Vztahy

Já to nebyl!


Jeho matka zase objevila v kuchyni stůl, počmáraný barevnými pastelkami. Hlasitě si povzdechla, protože jí bylo jasné, že přiznání ze svého tříletého synka opravdu nedostane. Už si předem dokázala představit, jaké výmluvy uslyší. Nejčastější snad je věta „To samo!", a když už je hodně v koncích, tak přijde na své klasická průpovídka „Já nevím!". Nepomáhá ani vysvětlování, že mu za pravdu nic neudělá. Dítě si neustále stojí na svém. Takže nezbude nic jiného než ulhaného synka potrestat.

Pomohou tresty?
Chlapec už teď má jisté, že dnes večer půjde spát bez večerníčku, a velice pravděpodobně to nebude jediný díl večerní pohádky, který mu uteče. Co dělat s dítětem, které si neuvědomuje, že se lží daleko nedojde? Jen co se poučí z jedné situace, hned přijde druhá. Tentokrát je to pro změnu jeho hračka, kterou našla rozbitou a zastrčenou hluboko pod postelí. Opět další povzdech. Má cenu to se synkem vůbec řešit? Co kdyby mu dala další trest rovnou? Ušetřila by si půlhodinovou diskuzi na téma: Kdo to udělal?

Lepší dříve než-li později
Počmáraný stůl, rozbitá hračka, vylitý čaj na koberci... Kolik takových lumpáren bude muset ještě snést, než ten malý rošťák pochopí, že když přijde za svými rodiči a přizná se ke svému prohřešku, bude se dát spousta věcí zachránit nebo aspoň částečně napravit. Nikdo nebude sice nadšený z toho, že na nové sedačce je skvrna od kakaa, ale pořád se to bude čistit lépe za mokra, než když po nějaké době najdete kakaovou mapu přikrytou polštářem.

Lež postupem času
Je vědecky dokázáno, že děti začínají lhát někdy kolem třetího roku svého života, a pak už jim to vydrží celý život. Jen se časem naučí lež lépe využívat a poznají momenty, kdy je lepší říct pravdu. Hlavně se také s postupem času mění právě ty věci, které se snaží za roušku lži skrýt. Počmáraný stůl se postupně změní v zapírání špatných známek a falšování podpisů u poznámek, první cigaretu a lhaní o skutečném pobytu u kamarádů.

Pravdomluvní dospělí?
Po dětech vždycky chceme, aby mluvily pravdu, ale dokážeme jim jako dospělí jít příkladem? Kolikrát jsme dětem bez mrknutí oka zalhali my, ať už z jakéhokoliv důvodu? Mě nejčastěji rodiče odbývali nějakou lží, když se mě chtěli rychle zbavit a ochránit se od dalších zbytečných otázek začínající na A proč?". Kdy poprvé řekneme dítěti pravdu o tom, co je to smrt či vážná nemoc? Chodíme okolo horké kaše a říkáme jim něco o dlouhém spánku, ze kterého se nedá vzbudit. Je to proto, že se snažíme uchránit nevinnou dětskou duši od bolestivé pravdy, nebo se obáváme, že malý dětský svět se nedokáže vyrovnat s něčím takovým, jako je odchod blízké osoby? Vždyť s tím máme koneckonců problémy i my dospělí. Jak však potom můžeme chtít upřímnost od našich synů a dcer, když sami tak často utíkáme ke lži?

Lže vám vaše dítě taky? Co se snaží za lež schovat nejčastěji? Jak postupujete v případě, že vám potomek zarytě tvrdí něco, co viditelně není pravda? Jaké tresty se vám osvědčily? Pamatujete si na nějakou svoji lež z dětství? Byla jste za ni nějak potrestána? Jak? Komu a o čem nejčastěji lžete v dospělosti?

   
23.10.2007 - Láska a vztahy - autor: bezradná Eleonor

Komentáře:

 1. [14] Tobbi [*]

  Žábina: A já bych řekla, že genderové stereotypy jsou nevymýtitelné

  superkarma: 0 23.10.2007, 17:21:27
 2. avatar
  [13] Žábina [*]

  já bych řekla že víc lžou holky než kluci...

  superkarma: 0 23.10.2007, 15:03:25
 3. avatar
  [12] Andula [*]

  Gabi: to, že dítě zkouší lhát, je vývojově v pořádku , bylo by naopak skoro špatně, kdyby to nikdy nezkusily , ale musí poznat, že to není dobrá věc.

  superkarma: 0 23.10.2007, 14:44:56
 4. avatar
  [11] MEK [*]

  jednou mi syn zalhal a dostal takovou facku,až jsem mněla červenou dlaň a on obelisk na tváři,řekla jsem mu,že pokud bude lhát,já mu nebudu věřit a jestli by něco proved,tak má smůlu,protože bych mu nevěřila

  superkarma: 0 23.10.2007, 13:32:34
 5. avatar
  [10] Meander [*]

  Kdysi dávno jsem ostříhala kamarádku do hola a nedostali ze mě přiznání a nedostali. Ještě teď se za to stydím.

  superkarma: 0 23.10.2007, 11:29:53
 6. avatar
  [9] Gabi [*]

  Lhaní tedy fakt nemusím - brr. Myslela jsem si (jako bezdětná), že když člověk půjde příkladem, tj. nikdy dětem nemlžit, ale odpovídat bez vytáček, stejně jako se přiznat k neznalosti či chybě, a netrestat je za "zločiny" bude cesta k tomu, že nebudou mít důvod lhát. Jak naivní - nedošlo mi, že se musí teprve naučit se vyrovnávat sami se sebou - tj. že sami budou zděšeni, co provedli, nebo zklamáni, že prostě něco nedokážou ...

  superkarma: 0 23.10.2007, 11:13:54
 7. avatar
  [8] Kelly [*]

  Holka byla tak užvaněná a tak si vymýšlela, že jsem ji kolikrát málem přerazila. Kdo nezažil, nepochopí. A nepomohlo nic ...

  superkarma: 0 23.10.2007, 10:36:15
 8. avatar
  [7] Kuře [*]

  No, tak zaprvé z malých prevítů člověk nemá vyžadovat přiznání. Pokud vím, že prevít něco provedl, tak ho buď sprdnu, nebo mu vysvětlím, co zvoral, nebo to přejdu, ale nelámu z něj přiznání.

  Pokud jde o nehody jako je vylité nebo rozsypané cokoliv atp., tak oba mí prevíti hlásí fakt, že likvidují škody. Oba ví, že se to může stát každému a jediné správné řešení je - prostě to uklidit.

  Samozřejmě, že Jája už zkusila lhát. Přiznávám, že to bylo poprvé a naposledy, kdy dostala i na zadek i další trest. A věděla moc dobře, že to není za "zločin", ale za lhaní.
  Kuba zatím nelže, spíš si vymýšlí, ale to k jeho věku patří.

  No a o sdělování nepříjemných pravd si myslím, že se holt sdělit musí a vymýšlet si blbosti se nevyplatí.

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:46:20
 9. avatar
  [6] Evikus [*]

  Lindaa: Radši nepokračuj, nebo rozšířím řady doživotně bezdětných

  superkarma: 0 23.10.2007, 09:04:29
 10. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  V pubertě jsem již lži trestala,bohužel občas,když nepomohla domluva,tak i trochu na zadek .
  Ale malé děti nebítttttttt!

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:44:19
 11. [4] Lindaa [*]

  Evikus: Pokud potrebujes tak já muzu i pokracovat, stací ríct
  cicinka: Já s ted uz dvojnásobnou pubertou mám spís obavy abych neskoncila ve vezení za ublízení na zdraví a nebo v protialkoholní lécebne (taková dokáze divy).

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:38:09
 12. avatar
  [3] cicinka [*]

  Lindaa: Máš pravdu,tak to je.Ty první roky mi to nevadilo.Ale jak se blíží puberta začínám mít obavy o své nervy.

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:33:28
 13. avatar
  [2] Evikus [*]

  Lindaa: Ty tady funguješ jako nová antikoncepční metoda?

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:26:59
 14. [1] Lindaa [*]

  1) deti nelzou, ony mají pouze bujnou fantazii
  2) pokud se clovek rozhodne pro deti, tak se holt musí smírit s probdelýma nocema, nesmyslnýma úrazama, nekonecnou fantazií, obcas pocmáraným nábytkem, sprasenou domácností, naprosto nesmyslnýma poznámkama ze skoly, opet pár roku probdelých nocí a pak se konecne jednou v daleké budoucnosti odstehují a pak teprve MOZNA bude trosku klid a porádek.

  superkarma: 0 23.10.2007, 08:22:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme