O svém Jackovi, ano, Jack Russel teriérovi jménem Jack, nám do Atlasu psích plemen napsala čtenářka Kopretina3. Je to velice živý a přátelský nezbeda, který je ale nešťastný, když nedostane svou denní porci aktivity...

Země původu: Anglie
Země vývoje: Austrálie
Použití: Dobrý pracovní teriér se zvláštní schopností pracovat pod zemí. Vynikající společenský pes.
Klasifikace podle FCI:Dog

Velikost: ideální výška 25 až 30 cm
Hmotnost: Odpovídá zhruba 1 kg na 5 cm výšky, tedy u 25 cm vysokého psa činí hmotnost zhruba 5 kg a u 30 cm vysokého psa zhruba 6 kg.
Dožívá se: 13 až 14 let
Chovatelský klub: Klub chovatelů teriérů (www.kcht.cz)

Historie plemene...

Jack Russel Teriér vznikl v Anglii v 19. století díky chovatelskému úsilí reverenda Johna Russella. Ten rozvíjel linii foxteriérů tak, aby vyhovovala jeho potřebám - potřeboval psa schopného běžet s jeho foxhoundy a pracovat pod zemí, aby vyplašil lišku a další kořist z doupat. Původně se vyvinuly dvě variety s podobnými standardy. Hlavní rozdíly byly především ve výšce a proporcích. Vyšší pes s více čtvercovým formátem je nyní znám jako Parson Russel teriér a nižší pes poněkud delších proporcí je znám jako Jack Russell teriér.

Vzhled psa a důležité proporce...

Dog

Silný, aktivní, pružný pracovní teriér skvělého charakteru s pružným trupem střední délky. Jeho elegantní pohyb odpovídá inteligentnímu výrazu. Kupírování ocasu je možné a srst může být hladká, drsná nebo „rozlámaná“.

Důležité proporce:

  • Celková délka psa přesahuje jeho výšku
  • Hloubka trupu k hrudní kosti na úrovni kohoutku by měla odpovídat délce předních běhů od lokte k zemi.
  • Obvod hrudníku za lokty by měl být zhruba 40 až 43 cm.

Povaha Jack Russela...

Živý, ostražitý a aktivní teriér s bystrým a inteligentním výrazem. Smělý a nebojácný, přátelský a tiše sebevědomý.

Jak o něj pečovat?

Chcete-li mít doma psa nenáročného na péči o vzhled a výživu, pořiďte si Jack Russela. Ovšem nemáte-li čas na dlouhé procházky a velkou aktivitu, kterou pes vyžaduje, potm si Jack Russela nepořizujte - je to takový malý dynamit, který stále musí něco dělat, i když právě doběhl maraton. Ostatně přečíst si o tom můžete přímo od jedné z vás, čtenářky s nickem Kopretina3...

Zkušenosti čtenářky Kopretiny3 - paničky Jack Russel teriéra Jacka

Náš Jack je Jack Russell teriér. Ano, máme doma Jack Russella teriéra, který se jmenuje Jack. S přáteli a rodinou těmto pejskům důvěrně říkáme Raslíci.

Náš Jack, není prvním pejskem, kterého máme. Před ním jsme já i manžel v původních rodinách pejsky měli, takže jsme oba psovití lidé. Bohužel už přišel jejich čas a jsou v psím nebi.

Je to pes, kterého bych ale rozhodně nedoporučila někomu, kdo ještě psa neměl, myslím si, že je vhodný pro zkušenější chovatele. Sice je velmi inteligentní a až neuvěřitelně vychytralý, ale zároveň dost svéhlavý. Chce to pevnou ruku a nejlépe i výcvik na cvičáku. Rovněž potřebuje svojí dávku pohybu, jinak je smutný a jako bez života. Měla jsem strach, z toho, že jsem četla, že je to dost uštěkané plemeno, ale není to pravidlem, co znám majitele Raslíků, tak je to podle jejich vyjádření tak půl na půl.

JACKOVA FOTOGALERIE: 4 snímky

Konečně nastal správný čas a mohli jsme mít svého vlastního pejska a volba padla na Raslíka. Jack Russell teriér se nám nejdříve zalíbil svým vzhledem a následně i povahou. Chtěli jsme veselého, hravého psa - psa rošťáka, který ale zároveň bude přátelský a bude milovat lidi. Taky jsme chtěli pejska chytrého a hlavně jsme chtěli opravdového psa srdcem i tělem. Nemám nic proti pudlíkům nebo maltézáčkům, jsou taky rozkošní, ale vždy se mi líbili psi, kteří vypadají divoce jako třeba ohaři, dogy atd., ale vzhledem k tomu, že bydlíme v panelovém domě, jsme chtěli pejska prostorově méně náročného.

Vždycky říkám, že peníze, které jsme při jeho koupi zaplatili, jsou ty nejlépe utracené nebo spíše investované peníze v našem životě, protože tolik radosti kolik nám přinesl do života, žádné peníze nevyváží.

Kdybych ho měla charakterizovat dvěma slovy, řekla bych: divoký ňouma. Vím, že ty slova k sobě nejdou, ale on je zkrátka takový. Venku veselý, divoký a doma, když je spokojený a vyběhaný, tak je neuvěřitelně přítulný a mazlivý. Nejraději je, když se může k někomu přimáčknout a je důkladně hlazený a nechá si vše líbit a kouká tak hloupoučce, zkrátka jako ňoumík. Nevím, jestli je to možné, ale když je mazlený, přede jako kočka, opravdu vydává takové zvuky. Je to takový náš závislák. Jestliže ho jsme u rodičů a vezme ho někdo z rodičů (má je rád i oni jeho) ven, když jsme zrovna u nich, tak se pořád otáčí a má tendence se vracet, abychom mu náhodou neujeli.

Jako jedinou jeho špatnou vlastnost vidím to, že útočí na psy, fenky zbožňuje, ale vůči psům je silně dominantní. Nikdy žádného nepokousal, ale hrozně na ně vrčí a štěká. Ale jsem si vědoma, že je to především problém naší nedůsledné výchovy.

Je to zkrátka pes pro někoho, kdo chce divokého psa s osobností a velikým psím srdcem. Ty zahrne nekonečným mořem lásky.

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama