prudit“. Mít čas se jen tak povalovat, nemít starosti, užívat si a „dělat potíže“. Unikat rodičům, jak jen to jde. Nejenom fyzicky, na diskotéky, fesťáky a na chaty ke kámošům, ale i v informovanosti, v rozhledu. Zatímco dřív byli rodiče a prarodiče autorita (věděli, kdy osít pole, protože měli letité zkušenost), tak dnes, pokud nemáte dokonalý přehled o všech technických vymoženostech, tak jste považováni za předpotopní tvory, kteří si zřejmě ještě z vlastní zkušenosti vybavují takové vynálezy, jako třeba ruchadlo nebo elektřina. A pokud se vám pletou zkratky SMS a MMS, ámen s vámi. To pak těžko můžete na své dítě jakkoli výchovně působit. :-)) Odhalíte svoji slabinu, a to se neodpouští.

Možná se z puberty dělá věda, když se to pořád dokola popisuje. Takže i ti, co mají desetileté děti, se už dnes bojí toho, až to přijde. Bojí se a pod tlakem chybují. Jediné, co rodiče může utěšovat, je fakt, že nic netrvá věčně. Ani puberta. Když se tak dívám na usedlé a seriozní čtyřicetileté úředníky, prodavače nebo zdravotníky, tak se mi ani v nejmenším nechce věřit, že by si prošli něčím tak odporným, jako je puberta. Pokud ne, tak nechápu, jak to příroda zaonačila, že se jim problémy spojené s dospíváním vyhnuly. A pokud si pubertou prošli, tak jsou důkazem toho, že puberta je úkaz nepříjemný, ale naštěstí přechodný...

 

       
   
14.07.2003 - Láska a vztahy - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Dudlajlama [*]

  Pochopitelne jsou projevy v puberte nejvic demonstrovany tam, kde jsou tolerovany a to je hlavne v rodine. Vidim to casto tady, kdy doma vcelku nesnesitelny hajzlik jde na brigadu (tady je to dost bezne)a tam je jako milius, protoze by o tu praci prisel. Takze me najednou stejny "hajzlik" obsluhuje v restauraci a je to bezvadna a prijemna mlada dama. Doma, chudaci rodice, jsou jen bezmozni mucednici. Bezmocni proto, ze proplesknout dite (podotykam proplesknout, ne triskat) se zde taky muze rovnat trestnimu postihu.

  superkarma: 0 14.07.2003, 18:38:49
 2. avatar
  [13] aninas [*]

  Pentlička: no jo, ale dneska v "moderni a demokraticke dobe" by byl takovy tatinek oznacen prinejmensim za tyrana a hnedle vyvrhele spolecnosti. Proste byla prisnost - a deti MOC DOBRE vedely odkud-pokud. Dneska vyhubujete pubertakovi, ze si neuklizi v pokoji a hnedka vola na linku bezpeci, ze je doma tyran a sikanovan. Na holou by potreboval !!!!!!
  Za casu nasich babicek tatka sundal pasek a pubertak hnedka vedel, ktera bije !!!

  superkarma: 0 14.07.2003, 16:29:38
 3. avatar
  [11] Pentlička [*]

  Moje babička se narodila v roce 1901 jako poslední z 5-ti dětí. Maminka jí umřela, když jí bylo 9 let a ve 13-ti osiřela úplně. Starala se o ni starší sestra, bylo jí 20 let, už byla vdaná a měla 2 svoje děti, takže babičku vzala ze školy a poslala do továrny šít vojenské uniformy. Tam byla babička tak nešťatná, že raději po 2 letech odešla a našla si službu v měšťanské rodině. Sloužila až do svých 22 let, kdy se vdala. Takže jaká tehdy puberta? Kromě toho si pamatuji, že mi babička vyprávěla, že rodičům se vykalo, u jídla měl tatínek, jakožto živitel rodiny, právo na nejlepší a největší porci jídla a všechny děti mu každý večer musely políbit ruku a poděkovat za to, že je živí!
  Když se nějaké dítě provinilo, otec je prostě vyhodit z domu, a hotovo, žádná vyživovací povinnost rodičů k dětem neexistovala. Takže si každý puberťák dal zatraceného majzla, aby své rodiče nerozzlobil.

  superkarma: 0 14.07.2003, 15:15:55
 4. avatar
  [7] Mersi [*]

  Pubertu určite prežívali, mali na dedinách zábavý a všetky tie tradície a aj veľkonočná šibačka bola pre mladých.
  Veď aj vaša puberta bola miernejšia ako je puberta vaších detí. Ono to ovplyvňuje aj doba ako sa môžu prejavyť

  superkarma: 0 14.07.2003, 10:35:42
 5. avatar
  [3] Acinka [*]

  aninas: To je fakt, vidím to ze stránky puberťáka, protože to "nedávno" se mnou taky pěkně flákalo. Mám mladší sestru a tý to naštěstí končí. To bylo ukrutný pro mě jakožto sestru natož pak pro mé rodiče . Vůbec se netěším na to až jednou mé dítě bude v pubertě

  superkarma: 0 14.07.2003, 08:35:15
 6. avatar
  [2] aninas [*]

  No, je vseobecne znamo, ze pubertu musi prezit ve zdravi hlavne rodice - pubertak, i kdyz obcas sam nevi, co se sebou, byva obycejne v pohode

  superkarma: 0 14.07.2003, 06:31:02

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme