.

Jak a kde žil poslední vietnamský císař?

Cestování

Jak a kde žil poslední vietnamský císař?

Císaře Bao Dai (1913 - 1997) vychovali ve Francii. Po své korunovaci nalézal v letním sídle v horském městě Dalatu nejen útočiště proti letním vedrům, ale zřejmě i klid v době francouzské a japonské nadvlády i před svou emigrací do Francie po vyhlášení republiky.

f1

f2

Samozřejmě zpočátku i s celou rodinou. V roce 1934 se oženil s překrásnou vietnamskou katoličkou Jeanette Nguyen. Podle našeho průvodce tak trošku obdobou legendární argentinské Evity. Její osudy by též stály za literární a filmové zpracování.

f4

Dnes pronikneme do životního stylu královského páru a jejich dětí. Prohlédneme si vilu Bao Daie, postavenou v roce 1933 ve stylu art deco. Zařízen byl na onu dobu neobyčejně moderně, ani se nechce věřit, že se nacházíme v dalekém orientu. Vnitřní vybavení paláce se zachovalo v nezměněné podobě až do dnešních časů, takže se spolu podívejme, jak se tady v první polovině 20. století hospodařilo:

f3

Na fotkách vypadá interiér nadmíru zachovale... nechci vám brát iluze, ale ve skutečnosti jej nahlodal již lehce „zub času“. Není divu, vše je autenticky původní! Císařova pracovna,

f5

obývací pokojík, „zasedačka“, ale i ložnice královského páru či dětí:

f6

f7

f8

f9

Úplně z jiného soudku je tento překrásný oficiální sál s trůnem v tradičním stylu:

f10

Když se odeberete na terasu....

f11

pokocháte se výhledem na nádherný francouzský park, stále pečlivě udržovaný, jako ostatně celý objekt:

f12

Návštěvník nezůstane ochuzen ani o prostory velmi intimní...

f13

f14

A žasne nad množstvím kuchyňských místností i jejich vybavením. Tedy ne, že bych za tohle vyměnila svou malou, leč novotou zářící hypermoderní kuchyňskou linku, ale vařit by se tady asi dalo:

f15

Schválně - k čemu sloužil tento přístroj?

f16

Přiznám se, že jsem si to nezapamatovala - tak zkuste tipovat. Příště se dostaneme ke „zlatému hřebu“, z mého pohledu, poněkud „bláznivé“ země - trefně přezdívaného „crazy house“, nebo-li nejšílenějšímu hotelu na světě.

Čtěte také:

   
03.11.2015 - Exotika - autor: Zuzana Anai Hainallová

Komentáře:

 1. [5] iřka [*]

  zajímavé-Sml59

  superkarma: 0 03.11.2015, 13:18:36
 2. avatar
  [4] kareta [*]

  Teda Anai, smekám, tohle jsme nečekala. Nádherná vila/palác, moderní, vkusné.

  superkarma: 0 03.11.2015, 13:04:54
 3. [3] Anai [*]

  bobani — #2 Možná gril....Přiznám se, že jsem si to nenapsala a informací od průvodce, který nás prováděl, bylo tolik (a ještě neumím moc anglicky), že nevím. V cizině je super, že nemusíte po prohlídkat chodit s velkou skupinou, jako na našich hradech a zámcích, ale individuálně. Vietnam byl za dob francouzské Indočíny hodně modernizován, v Dalatu najdete více krásných vil, díky horské poloze tam není horko, a tak tam sídlila francouzská honorace ve 30. letech. Myslím, že část děje slavného filmu s C. Deneuve se odehrává právě tam, ale jistá si nejsem....

  superkarma: 0 03.11.2015, 11:37:05
 4. [2] bobani [*]

  krásné bydlení , tam bych se viděla . a to dole je nějaký chlaďák ?

  1. na komentář reaguje Anai — #3
  superkarma: 0 03.11.2015, 09:41:43
 5. avatar
  [1] gerda [*]

  Koukám jako blázen, nevím sice, co přesně jsem ve Vietnamu očekávala za bydlení pro císaře, ale tohle by klidně zapadlo i do Evropy. Pohodlné, moderní...

  superkarma: 0 03.11.2015, 08:15:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme