Domácnost

Jak a proč na zateplení domu

Odpovídá Milan Pokrivčák, aplikační / produktový specialista společnosti Knauf Insulation

Jaké jsou výhody zateplení domu?
Zateplený dům má několik výhod. Předně se sníží spotřeba energií na vytápění až o 80 % (v některých případech při kombinaci opatření), prodlouží se životnost stavby, dojde ke zlepšení vnitřního klimatu. Rovněž cena domu vzroste, navíc lze pomocí izolačních materiálů chránit nosné konstrukce před povětrnostními podmínkami.

Jaké typy domů jsou pro zateplení ideálními kandidáty?
Všechny nezateplené, protože základem zateplení je vnitřní pohoda a peníze v kapse. Zateplením dojde ke snížení potřeby tepla na vytápění. Nicméně každá stavba je jiná, vyrobená z jiných materiálů, proto se musí posuzovat samostatně. Např. někomu stačí 10 cm izolantu, na jiný dům je lepší použít 15 cm izolantu - to platí pro střechy, fasády, podlahy i okna a dveře.  Z hlediska nákladů je levnější, když je dům řadový - má jenom 2 fasády. Podsklepený dům s nevytápěným suterénem můžeme zateplit ze strany suterénu aplikováním izolace přímo na strop. Každopádně je vhodné zateplit konstrukce s nejvyššími tepelnými ztrátami.

Proč zateplovat?
Průměrná česká domácnost spotřebuje asi 60 % z celkového množství energie na vytápění. Tato energie postupně uniká do vnějšího prostředí jednotlivými stavebními konstrukcemi (obvodovými stěnami, stropními a střešními konstrukcemi, okny či dveřmi).knauf

Přibližné úniky tepla konstrukcemi

 • Střechou 10 %
 • Stěnami 32 %
 • Podlahou 7 %
 • Okny 16 %

Rozdělení tepelných ztrát

 • Tepelné ztráty větráním 35 %
 • Tepelné ztráty vedením 65 %

Je potřeba říci, že zcela vyloučit teplené ztráty je nemožné, ale dají se výrazně snížit. Dalším argumentem pro zateplování je ekonomická úspora. Díky zateplení ušetříte na vytápění 30–40%, u novostaveb jsou výhodou menší investice do vytápěcího systému. Donedávna stavěné domy bez zateplení spotřebují 15 –20 m3 plynu na 1 m2 celkové plochy obalového pláště za 1 rok. Domy zateplené podle nejnovějších platných evropských norem spotřebují 6–12 m3 plynu na 1 m2 celkové plochy obalového pláště za 1 rok. Z technického hlediska dojde díky zateplení k odstranění kondenzace vodních par na vnitřním povrchu obvodové konstrukce (zamezení vzniku plísní), celkovému zlepšení tepelné pohody v interiéru, zlepšení akustických vlastností (zvukoizolační působení tepelných izolací.) Z ekologického hlediska se díky nižší spotřebě energie na vytápění sníží emise škodlivých látek do ovzduší. V červenci navíc společnost Knauf Insulation na trh uvedla novou generaci přírodní skelné minerální izolace, která ekologický aspekt ještě posílí. Tato izolace se vyrábí pomocí unikátní technologie ECOSE® Technology – při její výrobě se namísto ropného pojiva používá patentované přírodní pojivo z rychle se obnovujících organických látek bez obsahu formaldehydu.

Jaké výhody má a kde je vhodné použít izolaci z minerální vlny?
Minerální vlna je skelná i kamenná. Skelná je měkká a nedá se zatížit – tj. nemůžete po ní chodit, lze ji aplikovat mezi trámy, krokve apod., kamennou lze použít do plochých střech, na fasády – kde aplikujete omítku přímo na izolaci nebo do plovoucích podlah, kde je na izolant položená další vrstva podlahy a zatížení provozu přenese izolace – kamenná. Kamenná izolace je lepší z hlediska požární odolnosti a akustiky. Skelná je lepší z hlediska montáže – instalace, je levnější, je komprimovaná  – tj. méně nákladná na dopravu i skladování.

Vrátí se náklady na zateplení domu?
Návratnost nákladů na zateplení se pohybuje v závislosti na rozsahu rekonstrukce mezi 8–15 lety, ale když se započte roční nárůst cen energie, tak i méně.

Je reálné získat na zateplení dotaci?
Ano, stačí najít správného člověka, který má daný program nastudovaný a ví, co vše je potřeba pro dotaci zabezpečit, tj. projektant, který musí vypočítat stávající stav potřeby tepla na vytápění, navrhnout nový tak, aby se splnily požadavky dotačního programu, a je to.

Jak zjistím, co přesně bude vhodné na domě zateplit – zda postačí jen některá část, nebo celá fasáda?
Největším problém jsou úniky tepla přes fasádu u starších domů. Zdi, které byly postaveny dříve, nesplňují požadované tepelně-technické vlastnosti. Více než 30 procent tepelných ztrát uniká právě přes tyto obvodové zdi. Součástí naší služby zákazníkovi je i možnost nechat si změřit právě takové úniky tepelné energie za použití termokamery, která zjistí kritická místa v konstrukcích.

Mám se do zateplení pustit svépomocí, nebo přenechat firmě? Jak poznám, že je firma solidní? Dotace – musí být odborná firma uvedená v seznamu SOD. Je dobré vyžádat si reference. Kdy je nejvhodnější doba na zateplování domu či jeho částí, jak dlouho práce trvá a kolik si na to mám připravit přibližně peněz? 
Na zateplení domu nebo jeho části je nejlepší období od jara do podzimu, ne v zimě. Určitě doporučuji dohodnout se s realizační firmou, která vám zateplení provede. Izolace fasády zabere cca dva až tři týdny, kompletní zateplení je možné provést do měsíce.

Více informací najdete na stránkách www.knaufinsultation.cz

   
15.07.2009 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [12] sdrawa [*]

  My máme zatepleno a nedáme dopustit na stříkanou izolaci. Chytrá pěna se postará o teplo domova Sml71

  superkarma: 0 13.08.2013, 12:30:21
 2. [11] besiktas [*]

  Určitě se v dnešní době zatepluje vše. A svépomocí bych to určitě také nedoporučoval. V ideálním případě bych se obrátil na nějakou odbornou firmu, která vyhodnotí jak, proč a kde zatpelit. Já jsem se kupříkladu obrátil na pana Čechuru http://www.cechura-izolace.cz. Disponuje navíc moderními technologiemy zateplování, jako je foukaná izolace a stříkaná izolace.

  superkarma: 0 16.06.2012, 00:51:23
 3. [10] madam [*]

  Zateplovat? Určitě ano!!Máme zateplený panelákový byt a je to paráda! Sml67

  superkarma: 0 20.07.2009, 18:44:16
 4. [9] Bobina007 [*]

  Jsem pro, AŤ se šetří energie,škoda,že to vše nedělá komplet celý svět, na světě jsou šetrné technologie...ale všichni vykřikují,že na ně není dostatek financí...Jsou to nesmysly,když lítáme do vesmíru,ničíme si atmosféru nesmymslnými lety letadly...likvidujeme zemi rubeme z ní co se dá...-dá se vše využít jinak,mnohem decentněji-slunce,vítr,voda...i např-horko ze Saharské pouště...Sml67

  superkarma: 0 19.07.2009, 23:47:09
 5. [8] paja2876 [*]

  Zateplovat teprve budeme...ale dotace nehrozí..okna loni, střecha letos.....takže na zaeplení teď tolik penízků nezbývá..zase budem muset chvíli počkat....a určitě necháme dům zateplit firmu...přece jen v případě, že bude něco špatně, je zde aspoň nějaká možnost reklamace...

  superkarma: 0 19.07.2009, 08:30:59
 6. avatar
  [7] tomáš [*]

  Rozpočet na polystyrenové zateplení našeho domku se blíží 700.000 korun. Životnost kolem 20 let. Riziko vnitřní vlhkosti/plísně vysoké. Na dotaci nemáme nárok ani náhodou (výměnu oken, novou střechu a její zateplení jsme již udělali). Návratnost? Zřejmě žádná. Co čeká společnost - co dělat s tím polystyrénem,až bude nefunkční? Spalovat..?

  P.S. rozpočet na kamennou izolaci byl pomalu 900.000.... prostě šílený!!

  superkarma: 0 18.07.2009, 16:16:03
 7. [6] v.h. [*]

  Sml16 Máme dům zateplený kvalitně, polystyrénem a speciální omítkou. Teď v létě je uvnitř velmi příjemně a v zimě je velký rozdíl mezi tím, co bylo a co máme teď. Zvláště mne těší, když manžel, sledující spotřebu plynu, hlásí - zase jsme ušetřili, spotřeba klesla.

  superkarma: 0 18.07.2009, 16:06:48
 8. avatar
  [5] Rosnička36 [*]

  My jsme měli  mít zateplení od května tohoto roku a družstvo se pořád na něco vymlouvá,tak snad někdy bude.Sml15

  superkarma: 0 17.07.2009, 08:28:40
 9. [4] orangutan [*]

  my máme porotherm

  superkarma: 0 16.07.2009, 23:24:29
 10. avatar
  [3] Cinderela [*]

  Nám už nechali panelák zateplit asi před třemi lety /čím, to nevím /, ale musím konstatovat, že rohový pokoj je stále stejně studený, jako býval.

  superkarma: 0 16.07.2009, 23:15:06
 11. avatar
  [2] Myškomedvídek [*]

  zateplený barák máme a je to znát,žádné smrady tu nejsouSml23

  superkarma: 0 16.07.2009, 22:59:55
 12. avatar
  [1] polimurda [*]

  Sml16I když si celý dům zateplíme, utvoříme super klima pro plísně. Nevětrání mokrých zdí, oboustranné zateplení   -vydutí a prorůstání zdí plísněmi.Sml32

  Sml22Měli jsme zatepleno a bylo to k ničemu, po bytě bylo nevábné vůně po zatuchlosti.  Sml24

  Sml57Děkuji víckrát neeeee.......   Sml57

  Sml22Až budeme dělat novou střechu tak zateplíme stropy a bude to vyřešeno provždy.  Sml58   

  superkarma: 0 16.07.2009, 15:38:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme