Bulvár

Já nechci do školky!

Čtyřletý Honza loni nastupoval poprvé do školky. Když prvního září přišel, jeho dosavadní odhodlání zmizelo. Nevypadalo to nicméně, že by měl strach, rozhodl se jít na to přes vztek. U dveří do oddělení, kam se původně tak těšil, se chytil futer, posléze si lehl na zem a předvedl vzorový záchvat vzteku. "Šíleně jsem se za něj styděla, nicméně učitelka mě podržela. Bylo vidět, že podobných scén viděla už mraky a tak zachovala chladnou hlavu," líčí Honzova maminka Daniela z Prahy. Takže učitelka dělala, že Honzův vztek prostě nevidí a jemně ho zvedla a odvedla do třídy, zařídila přitom, aby zamával mamince a začala se mu věnovat. Během týdne Honzovy výstupy slábly a po neděli už po nich nebylo ani vidu, ani slechu.

"Podobná metoda se samozřejmě moc nehodí u dětí, které jsou z nástupu do školky skutečně zoufalé, nechtěly tam a plakaly ještě předtím, než vůbec vyrazily z domova," upozorňuje psycholožka Markéta Veselková. Je proto na rodičích a učitelkách, aby posoudily, odkud nechuť dítěte pramení a podle toho se zařídili.

Pokud však jde spíše o dětský truc, je lépe se vyhnout postupu, který zvolila maminka malé Natálky, v době prvního pokusu o nástup do školky taktéž čtyřleté. "Když nám ji maminka poprvé přivedla, chválila ji, jaká je to šikovná a samostatná holčička, která se do školky těší, ale zároveň přiznala, že ona sama to nese těžce, že už s dítětem nebude celý den a bude se od něj muset kvůli práci odloučit," popisuje předehru Natálčina výstupu učitelka Andrea Musilová. Holčička vše samozřejmě bedlivě vnímala, včetně toho, že maminka začíná být tak dojatá, až skoro pláče. Do třídy odešla ještě v klidu, ale když se měla s maminkou rozloučit a zamávat jí přes skleněné okno do šatny, zjistila učitelka, že maminka i holčička obě pláčí. Podobná scéna se odehrávala i druhý a třetí den, čím dál dramatičtěji a ve čtvrtek ráno maminka rozhodla: "Odložím Natálčin nástup do školky, já do té práce ještě tolik nemusím a ona evidentně není na školku zralá..." Druhý pokus o nástup proběhl v lednu a také se nepovedl. Maminka zůstává s Natálkou doma a všude rozhlašuje, že její holčička ještě na školku není dostatečně zralá, a proto se jí raději bude věnovat sama. "Přitom v tomto případě byla nezralá spíše matka a v dceři onu nezralost pěstuje, asi nevědomky, ale rozhodně jí tím ubližuje," varuje psycholožka.

Na druhé straně existují děti, pro které je nástup do školky skutečně frustrující a mají z něj obavy, které by dospělí neměli brát na lehkou váhu. A nezáleží přitom na tom, zda jsou dítěti tři nebo pět, protože každé dozrává jinak, třeba podle toho, jak často se dostane mezi lidi. "Nicméně děti, které nastupují do školky jen na poslední rok před školou by už měly být natolik zralé, aby nástup zvládly bez potíží, protože i to svědčí o jejich školní zralosti," dodává Veselková.

Jaké je desatero zlatých rad pro rodiče dětí, které poprvé míří do školky?

1. Když už se rozhodnete, neustupujte

Pokud soudíte, že dítě na školku má, a chcete nebo potřebujete, aby do ní dítě chodilo, už neváhejte a rozhodně své pochyby neventilujte před potomkem. Jen by zjistilo, že si nejste jistí, a mohlo by zkusit vaše rozhodnutí zvrátit.

2. Běžte se na školku podívat

Možná už vaše dítě školku vidělo při zápise, nicméně konec prázdnin je vhodnou dobou k tomu, aby si šlo školku alespoň zvenčí prohlédnout, a vy můžete dítěti vyprávět, co ho tam čeká, a zodpovědět jeho dotazy.

3. Čekáte problémy se zvykáním?

Možná tušíte, že dítě potřebuje nějaký čas, aby se takzvaně "otrkalo" - zkuste se zeptat, jak mu to můžete usnadnit. Někde preferují, když dítě přijde poprvé třeba jen na hodinu či dvě, jinde s ním můžete chvíli zůstat. Pokud to školka dělá nerada, s ohledem na ostatní děti, nenuťte ji k tomu, ale domluvte se, že si dítě bude moci vzít svou oblíbenou hračku.

4. Zprvu jen na dopoledne

Pokud si nejste jistá tím, jak bude dítě školku zvládat, dejte ho tam nejdřív jen na dopoledne tak, aby domů chodilo nejpozději po obědě. Proto je dobré začít případně do práce chodit o pár dní později, než začne dítko se školkou, aby se daly vychytat mouchy.

5. Dodržujte své sliby ohledně vyzvedávání

Pro dítě je nejlepší, když ho vyzvedáváte vždy ve stejnou dobu, alespoň, než si na školku zvykne, ale v každém případě je důležité dodržovat své sliby - pokud mu například řeknete, že pro něj přijdete hned po spaní, dodržte to.

6. Nepřehánějte to s pochvalami

Možná vám to zní divně, ale skutečně není dobré dítěti neustále říkat, jak je úžasné, že školku zvládá a že jste na něj hrdí, protože by to v něm mohlo vyvolat dojem, že od něj očekáváte něco velkého, co nemůže dokázat.

7. Vyprávějte o svých letech ve školce

Děti většinou ocení, když jim vylíčíte, jak se líbilo ve školce vám - popište mu, že jste taky neradi vstávali, že vám taky nechutnala mléková polévka a že jste měli podobné hračky.

8. Nestrašte dítě školkou

Ani v legraci neříkejte nic jako "počkej, paní učitelka tě už srovná", protože dítě nedokáže pochopit nadsázku a zbytečně by se bálo školky i učitelek. Neříkejte mu ani, že vy mu doma leccos prominete třeba u jídla, ale ve školce se musí sníst všechno; beztak to není pravda.

9. S kroužky raději opatrně

Mnohé školky nabízejí zájmové kroužky, ale pokud vaše dítě na nějaké nechodilo už předtím, s přihlašováním raději počkejte, až si ve školce zvykne.

10. Trvají potíže?  Hledejte příčinu!

Pokud jste přesvědčená, že dítě má na to, aby školku zvládlo, a přesto si v ní vůbec nemůže zvyknout, případně se do ní bojí a ráno odmítá odejít z domova, nebo třeba dokonce zvrací, zpozorněte. Adaptační potíže trvající více než dva tři týdny svědčí o tom, že ve školce nebude nejspíše všechno v pořádku, byť jsou podobné situace dost vzácné. "Náš syn se do školky těšil, s nástupem nebyly žádné problémy, ale po dvou týdnech se začal počurávat a doma mluvil o zavírání do kumbálu. Ukázalo se, že učitelky si s ním nevěděly tak úplně rady, protože je živější, a proto ho trestaly třeba právě vyhrožováním, že ho zavřou do místnosti s úklidovými prostředky," vzpomíná Magdalena. Urychleně tehdy našli jinou školku a chlapečkovy potíže přestaly, jako když utne.

Jde vaše dítě poprvé do školky? Co myslíte, jak se mu tam povede? A co rodiče dětí, které už do školky nějaký čas chodí - jaké jsou vaše triky pro to, aby byl nástup do ní co nejhladší?

 

   
15.08.2005 - Společnost - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [46] malenina [*]

  kubalova: Ze by byly školky plné 2 roky dopředu tak s tím jsem se opravdu nesetkala. Nebo o tom nevím. Každý rok byl zápis a pak přišlo vyrozumnění, jestli je dítko přijato nebo ne. Jasně, že ne vždy a všude je mi příjemno, ale jelikož rok jsme se synem vstávali před pátou hodinou ranní byla jsem ráda, že ho potom přijali v místě bydliště. A opravdu si nemyslím, že rozhovorem s učitelkou zjistím, jak se chová k dětem

  superkarma: 0 18.08.2005, 20:47:21
 2. avatar
  [45] Ťapina [*]

  Jitonka: Teda kdyby mi učitelka řekla, že dítě hraje zvracení a průjem, tak ji požádám, aby mi ho taky zahrála

  superkarma: 0 16.08.2005, 19:21:30
 3. avatar
  [44] Andula [*]

  Jitonka: tak to je naše školka zlatá

  superkarma: 0 16.08.2005, 16:56:12
 4. avatar
  [43] Meander [*]

  Douchová: Já jednou ohodila stůl, protože mi bachařky lžící šťouchaly do krku pro mě nejodpornější jídlo na světě - buřtguláš.Docela jsem se bála, že mě to budou nutit "recyklovat"

  superkarma: 0 16.08.2005, 14:54:31
 5. avatar
  [38] Nikusa [*]

  Moje dcerka( v listopadu jí budou 3 roky), jde ted v září do školky (zatím jen na 5 dnů v měsíci a od ledna na 4 hod.denně),než si najdu práci. Do té samé školky chodil můj syn od čtyř let a dnes je mu(za dva týdny) 20 let. Už se těší, jak bude do ,,svojí školky" vodit svou malou sestru.

  superkarma: 0 15.08.2005, 15:29:13

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [36] kubalova [*]

  malenina: Ve školkách je zápis každý rok,v některých ale mají plno třeba i dva roky dopředu,i víc.A neříkej,že ses s tím nikdy nesetkala.Školku si přece je možné otipnout,když se do ní vleze,Ty sama se všude cítíš dobře,všichni jsou Ti milí a příjemní?
  Pokud jsem skutečně stála o konkrétní školku,musela jsem pro to něco udělat.Má starší dcera taky bude mít 14.

  superkarma: 0 15.08.2005, 14:54:32
 2. avatar
  [35] grice [*]

  Já bych dceru dala do školky ráda,jsou jí tři a půl a do školky by chtěla,ale všechny jsou plný. Jsem na MD ještě s mladším synem,takže dceru vezmou až v pěti letech

  superkarma: 0 15.08.2005, 13:59:19
 3. [34] Ala.Faba [*]

  Každé dítko je jiné, můj 4 letý syn už chodí rok, ted jsme měli 6 týdnů pauzu a taky jsme si ráno pofňukali, zkouší jestli mě nezlomí a nepůjde k dědovi.

  superkarma: 0 15.08.2005, 13:42:17
 4. avatar
  [33] malenina [*]

  janato: tak tak

  superkarma: 0 15.08.2005, 13:10:22
 5. avatar
  [32] janato [*]

  Nejenom že je zápis na každý školní rok, ale nikdo na 100% nepotvrdí, že právě tyto paní učitelky budou dítě učit(ať už z důvodu personálních změn anebo jiných),maximálně se člověk dozví, do které třídy dítko bude chodit(jsme ovečky !).

  superkarma: 0 15.08.2005, 12:23:40
 6. avatar
  [31] malenina [*]

  kubalova: No můj syn už bude mít 14, takže je to celkem dávno, co chodil do školky. Vystřídal 3 školky a nevzpomínám si, že by si někdy stěžoval. Nejvíc se mu líbilo ovšem ve školce v místě bydliště. Tam chodil za paní ředitelkou a učitelkama i když už byl školou povinný. A podle čeho je vyřazuješ? To, že jsi se o školku zajímala ještě s pupkem mi příjde jako nesmysl, protože ve školkách je přece zápis na každý školní rok

  superkarma: 0 15.08.2005, 12:07:02
 7. [30] Rikina [*]

  kubalova 15: to se to mluví, dneska, kdy je málo dětí, a jeden si může školky vybírat. Před 20 rokama se nikdo nebavil, šlo se tam, kde bylo místo, a ještě mohl být člověk rád, že to místo je. A vozit děti do vedlejší vsi může ten, kdo má auto a dost času. Což nemá ani dneska každej. Ty moje jezdily školním autobusem přes celý město, protože školka, co byla u nás na sídlišti, jela na dvousměnný provoz a i tak praskala ve švech.

  superkarma: 0 15.08.2005, 11:57:45
 8. avatar
  [29] kubalova [*]

  malenina: Taky netvrdím,že jedno sezení stačí.Obejdu školky,do některých se ani nebudu vracet a z to ho co zbyde,postupně vyřazuju.Kdysi jsem si taky myslela,že na mé dítě všude čekají a rok dopředu se zajímat,že stačí.Nestačí!!!S malou jsem se připomínala už s pupkem,byly jsme tam po šestinedělí,a pak ještě mnohokrát,než mi ji loni vzali.Místa nejsou a v dobrých školkách už vůbec ne.

  superkarma: 0 15.08.2005, 11:55:03
 9. avatar
  [28] Meander [*]

  Oprava: Taky...

  superkarma: 0 15.08.2005, 11:29:07
 10. avatar
  [27] Meander [*]

  kemy: Tyk vás ty bachařky nutily spát na zádech s rukama pod hlavou?

  superkarma: 0 15.08.2005, 11:28:51
 11. avatar
  [25] Juana [*]

  Synek měl školku skvělou, navíc tam chodil tak na 4 hodiny, dali jsme ho do školky poblíž naší kanceláře a odpoledně už byl s námi nebo s ním šly babičky ven. Nenáviděl samozřejmě spaní po obědě, i když to žádný spaní jako za našich dětských let nebylo. Jen si lehli na zem na matrace a učitelky jim četly a pak jim pustily pohádky na videu, kdo chtěl, tak přitom spal. Ne jako my, co nás zavřely do noclehárny a málem jsme se ani nemohli jít vyčurat. I když já měla štěstí, i za normalizace jsem neměla soužky, ale paní učitelky, byly to dvě mladé holky asi dvacetileté a byly skvělé. Ale to spaní byl horor. A manžel měl takové baby, co ho nutily sníst tlustý maso a on si to prý celé odpoledně schovával v puse a až odpoledne to cestou ze školky vyplivoval. Kdyby byl usnul, tak se jim mohl udusit.

  superkarma: 0 15.08.2005, 11:01:58
 12. avatar
  [24] malenina [*]

  kapa: to jsem zažila naštěstí jen jednou, ale asi na to nikdy nezapomenu

  superkarma: 0 15.08.2005, 10:04:37
 13. avatar
  [23] malenina [*]

  kubalova: k 15: ve školkách to většinou chodí stejně, jen učitelky jsou jiné a z jednoho setkání nepoznáš, jaké jsou a jak se chovají k dětem. Navíc, když můj syn začal ve 3 letech chodit do školky byl velký problém dítě vůbec někde umístit

  superkarma: 0 15.08.2005, 10:03:13
 14. avatar
  [22] kemy [*]

  kapa: to já chodila jedině "po o". učitelky vyžadovaly, abysme pak spali a já prostě nikdy za světla neusnu. nechápaly to a byly zlý.

  superkarma: 0 15.08.2005, 10:03:02
 15. avatar
  [20] janato [*]

  kubalova: nesouhlasím s 1. větou příspěvku č. 15.

  superkarma: 0 15.08.2005, 09:50:13
 16. [19] ajkab [*]

  Taky mám 4-letého syna, který jde za 14 dní poprvé do školky.Občas mi řekne, že se tam těší.Věřím, že nástup zvládne dobře.To spíše ze sebe mám obavy, ale jsem poučena, tak to zvládnu.

  superkarma: 0 15.08.2005, 09:40:37
 17. avatar
  [18] kubalova [*]

  janato: Nevím s čím nesouhlasíš,nějak mi to ušlo. Moje tříletá princezna chodí tamtéž co její sestra.Nastoupila loni,ohromně se těšila.Oslavila tam 3.narozeniny a až někdy koncem října se začala sekat,že tam nechce,protože odkoukala,že některé děti vyvádějí.Taky to zkusila. Taky jsme si užili své.Jednou,to bylo -20°C,jsem jí v pyžamku,řvoucí,zabalenou do deky narvala do auta a tam jí teprve oblékala... Ovšem v momentě,kdy jsme vstoupily do třídy jí to vždy přešlo,okamžitě mě přestala potřebovat a odpoledne domů rozhodně nespěchala.I učitelky říkají,že to dělá jen nám,že je spokojená,veselá a že to na nás prostě zkouší. Uvidíme po prázdninách,bohužel jí budou teprve 4.,zůstává v "malé třídě",jsem zvědavá jak zvládne nové řvouny....
  Naše babičky,tety,kamarádky nikdy nefungovaly,musíme se s manželem spoléhat výhradně na sebe.Tak o co Ti,Janato jde?

  superkarma: 0 15.08.2005, 09:30:02
 18. avatar
  [17] janato [*]

  ad příspěvek č. 15:Každý má právo na svůj názor, ale s tímhle nesouhlasím. Školku navštěvovala nejdřív dcera, takže jsem věděla, že je dobrá.Učitelky vypadaly taky celkem rozumné a hodné(je fakt, že z pozice dítěte se stejně jevit nemusely).Na výběr jsem měla asi 6 školek, jenom na okraj.

  superkarma: 0 15.08.2005, 09:02:28
 19. avatar
  [16] Zuzyk [*]

  Já jsem to měla ve školce jednodušší, pracovala tam máma...takže to bylo v pohodě. Za 14 dní vedu poprve do školky dceru, zatím se těší, je hodně společenská, spíš si myslím, že nebude chtít chodit domů .

  superkarma: 0 15.08.2005, 08:52:06
 20. avatar
  [15] kubalova [*]

  Když maminka trochu pohne zadkem a obejde si školky včas,už kolem roku věku dítěte,pořádně se rozhlédne,jak to kde chodí,pak nevidím důvod,proč by mrňous nechodil do školky rád. . Dneska je možnost si vybrat.A že je na vsích obvykle školka jedna? Vedle ve vsi také mají školku...Je to jen o pohodlnosti.
  Já svou dceru taky vozím do školky do většího města,protože se mi líbí,jak se k dětem chovají,co všechno s nimi podnikají a je tam spokojená.

  superkarma: 0 15.08.2005, 08:43:19
 21. avatar
  [14] kemy [*]

  sorry za chyby

  superkarma: 0 15.08.2005, 08:37:24
 22. avatar
  [13] kemy [*]

  Nyotaimori: (1) byly to pěkný svině! neska už to tak neni. ale tenkrát mi třeba furtnutili špenát, kterej u plně nejvíc ze všeho nežeru. jednou sem jim prostě řikala, že ho nechci, že ho fakt nemůžu... a ta pí*a mi ho nutila. první spolknutí sem vyblila zpátky do talíře , ale přísaham, že to nebylo schválně! ona mě začala mlátit a nadávat mi do prasat. jenomže to už na mě čřekal táta, slyšel to, vlítnul do jídelny, jednu jí taky natáhnul a už sem tam nikdy nemusela.

  superkarma: 0 15.08.2005, 08:36:29
 23. avatar
  [12] LP [*]

  Já měla opačný problém. Moje dítko se do školky těšilo. Horší to bylo, když jsem si pro něj v poledne přišla, to brečel a vřešil, že si chce ještě hrát.

  superkarma: 0 15.08.2005, 07:59:18
 24. avatar
  [11] malenina [*]

  janato: Ranní vstávání bylo nejhorší , ke všemu dostat dítě do školky v místě bydliště nebylo jednoduché. V 5,45 už jsme se synem seděli v tramvaji, jinak bych to nestihla do práce. No děs a ještě ke všemu v zimě, ale syn to zvládal v pohodě. Naštěstí to trvalo jen půl roku. Pak jsem si vystála frontu v místě bydliště a to byla nejlepší školka. Ředitelka a učitelky se fakt snažily Jen jednou měl špatný den a plakal nebo spíš řval, že tam nechce, ale jinak v pohodě

  superkarma: 0 15.08.2005, 07:56:02
 25. avatar
  [10] sevenofnine [*]

  Hmmm školka, mám na ni jen ty nejhorší vzpomínky. Kdysi mě jedna souška nutila jíst ke svačince jogurt (pamatujete si ten skleničkový bílý jogurt se smetanou pod víčkem, šíleně tučný), slibovala všechny tresty světa a pak mě před celým oddělením vyzdvihla na židličku aby si mě mohli všichni prohlédnout. Brečela jsem ponížením, vztekem a marným odporem a pak do mě narvala jednu lžičku jogurtu a já ji perfektně poblila. Hned mi bylo líp . A druhý zážitek, měli jsme tam jinou soušku a ta nutila jíst děti v rytmu bubínku, bum nabrat, bum, strčit do pusy, bum a bléééééééé pak už jsem tam nemusela a nějak nelituju.

  superkarma: 0 15.08.2005, 07:47:21
 26. avatar
  [8] janato [*]

  Můj syn měl se školkou velké problémy, od začátku tam nechtěl být,plakal,každé ráno u nás začal horor(malý zalezl pod stůl a držel se zuby nehty a křičel, apod.).Podotýkám, že jsem se snažila vše zvládnout v klidu, ale bohužel se to nepodařilo.Myslím, že mělo vliv i to, že jsem děti musela vzbudit v 5.45 h.Pak začalo období nemocí, 14 dní školka, 14 dní(i déle) nemocný doma a pořád dokola.Každý další "návrat" do školky byl horší.Deptalo nás to oba dva, před malým jsem se držela, ale častokrát jsem cestu do práce probrečela, bylo mi ho líto.Pak musel na operativní zákrok s ušima a od března do září do školky nechodil.V září znova nastoupil a vše se začalo pomaloučku zlepšovat(i ta nemocnost).Asi pomohlo, že Radečka vodí babička později,takže se aspoň vyspí.Teď jsme celé prázdniny doma(školka je zavřená) a já s nadějí a tak trochu s obavami vyhlížím začátek září.

  superkarma: 0 15.08.2005, 07:34:18
 27. avatar
  [7] Galina [*]

  Tak tenhle článek mě trošku ukldinil a snad si z něj vezmu poučení...za 14 dní nastupuje do školky i moje dcerka.Byla už týden v červnu a plakala každý den a místo,aby to polevovalo,ten křik se stupňoval
  Snad to zvládnem

  superkarma: 0 15.08.2005, 06:56:51
 28. avatar
  [6] Eva_CZ [*]

  Skolku jsem nenavidela jako vsechny jine ustavy, kde po mne chteli neco v kolektivu, kde jsem mela nekoho poslouchat, nekomu se prizpusobovat a vubec. A kde byly sousky...

  superkarma: 0 15.08.2005, 02:05:04
 29. avatar
  [4] ad.astra [*]

  já si na školku taky pamatuju a to už je let a moc ráda jsem tam chodila, hráli jsme na Vinetua, zejména, když večer před tím ho dávali v televizi. Nyotaimori: koukám, ty jsi od přírody rebelský typ, tak malá a tak důmyslně mstivá a že jim to kafe při tom blafání chutnalo, co?

  superkarma: 0 15.08.2005, 00:43:40
 30. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Páni ty máš paměť

  superkarma: 0 15.08.2005, 00:34:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme