Vztahy

Jablíčka lásky

Rajčata. Keříčková, stále oblíbenější cherry nebo jen obyčejná, červená, žlutá či oranžová, žebernatá, podlouhlá, kulatá... Existuje nespočet tvarů a barev oblíbené zeleniny, kterou na zahrádkách pěstovaly už naše prapraprababičky.

Nejčastěji červené plody nejen lákají k nakousnutí, ale rovněž představují i bezvadný prostředek pro dobrou kondici. Je to dáno mimořádně významnými složkami, které rajská jablka obsahují.

Příloha do letního salátu, jako základ omáček k těstovinám či rýži, na pizzu nebo jednoduše k namazanému krajíci. Lahodná jídla s vyzrálými rajskými jablíčky patří zcela neodmyslitelně k létu stejně jako zářící slunce a modrá obloha.

Rajčata však mají ještě jedeno velké pozitivum: Obsahují mimořádné množství složek prospěšných zdraví. Především v červenci a srpnu získají díky intenzivním slunečním paprskům tu nejaromatičtější vůni a chuť. On už samotný termín – rajská jablíčka – slibuje kouzla.

Odrůdy rajčat

• Zelená rajčata mají větší obsah kyseliny citronové, která podporuje trávení

• Oranžová a žlutá rajčata mají jemnou chuť a minimální obsah kyseliny citronové

• Dužnaté druhy rajských jablíček jsou vhodné na pizzu

• Podlouhlé druhy jsou ideální k výrobě omáček


Existuje však celá další řada kultivarů rajských jablíček. Například žebernatá či masitá, keříčková nebo cherry.

Nejíme je dlouho

Historie rajských jablíček není příliš dlouhá. Rajče pochází z horských oblastí Peru a Ekvádoru, odkud se dostalo do Mexika, kde začalo jeho zušlechťování z plodů velikosti rybízu až po dnešní velkoplodé kultivary.

Do Evropy rajská jablíčka pronikla v 16. století, ovšem používala se pouze v Itálii. Do ostatních částí Evropy se rajčata rozšířila až v 18. století, kdy byla považována za okrasnou jedovatou rostlinu. Jako zušlechtěná užitková zelenina se rajčata znovu vrátila do Ameriky až v 19. století s evropskými přistěhovalci.

Bohatství minerálů
Salát obohacený svěžími červenými plody dodá tělu mnoho významných minerálních látek: hořčík, vápník a sodík, měď, železo, fosfor a draslík. Pávě prostřednictvím zeleninových salátů se v létě nejsnáze doplní úbytek minerálů, k němuž dochází pocením. Pouhých 100 g na slunci vyzrálých srpnových rajčat zásobuje tělo dospělého člověka čtvrtinou denní potřeby vitaminu C.

Rajčata konzumovaná denně potlačují vznik rakoviny. Zralá rajčátka zbarvuje do červena mimořádně významná složka – lykopen (patří do skupiny karotenoidů). Ten dovede vychytávat v buňkách těla volné radikály, které mohou poškodit jejich dědičné uspořádání, a dokonce vyvolat i zhoubné bujení.

Zázračná substance
Lykopen je přitom nepoměrně účinnější než mnoho jiných lapačů volných radikálů, například vitaminů C a E. Jeho schopnost potlačit či zpomalit tvorbu rakovinotvorných buněk v lidském těle byla prokázána. Rajčata tedy patří do skupiny zeleniny, která obsahuje ochranné protirakovinotvorné látky.

Lykopen dokonce navíc snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Lykopen i beta-karoten obsažený v rajčatech tělo nejlépe zužitkuje ve spojení s olivovým olejem: Do salátu jej patří jen pár kapek – přesto významně zapůsobí.

Rajská jablíčka povzbuzují psychiku, zlepšují náladu, a jsou tedy blahodárným prostředkem pro stresové situace.

Účinkují i vařené
Nebojte se plody podusit či uvařit. Nejen syrové plody rajčat poskytují neuvěřitelné množství balastních látek, což je mimořádně příznivé pro lidské zažívání.

Vařená a jinak upravená rajčata ovšem zůstávají ochranou před zhoubným bujením: v podobě omáček, polévek nebo kečupu, rajského protlaku či čatní. Už dvě rajské polévky během týdne přispějí ke snížení rizika vzniku nádorového bujení.

V poslední době získávají velkou oblibu i rajčata sušená a nakládaná. Také ony si v sobě uchovávají látky příznivé pro naše zdraví. 

Účinná redukční dieta
Zní to neuvěřitelně, ale právě rajčat si můžeme dopřát jakékoliv množství bez toho, abychom rozhýbali jazýčky na vahách. Vždyť 100 g plodů obsahuje 94 % vody a jen pouhých 19 kalorií! Nenechte se tedy odradit ani jejich nasládlým aroma.

Balastní složky podporují aktivitu trávicího ústrojí a urychlují práci střev. Snižují krevní tlak , dodávají beta-karoten. Stopový prvek chrom, obsažený v rajčatech, navozuje dlouhodobý pocit nasycení a ušetří nás náporu velkého hladu. Čerstvá šťáva z rajčat má čisticí a posilující účinek.

   
10.07.2008 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] saruz [*]

  není nad rajčátka z vlastní zahrádky, celou zimu se těším, až je zase budu sázet a pak baštit Sml16

  superkarma: 0 24.02.2013, 20:31:34
 2. [12] upirek.muhehe [*]

  juchůůůůů rajčata já miluju,těch bych se užrala,tak nastolím rajčatovou dietu chi chi

  superkarma: 0 26.07.2008, 21:00:52
 3. [11] schnaxy [*]

  Miluji rajčátka,přímo udržená a vychutnávám v něm to naše slunce.to je dobrůtka.Mám náladu celý den.V zimě když je kupuji,tak je to s moji náladou horší,

  superkarma: 0 11.07.2008, 09:30:00
 4. avatar
  [10] Vivian [*]

  átéčko: a kdo migrénu nemá, ten si může šmáknout?

  superkarma: 0 10.07.2008, 16:28:58
 5. avatar
  [9] MEK [*]

  nikdy jsem tyto jablíčka lásky moc nemusela,ale letos se mi asi změnily chutě,každý den tak 1/2kg zbodnu sama

  superkarma: 0 10.07.2008, 15:31:33
 6. [8] maajaa65 [*]

  Rajčata miluji, nejraději mám taková ta hutná, pořádně zralá "masitá". Kromě sezony celý rok trpím těmi dovozovými nezralými chudinkami...

  superkarma: 0 10.07.2008, 14:55:02
 7. avatar
  [7] barasv [*]

  Bóóóže, už aby uzrály na zahradě. Připadá mi, že ty kupovaný se nedají jíst.
  Taky mám nejraději malý rajčátka, rybízový a třešňový červený a žlutý hruškovitý, letos jich snad bude dost, ale zatím mají málo sluníčka...

  superkarma: 0 10.07.2008, 13:52:58
 8. avatar
  [6] yutinkaca [*]

  už aby byla domácí rajčátka

  superkarma: 0 10.07.2008, 13:41:05
 9. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  kačinka: ty nemusíš ani kousat


  Jinak rajčata můžeme celá rodina po kilech,a le nesnáším ta, co se sem vozí v zimě bůhvíodkud...nějak nemají chuť a vůni. Ale když začnou zrát ta u nás, která voní po sluníčku...to je pak něco

  superkarma: 0 10.07.2008, 12:34:47
 10. avatar
  [4] átéčko [*]

  Zelená rajčata obshují solanin, takže pozor kdož jste migrenici

  superkarma: 0 10.07.2008, 11:02:16
 11. avatar
  [3] Eirin [*]

  Souhlasím s kačinkou

  superkarma: 0 10.07.2008, 08:51:25
 12. avatar
  [2] kačinka [*]

  pardon - cherry

  superkarma: 0 10.07.2008, 07:58:35
 13. avatar
  [1] kačinka [*]

  Nejvíc miluju sherry rajčátka, nemusím krájet a konzumuju po kilech.

  superkarma: 0 10.07.2008, 07:57:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme