Farmářské tržiště Jiřák na sobotu přichystalo pro návštěvníky Jablečné slavnosti. Kdo přišel, tak mohl ochutnat to nejlepší a nejzdravější, co čeští ovocnáři nabízí.

Jablečné slavnosti jsou součástí Farmářských trhů, které se na Náměstí Jiřího z Poděbrad konají každou středu, pátek a sobotu. Jezdí sem zelináři, uzenáři, prodejci mléčných výrobků z celé České republiky. Trhy vznikly za pomoci Radnice Prahy 3 a pořádají se pravidelně už od srpna 2010 po celý rok kromě ledna, kdy je období klidu.

jablečné slavnosti

Jablečné slavnosti pořádá městská část Prahy 3 ve spolupráci s provozovateli Farmářských trhů, kteří přizvali ještě Ovocnářskou unii České republiky a společně chtějí představit česká jablka a české ovocnáře.

jablečné slavnosti

U stánku Ovocnářské unii se návštěvníci mohli dozvědět, co vlastně to české jablko je a proč by ho měli kupovat. Čeští ovocnáři mají celkem unikátní dobrovolnou organizaci ekologického a šetrného přístupu k životnímu prostředí. To v praxi znamená, že třeba sady jsou většinou menší, nesmí používat chemické postřiky, tudíž v českých jablkách nejsou chemická rezidua, což je prokázaný fakt i mezinárodními studiemi. V Čechách je velkou výhodou podnebí a přirozené podmínky, jelikož máme možnost s plísněmi a škůdci bojovat jinak než za pomoci chemie.

jablečné slavnosti

Česká jablka můžete koupit buď u farmářů, na trzích ale i ve vybraných řetězcích jako je třeba Albert nebo Globus. Jsou označeny vlaječkou.

Velká část českých ovocnářů je v systému SISPO (Svaz pro integrované systémy pěstování ovoce), což je dobrovolné zájmové sdružení pěstitelů ovoce, zástupců výzkumu i konzumentů. Má blízko k BIO produkci, kde se používají jen omezené přípravky na ochranu rostlin. Na rozdíl od BIO produkce, je ovoce vypěstované v systému SISPO jen o něco dražší než jiné ovoce. Systém byl oceněn společností Business leader forum a v loňském roce získal Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí.

jablečné slavnosti

Řada jejich pěstitelů se specializuje na dětskou výživu. Podmínky pro tuto produkci jsou mnohem přísnější než u normálních jablek. Mošty, džusy a další výrobky z jablek v českých potravinových řetězcích téměř nekoupíte, ale dětská výživa se u nás hojně prodává a vyváží se do celé Evropy.

jablečné slavnosti

Po celý den byl pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. Divadelní představení pro děti, kapely, kreativní dílny a ozdobné vyřezávání ovoce a zeleniny. Vůně jablek se linula celým náměstím. Prodejci nabízeli všechno možné. Mošty, džusy, křížaly, koláče, sirupy, zavařeniny, palačinky atd. Já jsem neodolala jablečnému moštu s červenou řepou a skořicovým sušenkám.

jablečné slavnosti

Reklama